Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Jeep Patriot Προβλήματα μετά από εγκατάσταση LPG-ίδια ημέρα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό sakisbm » Τετ 05 Οκτ, 2016 16:56

Με τις ρυθμίσεις του εγκεφάλου δεν μπορείς να αποδείξεις ότι φταίει ο εγκαταστάτης;
Λυπάμαι πάρα πολύ για την ατυχία σου.

Στάλθηκε απ' τον πλανήτη Cybertron
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ!
Άβαταρ μέλους
sakisbm
 
Δημοσιευσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ, 2015 19:57

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τετ 05 Οκτ, 2016 17:02

sakisbm έγραψε:Με τις ρυθμίσεις του εγκεφάλου δεν μπορείς να αποδείξεις ότι φταίει ο εγκαταστάτης;
Λυπάμαι πάρα πολύ για την ατυχία σου.

Στάλθηκε απ' τον πλανήτη Cybertron


ηταν το πρωτο ερωτημα που εκανα στο συνεργειο,πρεπει ο εγκεφαλος να σταλει στην αντιπροσωπια με ενα κοστος δαπανηρο και δεν ξερεις εαν βρεθει τιποτα
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τετ 05 Οκτ, 2016 17:11

donstefano έγραψε:Παιζει και του φιλου σου το αμαξι να του καναν καμια ζημια για αυτο το εδωσε γιατι εγινε ασυμφορο......
Και μενα 11 χρονων ειναι και με το γκαζι οχι απλα δεν εχει γινει ασυμφορο αλλα συμφαιρει κιολας.
Τεσπα.....Αν με το καλο το φτιαξεις το αμαξι τραβα βρες εναν καλο εγκαταστατη για STAG και σιγουρα εδω μεσα θα βρεις καποιον καλο να πας και να μην εχεις ξανα τετοια θεματα.....



ε ναι σιγουρα !!!! σ ευχαριστω
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 05 Οκτ, 2016 17:49

Να ρωτησω κατι ως κακεντρεχης που είμαι ( δεν είμαι αλλα το εχω απορεια )

ΠΡΙΝ βαλεις υγραεριο δε ψαχτηκες καθολου???
Για τον περι ου ο λογος και τις εγγυήσεις του?
Τωρα που "καηκες" βγηκες και ψαχτηκες και βρηκες το παρον φορουμ????

Παμε παρακατω...
Κραταω μια πισινη όχι γιατι θελω προφανως να υπερασπιστω αυτον που ολοι εχουμε καταλαβει ποιον εννοεις, αλλα μου φαινεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ μικρό το διάστημα από τη μερα που εβαλες υγραεριο μεχρι το μπαμ...
και μιλαμε για ένα πολύ φρεσκο μοτερ οχι καποιο με 200.000++

Λες Πασχα, το ειχες κι ένα μηνα ακινητο.... ποσα εκανες??? 3.000 4.000 χλμ???
Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λιγα......
Κατι άλλο πρεπει να είναι η γενεσιουργος αιτια...

Πχ
1.ξεχασαν όταν εβαλαν το υγραεριο να συμπληρωσουν υγρα παραφλου
2. τσακισαν καποιο σωληνα νερου και δεν υπηρχε κυκλοφωρια νερου στη μηχανή

και στις 2 περιπτοσεις τοπική ( ή δε το πηρες χαμπαρι ) υπερθερμανση και παρτα όλα στο χερι...


αλλα να καει από αεριο τοσο συντομα...... κατι δεν..............
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τετ 05 Οκτ, 2016 18:11

fokion έγραψε:Να ρωτησω κατι ως κακεντρεχης που είμαι ( δεν είμαι αλλα το εχω απορεια )

ΠΡΙΝ βαλεις υγραεριο δε ψαχτηκες καθολου???
Τωρα που "καηκες" βγηκες και ψαχτηκες και βρηκες το παρον φορουμ????

Παμε παρακατω...
Κραταω μια πισινη όχι γιατι θελω προφανως να υπερασπιστω αυτονμ που ολοι εχουμε καταλαβει ποιον εννοεις, αλλα μου φαινεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ μικρό το διάστημα από τη μερα που εβαλες υγραεριο μεχρι το μπαμ...

