Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τρί 23 Αύγ, 2016 08:02

Jpk13 ετσι ακριβως φιλε μου!!!!!

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Τρί 23 Αύγ, 2016 09:07

είναι κοινό μυστικό εδώ μέσα ότι βαλαμε γκάζι λόγο έλλειψης χρημάτων ξέροντας και τις συνέπειές;οι οποίες υπάρχουν!αλλά και εγώ από το έντεκα που έκανα γκάζι το πρώτο αμάξι και μπαίνοντας μέσα εδώ στο site εθελοτυφλουσα ως προς το υγραέριο όπως όλοι και ίσως λόγο εγωισμού για να υποστηρίξουμε την θεση-αποφαση μας αυτή.σε καμία περιοχή της ελλαδας δεν υπάρχουν μόνο πρατηρια με χαλια καύσιμα θα υπάρχει έστω και ένα καλό το βρίσκεις και ξεμπερδευεις!και παραθέτω δύο παραδείγματα χωρίς να ξανά ασχοληιω με το ζήτημα!κουμπάρος μου ταξιτζής καμία με avensis d4d 2.2του 07 δύο ιδιοκτήτες με μέτρια ψάξιμο και τυπικότητα στο που θα φουλαρουν κατά τα λεγόμενα τους στις254000χλμ χάλασαν μπεκ!γύρω στο11 από τότε μέχρι προχθες γύρω στα 520000χλμ και με εφοδιασμό μόνο από ένα συγκεκριμένο πρατήριο ούτε κιχ!εκτός από φυσιολογικές φθορές και συντήρηση λόγο χρήσης!ταξί κλασσικά όπως όλων των ελλήνων φιλου μου passat το03 με περίπου πριν δύο βδομάδες 1000000χλμ και οδηγούς 5-6 πάνω τρόμπα ή μπεκ ποτέ!και με κινητήρα vw2.5cc v6 που για όσους ξερουν από ταξί από τους ποιο ζημιαρικους!α!και με δύο τρεις τθχαις; Ερωτήσεις; Σε ταξιτζηδες στην αθημα για ζημιές σε τρομπες και μπεκ κανένα; Δεν ανέφερε κάτι!
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Τρί 23 Αύγ, 2016 09:14

Τώρα στην περίπτωση μου οι αρυθμιες στο ρελαντί δεν ξέρω εάν το είπα παραπάνω δεν είναι εν κινήσει σε μία κατηφορα μεγάλη που ρολαρει το αμάξι, μόνο όταν είμαι ακίνητος βυθιδματα!ή ρύθμιση σημαίνει ότι τα μείγματα δουλεύουν κομπλε και είναι σωστά;και ρωτώ διότι όπως είπα θα παω σε κάνα δυο μάστορες,αν μου πουν από ρύθμιση ότι είναι οκ το αφήνω έτσι;και λογικά δεν θα έχει θέμα στην λςιτουργια του το αμάξι.
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό erimitis » Τρί 23 Αύγ, 2016 14:28

Jpk13 εχεις απολυτο δικιο στα γραφομενα σου αλλα φιλος εμεις πλεον οτι αγορασαμε ,απο πλευρας τουτου αγορασαμε ,καινουριο θα βλεπουμε μονο στα ονειρα μας.Μεταχειρισμενο και αυτο οταν τα ηδη υπαρχοντα τουτου μας πουν το ποιημα και αυτο οταν ο γιατρος διαγνωση ολικο θανατο.
Λεω λοιπον μετα απο οσα ειπες και συ να παω να αγορασω δυο αυτοκολητα diesel να τα κοτσαρω στα τουτου μου ετσι για ψυχολογικους λογους και να κοροιδευω εσας τους καμμενους αεριοθουμενους!!!!!

