Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Διάφορα περιέργα κόλπα με LPG (λαμπάκι & πρωινό ξεκίνημα)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Διάφορα περιέργα κόλπα με LPG (λαμπάκι & πρωινό ξεκίνημα)

Δημοσίευσηαπό gusstathis » Κυρ 25 Σεπ, 2016 14:07

Καταρχήν, ως νέο μέλος του forum, θα ήθελα να χαιρετήσω τα μέλη αυτού.

Στην συνέχεια θα ήθελα να θέσω τους προβληματισμούς μου, σχετικά με κάποια θέματα που έχω με το υγραέριο.

Έχω ένα Hyundai Accent 2006 και έχω κάνει εγκατάσταση kit Bardolini, εδώ και 2,5 χρόνια περίπου. Το αυτοκίνητο έχει κάνει 35000 km με υγραέριο.
Τα θέματα ξεκίνησαν περίπου πριν από 5 μήνες και ενώ είχε κάνει 30000km, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Το πρώτο θέμα που είχα ήταν πρόβλημα με το πρωινό ξεκίνημα, όπου είτε έπαιρνε μπροστά με την πρώτη και ανέβαζε 1500 στροφές και μετά έπεφτε στις σωστές, είτε έπαιρνε με την δεύτερη (με τις σωστές στροφές).
Σε συζήτηση με τον εγκαταστάτη έγινε καθαρισμός μπεκ υγραερίου (ο καθαρισμός έγινε στον αντιπρόσωπο της μπεκιέρας). Το πρόβλημα δεν διορθώθηκε και ύστερα από εκ νέου συζήτηση καθαρίστηκαν και τα μπεκ της βενζίνης.
Αφού έγιναν τα παραπάνω, δεν υπήρχε βελτίωση αλλά ξαφνικά μου άναψε και λαμπάκι check engine. Σε επίσκεψη, πάλι στον εγκαταστάτη, και ύστερα από έλεγχο μου είπε ότι ήταν πρόβλημα στον αισθητήρα λ, ο οποίος δεν μετρούσε σωστά ή και στον καταλύτη (να μην χρησιμοποιώ το αυτοκίνητο σε βενζίνη γιατί εκεί διαβάζει χειρότερα ο λ).
Έκανα δοκιμές κινώντας το αυτοκίνητο μόνο με βενζίνη και εκ θαύματος και το λαμπάκι έσβησε και το πρωί έπαιρνε μπροστά κανονικά. Αναφέρω το θέμα και η απάντηση που έλαβα ήταν ότι δεν φταίει το υγραέριο, γιατί ρυθμίζει μόνο του.
Περνώντας ο καιρός , όποτε έβαζα το υγραέριο να και το λαμπάκι και το πρόβλημα με το πρωινό ξεκίνημα. Στις διακοπές που πήγα, μια από τα ίδια, ξεκίνησα να το λειτουργώ μόνο με βενζίνη (ήθελα 100km για να πάω να βάλω υγραέριο) και δεν υπήρχε κανένα πρόβλημα.
Αφού επέστρεψα με υγραέριο στο πρώτο μποτιλιάρισμα (ξέχασα να πω ότι το λαμπάκι άναβε κυρίως μετά από μποτιλιάρισμα) πάλι λαμπάκι. Πάω σε συνεργείο Hyundai και ζητώ να μου πουν τι πρόβλημα είχε το αυτοκίνητο. Μετά από μισή ώρα και ελέγχους σε καυσαέρια κ.λ.π. έρχεται ο τεχνικός και μου λέει ότι το λαμπάκι είναι από χαμηλό μείγμα στο ρελαντί και ότι σε βενζίνη και ο λ και ο καταλύτης λειτουργούν κανονικά.
Συνεχίζοντας, ύστερα από χρήση βενζίνης πάλι για αρκετά χιλιόμετρα και αλλαγή ένα πρωί σε υγραέριο, κατά την αλλαγή η μηχανή έσβηνε ακαριαία, νέα δοκιμή πάλι τα ίδια, το αφήνω σε βενζίνη και πάω στον εγκαταστάτη και αναφέρω όλα τα θέματα. Βάζει τον υπολογιστή και βλέπει 7 συστημικά λάθη (δεν ξέρω αν ήταν από τον πόλο που έβγαζα για να καθαρίσει το λαμπάκι) και το κυριότερο 70% παραπάνω μείγμα στο υγραέριο!! Δεν μπόρεσε να μου πως έγινε αυτό.
Τον τελευταίο καιρό υπάρχει και ένα νέο κόλπο (αφού άρχισε να πέφτει η θερμοκρασία), αφού πάρει μπροστά, αρχίζει να μπερδεύει και ανεβοκατεβάζει στροφές για 30 περίπου δεύτερα, μετά όλα καλά, όπως και ότι μυρίζει βενζίνη.

