Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό Stroggilos » Πέμ 02 Φεβ, 2017 00:29

Καλησπερα και απο εμένα. Εχω σε ενα astra j /10 1400 σύστημα lovato. Πρόσφατα άλλαξα πολυ βαλβίδα επειδή είχε κολλήσει. Άλλαξα μια Atikker και έβαλα μια καλύτερη όπως μου είπαν.Μετα απο δυο εβδομάδες μόλις γύρισε το πρωί απο βενζίνη σε υγραέριο ξανά γύρισε σε βενζίνη μαζί με ήχο σαν να εχει τελειώσει το υγραέριο . Προσπαθώντας να το ξαναβαλω σε υγραέριο με πέταγε πάλι. Έπειτα το έβαλα μετά απο 2 λεπτά και στις 2000 στροφές το αμάξι δεν ανέβαζε άλλο και άναψε λαμπάκι μηχανής.Το γύρισα σε βενζίνη και συνέχισα την διαδρομή. Μετά απο 10 λεπτά το γύρισα και έμεινε εκει. Στην διάρκεια της ημέρας το ξανά έβαλα και κάποια στιγμή με ξαναπατάμε σε υγραέριο. Το πήγα σε συνεργείο που άλλαξε βαλβίδα και το έβαλε σε διάγνωση και μου ειπε δεν βγάζει κατι.Μου έβγαλε και καθάρισε την βαλβίδα απο τον πνεύμονα και μου ειπε οτι ειναι χάλια σαν να εχω κάνει 100000km χωρίς service . Εχω κάνει 25000 με service στα 15000. Μου την καθάρισε και ειπε οτι τωρα έφτιαξε. Δεν με ξαναπεταξε εκείνη την ημέρα .Το πρωί το αυτοκίνητο είχε ένδειξη για χαμηλή στάθμη στο ψυγείο. Του έβαλα νερό και ολα πήγαιναν κανονικά αλλα μετά απο 15 λεπτά σε μια ανηφόρα μου πέταξε πάει το υγραέριο. Κοίταξα και έχανε νερά απο το πνεύμονα . Του το ξαναπήγα και εσφηξε ενα σφιγκτηρα και μου ειπε μάλλον έχεις βάλει καύσιμο της πλάκας και θέλει καθαρισμό το σύστημα. Στο γυρισμό μου το ξαναπεταξε το υγραέριο. Εχω στεναχωρηθεί παρα πολυ το να κανω;
Stroggilos
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 02 Φεβ, 2017 00:13

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό papoys » Πέμ 02 Φεβ, 2017 06:40

Πολλά μπορεί να φταίνε φίλε μου από κακό υγραέριο που έβαζες μέχρι και να έχεις κάνει μετατροπή και σέρβις σε επικίνδυνο εγκαταστάτη.

Δεν πας και σε ένα άλλο εγκαταστάτη να πάρεις μία δεύτερη γνώμη προτού κατεβάσεις όλο το σύστημα να του κάνεις γενική επισκευή και γενικό
καθαρισμό μετά από μόλις 25.000 χιλιόμετρα;;;;;
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό santa » Πέμ 02 Φεβ, 2017 07:43

Χάνει νερά στον πνεύμονα επειδή έβαλες κακής ποιότητας καύσιμο;


Sent from my iPhone using Tapatalk
Opel Corsa C 1.2 Twinport (Z12XEP) 251.000χλμ
santa
 
Δημοσιευσεις: 36
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2016 11:01

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό papoys » Παρ 03 Φεβ, 2017 06:17

Πλάκα έχουν κάποιοι.