Λες Πασχα, το ειχες κι ένα μηνα ακινητο.... ποσα εκανες??? 3.000 4.000 χλμ???
Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λιγα......
Κατι άλλο πρεπει να είναι η γενεσιουργος αιτια...

Πχ ξεχασαν όταν εβαλαν το υγραεριο να συμπληρωσουν υγρα παραφλου
τσακισαν καποιο σωληνα νερου και δεν υπηρχε κυκλοφωρια νερου

αλλα να καει από αεριο τοσο συντομα...... κατι δεν..............


καλησπερα δεν το γνωριζεις οτι οποιος καει στον χυλο μετα φυσαει και το γιαουρτι????- οχι δεν αναζητησα ουτε πληροφοριες ουτε τιποτα,επειδη ειμαι ασχετος σε αυτα , δεν χρειαζεται να ειμαστε ολοι μαστορες τεχνικοι και μηχανολογοι και να συγκρινουμε τις απαντησεις -αποψεις του καθενος ΕΙΔΙΚΟΥ ,μου ανεφεραν μια τιμη, εαν εξοφλουσα μαλιστα θα ειχα και μια μικρη εκπτωση ,εξοφλησα, και αυτο εγινε !!!!

παμε παρακατω ...

κινηθηκα ως τελη ιουνιου με τα προαναφερομενα ζητηματα ,εκανα δε περιπου 3400 khm εντος λεκανοπαιδιου αττικης.

το ιχ μου μεχρι να αναχωρησω για επαρχεια,ηταν ΑΚΙΝΗΤΟ,λογω χρησης του scouter μου.

δεν γνωριζω τι μπορει και εαν ξεχασανε να κανουν , ξερω οτι παρελαβα το ιχ μου με εγγραφα τους αλλα και του ΚΤΕΟ ,συπενως ... υποτιθεται εβαιναν ολα καλα!!!!! -μαλλον το ιδιο θα ελεγες και εσυ εαν ησουν στην θεση μου

στις επαναλαμβανομενες επισκεψεις ειχαν την Δυνατοτητα να ελεγξουν τα απαντα οπως ισχυριστηκαν οτι εκαναν στα μπουκωματα ρεταρισματα ρελαντι κτλ .... μην μου πεις να ημουν παρων επανω στον μηχανικο, επειδη εαν δεν δουλεψω δεν φαει οι οικογενεια μου, και εμπας υπεριπτωση ουδεμια γνωση φερω για να αξιολογω την συγκεκριμενη ειδικοτητα !!!!

κατ εμε η γενεσιουργος αιτια ειναι ..οτι δεν πουλησα το αυτοκινητακι μου ως βενζινοκινητο(και οτι επερνα για τον λογο οτι η αγοραστικη του αξια ειναι πολυ χαμηλη) και να αγορασω ενα μικροτερο οικονομικο επειδη η τσεπη μου πλεον δεν αντεχε να πληρωνει την βενζινη στην υφισταμενη τιμη της.

ΠΟΡΙΣΜΑ ΜΟΥ 1.δεν εκανα αποσβεση τα χρηματα που εδωσα της εγκαταστασης.
2.δεν εχω αυτοκινητο,πλεον.
3.δεν εχω χρηματα να φτιαξω το ιχ μου .
4.μαλλον για ανακυκλωση με βλεπω (θα παρω και 400 ευρω-ρωτησα)


σ ευχαριστω

υγ. δεν εχει σημασια ο εγκαταστατης ποιος ειναι αλλα πως ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΕ μετα του θεματος μου !!! ( δηλαδη το πουλακι τσιου φιλε μου)
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τετ 05 Οκτ, 2016 18:15

jeeppan έγραψε:
fokion έγραψε:Να ρωτησω κατι ως κακεντρεχης που είμαι ( δεν είμαι αλλα το εχω απορεια )

ΠΡΙΝ βαλεις υγραεριο δε ψαχτηκες καθολου???
Τωρα που "καηκες" βγηκες και ψαχτηκες και βρηκες το παρον φορουμ????

Παμε παρακατω...
Κραταω μια πισινη όχι γιατι θελω προφανως να υπερασπιστω αυτονμ που ολοι εχουμε καταλαβει ποιον εννοεις, αλλα μου φαινεται ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ μικρό το διάστημα από τη μερα που εβαλες υγραεριο μεχρι το μπαμ...

