Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Κυρ 21 Αύγ, 2016 05:08

Είμαι κάτοχος ενός ibiza του 08 1.4με 120hp έβαλα σύστημα της lovato έχω κάνει 51000χλμ σε ένα χρόνο γύρω στο μήνα μία στο τόσο κυρίως με ζεστό μοτέρ σταματημένο στο ρελαντί σε φανάρι έκανε τις γνωστές αρρυθμίες όχι συχνά καθάρισμα πεταλούδα προσεκτικά χωρις να την ρύθμιση και το άφησα το ψιλό έκανε αλλά δεν εδυνα σημασία πέρυσι εβαζα αλλά όχι συχνά το a/c και δούλευε καλά το χειμώνα που μας πέρασε είχα σε λίγο ποιο έντονο βαθμό τις αρρυθμίες στο φανάρι κυρίως στο ρελαντί δηλαδή όταν είχα πορεία άμα σταματούσα μέσα στην πολύ χωρίς υψηλούς ρυθμούς ταξιδιού δεν μου το έκανεκαναμε ρύθμιση κλασσικά τπτ απλά φέτος το καλοκαίρι που δουλεύω περισσότερο το κλιματιστικο συχνά μου έριχνε γρήγορα τις στροφές σε ένα βγάλσιμο ταχύτητας για ρολαρισμα δηλαδή όχι προοδευτικά όπως με βενζίνη και κάποιες φορές μου έσβηνε τελειως πήγαιναν ξαν για ρύθμιση με κλιματισμό να δουλεύει για να έχουμε τα σωστά φορτία δούλευε κλασσικά καλουτσιλα για κάποιο διάστημα και πάλι τα ίδια προχθες όμως μου τα έκανα τα σβησιματα 5-6φορες συνεχόμενα σε δέκα λεπτά χωρίς κλιματισμό να δουλεύει να σημείωση ότι προχθες είχα μείνει από γκάζι και όταν τα έκανε μόλις είχα βάλει από ότι διάβασα σε όλα τα topic εδώ μέσα μπορεί να φταίει το οτιδηποτε θέλω να ρωτησω αυτά τα θέματα που από ότι φαίνεται τα έχουν αρκετά αμάξια με γκάζι είναι πάρα πολύ επικίνδυνα για το μοτέρ;και κάτι ακόμα χωρίς να θυμάμαι σίγουρα επειδή τον τελευταίο καιρό δουλςυε καλά με κλιματισμό υπαεχει πιθανότητα να έχασε τις ρυθμισεις του γιατί είχα βγάλει για κάνα 2-3λεπτο τον πόλο της μπαταρίας;
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Κυρ 21 Αύγ, 2016 05:12

Συγνώμη για κάποια συντακτικά λάθη αλλά μάλλον φταίει το τ9 του κινητού και να επισημανω κλασσικά επίσης ότι με βενζίνη κανένα θέμα
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Κυρ 21 Αύγ, 2016 05:18

Και κάτι ακόμα διότι διάβασα όλα το σχετικά θέματα στο site και μπερδευτικα αρκετά αν εσείς ξέρετε το συχνό αυτό προβλημα από όσους το είχαν εδώ μέσα και αναφέρθηκε επιλυθηκε ποτέ μόνιμα;γιατί από ότι καταλαβα-θυμαμαι δεν βρήκε κανένας λύση να τονίσω ότι όταν έκανα την μετατροπή είχα 69000 χλμ
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 21 Αύγ, 2016 09:03

Ο εγκατάστασης τι λέει για αυτά? Του το πηγες? Σε ποια περιοχή είσαι?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Κυρ 21 Αύγ, 2016 10:40

Από πειραια το βάζουμε συνέχεια δηλαδή 3-4φορες για ρύθμιση τώρα που το δουλεψα οπως και χθες με κλιματισμό ούτε σβησιματα ούτε γρήγορη πτώση των στροφών το μόνο που έκανε σε φανάρι σταματημένο από ρυθμούς ταξιδιού όπως πάντα αρυθμιες πριν λίγο στο ρελαντί δεν έκανε τα γνωστά βυθίσματα που φαίνονται και με την βελόνα αλλά το άκουσα το μοτέρ σαν να έχει αρυθμιες και κάτι άσχετο παίζει ρόλο στην καλή γενιά λειτουργία του συστήματος το πόση πίεση εχει ή αντλία του βενζινα;αύριο σκέφτομαι να πάω στην seat για σωστή ρύθμιση και καθάρισμα της πεταλουδας
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Κυρ 21 Αύγ, 2016 10:59

