Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα σε CLK200

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα σε CLK200

Δημοσίευσηαπό Psnk » Δευτ 02 Ιαν, 2017 02:27

Καλησπέρα και καλή χρόνια.
Νέος στο φόρουμ και μπαίνω κατευθείαν με πρόβλημα.
Πρόσφατα αγόρασε ο πατέρας μου ένα CLK200 Compressor W208 το οποίο έφερε κιτ υγραεριοκίνησης από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη, τις πρώτες μέρες όλα καλά μέχρι που πριν μερικές μέρες που το χρησημοποίησα εγώ σε μια διαδρομή με χαλαρό ρυθμό και ξαφνικά ανάβει λαμπάκι μηχανής και δουλεύει 3κυλινδρο ή 2κύλινδρο. Σταματάω στην άκρη σβήνω-βάζω δουλεύει κανονικά για λίγο και ξανά τα ίδια. Ξανά σβήνω-βάζω και το γυρίζω στη βενζίνη και κάνω καμιά 10ρια χλμ κανονικά, γυρνάω στο αέριο πάλι τα ίδια. Πάω στο συνεργείο και διαβάζουμε βλάβη misfire cyl 2 και misfire cyl 3. Μου λέει ο μάστορας μπουζί, αλλάζω τίποτα. Μου λέει μάλλον πολλαπλασιαστές, πριν τους αλλάξω τους ανταλλάσσω μεταξύ τους και πάω μια διαδρομή 100χλμ με βενζίνη και το αμάξι δουλεύει ρολόι. Μόλις φτάνω σπίτι το δοκιμάζω ξανά στο αέριο και αμέσως λαμπάκι και δουλεύει τρικύλινδρο.
Άλλα 50χλμ χθες σε πόλη και επαρχιακό με βενζίνη όλα κανονικά οπότε φτάνουμε στο συμπέρασμα ότι το αμάξι είναι μια χαρά και φταίει το αέριο.
Το θέμα είναι ότι το αμάξι φτιάχτηκε στον Βόλο κι εγώ βρίσκομαι Κοζάνη και το κιτ δεν ξέρω τι μάρκα είναι (τα μπεκ και ο πνεύμονας είναι Zavoli, ο εγκέφαλος νομίζω ΑΕΒ)
Πιθανον να έχει βουλώσει κάποιο μπεκ αλλά ήθελα να ξέρω αν πρέπει να το πάω στον Βόλο για ελεγχο/καθαρισμό ή αν μπορεί να γίνει σε κάποιο άλλο συνεργείο στη Δυτική Μακεδονία όπου θα το πηγαίνω και για συντήρηση στο μέλλον.
Psnk
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Δευτ 02 Ιαν, 2017 02:07

Re: Πρόβλημα σε CLK200

Δημοσίευσηαπό santa » Δευτ 02 Ιαν, 2017 03:06

Το δικό μου που μου έβγαλε μισφάιρ σε τρεις κυλίνδρους είχε πετάξει κοκοράκια το οποίο διαπιστώθηκε μόνο σε εξειδικευμένο συνεργείο της εταιρείας του αυτοκινήτου (όχι αντιπροσωπεία) και αφού ανοίξαμε ψευτοκαπακι


Sent from my iPhone using Tapatalk
Opel Corsa C 1.2 Twinport (Z12XEP) 251.000χλμ
santa
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2016 11:01

Re: Πρόβλημα σε CLK200

Δημοσίευσηαπό NickSt » Δευτ 02 Ιαν, 2017 11:27

Αν είχε πετάξει κοκοράκια θα το έκανε και στη βενζίνη. Εφόσον δουλεύει χωρίς πρόβλημα με βενζίνη θέλει ψάξιμο το σύστημα ..
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Πρόβλημα σε CLK200

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 02 Ιαν, 2017 12:18

Καλή χρονια σε όλους , δείτε Α τα μπεκ β τη ρύθμιση Επίσης τα σωληνάκια του κομπρεσορα αν τραβάει αέρα


Sent from my iPad using Tapatalk
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 70 επισκέπτες





cron