Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ρεταρισμα σε Citroen C1

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Ρεταρισμα σε Citroen C1

Δημοσίευσηαπό Nikosstef » Σάβ 22 Οκτ, 2016 03:28

Καλησπερα σας. Αντιμετωπιζω το εξης προβλημα στο αυτοκινητο μου. Ανα μικρους περιοδους 2 μηνων περιπου ρεταρει το αυτοκινητο και αναβει η ενδειξη πορτοκαλι check κινητηρα. Εχω αλλαξει πολλαπλασιαστες και αυριο θα αλλαξω και μπουζι παρολο που εχουν κανει 12.000 χλμ.
Φταιει το μειγμα;
Φταινε οι πολαπλασιαστες;
Φταινε τα μπουζι;

Με εχει αφησει στο δρομο 5 φορες.

11 μηνες εχω βαλει το υγραεριο landirenzo στον καλογριτσα στα γλυκα νερα και το δουλευω μονο με υγραεριο
Nikosstef
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 22 Οκτ, 2016 03:18

Re: Ρεταρισμα σε Citroen C1

Δημοσίευσηαπό donstefano » Σάβ 22 Οκτ, 2016 08:53

Καλημερα και καλως ηρθες.

Θα αρχισω με το κλασικο.Στην βενζινη σου κανεις τα ιδια?Αν οχι φταιει το συστημα του υγραεριου.Αν ναι ψαχνεσαι στη βενζινη.
Εφοσον διαπιστωσεις οτι ειναι απο το αεριο τωρα.Αν και εφοσον εχεις επισκεφτει τον εγκαταστατη και δεν μπορει να σου βρει λυση η σου λεει διαφορα του στυλ δεν πειραζει να ειναι το check engine αναμενο,η σε ξεπεταει να φυγεις απο το κεφαλι του και τιποτα τετοια τοτε απλα αλλαζεις εγκαταστατη και βρισκεις την υγεια σου.Για Landirenzo υπαρχουν αξιολογοι στην Αθηνα.
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Ρεταρισμα σε Citroen C1

Δημοσίευσηαπό santa » Σάβ 22 Οκτ, 2016 11:26

Όταν ανάβει το τσεκ τι βλάβες καταγράφει ξέρεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Opel Corsa C 1.2 Twinport (Z12XEP) 251.000χλμ
santa
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2016 11:01

Re: Ρεταρισμα σε Citroen C1

Δημοσίευσηαπό pank » Σάβ 22 Οκτ, 2016 12:52

11 μήνες έχεις εγγύηση ακόμα. Εγώ θα σου πρότεινα να πας στον εγκαταστάτη του υγραερίου και να μην αλλάξεις τίποτα από το αυτοκίνητο. Στη δική μου περίπτωση είχα ρετάρισμα στη Βενζίνη και αφού είχα αλλάξει διάφορα εξαρτήματα νομίζοντας ότι φταίει το αυτοκίνητο, τελικά αποδείχτηκε ότι ο εγκέφαλος του υγραερίου έκοβε τον παλμό στο ένα μπεκ της βενζίνης και είχα ρετάρισμα στη βενζίνη!. Μόλις άλλαξε ο εγκέφαλος του υγραερίου μέσα στην εγγύηση όλα οκ.
Στο Καλογρίτσα τελευταία πάω και εγώ μετά από πολλά προβλήματα στην αρχική εγκατάσταση στο Τσοπελογιάννη και είμαι ευχαριστημένος. Δεν θεωρώ ότι ο Κώστας θα προσπαθήσει να σε ξεφορτωθεί και δεν θα ασχοληθεί με το πρόβλημά σου.
pank
 
Δημοσιευσεις: 110
Εγγραφή: Κυρ 13 Ιαν, 2013 00:58
Τοποθεσία: ΑΦΙΔΝΕΣ

Re: Ρεταρισμα σε Citroen C1

Δημοσίευσηαπό Nikosstef » Σάβ 22 Οκτ, 2016 13:10

Το κανει και στη βενζινη και στο αεριο.. ( σαν να δουλευει 1 λιγοτερο κυλινδρο) Το θεμα ειναι οτι οταν σβηνω το κινητηρα τις περισσοτερες φορες φτιαχνει, δηλ σβηνει το check και ξαναρεταρει μετα απο 100 χιλιομετρα στο δρομο. Στην εταιρια Καλογριτσας που εβαλα το Landirenzo οταν το πηγα την 1η και την 2η φορα ειχε σβησει το check. Το βαλαν στον υπολογιστη και δεν ειχε κρατησει κατι στη μνημη. Το καναν βολτα 2 φορες το αφησαν αναμενο στο ρελαντι κανα 30λεπτο μπας και αναψει η ενδειξη και ξαναξεκινησει να ρεταρει αλλα τζιφος. Εν τελει μετα το ψαξιμο μου ειπαν οτι ισως ειναι ο μεσαιος πολλαπλασιαστης ( citroen c1 ειναι τρικυλινδρο ) . Τον αλλαξα λοιπον. Μετα απο 3 μηνες παλι τα ιδια. Διακοπες τον Σεπτεμβρη ρεταριζε και αναβε το check πανω στο νησι) Χθες παλι τα ιδια...
Nikosstef
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 22 Οκτ, 2016 03:18

Re: Ρεταρισμα σε Citroen C1

Δημοσίευσηαπό Nikosstef » Σάβ 22 Οκτ, 2016 13:13

santa έγραψε:Όταν ανάβει το τσεκ τι βλάβες καταγράφει ξέρεις;


Sent from my iPhone using Tapatalk


Δεν το κραταει στη μνημη. Μεχρι να παω στο πλησιεστερο συνεργειο σβηνει.
Nikosstef
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 22 Οκτ, 2016 03:18

Re: Ρεταρισμα σε Citroen C1

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 22 Οκτ, 2016 14:36

Αναβει ή αναβοσβηνει το τσεκ?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ρεταρισμα σε Citroen C1

Δημοσίευσηαπό Nikosstef » Σάβ 22 Οκτ, 2016 15:08

hlias έγραψε:Αναβει ή αναβοσβηνει το τσεκ?


Οταν ρεταρει πολυ στο δρομο αναβοσβηνει και μετα απο λιγο παραμενει αναμενο
Nikosstef
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 22 Οκτ, 2016 03:18

Re: Ρεταρισμα σε Citroen C1

Δημοσίευσηαπό hlias » Σάβ 22 Οκτ, 2016 15:56

Αφου εχεις αλλαξει πολλαπλασιστη ξεκινα απο μπουζι και ψαξε την πλεξουδα των μπεκ και του πολλαπλασιαστη.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Ρεταρισμα σε Citroen C1

Δημοσίευσηαπό Nikosstef » Σάβ 22 Οκτ, 2016 16:04

hlias έγραψε:Αφου εχεις αλλαξει πολλαπλασιστη ξεκινα απο μπουζι και ψαξε την πλεξουδα των μπεκ και του πολλαπλασιαστη.



Αν ειναι δηλ καπου κομμενα τα καλωδια;
Nikosstef
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Σάβ 22 Οκτ, 2016 03:18

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 26 επισκέπτες