Λέω να ξεκίνησε από τα βασικά και φθηνά για αυτό παωγια την πεταλούδα πάντως σήμερα άλλο αμάξι αν πούμε ότι με αυτά που προαναφέραμε δεν θα έχει θέμα το μοτέρ δεν θα κάτσω και να παιδεύω γιατί από ότι ειδα όλοι τρέχουν δεξιά και αριστερά και μάλλον άκρη δεν βρίσκουν γιατί μήπως αυτές οι αρυθμιες είναι και'φυσιολογικες'σε κάποιες περιπτώσεις λόγο του είδους του καυσίμου;δηλαδή ότι κάποια μοτέρ με γκάζι έχουν αυτά τα θέματα λόγο της καύσης;γιατί όπως και να το κάνουμε είναι μία μετατροπή που γίνεται από ανθρώπινο χέρι όσο χειρουργός να είναι και ο άλλος είναι θεμα!σημειωτέον το προηγούμενο picanto που είχα φορούσε γκάζι και είχε κάνει 140000χλμ με υγραέριο και το έδωσα λόγο χωρων και συνολικών χλμ είχε γύρω στις 280000 και είχε και αυτό κάτι θεματακια οπότε από δύο προσωπικές εμπειρίες το αναφέρω παραπάνω για το ότι είναι μετατροπή και στους περισσότερους από εμας'αναγκαια'λογο έλλειψης κεφαλαίων για αγορά πετρελαιοκινητου
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 21 Αύγ, 2016 14:26

Φίλε απο αυτά που περιγράφεις , δεν έχεις απλά "θεματάκια" , έχεις θεματάρες και μάλιστα σοβαρές .

Σε οποιοδήποτε φάσμα λειτουργίας με lpg ένα σωστά εγκατεστημένο και ρυθμισμένο σύστημα δεν έχει καμία διαφορά στην λειτουργία του σε σχέση με την βενζίνα , με άλλα λόγια δεν πρέπει να καταλαβαίνεις τίποτα..

Ψάξου λιγάκι σε ότι αφορά το "μάστορα" σου... ( εκτός και αν η εγκατάσταση έγινε σε "ότι νάναι"..)
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 21 Αύγ, 2016 18:37

Σου χω στείλει πμ να πας σε εναν γνώστη εγκαταστατη στα λοβατο να στο ρυθμίσει σωστα να ησυχασεις. Ενημέρωσε μας να ξέρουμε τι ηταν.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Κυρ 21 Αύγ, 2016 21:07

Ok το είδα βασικά θα πάω αύριο για τελευταία φορά στο εγκατάσταση μου και αν δεν βρω λύση μπας και είμαι τυχερός και μέσα στην βδομάδα θα ξεκίνησω να πηγαίνω και σε άλλους βέβαια για να πω την αλήθεια δεν νομίζω ότι ειναι θέμα ρύθμισης αλλά θα δούμε εννοειτε πως θα γίνει ενημέρωση γιατί από αλλα ποστ με το ίδιο πρόβλημα δεν είδα από κάποιον ενημέρωση ότι βρήκε την λύση και σίγουρα θα σας ενημέρωσω στανταρ!και για αυτό λέω ότι δεν πρέπει να είναι θεμα ρύθμισης όλοι εδώ μέσα οι 'ομοιοπαθεις' το πρώτο πράγμα που εκαναν ήταν ρύθμιση και κανένας δεν θυμάμαι να βρήκε λύση μόνο με ρύθμιση εδώ από όσο θυμάμαι έχουν κανει ρύθμιση πεταλούδας βαλβίδες στροφων βαλβίδες egr maf η map μέτρημα σωληνακια από μπεκιερα και δεν νομίζω να βρήκαν λυση ή τουλάχιστον δεν το είπαν ότι τελικά βρήκαν λύση!θα δούμε!θα κάτσω να ξαναδιαβασω τα σχετικά άρθρα μπας και βρω τπτ από τους'ομοιοπαθεις'!πάντως σιγά σιγά άρχισε να μου γυρίζει ή ιδέα του πετρελαιου
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 21 Αύγ, 2016 21:15

Φιλε μου, λύση στα προβλήματα δεν βρίσκεται γιατί τα μαστορια είναι άσχετα. Απο σοβαρό εγκατάσταση δεν προκειται να έχεις άλυτο πρόβλημα.

Αφού στη βενζίνη δεν κανει τίποτα είναι θέμα του κιτ υγραερίου ή ρύθμισης του.
Μη κανεις το λάθος στα τεχνικά θέματα και συγκρίσεις περιπτωσεις αλλων με την δικιά σου.

Υ.Γ
Άφηνε τουλαχιστον καμια παράγραφο και βαζε καμια τέλεια. Τα κειμενα σου είναι πλημμύρα και πολύ κουραστικά στην ανάγνωση.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες