Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα ανάφλεξης Hyundai Accent 2003

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα ανάφλεξης Hyundai Accent 2003

Δημοσίευσηαπό ksistros2008 » Δευτ 06 Ιουν, 2011 22:25

Εχω υγρεριο στο αυτοκινητο HYUNTAI ACCENT 2003 εδω και ενα χρονο.Το προβλημα που αντιμετοπιζω ειναι το εξης,το αμαξι δεν περνει μπρος με την πρωτη οπως θα επρεπε αλλα με την τριτη τεταρτη φορα μονο οταν ο κινητηρας ειναι κρυος,οταν ο κινητηρας ζεσταθει ολα ειναι κανονικα.Εχω αλλαξει τα παντα ,αισθητηρα θερμοκρασιας,μπεκ,φιλτρο βενζινης,πολλαπλασιαστη,αλλαξα ολη την εγκατασταση υγραεριου και εβαλα LOVATO αλλα το προβλημα παραμενει και ξερω οτι αυτο που παθαινω ειναι σπανιο αλλα μηπως μπορει να βοηθησει καποιος ΜΑΣΤΟΡΑΣ?
ksistros2008
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 06 Ιουν, 2011 21:53

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ HYUNTAI ACCENT 2003

Δημοσίευσηαπό tzanabetis » Δευτ 06 Ιουν, 2011 22:48

μπακαλίστικη λύση αλλά καμιά φορά πιάνει:
όταν σταματάς, γύρνα σε βενζίνη κι άσε να δουλέψει μερικά δευτερόλεπτα πριν το σβήσεις.
Επίσης μπορεί το πρόβλημά σου να είναι εντελώς άσχετο με το υγραέριο οπότε ρώτα και σε καμιά αντιπροσωπεία να σου πουν (αν δεν το χεις κάνει ήδη)
Zavoli χωρίς λαδιέρες, ξυδιέρες και τυροκαυτερές
70.000χλμ
Άβαταρ μέλους
tzanabetis
 
Δημοσιευσεις: 308
Εγγραφή: Κυρ 27 Μαρ, 2011 23:58

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ HYUNTAI ACCENT 2003

Δημοσίευσηαπό ksistros2008 » Τρί 07 Ιουν, 2011 14:32

Εχω παει σε εξουσιοδοτημενο της hyuntai και το καναμε φυλλο και φτερο,αλλα ο φιλος μου που εχει το συνεργειο μου ειπε οτι πρωτη φορα συμβαινει κατι τετοιο και οτι ειναι πολυ σπανιο.Οσο αφορα να το γυρισω στην βενζινη πριν το σβησω το χω δοκιμασει και αυτο,ισως η περιπτωση μου ειναι η πιο δυσκολη στην Ελλαδα.Παντως σε ευχαριστω φιλος!!!!
ksistros2008
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 06 Ιουν, 2011 21:53

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ HYUNTAI ACCENT 2003

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 07 Ιουν, 2011 18:10

Έχεις δοκιμάσει να "παρακάμψεις" την εκκίνηση με βενζίνη και να βάλεις μπρος με υγραέριο κατευθείαν; Αν πάρει αμέσως έχει να κάνει με τα fuel trims. Μπορεί να έχεις αργό εγκέφαλο και να θέλει αρκετή ώρα να το έχεις στην βενζίνη πριν σβήσεις για να δεις διαφορά το πρωί
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ HYUNTAI ACCENT 2003

Δημοσίευσηαπό ksistros2008 » Τετ 08 Ιουν, 2011 14:08

Δηλαδη πως μπορω να παρακαμψω την βενζινη και να βαλω μπρος με υγραεριο?Και τι ειναι φιλε μου τα fuel trims?
ksistros2008
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 06 Ιουν, 2011 21:53

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ HYUNTAI ACCENT 2003

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 08 Ιουν, 2011 14:30

ksistros2008 έγραψε:Δηλαδη πως μπορω να παρακαμψω την βενζινη και να βαλω μπρος με υγραεριο?Και τι ειναι φιλε μου τα fuel trims?


