Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

προβλημα στην κινηση !!!

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: προβλημα στην κινηση !!!

Δημοσίευσηαπό ppapadim1 » Τετ 08 Ιουν, 2011 00:42

Καλησπέρα σε όλους !
Καταρχάς να δώσω συγχαρητήρια για το φόρουμ και για όλους εσάς που ασχολείστε , τα θέματα είναι πολλά ψαγμένα και όλοι άμεσος σπεύδουν να βοηθήσουν !!!


Πριν από δυο περίπου μήνες εγκατέστησα το Icom jtg το οποιο είναι υγρού ψεκασμού στο kia ρικάντο που έχω, και πηγαίνω πλέον ακόμα και στο περίπτερο με το αυτοκίνητο !!!
Όλα καλά okay ωραία , πολύ μικρή κατανάλωση , αισθητή αύξηση απόδοσης στο αυτοκίνητο , μονο καμια φορα κάτι μικρό κοψίματα άνευ σημασίας (ο εγκαταστάτης μου μου είπε πως είναι φυσιολογικά ) και αργεί λίγο να πάρει μπροστά αν το σβήσω με υγραέριο , που πάλι μου είπε ότι είναι φυσιολογικό (για τους λόγους που αναφέρεται okay εσείς στο αντίστοιχο θέμα.
Το πρόβλημα μου είναι ότι πλέον που ζέστανε ο καιρός όταν για κάποιο χρονικό διάστημα , πέσω λίγο σε κίνηση , όταν πατάω το γκάζι για να ξεκινήσω , το αυτοκίνητο φαίνεται λίγο σαν μπουκωμένο , οι στροφές πέφτουν αρχικά λίγο αντί να ανεβούν κατευθείαν , με αποτέλεσμα να μου έχει σβήσει κιόλας αρκετές φορες , κύριος στην αρχή μέχρι να το συνηθίσω....ο εγκαταστάτης μου είπε πως είναι φυσικό για αυτοκίνητο με τέτοια κυβικά και υγρό ψεκασμό , γιατι κάνει μικρή κατανάλωση στον ρελαντί με αποτέλεσμα πολλές φορες να αεριοποιείτε το υγραέριο , ίδιος όταν αυξηθεί η θερμοκρασία .....εσείς τι λέτε??? υπάρχει κάποιος τρόπος να το αντιμετωπίσω? μου είπε ότι γι αυτό πολλές φορες σε αυτά τα κυβικά βάζουν 4 γενιάς και δεν το κάνει , αλλα όλα τα υπόλοιπα είναι τέλεια , και προστατεύει καλύτερα τον κινητήρα , μεγαλύτερη απόδοση , οικονομία λόγο απόδοσης okay.a , η αλήθεια είναι ότι το έχω συνηθίσει και δεν με πειράζει , άλλωστε αν πέσω σε πολύ κίνηση και το γυρίσω στιγμιαία στην βενζίνα και μετά πάλι υγραέριο κάνει πολύ ώρα μετά να το ξανακάνει , η αν έχω το a/c περίεργος δεν το κάνει καθόλου (μάλλον επειδή αυξάνεται η κατανάλωση) . ο μονος λόγος που το ψάχνω είναι gt φοβάμαι μην μου παρουσιάσει κανένα πρόβλημα... τοποθέτησα και μονος μου τα ενδεικνυόμενα μπουζί ιριδίου για τον κινητήρα μου , και πάλι το κάνει....παρακαλώ οποιος μπορεί να με βοηθήσει , αρχικά να καταλάβω γιατι γίνετε και μήπως υπάρχει κανένας τρόπος να το αντιμετωπίσω η να το περιορίσω..... ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ :D :D
ppapadim1
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 07 Ιουν, 2011 23:37

Re: προβλημα στην κινηση !!!

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 08 Ιουν, 2011 01:10

Καλως ηλθες φιλε.

Μα καλα, ποσο εκαιγε το picanto και του εβαλες υγραεριο ??? Σε καταλαβαινω...δεν την παλευουμε φιλε...

