Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Σάβ 24 Ιουν, 2017 11:05

Απο τις ελάχιστες φορές που θα συμφωνήσω με τον Qgas, εγκατάσταση υγραεριου στο συγκεκριμένο αμαξι χωρίς αλλαγή προκατσλυτη σε μεταλλικό ειναι μέγα λάθος. Δυστυχώς ή ευτυχώς εχουμε χάσει αρκετούς πελάτες λέγοντας τους αυτο το πράγμα μιας και θεωρούν πως θελουμε να τους βάλουμε σε μεγαλύτερα έξοδα. Μακάρι να βρεις λύση στο πρόβλημα σου αλλα το βλέπω δύσκολο


Sent from my iPhone using Tapatalk
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό pupis » Σάβ 24 Ιουν, 2017 11:52

Φίλε fokion η κάθε γνώμη είναι καλοδεχούμενη. Σε ότι αφορά τον κινητήρα εννοείται ότι τον άνοιξαν
και δεν βρήκαν σημάδια φθοράς λόγω κακής χρήσης (εκκεντροφόροι, μέταλλα κλπ) διότι αν το πιέζεις
ενα αυτοκίνητο ή ακόμα χειρότερα αν το αφήσεις χωρις λάδια ή παραφλού φυσικά και καταπονουνται δίαφορα εξαρτήματα του κινητήρα και όχι μόνο, ενω στο δικό μου η ζημιά είναι σε συγκεκριμένα σημεία του κινητήρα και από συγκεκριμένη αιτία.

Τα σέρβις ναι έχουν γίνει κανονικότατα στην ώρα τους και έιναι καταγεγραμμένα.

Τώρα αν εκείνοι έχουν κάποιο μαγικό τρόπο να αποδείξουν το αντίθετο από ότι μου λέει η αντιπροσωπεία
χαλάλι τους αν το κάνουν.

Εφόσον ο εγκαταστάτης εγγυάται κάτι ώς έχει χωρίς να με ενημερώνει ότι χρειάζεται να κάνω αλλαγή προκαταλύτη πχ
τότε αν αργότερα κάνει τον κινέζο απλά σημαίνει ότι η εγγύηση είναι απλά για να πουλάει και μόνο.

Πραγματικά εύχομαι να μην αποδειχτεί αυτό, αλλά να αναφέρω ακόμη ότι ακόμα να μου απαντήσουν στο μήνυμα που τους έστειλα...
NISSAN X-TRAIL T30 / 2007 QR20DE 2000cc
AC STAG Q-BOX Plus
pupis
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιουν, 2017 09:48

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 24 Ιουν, 2017 12:33

Σου ευχομαι να σου βγει οπως το θες.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 26 Ιουν, 2017 01:12

pupis έγραψε:Φίλε fokion η κάθε γνώμη είναι καλοδεχούμενη. Σε ότι αφορά τον κινητήρα εννοείται ότι τον άνοιξαν
και δεν βρήκαν σημάδια φθοράς λόγω κακής χρήσης (εκκεντροφόροι, μέταλλα κλπ) διότι αν το πιέζεις
ενα αυτοκίνητο ή ακόμα χειρότερα αν το αφήσεις χωρις λάδια ή παραφλού φυσικά και καταπονουνται δίαφορα εξαρτήματα του κινητήρα και όχι μόνο, ενω στο δικό μου η ζημιά είναι σε συγκεκριμένα σημεία του κινητήρα και από συγκεκριμένη αιτία.

Τα σέρβις ναι έχουν γίνει κανονικότατα στην ώρα τους και έιναι καταγεγραμμένα.

Τώρα αν εκείνοι έχουν κάποιο μαγικό τρόπο να αποδείξουν το αντίθετο από ότι μου λέει η αντιπροσωπεία
χαλάλι τους αν το κάνουν.


Καλησπέρα και εύχομαι να βρεθεί η πολυπόθητη λύση!