Δεν γινεται να βαλεις μπρος με υγραεριο αλλα και να γινοταν δεν θα στο προτεινα. Υπαρχει λογος που ξεκινα με βενζινη.
Οταν ο φιλος αναφερει τα fuel trims, εννοει τις τιμες που αποθηκευει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου για το τι ποσοτητα(στην τελικη...)να ψεκαζει. Για παραδειγμα αν οταν δουλευεις lpg (και ειναι φτωχο το μιγμα ή πλουσιο) κανεις 1 διαδρομη και μετα σβησεις, εχει αποθηκευσει καποιες τιμες, που οταν βαλεις μπρος με τη βενζινη οι αναλογιες σε σχεση με το lpg θα ειναι τελειως λαθος και το αμαξι μπουκωνει ή δεν ριχνει αρκετο καυσιμο αντίστοιχα για να ξεκινησει.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ HYUNTAI ACCENT 2003

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 08 Ιουν, 2011 16:20

Εσύ πως το ξέρεις ότι δεν γίνεται;;;; Αν διάβάσεις κανένα βιβλιαράκι με οδηγίες θα δεις ότι γίνεται. Στο δικό μου έχει τις οδηγίες κάτω από τον τίτλο "emergency start on LPG". Γίνεται μια χαρά αλλά σε περιβάλλον με χαμηλές θερμοκρασίες μέχρι να ζεσταθεί ο πνεύμονας μπορεί να μπερδεύει το αυτοκίνητο. Δεν ξέρω αν είχες ποτέ αυτοκίνητο με καρμπυρατέρ , σκέψου είναι να ξεκινάς τον χειμώνα χωρίς τραβηγμένο τσοκ ένα πράμα. Το καλοκαίρι είναι σαφώς καλύτερα τα πράγματα. Γι αυτό και τα βιβλιαράκια από τα συστήματα αναφέρουν ότι δεν πρέπει να ξεκινήσεις αν δεν ζεσταθεί το αυτοκίνητο, αλλά μπρος παίρνει μια χαρά. Να ξέρεις πάντως ότι ότι σε αυτή την περίπτωση μπορεί να χρειαστεί να επιμείνεις την μίζα να γυρίσει μια δυο φορές παραπάνω από ότι με βενζίνη (στην ίδια μιζιά απλά να επιμείνεις πολύ λίγο περισσότερο, όχι δεύτερη μιζιά). Άρα λοιπόν για την διαδικασία άνοιξε το βιβλιαράκι με τις οδηγίες χρήσης, για τα fuel trims όπως σου είπε ο astragjtg.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ HYUNTAI ACCENT 2003

Δημοσίευσηαπό odys2008 » Τετ 08 Ιουν, 2011 16:24

Με αυτό που λες θα παγώσει ο πνεύμονας από την εξαέρωση του lpg ;) για αυτό και δεν προτείνεται
odys2008
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Πέμ 07 Απρ, 2011 19:22

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ HYUNTAI ACCENT 2003

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 08 Ιουν, 2011 16:30

Τουλαχιστον στο icom δεν ξερω να γινεται και να σου πω την αληθεια μου, δεν το εχω ξανακουσει οτι μπορει να γινει εκτως και αν εχεις καρμπυρατερ και ενα απλο συστημα υγραεριοκινησης που το γυρνας χειροκινητα. Μεχρι στιγμης δεν ηξερα οτι μπορει να γινει γιατι ολα ελεγχονται ηλεκτρονικα(τουλαχιστον στο δικο μου...)

Ποιο συστημα εχεις ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΑΝΑΦΛΕΞΗΣ HYUNTAI ACCENT 2003

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 08 Ιουν, 2011 16:45

AC stag και καμιά σχέση με απλά και καρμπιρατερ. Στα Aldesa γίνεται πολύ απλά πατώντας τον διακόπτη του υγραερίου από την αυτόματη εναλλαγή στο μη αυτόματο ( έχει 3 θέσεις, αυτόματο , βενζίνη και υγραέριο). Στο δικό μου έχει μόνο αυτόματο και βενζίνη αλλά παρακάμπτεται αν πατήσεις το κουμπί του υγραερίου συγχρόνως με την μίζα. Το βιβλιαράκι με τις οδηγίες του συστήματος σου το διάβασες; μπορεί και να γίνεται
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 17 επισκέπτες





cron