Οσον αφορα το προβλημα, ριξε 1 ματια μηπως και φταιει η θεση του ρυθμηστη πιεσης. Αν ειναι κοντα σε πηγη θερμοτητας και ψηνεται(και μαλλον ειναι μιας και εχεις μικρο χωρο στη μηχανη...), προσπαθησε με τον εγκαταστατη σου να του αλλαξεις θεση. Καποιοι ειχαν το ιδιο θεμα και λυθηκε μ'αυτο.

Προσωπικα πιστευω οτι μαλλον φταιει η ρυθμηση που σου κανανε(θελει κι'αλλο καυσιμο..)και αν το ''ταισεις'' λιγο θα εισαι ο.κ. . Αυτα τα περι αεριοποιησης τα εχω ακουσει και πιστευω οτι ειναι χοντραδες...
Στην αρχη οταν ειχα και γω φτωχο μιγμα καυσιμου(λαθος ρυθμηση), περιπου τα ιδια μου εκανε και οταν εκανα την διορθωση δεν ξεναεμφανηστηκε.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: προβλημα στην κινηση !!!

Δημοσίευσηαπό ppapadim1 » Τετ 08 Ιουν, 2011 12:23

Ευχαριστώ για την απάντηση φιλε astragjtg !

Δεν πιστεύω ότι είναι τόσο πολυ η ρύθμιση του καυσιμου γιατι όταν δεν έχει τόσο λιακάδα k ζεστό καιρό δεν το κάνει , αρα μαλλλον το θέμα τις θερμοκρασίας που προανέφερες , γιατι και όταν είναι κρύο η με ελαχιστη κίνηση δεν το κάνει καθόλου ! ωστόσο και αυτό που είπες με το καύσιμο θα το κοιτάξω γιατι το περίεργο είναι ότι με το a/c δεν το κάνει καθόλου η πολύ πολύ σπανια , και "πιτσεβω" οι αυξημένες απαιτήσεις σε ρεύμα του a/c οι οποιες μεταφράζονται σε μεγαλύτερη κατανάλωση ακόμα και κατά τον ρελαντί ,δεν το αφήνουν να το παρουσίαση .... ίδωμεν !!

Καλά γι αυτό που είπες ποσο έκαιγε.... τώρα να δεις ποσο καίει !! με 77 λεπτά το λίτρο το υγραέριο βγάζω 400 χλμ με 24 ευρώ !!! είμαι ευτυχισμένος με το αυτοκίνητο μου !!! για εμενα που κάνω και πολλές διαδρομές λόγο δουλειάς δεν μπορείς να φανταστείς ποσο κερδίζω!!!

Ευχαριστώ πολύ ! :D :D
ppapadim1
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Τρί 07 Ιουν, 2011 23:37

Re: προβλημα στην κινηση !!!

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 08 Ιουν, 2011 20:51

Λοιπόν έχουμε και λέμε
Ψιλοκοψίματα = Φυσιολογικό
Αργεί να πάρει μπροστά = φυσιολογικό
Βυθίσματα και σβησίματα στην κίνηση = Φυσιολογικό

Αν στα έκανε αυτά στην βενζίνη τι θα έλεγες. Αλήθεια ενημερώθηκες γι αυτά τα "φυσιολογικά" όταν πήγες και ρώτησες ή σου είπε όλα θα είναι σαν την βενζίνη;

Όσο για το τελευταίο σκέφτηκες ποτέ ότι πάνω στην αγωνία όλων των βιαστικών να ξεκινήσουν με 1000 στο φανάρι αν σου σβήσει μπορεί να στην φουσκώσει κανένας από πίσω;

Το Icom είναι από τα πιο ακριβά συστήματα και πιστεύω ότι έδωσες τα ωραία σου χρήματα για να πάρεις κάτι αντάξιο των χρημάτων που έδωσες. Άραγε αν έβαζες ένα πιο "ταπεινό" σύστημα τι θα θεωρούνταν φυσιολογικό τότε.

Εγώ δεν θα θεωρούσα τίποτα από αυτά φυσιολογικό, μάλλον θα τα έλεγα προβλήματα και θα πίεζα των εγκαταστάτη να τα διορθώσει.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: προβλημα στην κινηση !!!

