Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Δημοσίευσηαπό car23 » Κυρ 28 Αύγ, 2016 13:36

Καλησπερα σε όλους έχω hiumdai atos prime του 2006 και πριν καμια 10000 εχω βάλει σύστημα υγραερίου το stag σε γνωστο εδω στην περιοχη ο οποιος εχει περασει πολλα αυτοκινητα και λενε καλα λογια. Απο τοτε που εβαλα το αεριο ξεκινησε δειλα δειλα το ρελαντι να εχει καποιες ασταθειες του τυπου 50 στροφες κατω απο το κανονικο 900 δηλαδη, σε φασεις δευτερολεπτου. ΜΕρικες φορες οταν βγαζω ταχυτητα το ρελαντι φτανει σε φαση να πεσει μεχρι και 400 στροφες σχεδον παει να σβησει οχι παντα αλλα συχνα(το κανει κατευθειαν οταν βγαζω ταζχυτητα και πεφτουν οι στροφες) μετα δεν το συνεχιζει. Κατα τα αλλα το αμαξι δουλευει αψογα σε τραβηγμα και γενικα δεν μου κανει καποιο αλλο προβλημα παρα αυτο.

Ο μαστορας μου λεει θελουν ρυθμισμα οι βαλβιδες το ρυθμιζει ΤΙΠΟΤΑ.
Θελει καθαρισμα η πεταλουδα ΤΙΠΟΤΑ.
Το βαζει στο μηχανημα και μου λεει δεν δειχνει καποιο προβλημα ΤΙΠΟΤΑ
Βαζε βενζινη 100 γαιτι μενει η βενζινη και ξεθυμανε :shock: το κανω και αυτο ΤΙΠΟΤΑ

Τα σερβις του τα εχει και με το παραπανω καθως και ολα τα φιλτρα αλλαγμενα.
Μετα μου λεει ο μαστορας δεν μπορω να κανω κατι αλλο μονο αν ξεκινησω και αλλαζω τους αισθητητρες της πεταλουδες η να το αφησουμε να χαλασει για να δουμε τελικα τι εχει.
Τον λεω πως γινεται να εχει διαφορα ενω το αυτοκινητο με βενχινη δουλευε ρολοι και μου ειπε οτι το εκανε και τοτε απλα με πολυ ελαχιστη διαφορα γιατι στο αεριο δειχνει πολυ ποιο ευκολα τα προβληματα.. :shock: μενω λιγο και λεω η με δουλευει η οντως εχει δικιο ...

Το θεμα παιδια ειναι αν μπορω να κανω κατι αλλο ?
Εχει τυχει σε καποιον αντιστοιχο προβλημα ?
Μου λεει μαλακιες αυτος η εχει δικιο ?

θα εκτιμουσα πολυ καποια βοηθεια γιατι ειμαι πολυ ψιριαρης στο θεμα συντηρησης και δουλεματος και εχω φρικαρει τοσο καιρο και δεν ξερω τι να κανω ...
Σας ευχαριστω εκ των προτερων
car23
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 19:55

Re: Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 28 Αύγ, 2016 14:01

Όταν το γυριζεις σε βενζίνη στα κανει όλα αυτά?
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Δημοσίευσηαπό car23 » Κυρ 28 Αύγ, 2016 14:09

Οταν γυριζω βενζινη...

Ασταθεια η βυθιση στο ρελαντι δεν εχω..
ενω βγαζοντας ταχυτητα μπορει να εχω μια μικρη πτωση ρελαντι 100 στροφες αντι 400 αντιστοιχα στο αεριο και αν στο αεριο μου το κανει 7 φορες στις 10 στην βενζινη 1 στις 20.
Τελευταία επεξεργασία από car23 και Κυρ 28 Αύγ, 2016 14:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
car23
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 19:55

Re: Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Δημοσίευσηαπό car23 » Κυρ 28 Αύγ, 2016 14:36

διαβαζοντας και αλλα θεματα εδω μεσα παρατηρησα οτι πολυ εχουνε παρομοιο θεμα με εμενα το ελυσε καποιος αν ναι πως ;

Ξεχασα να αναφερω οτι μερικες φορες κρυο το αυτοκινητο το εβαζα μπρος και παρπαριζε λες και δεν ειχε βενζινη μετα το διορθωσα επςιδη εκανα την μαλακια και δεν αφηνα τον διακοπτη να κανει την γνωστη λειτουργια check in και μετα να βαλω μπρος, αυτο διιρθωθηκε.!!

