Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 17 Νοέμ, 2016 00:20

anikologr έγραψε:Όταν χρησιμοποιείς υγραέριο τα μπεκ της βενζίνης δεν χρησιμοποιούνται. Πολύ πιθανόν αυτό να επιταχύνει την φθορά τους η να προκαλεί μείωση της απόδοσής τους.

Επίσης η βενζίνη που μένει πολύ καιρό αχρησιμοποίητη επιβαρύνει επιπλέον. Γιαυτό οι επαγγελματίες λένε να την καταναλώνεις ανά τακτά διαστήματα..


Ναι άλλα με ποιον τρόπο δε μας λες. Επιταχύνει τη φθορά πώς; Και όταν έχω σβηστό τον κινητήρα δε χρησιμοποιούνται. Τη βενζίνη σου λένε να την καις για να μην κάνει γλίτσα και καίει την τρόμπα.

Κοίτα, σίγουρα οι μάστορες ξέρουν καλύτερα, εγώ δεν έχω τεχνικές γνώσεις. Να σου πω όμως κάτι από εμπειρία που είχα. Πριν 3 μήνες άλλαξα κι εγώ ένα μπεκ που τα 'φτυσε (στα 95000, μετά από 14 χρόνια). Φυσικά, έκανα κι εγώ τις σκέψεις που κάνεις κι εσύ, ότι για όλα φταίει το υγραέριο, ξενέρωσα κλπ. Στο συνεργείο τους έπιασα την κουβέντα και τους ρώτησα αν πιστεύουν ότι φταίει το υγραέριο. Μου είπαν και οι 2 ειλικρινά δεν ξέρουμε. Τεχνικά μου είπαν το μόνο που μπορεί να ''παίζει'' αν και το θεωρούσαν μάλλον απίθανο, είναι να θερμαίνονται τα μπεκ ενόσω δεν λειτουργούν και αυτό ίσως να τα φθείρει. Απ' την άλλη μου είπαν ''ξέρεις πόσα Peugeot έρχονται εδώ με χαλασμένα μπεκ βενζίνης χωρίς υγραέριο;''. Ήταν εν τω μεταξύ επίσημο Peugeot (το λέω για να σου πω ότι κάθε μέρα το ίδιο αυτοκίνητο βλέπουν) και επίσης και οι δυο τους γενικά μου είπαν ήταν κατά του υγραερίου σαν μετατροπή για λόγους αξιοπιστίας.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό anikologr » Πέμ 17 Νοέμ, 2016 08:58

nickL έγραψε:
anikologr έγραψε:Όταν χρησιμοποιείς υγραέριο τα μπεκ της βενζίνης δεν χρησιμοποιούνται. Πολύ πιθανόν αυτό να επιταχύνει την φθορά τους η να προκαλεί μείωση της απόδοσής τους.

Επίσης η βενζίνη που μένει πολύ καιρό αχρησιμοποίητη επιβαρύνει επιπλέον. Γιαυτό οι επαγγελματίες λένε να την καταναλώνεις ανά τακτά διαστήματα..


Ναι άλλα με ποιον τρόπο δε μας λες. Επιταχύνει τη φθορά πώς; Και όταν έχω σβηστό τον κινητήρα δε χρησιμοποιούνται. Τη βενζίνη σου λένε να την καις για να μην κάνει γλίτσα και καίει την τρόμπα.

Κοίτα, σίγουρα οι μάστορες ξέρουν καλύτερα, εγώ δεν έχω τεχνικές γνώσεις. Να σου πω όμως κάτι από εμπειρία που είχα. Πριν 3 μήνες άλλαξα κι εγώ ένα μπεκ που τα 'φτυσε (στα 95000, μετά από 14 χρόνια). Φυσικά, έκανα κι εγώ τις σκέψεις που κάνεις κι εσύ, ότι για όλα φταίει το υγραέριο, ξενέρωσα κλπ. Στο συνεργείο τους έπιασα την κουβέντα και τους ρώτησα αν πιστεύουν ότι φταίει το υγραέριο. Μου είπαν και οι 2 ειλικρινά δεν ξέρουμε. Τεχνικά μου είπαν το μόνο που μπορεί να ''παίζει'' αν και το θεωρούσαν μάλλον απίθανο, είναι να θερμαίνονται τα μπεκ ενόσω δεν λειτουργούν και αυτό ίσως να τα φθείρει. Απ' την άλλη μου είπαν ''ξέρεις πόσα Peugeot έρχονται εδώ με χαλασμένα μπεκ βενζίνης χωρίς υγραέριο;''. Ήταν εν τω μεταξύ επίσημο Peugeot (το λέω για να σου πω ότι κάθε μέρα το ίδιο αυτοκίνητο βλέπουν) και επίσης και οι δυο τους γενικά μου είπαν ήταν κατά του υγραερίου σαν μετατροπή για λόγους αξιοπιστίας.


Αυτή η γλίτσα που λες πιστεύεις ότι δεν επηρεάζει και τα μπεκ βενζίνης? Μην ξεχνάς πως το ξεκίνημα γίνεται με βενζίνη.

Προσωπικά έχω επιλέξει να ψεκάζω αρκετό ποσοστό βενζίνης. Είναι και ο κινητήρας μου σε black list. Επίσης τακτικά το γυρνάω σε βενζίνη και το ανοίγω μέχρι κόφτη αρκετές φορές.

