Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Jeep Patriot Προβλήματα μετά από εγκατάσταση LPG-ίδια ημέρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Jeep Patriot Προβλήματα μετά από εγκατάσταση LPG-ίδια ημέρα

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τρί 04 Οκτ, 2016 20:39

καλησπερα σε ολους !

ειμαι καινουργιος εδω,δεν εχω μηχανικες γνωσεις, και προσπαθω να βρω ακρη στο προβλημα που με απασχολει και με εχει αφησει απο αυτοκινητο το οποιο ηταν αρτια συντηρημενο και χωρις να εχω ποτε το παραμικρο προβλημα!!!, και με χιλιομετρα 78.000(κατα την τοποθετηση του υγραεριου) και κινουμε πλεον με την συγκοινωνια αφου δεν εχω χρηματα να φτιαξω το αυτοκινητο μου με ασφαλεια και σιγουρια .

ειδικοτερα,
το πασχα του 2016 κανω εγκατασταση μοναδας υγραεριοκινησης μαρκας STAG με λαδιερα(ετσι μου ειπε ο υγραεριας) σε ΥΠΕΡ-επωνυμο εγκαταστατη της Αττικης.

το βραδυ της ιδιας ημερας ,αναβει το κιτρινο λαμπακι check engine,το επομενο πρωι τους περνω μου λενε ,θα ειναι ο καταλυτης και να παω απο εκει σε 3 ημερες για ελεγχο.

Μετα τον ελεγχο μου ειπαν θελω αλλαγη μπουζι ,τα αλλαξα !!!!!!

εν συνεχεια μιας εβδομαδας, αρχιζε το ιχ να ρεταρει,μπουκωνει,να σβηνει ,στο αεριο,στην βενζινη οχι !!!!! - τους τηλεφωνησα παλι, μου λενε ελατε απο εδω και μου ειπαν οτι εμφανιστηκε προβλημα στον δυναμο και να μου το αντικαταστησουν(με μεταχειρισμενο) στο δικο τους συνεργειο μου ζητησαν 450 ευρω, απαντησα αρνητικα, συμβουλευτικα τον μηχανικο μου που τον εχω ανω της 15ετιας και το πηγα σ αυτον και μου το αλλαξε με 250 ευρω μαζι με την εργασια του.

λιγο μετα ,ξαναεπισκευτηκα το υπερ επωνυμο καταστημα τοποθετησης υραεριοκινησης , να ελεγξουν γιατι ξανααναψε το λαμπακι check engine,η απαντηση που ελαβα??????--- μην του δινετε σημασια ,το εσβησαν προς στιγμης(κατι εκαναν με τον εγκεφαλο τους με καλωδια) και μεχρι να φτασω στο σπιτι μου ειχε ξαναναψει.

αφου ειχα καταλαβει οτι το ιχ μου αρχιζε να μου αδειαζει την μικρη μου τσεπη αλλα και τον χρονο μου ,πηγαινε-ελα πανω-κατω,συνεργεια κτλ ,αποφασισα να το ξανακινησω το καλοκαιρακι δηλαδη μετα απο ενα ολοκληρο μηνα να παω στο χωριο της γυναικας μου που ειναι στα ιωαννινα-μεγαλη χαρα εγω βεβαια αφου θα ηταν το πρωτο ταξιδι που θα εκανα με το υγραεριοαυτοκινητο μου ,πιστευοντας οτι με 40 ευρω το πολυ !!!! θα φτασω στα ιωαννινα,ομως ουδεποτε εφτασα!!!!!!!!

τι εγινε ???? εν κινηση με το αυτοκινητο (με υγραεριο) και με ταχυτητα σταθερη 125khm ,λιγο εξω απο την αθηνα,(υψος κορινθου) εσβησε το αυτοκινητο εν κινηση !!!!!!!! ενω βρισκομουν στην μεσαια λωριδα, χωρις να λειτουργει η υδραυλικη υποβοηθηση των φρενων μου,προσπαθησα με ασφαλεια να σταματησω οπου μπορουσα δεξια του δρομου , με ολα τα λαμπακια του καντραν αναμμενα (σαν εγκεφαλικο κατι) και με καπνα λευκη -παχια.

ανοιξα γρηγορα το καπω, δεν μπορουσα τι ειχε συμβει και φυσικα το αμαξι απο εκεινη την ημερα δεν ξαναπηρε μπροστα!!!!!--το εφερε η οδικη πισω...

τι διαπιστωθηκε στο συνεργειο που παω 15 χρονια..