Τέλος έχω γυρίσει σε βενζίνη και από την στιγμή που το έκανα ούτε μπερδέματα ούτε λαμπάκια ούτε τίποτα.
Έχω, καθαρίσει μπεκ βενζίνης – υγραερίου, έχω αλλάξει μπουζί - καλώδια – πολλαπλασιαστή και αισθητήρα ψυχρής, όπως και 3 ρυθμίσεις του συστήματος Lpg.
Αν μπορεί κάποιος να βγάλει άκρη με όλα τα παραπάνω, παρακαλώ να μου το πεί.
Δεν δίνω άλλα χρήματα για αλλαγές ή ρυθμίσεις γιατί αν είναι να δώσω συνολικά κανα 1000 ευρώ για ψάξιμο και μόνο, καλύτερα να το λειτουργώ σε βενζίνη και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.
Ζητώ συγνώμη για την έκταση του θέματος, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι ένα αυτοκίνητο που λειτουργεί κανονικά σε βενζίνη να παρουσιάζει ξαφνικά θέματα μόνο σε υγραέριο, τα οποία και χειροτερεύουν όσο περνάει ο καιρός.
gusstathis
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ, 2016 13:06

Re: ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΟΛΠΑ ΜΕ LPG

Δημοσίευσηαπό vdgle » Κυρ 25 Σεπ, 2016 16:19

Είχα το ίδιο αυτοκίνητο μέχρι προ 5 μηνών με παρόμοια συμπεριφορά .
Το κοινό σημείο με σένα ήταν ότι το πρωί με το ξεκίνημα όταν ήταν κρύο και μόνο όταν η εξωτερική θερμοκρασία ήταν κάτω των 12-13 βαθμών Κελσίου ( δηλαδή ποτέ το καλοκαίρι)
Αυτό που μου συνέβαινε ήταν μια, δυο κούφιες γκαζιες στην πρώτη μέχρι να αλλάξω δευτέρα και στα πολύ κρύα κάτω από δέκα βαθμούς σε στάση παίζανε οι στροφές από 1000-1800.
Λαμπάκι δεν μου άναψε ποτέ και το πρόβλημα που εμφανιζόταν μόνο τους κρυους μήνες ξεκίνησε μετά από 80.000χλμ με αέριο ( σύνολο 130.000 με βενζίνη).
Κάποια στιγμή άλλαξα το φίλτρο της αντλίας βενζίνης μήπως έφταιγε αυτο αλλά δεν είδα διαφορά.
Δοκίμασα να το δουλέψω μόνο με βενζίνη αλλά δεν μπορώ να πω πως είδα κάτι διαφορετικό ( ίσως πιο χαμηλής έντασης η κούφια πρωινή γκαζια).
Δεν κατεληξα κάπου μέχρι να το δώσω αλλά δεν ήταν και κάτι τόσο ενοχλητικό αφου όπως γράφω μου συνέβαινε μόνο το χειμώνα στα κρύα και μόνο για τα πρώτα μέτρα
vdgle
 
Δημοσιευσεις: 72
Εγγραφή: Σάβ 11 Ιουν, 2016 11:09

Re: ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΟΛΠΑ ΜΕ LPG

Δημοσίευσηαπό tedd » Δευτ 26 Σεπ, 2016 02:05

Απο τη στιγμη που δουλεύει μια χαρά με βενζίνη το πρόβλημα προέρχεται καθαρά απο το υγραέριο. Μήπως να το πηγαίνεις σε κανένα άλλο εγκατάσταση να στο ελενξει?

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: ΔΙΑΦΟΡΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΟΛΠΑ ΜΕ LPG

Δημοσίευσηαπό gusstathis » Δευτ 26 Σεπ, 2016 11:30

Πηγα και σε αλλον αλλά δεν μπορούσε να συνδεθεί με το σύστημα, γνωρίζουμε κάποιον αξιόπιστο?
gusstathis
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ, 2016 13:06

Re: Διάφορα περιέργα κόλπα με LPG (λαμπάκι & πρωινό ξεκίνημα

Δημοσίευσηαπό gusstathis » Σάβ 01 Οκτ, 2016 18:01

καλησπέρα και πάλι,

ύστερα από μία εβδομάδα με βενζίνη, και τον κινητήρα χωρίς θέματα, χθές πήγα να κάνω έλεγχο στο σύστημα (σωληνάκια κ.λ.π.) και αυτό που είδα ήταν ότι το φίλτρο αέριας φάσης ήταν ανάποδα βαλμένο, όπως επίσης είδα και κάτι βρώμες από την (λάθος) πλευρά εισαγωγής, σαν λάδι.
Το περίεργο ήταν ότι όταν έβγαλα το φίλτρο, δεν είχε καθόλου πίεση ο σωλήνας, ήταν χωρίς ίχνος υγραερίου. Αυτό φαντάζομαι δεν είναι λογικό (μήπως κατουράει η μπεκιέρα, όταν είναι σβηστό, ή έχει κάπου αλλού διαρροή???)

