Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Δευτ 22 Αύγ, 2016 10:54

Εμένα το κανει με οποιαδήποτε πληρότητα του ρεζερβουαρ.σ ε έναν ξάδερφό που είχε θέματα με check κυρίως για κάνα χρόνο βρήκε λύση σε ένα πρατήριο του οποίου ή αντλία έδινε μου είπε 4.5bar πίεση και δεν του κάνα έκανε προβλήματα!για αυτό είπα και ποιο πάνω μήπως παίζει ρολο ή αντλία αν και μου φαίνεται κουφό!
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό viallesi » Δευτ 22 Αύγ, 2016 16:02

Ναι το καμμία σχέση πάει στο κάψιμο των βαλβίδων. Το εχω βάλει να γυρνάει σε βενζίνη όποτε το κάνει άραια πλεον. Σπάσιμο νεύρων βέβαια και ελπίζω να μην γίνει ζημιά απο αυτο. Η πίεση δεν εχω παρατηρήσει να παιζει κάποιο ρόλο στην δικιά μου περίπτωση. Είτε γεμάτη είτε άδεια το ίδιο κάνει.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Δευτ 22 Αύγ, 2016 17:50

Έχεις παρατηρήσει πόση βενζίνη σου καταναλωνει τώρα;που ψεκάζει και στο ρελαντί;
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό viallesi » Δευτ 22 Αύγ, 2016 21:30

Γενικότερα δεν κινούμε αυστηρά πόλη όποτε δεν εχω παρά πολλά σταματά ξεκινά. Συνεπώς δεν εχω παρατηρήσει κάποια σημαντική αύξηση. Ειμαι στο 0,5 μαζί με του ενδιάμεσους ψεκασμούς κάθε 30 δευτερόλεπτα για την "λίπανση" των βαλβίδων.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Δευτ 22 Αύγ, 2016 22:33

Πηγές και σε άλλους εγκαταστάσεις εκτός από τον δικό σου;
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό viallesi » Δευτ 22 Αύγ, 2016 22:51

Jpk13 έγραψε:Πηγές και σε άλλους εγκαταστάσεις εκτός από τον δικό σου;


Όχι δεν πήγα. Ουτε πιστεύω οτι θα έβγαζα άκρη αφου ούτε οι τεχνικός διευθυντής της vialle (αυτο τουλάχιστον δήλωσε οτι ειναι) δεν μπόρεσε να βγάλει άκρη. Έχασα 3 μήνες με τρέξιμο και τιποτα. Απλά σταμάτησα να ασχολούμαι και το "έλυσα" όπως σου είπα. Βαρεθηκα...
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Δευτ 22 Αύγ, 2016 23:03

viallesi έγραψε:
Jpk13 έγραψε:Πηγές και σε άλλους εγκαταστάσεις εκτός από τον δικό σου;


Όχι δεν πήγα. Ουτε πιστεύω οτι θα έβγαζα άκρη αφου ούτε οι τεχνικός διευθυντής της vialle (αυτο τουλάχιστον δήλωσε οτι ειναι) δεν μπόρεσε να βγάλει άκρη. Έχασα 3 μήνες με τρέξιμο και τιποτα. Απλά σταμάτησα να ασχολούμαι και το "έλυσα" όπως σου είπα. Βαρεθηκα...

Κακως δεν ασχολήθηκες με άλλο μάστορα. Όταν κάποιος δεν μπορεί, πάμε σε άλλον που μπορεί.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό viallesi » Τρί 23 Αύγ, 2016 01:06

gkazakias έγραψε:
viallesi έγραψε:
Jpk13 έγραψε:Πηγές και σε άλλους εγκαταστάσεις εκτός από τον δικό σου;


Όχι δεν πήγα. Ουτε πιστεύω οτι θα έβγαζα άκρη αφου ούτε οι τεχνικός διευθυντής της vialle (αυτο τουλάχιστον δήλωσε οτι ειναι) δεν μπόρεσε να βγάλει άκρη. Έχασα 3 μήνες με τρέξιμο και τιποτα. Απλά σταμάτησα να ασχολούμαι και το "έλυσα" όπως σου είπα. Βαρεθηκα...

Κακως δεν ασχολήθηκες με άλλο μάστορα. Όταν κάποιος δεν μπορεί, πάμε σε άλλον που μπορεί.


Απλά φοβήθηκα οτι θα έδινα τσάμπα λεφτά που ήδη ήμουν σφιγμένος γιατι ήθελα 30000 χλμ για να κανω απόσβεση και δουλειά τελικά δεν θα έκανα. Κανεις δεν μου έδινε ξεκάθαρη απάντηση για το πρόβλημα πέρα απο αερολογίες. Δυστυχώς στο να ζητάμε λεφτά και να τάζουμε ειμαστε πρώτοι στην Ελλάδα.
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Τρί 23 Αύγ, 2016 01:17

Κρίμα σε έφαγε ο φόβος και σένα. Θα σου λεγα να το πάρεις απόφαση να το λύσεις το θέμα σε καποιον αλλο τεχνικο. Ο ορος "τεχνικος διευθυντης" ως μεγιστη τεχνογνωσια μου προκαλει αλλεργια και σπυρια γιατί στην Ελλάδα ισχυει παντα το αντιθετο. Στην εποχή της πληροφορίας τέτοια θέματα έπρεπε να εκλείπουν, ειδικα απο ατομα όπως εμας που συμμετεχουμε εδώ και έχουμε οποιαδήποτε πληροφορία στα πόδια μας.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Τρί 23 Αύγ, 2016 02:25

Εγώ θα πάρω μία δυο γνώμες από άλλους τεχνικούς,τωρα εάν δεν δω αποτέλεσμα θα τα παρατήσω διότι από ότι είδα και από άλλους σπάνια αυτού του είδους το πρόβλημα επιλυεται!αλλά θα δούμε έχω κάτι προτάσεις για κάνα δυο καλούς μηχανικούς θα δούμε τι θα πουν.
Τώρα όπως είπα και παραπάνω αν δεν βρω λύση θα κάνω κάτι αντίστοιχο και εγώ με την βενζίνη χαμηλά και βλέπουμε άμα το μοτέρ την ακούσει θα το πουλησω και θα προσπαθήσω να πάρω πετρελαιοκίνητο να ξεμπερδευω!και κλασσικά θα αρχίσουν να λένε ότι τα πετρέλαια είναι για πέταμα και τα σχετικα!θα προσέχω όπως οι περισσότεροι νέοι κάτοχοι diesel από ενα κατά κύριο λόγο πρατήριο και τέρμα και τα μπεκ να χαλάσουν έχουν δύο χιλιαρικα και αν σου χαλάσουν όπως και το πιθανότερο από κακό καύσιμο πριν τις 150000 δεν βουλονουν οπότε θα έχεις κάνει ακοπα και ξενοιαστα χλμ!!!και ούτε βαλβίδες ούτε θερμοκρασίες, ούτε καπάκια ούτε φλατζες και ρεκτιφιε!ούτε ρυθμισεις και βλακειες!απλά όπως όλοι μας εδώ μέσα και εγώ πρώτος και καλύτερος δεν έχουμε λεφτά για diesel αν είχαμε θα παλευαμε με τα υγραέρια;θεωρώ ότι δεν υπάρχει καμία σύγκριση σε αξιοπιστία!
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 19 επισκέπτες





cron