Λες Πασχα, το ειχες κι ένα μηνα ακινητο.... ποσα εκανες??? 3.000 4.000 χλμ???
Είναι ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ λιγα......
Κατι άλλο πρεπει να είναι η γενεσιουργος αιτια...

Πχ ξεχασαν όταν εβαλαν το υγραεριο να συμπληρωσουν υγρα παραφλου
τσακισαν καποιο σωληνα νερου και δεν υπηρχε κυκλοφωρια νερου

αλλα να καει από αεριο τοσο συντομα...... κατι δεν..............


καλησπερα δεν το γνωριζεις οτι οποιος καει στον χυλο μετα φυσαει και το γιαουρτι????- οχι δεν αναζητησα ουτε πληροφοριες ουτε τιποτα,επειδη ειμαι ασχετος σε αυτα , δεν χρειαζεται να ειμαστε ολοι μαστορες τεχνικοι και μηχανολογοι και να συγκρινουμε τις απαντησεις -αποψεις του καθενος ΕΙΔΙΚΟΥ ,μου ανεφεραν μια τιμη, εαν εξοφλουσα μαλιστα θα ειχα και μια μικρη εκπτωση ,εξοφλησα, και αυτο εγινε !!!!

παμε παρακατω ...

κινηθηκα ως τελη ιουνιου με τα προαναφερομενα ζητηματα ,εκανα δε περιπου 3400 khm εντος λεκανοπαιδιου αττικης.

το ιχ μου μεχρι να αναχωρησω για επαρχεια,ηταν ΑΚΙΝΗΤΟ,λογω χρησης του scouter μου.

δεν γνωριζω τι μπορει και εαν ξεχασανε να κανουν , ξερω οτι παρελαβα το ιχ μου με εγγραφα τους αλλα και του ΚΤΕΟ ,συπενως ... υποτιθεται εβαιναν ολα καλα!!!!! -μαλλον το ιδιο θα ελεγες και εσυ εαν ησουν στην θεση μου

στις επαναλαμβανομενες επισκεψεις ειχαν την Δυνατοτητα να ελεγξουν τα απαντα οπως ισχυριστηκαν οτι εκαναν στα μπουκωματα ρεταρισματα ρελαντι κτλ .... μην μου πεις να ημουν παρων επανω στον μηχανικο, επειδη εαν δεν δουλεψω δεν φαει οι οικογενεια μου, και εμπας υπεριπτωση ουδεμια γνωση φερω για να αξιολογω την συγκεκριμενη ειδικοτητα !!!!

κατ εμε η γενεσιουργος αιτια ειναι ..οτι δεν πουλησα το αυτοκινητακι μου ως βενζινοκινητο(και οτι επερνα για τον λογο οτι η αγοραστικη του αξια ειναι πολυ χαμηλη) και να αγορασω ενα μικροτερο οικονομικο επειδη η τσεπη μου πλεον δεν αντεχε να πληρωνει την βενζινη στην υφισταμενη τιμη της.

ΠΟΡΙΣΜΑ ΜΟΥ 1.δεν εκανα αποσβεση τα χρηματα που εδωσα της εγκαταστασης.
2.δεν εχω αυτοκινητο,πλεον.
3.δεν εχω χρηματα να φτιαξω το ιχ μου .
4.μαλλον για ανακυκλωση με βλεπω (θα παρω και 400 ευρω-ρωτησα)


σ ευχαριστω

υγ. δεν εχει σημασια ο εγκαταστατης ποιος ειναι αλλα πως ΣΥΜΠΕΡΙΦΕΡΘΗΚΕ μετα του θεματος μου !!! ( δηλαδη το πουλακι τσιου φιλε μου)


υγ 2 οχι ποτε υπερθερμανση !
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό fokion » Τετ 05 Οκτ, 2016 18:26

Επιμενω παντως ότι σε 3500 χλμ ότι σκατα ρυθμιση και να εχεις δε καίγεται το μοτερ....
Δε χρειαζεται να εισαι μηχανικός....
τελος παντων λιγη σημασια εχει για σενα πλεον.

Όλα παιζουν στο ποση εμπιστοσυνη εχεις στον κανονικό μηχανικό σου.