1.κολλησε η μηχανη- 1 και 3 κυλινδρος
2.η καυση στους κυλινδρους ηταν ατελης (φτωχο μειγμα)
3.χτυπημα κουζινετου
4.μελανιασμα
5.τα μεταλλα του διωστηρα του 3κυλινδρου ειχαν κατατραφει

τι μου συστησε το συνεργειο μου --- αναζητηση μηχανης κομπλε και πολλαπλη με κορμο και καπακι


η απαντηση του εγκαταστατη της μοναδος υγραεριοκινησης...(την αμεσως επομενη ημερα)

1. φερε βεβαιωση οτι φταει το υγραεριο (κανεις δεν δινει-προφωρικα το λενε ολοι ομως...)
2.πηγαινε αντιπροσωπια (πηγα και μονο που δεν με πεταξαν εξω με τις κλωτσιες αναφερωντας οτι δεν με αναγνωριζει αφου εκανα προσθηκη στο ιχ )
3. να ενοικιασω αυτοκινητο για τις μετακινησεις μου.
4.την εγγυηση που μου εδωσε και για τα μηχανικα μερη, την εφαρμοζει μονο εαν του χορηγηθει σχετικη βεβαιωση
5.καλες διακοπες να εχετε κυριε

για να μην σας κουραζω αλλο... το ιχ μου ειναι πεταμενο μεσα σ ενα χωραφι απεναντι απο το συνεργειο και το κοστος της επισκευης δηλαδη αλλαγη κινητηρα ξεπερναει τα 2000 ευρω,και εγω ηδη χρωσταω ακομα το αμαξι καθοτι το αγορασα με τραπεζικο δανεισμο .

τα συμπερισματα δικα σας..... οποια καλη αποψη ειδικου η αναγνωστη θα με διευκολυνε στο χαος μου !!!!

ΓΕΙΑ ΣΑΣ
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 04 Οκτ, 2016 22:25

Σωστοτερα θα μπορεσει να σε κατατοπισει ενας δικηγορος με ειδικεση σε αυτα τα θεματα.
Κοιτα αν εχεις νομικη προστασια στην ασφαλεια σου μηπως γινετε με αυτην κατι.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 05 Οκτ, 2016 11:15

hlias έγραψε:Σωστοτερα θα μπορεσει να σε κατατοπισει ενας δικηγορος με ειδικεση σε αυτα τα θεματα.
Κοιτα αν εχεις νομικη προστασια στην ασφαλεια σου μηπως γινετε με αυτην κατι.


Η νομική προστασία καλύπτει μόνο περιπτώσεις ατυχημάτων και αυτές αν η ζημιά είναι πάνω από 300 ευρώ. Δυστυχώς ο φίλος δε μπορεί να βρεί άκρη νομικά γιατί θα του κοστίσει πολλά χρήματα δικαστικά και παρα πολύ χρόνο με τις αναβολές που συνηθίζουν τα δικαστήρια.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό donstefano » Τετ 05 Οκτ, 2016 11:37

Καταρχας λυπαμαι για τη καταστροφη του αυτοκινητου σου.

Δυστυχως η επιλογη του εγκαταστατη ειναι το Α και το Ω σε μια μετατροπη LPG.

Απο κει και περα πραγματα του στυλ μην αγχωνεσαι αν αναβει λαμπακια κτλ δε τρεχει τιποτα κτλ σου δειχνουν ποσο ο αλλος δεν προκειτε καν να σου λυσει το θεμα και κατα ποσο για μενα ασχετος και επικινδυνος μπορει να ειναι.
Τα λαμπακια δε τα βαζουν οι κατασκευαστες των αυτοκινητων για πλακα....

Αν και μπορω να φανταστω σε ποιον το εβαλες αλλα υπαρχουν και θεματα στο φορουμ να μας γραψεις τη γνωμη σου για το συγκεκριμενο εγκαταστατη που για μενα απο αυτα που λες πρεπει να τον αποφυγουν παιδια που θελουν να βαλουν μην εχουν τα ιδια.
Στο κατω κατω οι τυποι σου καταστρεψαν το αμαξι....Τελος.......Επικινδυνοι.....
Και φανταζομαι το αμαξι το βαλες για εγκατασταση το πρωι και το πηρες απογευμα ετοιμο.....
Αρε τι κανει το μαρκετινγκ και η τηλεοραση...... :thumbdown:
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 05 Οκτ, 2016 14:36

Η τοποθέτηση lpg είναι ένα ρίσκο που ο καθένας το παίρνει μόνος του.
Σίγουρα είναι μία φτηνή λύση μετακίνησης η οποία ενέχει και τους κινδύνους της.