Ύστερα, έλεγξα το φίλτρο του πνεύμονα και αφού λάσκαρα λίγο τις βίδες, είδα ότι είχε αρκετή πίεση μέσα του( έκανε αρκετή ώρα να αδειάσει).

Έκανα γύρω στα 100 χλμ με υγραέριο και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
Σήμερα το μεσημέρι πήγα να το βάλω μπροστά ΚΑΙ 1ον. πήρε με την πρώτη μπροστά, αλλά με λίγες στροφές παραπάνω, 2ον. ξεκίνησα με βενζίνη κανονικά και μετά από λίγα μέτρα γύρισε σε υγραέριο και άρχισε το αυτοκίνητο να μπερδεύει, μετά από λίγο όλα εντάξει.

υπάρχει κάποιος έλεγχος στην μπεκιέρα που μπορεί να γίνει (είτε από εμένα είτε από κάποιον που να ξέρει σίγουρα)??
gusstathis
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ, 2016 13:06

Re: Διάφορα περιέργα κόλπα με LPG (λαμπάκι & πρωινό ξεκίνημα

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 01 Οκτ, 2016 19:51

οσοι τσεκαρουν και καθαριζουν μπεκ βενζινης με υπερηχουν, με λιγο κοπο μπορουν να σου τσεκαρουν και τα μπεκ του αεριου. αρκει να εχουν διαθεση γιατι χρειαζονται καποιες μετατροπες στα σωληνακια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Διάφορα περιέργα κόλπα με LPG (λαμπάκι & πρωινό ξεκίνημα

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 03 Οκτ, 2016 17:55

hlias έγραψε:οσοι τσεκαρουν και καθαριζουν μπεκ βενζινης με υπερηχουν, με λιγο κοπο μπορουν να σου τσεκαρουν και τα μπεκ του αεριου. αρκει να εχουν διαθεση γιατι χρειαζονται καποιες μετατροπες στα σωληνακια.


bardolini με μπεκ τυπου βενζινης Ηλια ? υπερηχους ?
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Διάφορα περιέργα κόλπα με LPG (λαμπάκι & πρωινό ξεκίνημα

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 03 Οκτ, 2016 17:58

αλλαξε μια μπεκιερα ρε συ φιλε δεν κοστιζει τραγικα rail ειναι και θα σαι κομπλε τι να επισκευασεις πιο πολυ δουλεια απο τη καινουργια υπολογισε 40-50 €
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Διάφορα περιέργα κόλπα με LPG (λαμπάκι & πρωινό ξεκίνημα

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 03 Οκτ, 2016 20:19

Qgas έγραψε:
hlias έγραψε:οσοι τσεκαρουν και καθαριζουν μπεκ βενζινης με υπερηχουν, με λιγο κοπο μπορουν να σου τσεκαρουν και τα μπεκ του αεριου. αρκει να εχουν διαθεση γιατι χρειαζονται καποιες μετατροπες στα σωληνακια.


bardolini με μπεκ τυπου βενζινης Ηλια ? υπερηχους ?



Νομιζω εγινε παρεξηγηση, για τσεκαρισμα των μπεκ υγραεριου, οποιαδηποτε τυπου, στους δοκιμαστικους σωληνες εννοω για να δουμε διαρροες και παροχη σε διαφορες στροφες και φορτια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Διάφορα περιέργα κόλπα με LPG (λαμπάκι & πρωινό ξεκίνημα

Δημοσίευσηαπό gusstathis » Τρί 04 Οκτ, 2016 08:00

Καλημέρα,

Επειδή υπάρχει μία τάση στην χώρα μας για διάφορες γνώμες (δεν αναφέρομαι σε εσάς), υποτίθεται ότι η μπεκιέρα rail που έχω είναι επισκευάσιμη και είναι της τάξης των 120 Ευρώ.
Τελικά, επειδή δεν γνωρίζω, υπάρχουν επισκευάσιμες και μη μπεκιέρες - αξιζει τον κόπο να πληρώνεις για επισκευή (εγώ έδωσα 50 ευρώ για επισκευή)?
Δεν είναι θέμα μόνο χρημάτων, γιατί αν υπολογίσει κάποιος τα καύσιμα πήγαινε έλα στο συνεργείο, τις ανούσιες εργασίες - ανταλλακτικά για να βρεις τι φταίει και τέλος τα νεύρα τσατάλια, το να αλλάξεις μία μπεκιέρα και να τελειώσεις, νομίζω ότι είναι η μοναδική και σωστή λύση.
gusstathis
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Κυρ 25 Σεπ, 2016 13:06


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 117 επισκέπτες