Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Δημοσίευσηαπό bazukis » Παρ 07 Ιούλ, 2017 14:13

Καλησπέρα σε όλους! Θα ήθελα τα φώτα σας και ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας. Έχω εγκαταστήσει σύστημα υγραεριοκινήσεις Lovato εδώ και 4 χρόνια με υγραέριο 77000 Χλμ και 227000 Χλμ σύνολο σε TOYOTA AVENSIS 1.6 model 2004. Μου ανάβει το λαμπάκι τις μηχανής με κωδικό PO420 όταν το δουλεύω με υγραέριο γιατί στην βενζίνα το δοκίμασα δεν ανάβει,άλλαξα χάρτη 2 φορές μια με πλούσιο και μια με φτωχότερο μίγμα, μόλις το δουλέψω με υγραέριο μετά από 20 με 30 χιλιόμετρα και πάντα στις 2800 με 2900 στροφές ανάβει το λαμπάκι χωρίς να κάνει ρετάρισμα η οτιδήποτε άλλο το αυτοκίνητο. Όποιος ξέρει η είχε το ίδιο πρόβλημα ας μου απαντήσει ευχαριστώ!!!
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Re: Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Δημοσίευσηαπό sso » Παρ 07 Ιούλ, 2017 14:21

Απλά γκουγκλάροντας έπεσα σ' ένα ενδιαφέρον άρθρο:
http://www.autoinvolve.com/p0420-cataly ... %BA%CE%AC/
Toyota Corolla 1.4 VVTI
Bigas
sso
 
Δημοσιευσεις: 330
Εγγραφή: Παρ 12 Αύγ, 2016 15:25

Re: Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 07 Ιούλ, 2017 15:33

Eπειδη και εγω Lovato εχω το χαρτη στο ρυθμισε στο δρομο εν κινησει το οχημα;


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Δημοσίευσηαπό bazukis » Παρ 07 Ιούλ, 2017 16:08

sso έγραψε:Απλά γκουγκλάροντας έπεσα σ' ένα ενδιαφέρον άρθρο:
http://www.autoinvolve.com/p0420-cataly ... %BA%CE%AC/



Ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση! Το έχω διαβάσει το συγκεκριμένο άρθρο ο μάστορας μου το ανέφερε για τους δυο sensors και τον καταλύτη αλλά μου πρώτινε πρώτα να αλλάξω τα μπεκ του υγραερίου γιατί έχουν 77000 Χλμ και θέλουν αλλαγή και μετά ελέγχουμε τους sensors και τον καταλύτη Εγώ όμως αναρωτιέμαι γιατί δεν το κάνει όταν δουλεύει με βενζίνα
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Re: Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Δημοσίευσηαπό bazukis » Παρ 07 Ιούλ, 2017 16:11

meletis έγραψε:Eπειδη και εγω Lovato εχω το χαρτη στο ρυθμισε στο δρομο εν κινησει το οχημα;


Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Όχι το χάρτη μου τον ρύθμισε στο συνεργείο.
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Re: Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Δημοσίευσηαπό meletis » Παρ 07 Ιούλ, 2017 18:00

Επειδη και εγω παιδευτηκα το χαρτη σωστα ειναι να στο ρυθμισει στο δρομο(σε ολο το φασμα στροφων), μπεκ εμενα τα εφτυσαν στις 50000 και εβαλα μπεκ τυπου βενζινης της Hana.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Δημοσίευσηαπό manoliss » Παρ 07 Ιούλ, 2017 21:07

βαλε τα στρογγυλα μπεκ της λοβατο επαναπρογραμματισμο απο την αρχη και βολτα στο δρομο και δεν θα εχεις κανενα θεμα....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Δημοσίευσηαπό bazukis » Σάβ 08 Ιούλ, 2017 00:00

meletis έγραψε:Επειδη και εγω παιδευτηκα το χαρτη σωστα ειναι να στο ρυθμισει στο δρομο(σε ολο το φασμα στροφων), μπεκ εμενα τα εφτυσαν στις 50000 και εβαλα μπεκ τυπου βενζινης της Hana.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Meleti να σε ρωτήσω το μπεκ hana που έβαλες για να τοποθετηθούν θέλει άλλη καλωδίωση και μετατροπή στα σωληνάκια του υγραερίου ?
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Re: Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 08 Ιούλ, 2017 08:34

bazukis έγραψε:
meletis έγραψε:Επειδη και εγω παιδευτηκα το χαρτη σωστα ειναι να στο ρυθμισει στο δρομο(σε ολο το φασμα στροφων), μπεκ εμενα τα εφτυσαν στις 50000 και εβαλα μπεκ τυπου βενζινης της Hana.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Meleti να σε ρωτήσω το μπεκ hana που έβαλες για να τοποθετηθούν θέλει άλλη καλωδίωση και μετατροπή στα σωληνάκια του υγραερίου ?

Καλωδιο ρευματος χρησιμοποιεις τις ιδιες φυσες.Αλλαζεις μονο τους σωληνες στην μπεκιερα και ξανα το χαρτη.Θα δεις μεγαλη διαφορα.
Αναλογως την εισαγωγη ισως χρειαστει να βαλεις και ανταπτορες.
Εαν εχει πολλα χιλιομετρα ο κινητηρας θα σου προτεινα και καθαρισμο στα μπεκ βενζινης σου

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1430
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Lovato Λαμπάκι μηχανής σε AVENSIS.

Δημοσίευσηαπό bazukis » Σάβ 08 Ιούλ, 2017 14:44

meletis έγραψε:
bazukis έγραψε:
meletis έγραψε:Επειδη και εγω παιδευτηκα το χαρτη σωστα ειναι να στο ρυθμισει στο δρομο(σε ολο το φασμα στροφων), μπεκ εμενα τα εφτυσαν στις 50000 και εβαλα μπεκ τυπου βενζινης της Hana.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Meleti να σε ρωτήσω το μπεκ hana που έβαλες για να τοποθετηθούν θέλει άλλη καλωδίωση και μετατροπή στα σωληνάκια του υγραερίου ?

Καλωδιο ρευματος χρησιμοποιεις τις ιδιες φυσες.Αλλαζεις μονο τους σωληνες στην μπεκιερα και ξανα το χαρτη.Θα δεις μεγαλη διαφορα.
Αναλογως την εισαγωγη ισως χρειαστει να βαλεις και ανταπτορες.
Εαν εχει πολλα χιλιομετρα ο κινητηρας θα σου προτεινα και καθαρισμο στα μπεκ βενζινης σου

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Τα μπεκ τις βενζίνας και η φλογέρα αλλάχτηκαν πριν 5 μήνες γιατί είχαν γεμίσει σκουριά λόγο ότι έκανα γεμίσματα στο ρεζερβουάρ και αργούσα να την κάψω με αποτέλεσμα η φλογέρα να είχε γεμίσει σκουριά και το ένα μπεκ έμεινε ανοιχτό και κατουρούσε στον κύλινδρο.
Toyota Avensis 1,6
Lovato
bazukis
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Παρ 09 Δεκ, 2011 09:07

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 34 επισκέπτες