Δημοσίευσηαπό babisp » Τρί 21 Ιουν, 2011 14:39

gakost τα λες καλά...
Πες μου τη γνώμη σου, έχω ένα Fiat Grande Punto ατμοσφαιρικό 95hp, του έβαλα το kit της Landi Renzo, επειδή με την συγκεκριμένη εταιρία συνεργάζεται και η επίσημη Fiat. Το έβαλα πριν μια εβδομάδα, έχω κάνει 200χλμ περίπου και παρατήρησα ότι στις 4.000 στροφές κάποιες φορές στιγμιαία κάνει διακοπές-ρετάρει, όπως κάνει ο κινητήρας με τη νοθευμένη βενζίνη... Ρώτησα στον εγκαταστάτη και μου είπε ότι μερικές φορές συμβαίνει, μου σύστησε να περιμένω λίγο μέχρι να στρώσει ο κινητήρας, αλλά θα το ξαναπάω την Παρασκευή για να το δει και αυτός. κατά τ'άλλα όλα είναι οκ, δεν έχω προσέξει κάτι άλλο...
Πιστεύεις ότι πρόκειται για μια απλή ρύθμιση ή παίζει να είναι κάτι πιο σοβαρό??
babisp
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Πέμ 16 Ιουν, 2011 16:38

Re: προβλημα στην κινηση !!!

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τρί 21 Ιουν, 2011 20:15

γεια σε ολους

Γενικη αρχη σε ολες τις lpg μετατροπες ειναι να γινουν περιπου 1000 km να κατσουν ολα και να γινει μια νεα ρυθμηση.

μπορει να ειναι και σωστο ή να ειναι η περιοδος να φανουν οι οποιες ταρζανιες στην εγκατασταση ή να συνηθιση το μοτερ το νεο φαγητο??????

παντος καλο ειναι να γινουν καποια km 500++ και ας υπαρχουν καποια μικρα κενα.

ΠΟΤΕ ομως ανοχη σε λαμπακι κινητηρα

συνηθως αν η εγκατασταση ειναι καλη μετα το πρωτο sετ up στα 1000 1200 πρεπει ολα να ειναι ρολοι και να μην δεχομαστε ' φυσιλογικα προβληματα'

καλα χιλιομετρα σε ολους
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: προβλημα στην κινηση !!!

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 21 Ιουν, 2011 23:41

babisp έγραψε:gakost τα λες καλά...
Πες μου τη γνώμη σου, έχω ένα Fiat Grande Punto ατμοσφαιρικό 95hp, του έβαλα το kit της Landi Renzo, επειδή με την συγκεκριμένη εταιρία συνεργάζεται και η επίσημη Fiat. Το έβαλα πριν μια εβδομάδα, έχω κάνει 200χλμ περίπου και παρατήρησα ότι στις 4.000 στροφές κάποιες φορές στιγμιαία κάνει διακοπές-ρετάρει, όπως κάνει ο κινητήρας με τη νοθευμένη βενζίνη... Ρώτησα στον εγκαταστάτη και μου είπε ότι μερικές φορές συμβαίνει, μου σύστησε να περιμένω λίγο μέχρι να στρώσει ο κινητήρας, αλλά θα το ξαναπάω την Παρασκευή για να το δει και αυτός. κατά τ'άλλα όλα είναι οκ, δεν έχω προσέξει κάτι άλλο...
Πιστεύεις ότι πρόκειται για μια απλή ρύθμιση ή παίζει να είναι κάτι πιο σοβαρό??

Μάλλον θέμα ρύθμισης είναι ίσως λίγο πιο πλούσιο μείγμα σε εκείνη την περιοχή των στροφών. Μήπως έχει ρυθμιστεί το σύστημα σου να ψεκάζει και βενζίνη ή μόνο βενζίνη από κάποιες στροφές και πάνω; αυτό το αναφέρω γιατί από όσες περιπτώσεις έχω διαβάσει ότι συμβαίνει κ'ατι τέτοιο γίνετε περίπου στις 4000 στροφές και πάνω και ίσως να έχει σχέση.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 37 επισκέπτες