δεν ξερω αν παιζει ρολο μια φορα που ειχα κλιμαστισμο και ειμουν ρελαντι για κανα 10 λεπτο μετα δεν τραβουσε με τιποτα το γυρισα βενζινη και εφυγα την επομενη ρολοι :?
πηγα μου λεει θα επεσε η πιεση το μετρησε ολα οκ δεν ειχε αλλαξει μου ειπε και με κοιτουσε λες καο του λεγα ψεματα...
car23
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 19:55

Re: Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 28 Αύγ, 2016 14:37

Ψυλιάζομαι ρεύμα , έχει τέσσερις πολλαπλασιαστές η ένα το μοτέρ σου ???
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Δημοσίευσηαπό car23 » Κυρ 28 Αύγ, 2016 14:42

NickSt έγραψε:Ψυλιάζομαι ρεύμα , έχει τέσσερις πολλαπλασιαστές η ένα το μοτέρ σου ???



Δεν το εχω κοιταξει παιζει να μπορω να το μετρησω ; Γιατι εχω πολυμετρο...


Αν ομως ηταν απο ρευμα δεν θα ειχε αλλου διακοπες η απλα δεν θα εδινε ψηλα ;
δεν θα ειχε διαφορα στα μπουζι η καυση τους ;;
car23
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 19:55

Re: Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Δημοσίευσηαπό NickSt » Κυρ 28 Αύγ, 2016 17:25

Θέλει ειδικό εργαλείο για να μετρήσεις πολλαπλασιαστές .

Πάντως αν ένας πολλαπλασιαστής ετοιμάζεται να την "κάνει'", έχεις τα συμπτώματα που περιγράφεις .

Είμαι "παθών" και γνωρίζω απο πρώτο χέρι..
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Δημοσίευσηαπό car23 » Κυρ 28 Αύγ, 2016 21:47

παιδια το δοκιμασα τωρα και τελικα και στην βενζινη εχει ασταθεια παιζει οντως να ειναι απο ρευμα θα παω να το κοιταξω και θα αναφερω.

Εσενα φιλε μου που ηταν ο πολλπλασιαστης εδινε κανονικα γκαζι και ειχε δυναμη το αμαξι ;
car23
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 19:55

Re: Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 28 Αύγ, 2016 22:07

Μπουζοκαλωδια(ειναι αναλώσιμο υλικό και πολύ πιθανό να φταιει) πολλαπλασιαστές(δύσκολο να βγάλει πρόβλημα σε hyundai) και κατασταση μπουζί να δείτε εαν δεν τα έχετε δει.

Επίσης δείτε αν τραβάει αέρα η εισαγωγή απο τα σημεία των μπεκ υγραερίου και οπου έχει τρυπηθεί για το αέριο. Με ενα σπρευ καρμπυρατέρ θα το ψεκαζετε καθώς δουλεύει ρελαντί σε διάφορα σημεία στην εισαγωγη και θα δείτε.
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Προβλημα ασταθειας ρελαντι

Δημοσίευσηαπό car23 » Κυρ 28 Αύγ, 2016 23:03

gkazakias έγραψε:Μπουζοκαλωδια(ειναι αναλώσιμο υλικό και πολύ πιθανό να φταιει) πολλαπλασιαστές(δύσκολο να βγάλει πρόβλημα σε hyundai) και κατασταση μπουζί να δείτε εαν δεν τα έχετε δει.

Επίσης δείτε αν τραβάει αέρα η εισαγωγή απο τα σημεία των μπεκ υγραερίου και οπου έχει τρυπηθεί για το αέριο. Με ενα σπρευ καρμπυρατέρ θα το ψεκαζετε καθώς δουλεύει ρελαντί σε διάφορα σημεία στην εισαγωγη και θα δείτε.



Σας ευχαριστω πολυ χρησιμες πληροφοριες θα το κανω μακαρι να ειναι κατι απλο...
car23
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 12 Απρ, 2016 19:55

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot], Google Adsense [Bot] και 71 επισκέπτες