Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό pupis » Πέμ 22 Ιουν, 2017 10:41

Καλημέρα σε ολους

Εχω ένα x-trail T30 2000cc και περυσι το καλοκαίρι είχα τοποθετήσει ένα συστημα υγραεριοκίνησης στον Τσοπελογιάννη (STAG Q-BOX) και λαδιέρα.
Τώρα επειτα από ουτε 10000χλμ μετά την εγκατάσταση το αυτοκίνητο έκαψε φλάντζα κεφαλής χωρίς να παρουσιάσει κάποιο σημάδι υπερθέρμανσης και το χειρότερο όταν ανοίχτηκε ο κινητήρας βρέθηκε ζημιά στους κυλίνδρους από την εισροή των κεραμεικών σωματιδίων του προκαταλύτη ο οποίος “έλιωσε” λόγω των υψηλών θερμοκρασιών κατά την λειτουργία του οχήματος με LPG με αποκλειστική ευθύνη της μετατροπής σε LPG (σύμφωνα με τη NISSAN) και τώρα μου συνιστούν αντικατάσταση ή επισκευή κινητήρα και αλλαγή προκαταλύτη με το ανάλογο κόστος φυσικά.

To αυτοκίνητο έχει μόνο 111000 χλμ και πριν τη βλάβη ειχε ελεγχθεί η συμπίεση και ο καταλύτης διότι το έιχα μόλις αγοράσει και ήταν εντάξει ενω τώρα οι κύλινδροι έχουν χαμηλή συμπίεση και ο καταλύτης έχει πάει περίπατο.

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι ενω έχω στείλει αυτες τις φωτογραφίες στο τεχνικό τους τμήμα για να ζητήσω την κάλυψη εγγύησης, μου λένε ότι δεν βλέπουν κάποιο πρόβλημα που να έχει σχέση με το υγραέριο ενω φαίνεται ότι το μέταλλο εκτός από την φθορά έχει "αρπάξει" και αλλάξει και χρώμα.


Βέβαια τους έστειλα mail με περιγραφή της βλάβης ώστε να μου πουν αν θέλουν γραπτή αναφορά από την αντιπροσωπεία για την υπαιτιότητα της βλάβης και ευχομαι να έχει καλή έκβαση το ζήτημα διότι αποκλείεται να αναλάβω το κόστος επισκευής εφόσον η nissan παραδέχεται ότι φταίει το LPG αλλιώς θα στραφώ νομικά ζητώντας ότι μου αναλογεί για την διπλή ζημιά που έχω υποστεί (υλική και ηθική)!!

Υπάρχει κάποιος που να έχει αντιμετωπίσει παρόμοιο πρόβλημα και τι γίνεται με την εγγύηση σε τέτοια περίπτωση;

Ευχαριστώ
Συνημμένα
motor 1.jpg
motor 1.jpg (81.85 KiB) 12904 προβολές
NISSAN X-TRAIL T30 / 2007 QR20DE 2000cc
AC STAG Q-BOX Plus
pupis
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιουν, 2017 09:48

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό sakisbm » Πέμ 22 Ιουν, 2017 11:03

Η αλήθεια είναι ότι δεν ακούγονται καλά λόγια για τον Τσοπελογιάννη και αυτό είναι άλλη μία απόδειξη. Αυτή θα κάνουν την πάπια σίγουρα οπότε πάρε γραπτές αναφορές από την αντιπροσωπεία και κυνήγησε τους όσο μπορείς.
Σου εύχομαι να ξεμπερδέψεις γρήγορα. Πόνεσε η καρδιά μου με αυτό το θέαμα :(

Στάλθηκε από το E5533 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Οι 4 ρόδες ταξιδεύουν το κορμί, οι 2 την ΨΥΧΗ!
Άβαταρ μέλους
sakisbm
 
Δημοσιευσεις: 56
Εγγραφή: Κυρ 23 Αύγ, 2015 19:57

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 22 Ιουν, 2017 11:17

Οπώς έχω διαβάσει και έτυχε να δω εγκατάσταση αυτοκινήτου στο συνεργειο που πηγαινω το δικό μου αμάξι, ο ιδιοκτήτης του είχε συνέχεια θέματα με το λαμπάκι μηχανής, σύστημα Romano είχε.
Είναι λίγα χιλιόμετρα ώστε να βγάλει πρόβλημα.Θυμάμαι οι κάτοχοι του συγκεκριμένου μοντέλου έκαναν αντικατάσταση του καταλύτη.
Να έχεις αποδείξεις τι προκάλεσε τη βλάβη.
Ωστόσο το μεταχειρισμένο μοτέρ είναι ρίσκο!
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό pupis » Πέμ 22 Ιουν, 2017 11:45

Σας ευχαριστώ meletis και sakis για τις απαντήσεις.