Έτσι πιστεύω επιτυγχάνεται η μέγιστη προστασία και ας χάνω σε οικονομία..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 17 Νοέμ, 2016 11:55

Άντε να πούμε ότι φταίει το lpg για τη βλάβη στα μπεκ βενζίνης.
Θεωρώ ουτοπία να το κάνουμε θέμα τουλάχιστον στην περίπτωσή μου μετά από 212.000 χιλιόμετρα από τα οποία τα 84.000 με υγραέριο τα
60 ευρώ που έδωσα για αλλαγή μπεκιέρας μπροστά στις χιλιάδες ευρώ που έχω γλυτώσει και ειδικά τη στιγμή που δεν είμαι και 100%
σίγουρος ότι για τη βλάβη φταίει το υγραέριο.

Το δικό μου anikolor δεν ψεκάζει βενζίνη καίει μόνο υγραέριο και με τους δικούς μου υπολογισμούς επειδή μένω σε περιοχή με φτηνό υγραέριο
έχω κέρδος περίπου 50 ευρώ στα 1000 χιλιόμετρα.Άρα τα 60 για μπεκιέρα είναι ελάχιστα μπροστά σε αυτά που έχω κερδίσει.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό nickL » Πέμ 17 Νοέμ, 2016 12:08

anikologr έγραψε:Αυτή η γλίτσα που λες πιστεύεις ότι δεν επηρεάζει και τα μπεκ βενζίνης? Μην ξεχνάς πως το ξεκίνημα γίνεται με βενζίνη.

Προσωπικά έχω επιλέξει να ψεκάζω αρκετό ποσοστό βενζίνης. Είναι και ο κινητήρας μου σε black list. Επίσης τακτικά το γυρνάω σε βενζίνη και το ανοίγω μέχρι κόφτη αρκετές φορές.

Έτσι πιστεύω επιτυγχάνεται η μέγιστη προστασία και ας χάνω σε οικονομία..


Δεν ξέρω αν επηρεάζει η γλίτσα, στη συζήτηση όμως που κάνουμε προϋποτίθεται ότι συζητάμε για χρήση υγραερίου και του οχήματος γενικότερα με κανονική-σωστή χρήση. Δεν είπε κανείς πουθενά να πηγαίνεις κόντρα στις οδηγίες του εγκαταστάτη και να κρατάς τη βενζίνη μέσα για πολλούς μήνες.

Οπότε σε ξαναρωτάω, με σωστή χρήση πάντα του αυτοκινήτου, για ποιον λόγο πιστεύεις ότι τα μπεκ βενζίνης χαλάνε από το υγραέριο;
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό anikologr » Πέμ 17 Νοέμ, 2016 15:16

nickL έγραψε:
anikologr έγραψε:Αυτή η γλίτσα που λες πιστεύεις ότι δεν επηρεάζει και τα μπεκ βενζίνης? Μην ξεχνάς πως το ξεκίνημα γίνεται με βενζίνη.

Προσωπικά έχω επιλέξει να ψεκάζω αρκετό ποσοστό βενζίνης. Είναι και ο κινητήρας μου σε black list. Επίσης τακτικά το γυρνάω σε βενζίνη και το ανοίγω μέχρι κόφτη αρκετές φορές.

Έτσι πιστεύω επιτυγχάνεται η μέγιστη προστασία και ας χάνω σε οικονομία..


Δεν ξέρω αν επηρεάζει η γλίτσα, στη συζήτηση όμως που κάνουμε προϋποτίθεται ότι συζητάμε για χρήση υγραερίου και του οχήματος γενικότερα με κανονική-σωστή χρήση. Δεν είπε κανείς πουθενά να πηγαίνεις κόντρα στις οδηγίες του εγκαταστάτη και να κρατάς τη βενζίνη μέσα για πολλούς μήνες.

Οπότε σε ξαναρωτάω, με σωστή χρήση πάντα του αυτοκινήτου, για ποιον λόγο πιστεύεις ότι τα μπεκ βενζίνης χαλάνε από το υγραέριο;


Θεωρώ πως έχω απαντήσει.. Τώρα αν δεν έχει γίνει κατανοητό ίσως φταίω εγώ αλλά δεν έχω να προσθέσω κάτι επιπλέον..
Hyundai i30 1.4 LPG + Λιπαντήρα Υποπίεσης 30.000 klm
anikologr
 
Δημοσιευσεις: 667
Εγγραφή: Κυρ 20 Μαρ, 2011 15:23

Re: TOYOTA AVENSIS σκουριά στη φλογέρα και μπέκ βενζίνας

Δημοσίευσηαπό bazukis » Πέμ 17 Νοέμ, 2016 23:08

Εγώ νομίζω πως αν δεν έκανα συνέχεια φουλάριζα βενζίνης την οποία έκαιγα σε 3 η 4 μήνες με αποτέλεσμα να χάνει την ποιότητα της ,και το νεράκι που μας βάζουν τα πρατήρια δεν θα είχα αυτό το πρόβλημα .Πάντος άλλαξα τα μπέκ και την φλογέρα με μεταχειρισμένα μέχρι στιγμής όλα καλά .θα κάψω ένα ντεπόζιτο βενζίνα με καθαριστικό injection και μετά θα βάλω το LPG έτσι μου είπαν από το συνεργείο και κατά διαστήματα να καίω βενζίνα με πάνω από τις 3500 στροφές για να καίγεται και το νεράκι.Γιατί όλοι βάζουμε το υγραέριο για οικονομία και το γκάζι το πάμε χαλαρά για περισσότερη οικονομία.
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 43 επισκέπτες