Στάλθηκε από το Lenovo P1ma40 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
erimitis
 
Δημοσιευσεις: 440
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2011 20:17

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τρί 23 Αύγ, 2016 16:08

Δλδ επειδή είσαστε καμιά τριανταριά , άντε πενηνταριά πραγματικά καμένοι θα χαιρετάτε εμάς τους υπόλοιπους περίπου 150 - 180 χιλιάδες "καμένους" =p~ που κινούμεθα με Lpg δίχως πρόβλημα ????..μήπως να γίνει το αντίθετο ρε παλληκάρια ???? :D :D
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 23 Αύγ, 2016 18:38

Ρε σεις, γιατί τα ρίχνετε όλα στο υγραέριο... Σίγουρα είναι λύση ανάγκης... Υπάρχουν αυτοκίνητα που έχουν πάθει ζημιές όπως υπάρχουν και αυτοκίνητα που ζουν και βασιλεύουν με υγραέριο... Jpk13 από αυτά που έχεις γράψει αυτό που καταλαβαίνω εγώ είναι ότι έχεις προβλήματα εξ' αρχής με το σύστημά σου και ο μηχανικός σου δεν φαίνεται να ξέρει ή να ενδιαφέρεται πραγματικά για να σε βοηθήσει...

Το πρόβλημα AC και αρρυθμίες μόνο κλασικό δεν είναι... Το αυτοκίνητο πρέπει να δουλεύει παντού σωστά είτε έχεις ανοιχτό το AC είτε όχι... Αν σου κάνει αρρυθμίες μόνο στο AC και δεν τις παρατηρείς με κλειστό AC είναι γιατί δεν έχει γίνει σωστή ρύθμιση από τον εγκαταστάτη (μπορεί και τοποθέτηση)...

Τα ίδια μας έλεγε και εμάς ο πρώτος εγκαταστάτης που επισκεφτήκαμε στο Χαϊδάρι και ότι θα το κάνει να δουλεύει με βενζίνη στο ρελαντί γιατί αλλιώς θα σβήνει και μάλιστα μας απέτρεπε από το Plug n Drive προτείνοντας το Seq24 με την πρόφαση ότι δεν γνώριζε καν αν χωράει ο εγκέφαλος του Plug n Drive στο μηχανοστάσιο (δεν είχε ιδέα για το μέγεθος πήρε και ρώτησε μπροστά μας κάπου) ενώ δεν ήξερε ότι υπήρχε και κινητήρας σε 1.4. Νόμιζε ότι υπάρχει μόνο σε 1.6. Επίσης σε ερώτηση που έκανα σε έναν από τους εγκαταστάτες του, μου είπε ότι δεν θα τοποθετούσε τον MAP sensor της BRC που περιλαμβάνεται στο kit... "γιατί δεν χρειάζεται!!!" Θα το παίρνει από αλλού το σήμα μας είχε πει...

Αυτό που ξέρω μετά τη συνεργασία με τον LPGas είναι ότι το αυτοκίνητο δουλεύει τέλεια με υγραέριο όχι μόνο στο ρελαντί αλλά σε όλο το φάσμα των στροφών ακριβώς όπως και με βενζίνη είτε με το AC ανοιχτό είτε χωρίς... Δεν έχει κανένα θέμα... Και μάλιστα με υγραέριο είναι πιο σπιρτόζικο στις χαμηλο/μεσαίες στροφές.

Έχει δίκιο ο gkazakias που σου λέει να πας σε άλλον μηχανικό... Τι το παιδεύεις σε αυτόν; Δεν φοβάσαι μην σου κάνει χειρότερη ζημιά; Εγώ στη θέση σου θα είχα αλλάξει ήδη μηχανικό...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Τρί 23 Αύγ, 2016 22:14

Μπορείς εάν μπορείς να μου στείλει σε πμ το όνομα του εγκατάστατη στο χαιδαρι;
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Re: Κλασσικό πρόβλημα a/c και αρυθμιων

Δημοσίευσηαπό Jpk13 » Τετ 24 Αύγ, 2016 08:23

Χθες παρατήρησα ότι όταν δροσίσει προς το βραδυ και προχθες το έκανε ελάχιστα σε συχνότητα και όχι έντονα όπως την μέρα!και σκέφτομαι μπας και παίζει ρόλο ή θερμοκρασία;βέβαια και τον χειμώνα το κανει αλλά στάνταρ το χειμώνα το θυμάμαι τι κάνει μεσημέρι και ενώ έχουν ανέβει οι ρυθμοί κίνησης
Jpk13
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2016 04:35

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 26 επισκέπτες