Μερικοί εγκαταστάτες λένε μεγάλα λόγια και υπόσχονται πολλά αλλά πιστεύω είναι να μη σου κάτσει η στραβή.
Όλοι τη δικαιολογία την έχουν έτοιμη.Θα το ρίξουν κάπου αλλού.
Πιστεύω στη δική σου περίπτωση αν εξασφαλίσεις από επίσημο συνεργείο βεβαίωση ότι υπαίτιο για τη ζημιά στο αυτοκίνητό σου είναι η κακή εγκατάσταση και ρύθμιση του υγραερίου έχεις πολλές πιθανότητες να κερδίσεις μία δικαστική διαμάχη.
Χωρίς αυτό μην κάνεις τίποτε γιατί θα μπεις σε έξοδα και το πιο πιθανό είναι να μην κερδίσεις τίποτε.

Επίσης δεν ξέρω για το άλλο που λες ότι πήγαινες συνέχεια μετά την εγκατάσταση για ρυθμίσεις λόγω κακής λειτουργίας-ρύθμισης.
Προκύπτουν αυτά από κάπου;;;;;;
Υπάρχουν αποδείξεις για αυτές τις συχνές μεταβάσεις;;;
Αν όχι πως μπορείς να αποδείξεις ότι φταίει το lpg χωρίς επίσημη βεβαίωση συνεργείου την οποία πιστεύω κανένα αξιόπιστοι συνεργείο δεν θα σου δώσει
αν αυτό δεν αποδεικνύεται 100%.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τετ 05 Οκτ, 2016 15:06

hlias έγραψε:Σωστοτερα θα μπορεσει να σε κατατοπισει ενας δικηγορος με ειδικεση σε αυτα τα θεματα.
Κοιτα αν εχεις νομικη προστασια στην ασφαλεια σου μηπως γινετε με αυτην κατι.

εχεις δικαιο, αλλα χρηματα για νομικη συνδρομη δυστυχως δεν υπαρχουν !!!!
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τετ 05 Οκτ, 2016 15:08

labros έγραψε:
hlias έγραψε:Σωστοτερα θα μπορεσει να σε κατατοπισει ενας δικηγορος με ειδικεση σε αυτα τα θεματα.
Κοιτα αν εχεις νομικη προστασια στην ασφαλεια σου μηπως γινετε με αυτην κατι.


Η νομική προστασία καλύπτει μόνο περιπτώσεις ατυχημάτων και αυτές αν η ζημιά είναι πάνω από 300 ευρώ. Δυστυχώς ο φίλος δε μπορεί να βρεί άκρη νομικά γιατί θα του κοστίσει πολλά χρήματα δικαστικά και παρα πολύ χρόνο με τις αναβολές που συνηθίζουν τα δικαστήρια.


δυστυχως νομικη προστασια στο ασφαλιστηριο δεν ειχα, ηταν ενα απλο ασφαλιστηριο , αστικης ευθυνης ,μιας καλης ασφαλιστικης εταιρειας.
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τετ 05 Οκτ, 2016 15:18

papoys έγραψε:Η τοποθέτηση lpg είναι ένα ρίσκο που ο καθένας το παίρνει μόνος του.
Σίγουρα είναι μία φτηνή λύση μετακίνησης η οποία ενέχει και τους κινδύνους της.

Μερικοί εγκαταστάτες λένε μεγάλα λόγια και υπόσχονται πολλά αλλά πιστεύω είναι να μη σου κάτσει η στραβή.
Όλοι τη δικαιολογία την έχουν έτοιμη.Θα το ρίξουν κάπου αλλού.
Πιστεύω στη δική σου περίπτωση αν εξασφαλίσεις από επίσημο συνεργείο βεβαίωση ότι υπαίτιο για τη ζημιά στο αυτοκίνητό σου είναι η κακή εγκατάσταση και ρύθμιση του υγραερίου έχεις πολλές πιθανότητες να κερδίσεις μία δικαστική διαμάχη.
Χωρίς αυτό μην κάνεις τίποτε γιατί θα μπεις σε έξοδα και το πιο πιθανό είναι να μην κερδίσεις τίποτε.