Θα συμφωνήσω σε όλα με fokion και pappou και θα πω ότι ετοιμάσου όσο καλύτερα μπορείς γιατί μου φαίνεται δύσκολο, ειδικά για κάποιο συνεργείο με ασαφείς εγγυήσεις (που επιτελούν διαφημιστικό σκοπό κυρίως) να παραδεχθεί την όποια βλάβη. Όπως είπε και ο Φωκίων, μικρή σημασία έχει αν ανοίχτηκε μετά ο κινητήρας και δεν είχε σημάδια κακής χρήσης, είναι μεν κάτι που μπορεί να χρησιμοποιηθεί σαν επιχείρημα, αλλά δύσκολα θα αποδείξει πλήρως αυτό που θες. Ελπίζω βέβαια να διαψευστώ.

Φιλική συμβουλή επίσης, αν το πας δικαστικά, μην τσιγκουνευτείς τη νομική προστασία. Για να το πω καλύτερα, ελπίζω να έχεις βρει τον σωστό επαγγελματία γιατί θέλει πολύ λεπτό χειρισμό. Σκέψου ο κινητήρας καινούργιος κοστίζει 6700 ευρώ.

Καλή επιτυχία, και αν θες ενημέρωσε μας
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό MechanicalLaw » Τετ 12 Φεβ, 2020 09:29

Κατ' αρχάς λυπάμαι που σου απαντώ τόσο καθυστερημένα για το πρόβλημα που αντιμετώπισες με το αυτοκίνητό σου. Δεν θα μπω στον κόπο να εκφράσω την άποψή μου για τους "μηχανικούς" του Tsompelogianni (λίγο-πολύ γνωρίζουμε...) αλλά και το after sales όπου για να σε πάρουν στα σοβαρά πρέπει να κινηθείς έξυπνα και γρήγορα.
Ο πελάτης με κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζει στο όχημά του δεν θα πρέπει να πηγαίνει φοβισμένος στον εγκαταστάτη του συστήματος LPG -αλλά ούτε και "τσαμπουκαλεμένος", διότι απλά ΔΕΝ γνωρίζει ή χειρότερα επειδή ΝΟΜΙΖΕΙ ότι γνωρίζει.
Ακούει όλα όσα έχει να του πει ο τεχνίτης και αν κάτι τον "προβληματίζει" το ζητά γραπτώς. Εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν αν το τεχνίτης αρνηθεί (για προφανείς λόγους). Μπορείς να του το επιβάλεις με κάποιο εξώδικο (κόστος 50-100 ευρώ) ή με Εισαγγελική παραγγελία (δωρεάν) εάν η ζημιά είναι κοστοβόρα.
Η επόμενη κίνηση είναι ο ορισμός Πραγματογνώμονα από πλευράς του ιδιοκτήτη (κόστος 100-300 ευρώ) η δωρεάν από το Τμήμα Μηχανολόγων Μηχανικών του ΕΜΠ. Ο σκοπός είναι να συνταχθεί για έκθεση με την βλάβη, την αιτία της και τις απαιτούμενες ενέργειες για την αποκατάστασής της.
Παράλληλα μπορείς να ενημερώσεις τον τύπο - περιοδικά ή και τα ΜΜΕ, ΑΦΟΥ έχεις παράλληλα ενημερώσει και τον εγκαταστάτη για την κίνηση αυτή.
Με αυτό τον τρόπο παύει να σε βλέπει σαν "κουτό" και υπάρχει σοβαρή αντιμετώπιση προς το πρόβλημα.
Το ποσοστό επίλυσης της κατάστασης είναι 99,5% ΧΩΡΙΣ να πάτε σε δικαστικές αίθουσες.
Το μυστικό είναι να γνωρίζεις τα ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ σου αλλά και τα δικαιώματα του ΑΛΛΟΥ !!!
Μόνο έτσι μπορείς να διεκδικήσεις κάτι.
MechanicalLaw
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τετ 12 Φεβ, 2020 09:06

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό johng » Τετ 12 Φεβ, 2020 10:41

Τελικά pupis τι έγινε με το θέμα σου?
johng
 
Δημοσιευσεις: 63
Εγγραφή: Πέμ 28 Σεπ, 2017 09:15

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Πέμ 13 Φεβ, 2020 02:31

Το μέλος έχει να συνδεθεί από το 2017. Δυστηχως ποτέ δεν μαθαίνουμε πως εξελικτηκαν τέτοια συμβάντα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5010 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot], manos16 και 70 επισκέπτες