Η αλήθεια είναι ότι η βλάβη έγινε μέσα σε πάααρα πολυ μικρό διάστημα, σε αυτοκίνητο με όλα τα σέρβις στην ώρα τους.
Ευτυχώς που το έλεγξα όταν το αγόρασα και αυτό έτυχε λίγο μετά την εγκατάσταση του συστήματος υγραεριοκίνησης, έχουν κρατήσει και τα στοιχεία στη nissan οπότε δεν μπορούν να πουν τίποτα για υποτιθέμενη πορουπάρχουσα βλάβη διότι οι τιμές ήταν σαν να φοραγε καινούργιο κινητήρα τότε + το ότι το αμάξι μόλις πέρασε τα 100 000 χλμ. Άλλωστε υποτίθεται ότι το ελέγχουν όταν σου το παραδίδουν μετά την εγκατάσταση.

Από τη στιγμή που σου λένε ότι η υπαιτιότητα αποδεικνύεται από την αντιπροσωπεία ε τότε δεν υπάρχουν περιθώρια αμφισβήτησης.

Η αντιπροσωπεία είχε την καλοσύνη να επικοινωνήσει με τη RENAULT/NISSAN στη Γαλλία για να μου επιβεβαιώσει ότι φταίει το LPG και όχι κάτι αλλο. Μάλιστα έλεγξαν όλο τον κινητήρα για τυχον φθορές λόγω κακής χρήσης αλλά δεν υπάρχει καμια τέτοια ένδειξη, άλλωστε το οδηγώ μόνο εγω και ποτέ δεν το "πατάω".

Ευχομαι να επικρατήσει η λογική και να τιμήσουν την εγγύηση, αλλιώς γιατί να την διαφημίζουν. Όπως και να έχει, έχω ήδη βάλει στο παιχνίδι νομικό σύμβουλο για πάν ενδεχόμενο.
NISSAN X-TRAIL T30 / 2007 QR20DE 2000cc
AC STAG Q-BOX Plus
pupis
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιουν, 2017 09:48

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό pupis » Πέμ 22 Ιουν, 2017 11:54

Ο κύλινδρος γυαλίστηκε στην κυριολεξία και θέλει ρεκτιφιέ (καινούργιος κινητήρας στη νισσαν στοιχίζει 6700 ευρώ οπότε....) :(( :(( :((
Συνημμένα
motor 2.jpg
motor 2.jpg (93.41 KiB) 12883 προβολές
NISSAN X-TRAIL T30 / 2007 QR20DE 2000cc
AC STAG Q-BOX Plus
pupis
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιουν, 2017 09:48

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό Candlemass » Πέμ 22 Ιουν, 2017 12:34

Τι έτος κατασκευής είναι το αυτοκίνητο;
Αν είναι πριν το 2002, δεν σε καλύπτει η "εγγύηση" ( :lol: ) του Τσοπελο, δίνουν 15 χρόνια από την ημερομηνία κατασκευής και πρέπει να αποδείξεις ότι φταίει το υγραέριο για τη ζημιά (+κάποια απαλλαγή, νομίζω 600 ευρώ, που τα πληρώνεις από την τσέπη σου=κοροϊδία).

Άν αυτά που σου είπαν από την αντιπροσωπεία στα δώσουν γραπτά με σφραγίδες κλπ (ότι δηλαδή αποκλειστική ευθύνη για τη ζημιά έχει το LPG), τότε μπορείς να το κυνηγήσεις. Βέβαια, προετοιμάσου για "πόλεμο", οι τύποι σου κάνουν υποκλίσεις μέχρι να βάλεις σύστημα και μετά σε αντιμετωπίζουν σαν να τους σκοτίζεις, από την 1η μέρα του after sales.