Από το πουθενά μπαίνουν γράφουν ένα μήνυμα,το μοναδικό τους, και μετά χάνονται.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό Stroggilos » Σάβ 04 Φεβ, 2017 16:38

Χαχα πολυ πλάκα
Χθες άκουσα έναν θόρυβο και τωρα δεν ξαναγυρνάει σε υγραέριο.
Επίσης μύρισε υγραέριο. Το πήγα στον εγκατάσταση. Καθάρισε τον πνεύμονα και μου άλλαξε τα φίλτρα. Ήταν σε άθλο κατάσταση είχαν βουλώσει οι σωλήνες οι οπές ήταν πολυ μικρές και η βαλβίδα στον πνεύμονα κολλημένη. Έκανε καθαρισμό και ρύθμισμα στο σύστημα και ολα κομπλέ.Μου ειπε κατι σου βάλανε άσχημο. Ολα τα φίλτρα χάλια κτλ. Τι υγραεριο ρε παιδί άραγε να νου βάλανε
Stroggilos
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 02 Φεβ, 2017 00:13

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό papoys » Σάβ 04 Φεβ, 2017 17:04

Και τα υγραέρια πολλές φορές μπορεί να είναι μάπα,όπως και η βενζίνη.

Μακάρι να ήταν αυτό και να μην σου ξαναδημιουργήσει πρόβλημα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό Stroggilos » Σάβ 04 Φεβ, 2017 22:06

Ήταν κατάμαυρα ολα φίλτρα πνεύμονες. Θα βρω κανένα καλο βενζιναδικο
Stroggilos
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 02 Φεβ, 2017 00:13

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό BARMPARIS » Τρί 07 Μαρ, 2017 11:55

Καλημερα σας.

Εχω ενα HYUNDAI GETZ του 2005 και το συστημα αεριου της BRC (αυτο με τις ηλεκτροβαλβιδες) εδω και 70.000 χιλιομετρα.
Τους τελευταιους μηνες μου γυρναει μονο του σε βενζινη σε καθημερινη βαση. Εκει που πηγαινω κανονικα μου γονατιζει εντελως στιγμιαια και μου το πεταει στη βενζινη.
Αν το πατησω να γυρισει στο αεριο τις περισσοτερες φορες δυστυχως δεν μπορει να γυρισει και μενει στη βενζινη. Επισης εχω παρατηρησει πως αν σβησω τον κινητηρα και μετα απο λιγο ξαναβαλω μπροστα μπορει να γυρισει ξανα στο αεριο αλλα μετα απο λιγο παλι θα γονατισει ο κινητηρας και θα μου το πεταξει στην βενζινη. Βεβαιως υπαρχουν και μερες που δεν συμβαινει το παραμικρο και λειτουργει κανονικα.
Οταν πριν απο 2 μηνες αλλαξα μπουζι και μπουζοκαλωδια βελτιωθηκε η κατασταση παρα πολυ αλλα εδω και αρκετο καιρο το προβλημα ειναι παλι εντονο.
Στην βενζινη να τονισω το αμαξι οταν δουλευει δεν εχει κανενα προβλημα (δεν γονατιζει ο κινητηρας).
Μιλωντας χθες με ενα φιλο ηλεκτρολογο μου ειπε πως αποψη του ειναι πως δεν ειναι καποιο προβλημα στο ρευμα του αυτοκινητου (πχ πολλαπλασιαστης) αλλα στην πολυβαλβιδα του ρεζερβουαρ του αεριου. Εχει μια λογικη μιας και τα γονατισματα που μου κανει δινουν την αισθηση οτι στιγμιαια κοβεται η παροχη του αεριου. Μιλησα με τον εγκαταστατη που το παω για τα σερβις του και μου ειπε δυστυχως οτι ειναι λιγο ακριβη η αλλαγη του. Επισης μου αναεφερε οτι μπορει να εχει βουλωσει και απλα να χρειαζεται φυσημα. Αραγε αυτο γινεται;
Και κατι τελευταιο. Υπαρχει περιπτωση να ειναι προβλημα του εγκεφαλου του αεριου?

Σας ευχαριστω.
BARMPARIS
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 06 Μαρ, 2017 21:29

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό hlias » Τρί 07 Μαρ, 2017 13:22

Πιθανοτερο να εχει πιασει βρωμα μια απο τις 2 ηλεκτροβαλβιδες διακοπης αεριου.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: Γυρνάει μονο του σε βενζινη

Δημοσίευσηαπό BARMPARIS » Τρί 07 Μαρ, 2017 14:04

Εννοεις τις ηλεκτροβαλβιδες που βρισκονται μεσα στον κινητηρα?
BARMPARIS
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Δευτ 06 Μαρ, 2017 21:29

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 66 επισκέπτες