Επίσης δεν ξέρω για το άλλο που λες ότι πήγαινες συνέχεια μετά την εγκατάσταση για ρυθμίσεις λόγω κακής λειτουργίας-ρύθμισης.
Προκύπτουν αυτά από κάπου;;;;;;
Υπάρχουν αποδείξεις για αυτές τις συχνές μεταβάσεις;;;
Αν όχι πως μπορείς να αποδείξεις ότι φταίει το lpg χωρίς επίσημη βεβαίωση συνεργείου την οποία πιστεύω κανένα αξιόπιστοι συνεργείο δεν θα σου δώσει
αν αυτό δεν αποδεικνύεται 100%.


Σ ευχαριστω για την γνωμη σου,

α.εχεις δικαιο για τα παχυλα λογια των εγκαταστατων.ειναι μεχρι να τους πληρωσεις τα σχετικα εξοδα εγκαταστασης και μετα καληνυχτα και ωρες ατελειωτες στα τηλεφωνα να μιλας με 100 ανθρωπους και να μην βγαζεις ακρη !!!!

β.χρηματα για δικαστηρια δεν εχω - εαν ειχα θα εβαζα ειδικο πραγματογνωμονα,οπως ειπε το συνεργειο μου, για να τον ξεφτυλισω στα ποινικα και αστικα δικαστηρια.

γ.βεβαιως υπαρχουν αποδειξεις επικοινωνιας,email ορισμος ραντεβου,εκθεση προβληματων,παραστατικα πληρωμης , για τις επισκεψεις στα κτηρια του εγκαταστατη κτλ

ΑΠΛΑ ΤΗΝ ΠΑΤΗΣΑ !!!!
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τετ 05 Οκτ, 2016 15:26

donstefano έγραψε:Καταρχας λυπαμαι για τη καταστροφη του αυτοκινητου σου.

Δυστυχως η επιλογη του εγκαταστατη ειναι το Α και το Ω σε μια μετατροπη LPG.

Απο κει και περα πραγματα του στυλ μην αγχωνεσαι αν αναβει λαμπακια κτλ δε τρεχει τιποτα κτλ σου δειχνουν ποσο ο αλλος δεν προκειτε καν να σου λυσει το θεμα και κατα ποσο για μενα ασχετος και επικινδυνος μπορει να ειναι.
Τα λαμπακια δε τα βαζουν οι κατασκευαστες των αυτοκινητων για πλακα....

Αν και μπορω να φανταστω σε ποιον το εβαλες αλλα υπαρχουν και θεματα στο φορουμ να μας γραψεις τη γνωμη σου για το συγκεκριμενο εγκαταστατη που για μενα απο αυτα που λες πρεπει να τον αποφυγουν παιδια που θελουν να βαλουν μην εχουν τα ιδια.
Στο κατω κατω οι τυποι σου καταστρεψαν το αμαξι....Τελος.......Επικινδυνοι.....
Και φανταζομαι το αμαξι το βαλες για εγκατασταση το πρωι και το πηρες απογευμα ετοιμο.....
Αρε τι κανει το μαρκετινγκ και η τηλεοραση...... :thumbdown:



ετσι ακριβως το αφησα την παραμονη και το πηρα την επομενη το μεσημερι,μαλλον στο δικο μου αυτοκινητο κατ αυτους το λαμπακι check engine,αναβε για τα ερχομενα χριστουγεννα !!!!

παρασυρθηκα απο το marketing και απο εναν φιλο μου ο οποιος ειχε εγκατασταση στον ιδιο(ο οποιος μετα απο 1 χρονο το πουλησε το ιχ,ανω της 10 ετιας, του γιατι ηταν ασυμφορο οπως μου ειπε...) και μετα απο υποδειξη του πηγα,οπως και να εχει ...σημερα η συγκοινωνια με βολευει καλυτερα και ειναι πιο οικονομικη !!!! χαχαχαχαχα (γελαω με τον πονο μου)
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό donstefano » Τετ 05 Οκτ, 2016 16:48

Παιζει και του φιλου σου το αμαξι να του καναν καμια ζημια για αυτο το εδωσε γιατι εγινε ασυμφορο......
Και μενα 11 χρονων ειναι και με το γκαζι οχι απλα δεν εχει γινει ασυμφορο αλλα συμφαιρει κιολας.
Τεσπα.....Αν με το καλο το φτιαξεις το αμαξι τραβα βρες εναν καλο εγκαταστατη για STAG και σιγουρα εδω μεσα θα βρεις καποιον καλο να πας και να μην εχεις ξανα τετοια θεματα.....
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 27 επισκέπτες