Πάντως, αν θες ενημέρωνέ μας πως θα εξελιχθεί το θέμα, γιατί έχει ενδιαφέρον.

Υ.Γ. Πολύ λίγα χλμ για τέτοια ζημιά...
Τελευταία επεξεργασία από Candlemass και Πέμ 22 Ιουν, 2017 12:40, έχει επεξεργασθεί 2 φορά/ες συνολικά
VW EOS 1.4 TSi : LandiRenzo Omegas Direct
Land Rover Freelander SE 1.8 : LandiRenzo Omegas EVO
Άβαταρ μέλους
Candlemass
 
Δημοσιευσεις: 128
Εγγραφή: Πέμ 18 Ιουν, 2015 21:00
Τοποθεσία: Αγ. Παρασκευή

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό Qgas » Πέμ 22 Ιουν, 2017 12:36

pupis έγραψε:Ο κύλινδρος γυαλίστηκε στην κυριολεξία και θέλει ρεκτιφιέ (καινούργιος κινητήρας στη νισσαν στοιχίζει 6700 ευρώ οπότε....) :(( :(( :((


Αλλάξτε απαραίτητα προκαταταλυτη με μεταλλικό μετα την επισκευή ..είναι μια διαδικασία που την κανει κάποιος πριν το υγραέριο σε αυτό το μοτέρ ως προϋποθέση


Sent from my iPhone using Tapatalk
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό pupis » Πέμ 22 Ιουν, 2017 12:48

Το είχα ρωτήσει όταν το παρέλαβα αλλά το μόνο που μου είπαν ήταν να χρησιμοποιό την λαδιέρα ώστε να μην έχω πρόβλημα με τις βαλβίδες και να μην χάσω την εγγύηση. Έχω μια μηχανική λαδιέρα με FlashLube και πρόσεχα πάντα τη στάθμη να μην πέσει κάτο από το μισό του δοχείου. Καμία αναφορά για τον προκαταλύτη ομως. Εφόσον δεν μου το είπαν είτε προφορικά είτε γραπτώς, εγω τι ευθύνη έχω, ούτε μηχανικός είμαι...

Ευχαριστώ
NISSAN X-TRAIL T30 / 2007 QR20DE 2000cc
AC STAG Q-BOX Plus
pupis
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιουν, 2017 09:48

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό pupis » Πέμ 22 Ιουν, 2017 13:16

Το αυτοκίνητο είναι μοντέλο 2007 και η εγγύηση είναι μέχρι το 2022 σύμφωνα με το βιβλιαράκι που μου έδωσαν. Ενοείται ότι θα τους πάω επίσημο χαρτί, αλλά σύμφωνα με τον νομικό σύμβουλο θα πρέπει να το ζητήσουν γραπτώς οι ίδιοι.

Αν με ταλαιπωρήσουν και έπειτα από αυτό θα το πάω δικαστικά γιατί απλά κουράστηκα αλλά θα ζητήσω και αποζημίωση για ηθηκή βλάβη και φυσικά δεν θα πληρώσω μία διότι το δικηγορικό γραφείο παίρνει ποσοστά από την αποζημείωση οπότε καταλαβαίνεις ότι δεν θα σταθούν μόνο στο πρόβλημα πλέον.
NISSAN X-TRAIL T30 / 2007 QR20DE 2000cc
AC STAG Q-BOX Plus
pupis
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιουν, 2017 09:48

Re: Ζημιά κινητήρα σε NISSAN X-TRAIL Τ30

Δημοσίευσηαπό pupis » Πέμ 22 Ιουν, 2017 15:12

Έχω σνημερώσει μέσω mail και την εταιρία Τσοπελογιάννης για την παρούσα συζήτηση ώστε να υπάρχει διαφάνεια στα όσα λέγονται και να μπορέσουν να τοποθετηθούν και οι ίδιοι εφόσον το επιθυμούν.
NISSAN X-TRAIL T30 / 2007 QR20DE 2000cc
AC STAG Q-BOX Plus
pupis
 
Δημοσιευσεις: 9
Εγγραφή: Πέμ 22 Ιουν, 2017 09:48

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 77 επισκέπτες





cron