Δε σου κρυβω το νουμερο μου κανει καπως υπερβολικό.... αλλα μπορει να κανεω και λαθος. και προφανως αναφέρομαι σε αντικατασταση κινητηρα.

Αν ΟΝΤΩΣ σε ενδιαφερει να το φτιαξεις ξεκινα τηλεφωνα στα ανακυκλωτηρια.
Αν δεν σε ενδιαφερει να το φτιαξεις γιατι δεν εχεις τα λεφτα βαλτο αγγελια.
Ισως καποιος εχει τρακαρισμένο ή χρειαζεται σαζμαν/διαφορικά/καθίσματα/ κ.λ.π. και πιασεις καποια παραπανω χρηματα από τα 400...

Α! και ελπιζω ότι ηδη εχεις καταθεσει πινακίδες.... ( μη πληρώνεις κι εφορίες )
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τετ 05 Οκτ, 2016 19:50

Τι 2000 ρε παιδιά?
Επισκευή στη μηχανή δε γίνεται???

Και μένα πάντως μου φαίνεται τραβηγμένο να πάθεις τέτοια ζημιά με 4000 κμ......σε ενα μοτέρ με 78.000
Το αμάξι πρέπει να πηγαίνε εντελώς οτι ναναι....

Λάδια είχε μέσα?
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τετ 05 Οκτ, 2016 23:19

ximikos00 έγραψε:Τι 2000 ρε παιδιά?
Επισκευή στη μηχανή δε γίνεται???

Και μένα πάντως μου φαίνεται τραβηγμένο να πάθεις τέτοια ζημιά με 4000 κμ......σε ενα μοτέρ με 78.000
Το αμάξι πρέπει να πηγαίνε εντελώς οτι ναναι....

Λάδια είχε μέσα?


οχι δεν γινεται επισκευη και εαν γινει η δαπανη ειναι μεγαλη και αβεβαιο το αποτελεσμα.

και ομως ετσι ειναι φιλε μου, περιεργο για ολους και σε ολους .

λαδια ειχε μεσα.(η ερωτηση μου μαλλον απλης αποριας ειναι ..)

το ιχ ηταν μια χαρα χωρις ποτε να εμφανισει το παραμικρο, οπως το αναφερω και στο αρχικο post mou και με βιβλιο σερβις απο την πρωτη ημερα που το εχω !

αυτα τα ολιγα
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

Re: jeep patriot ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΕΓΚΑΤΑΣΤΑΣΗ LPG-ΙΔΙΑ ΗΜ

Δημοσίευσηαπό jeeppan » Τετ 05 Οκτ, 2016 23:23

fokion έγραψε:Επιμενω παντως ότι σε 3500 χλμ ότι σκατα ρυθμιση και να εχεις δε καίγεται το μοτερ....
Δε χρειαζεται να εισαι μηχανικός....
τελος παντων λιγη σημασια εχει για σενα πλεον.

Όλα παιζουν στο ποση εμπιστοσυνη εχεις στον κανονικό μηχανικό σου.

Δε σου κρυβω το νουμερο μου κανει καπως υπερβολικό.... αλλα μπορει να κανεω και λαθος. και προφανως αναφέρομαι σε αντικατασταση κινητηρα.

Αν ΟΝΤΩΣ σε ενδιαφερει να το φτιαξεις ξεκινα τηλεφωνα στα ανακυκλωτηρια.
Αν δεν σε ενδιαφερει να το φτιαξεις γιατι δεν εχεις τα λεφτα βαλτο αγγελια.
Ισως καποιος εχει τρακαρισμένο ή χρειαζεται σαζμαν/διαφορικά/καθίσματα/ κ.λ.π. και πιασεις καποια παραπανω χρηματα από τα 400...

Α! και ελπιζω ότι ηδη εχεις καταθεσει πινακίδες.... ( μη πληρώνεις κι εφορίες )



για μεταχειρισμενο κινητηρα κομπλε αβεβαιης προελευσης και χρησης ,1500-2000 ευρω (απο γνωστο σιτε)

οι ανακυκλωσεις δεν εχουν απο τον αυγουστο τιποτα

σ ευχαριστω για τις εναλλακτικες αποψεις σου.
jeeppan
 
Δημοσιευσεις: 16
Εγγραφή: Τρί 04 Οκτ, 2016 18:00

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 45 επισκέπτες