Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αργεί να σκάσει στην εκκίνηση

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Αργεί να σκάσει στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό lamprosdl » Τετ 25 Οκτ, 2017 22:14

referravag έγραψε:Όλα άψογα!! Την βενζίνη τη καταλαβαίνεις από το αν κάθε μερικές βδομάδες χρειάζεται να συμπληρώσεις... Εκεί έχεις μικοψεκασμούς ενεργοποιημένους. Επίσης μπορείς να το δεις και σίγουρα και σωστά από το διαγνωστικό πρόγραμμα της BRC όπου σου λέει τους χρόνους ψεκασμού των μπεκ υγραερίου και βενζίνης καθώς και το ποσοστό % βενζίνης που ψεκάζει το σύστημα σε real time!!


Βενζίνη καταναλώνει το πρωί λόγου κρύου και μέχρι να γυρίσει στο υγραέριο. Έλεγχο έχω χρόνια να κάνω με διαγνωστικό
Mazda 6 BRC PLUG N DRIVE 84.000 km
Mitsubishi colt BRC sequent 24 70.000 km
Άβαταρ μέλους
lamprosdl
 
Δημοσιευσεις: 61
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν, 2011 23:46

Re: Αργεί να σκάσει στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό meletis » Τετ 25 Οκτ, 2017 22:32

Το σωστο ειναι σε καθε αλλαγη φιλτρων να συνδεεται και στο διαγνωστικο και να δειτε και το χαρτη του συστηματος.
Εαν το συστημα υποστηριζει μικροψεκασμους βενζινης θα επρεπε να εβλεπες το δεικτη βενζινης να μειωνεται , αλλιως δεν ειναι ενεργοποιημενη η συγκεκριμενη δυνατοτητα.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αργεί να σκάσει στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό referravag » Τετ 25 Οκτ, 2017 23:11

Αν δεν σου έχει ενεργοποιήσει τους μικροψεκασμούς πάντως είναι πολύ μεγάλο φάουλ από τη στιγμή που έχει την δυνατότητα το σύστημα... Απ' ότι μας λες δεν είσαι βέβαιος...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Αργεί να σκάσει στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 14 Απρ, 2018 15:55

Έχω το ίδιο πρόβλημα τελευταία. Μετά από αλλαγή μπουζί και μπουζοκαλωδίων που ήταν πολύ φαγωμένα και δεν είχα αλλάξει ποτέ αλλά και πρόσφατο καθαρισμό μπεκ βενζίνης, αργεί να κάνει το σκάσιμο. Δεν παίρνει τσακμάκι όπως λέμε. Αν το σβήσω και ανάψω αμέσως παίρνει τσακμάκι, αν το αφήσω 2-3 λεπτά αργεί να κάνει το σκάσιμο, μετά στην πορεία και με υγραέριο και με βενζίνη, ειδικά τώρα με φρέσκα μπουζί και νέα μπουζοκαλώδια πάει όπως δεν πήγαινε πριν 10 χρόνια. Έβαλα και redex μέσα για να καθαρίσει κι άλλο. Μέτρησα μπαταρία είναι σαν καινούργια, και η τρόμπα βενζίνης αν και δεν μετρήθηκε ακόμα, την ακούω δουλεύει κανονικά στην αρχή, επίσης αν είχε κάποιο πρόβλημα φαντάζομαι θα το έβαζε κ στην πορεία.

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Από εβδομάδα μάλλον θα επισκεφθώ ξανά το συνεργείο. Συνήθισαν τα βουνά από χιόνια :lol:
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αργεί να σκάσει στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 14 Απρ, 2018 16:09

nickL έγραψε:Έχω το ίδιο πρόβλημα τελευταία. Μετά από αλλαγή μπουζί και μπουζοκαλωδίων που ήταν πολύ φαγωμένα και δεν είχα αλλάξει ποτέ αλλά και πρόσφατο καθαρισμό μπεκ βενζίνης, αργεί να κάνει το σκάσιμο. Δεν παίρνει τσακμάκι όπως λέμε. Αν το σβήσω και ανάψω αμέσως παίρνει τσακμάκι, αν το αφήσω 2-3 λεπτά αργεί να κάνει το σκάσιμο, μετά στην πορεία και με υγραέριο και με βενζίνη, ειδικά τώρα με φρέσκα μπουζί και νέα μπουζοκαλώδια πάει όπως δεν πήγαινε πριν 10 χρόνια. Έβαλα και redex μέσα για να καθαρίσει κι άλλο. Μέτρησα μπαταρία είναι σαν καινούργια, και η τρόμπα βενζίνης αν και δεν μετρήθηκε ακόμα, την ακούω δουλεύει κανονικά στην αρχή, επίσης αν είχε κάποιο πρόβλημα φαντάζομαι θα το έβαζε κ στην πορεία.

Έχει κανείς καμιά ιδέα; Από εβδομάδα μάλλον θα επισκεφθώ ξανά το συνεργείο. Συνήθισαν τα βουνά από χιόνια
Ριξε μια ματια και στο ρελε της αντλιας βενζινης
Δηλαδη τι εννοεις δεν παιρνει ξανα.
Φιλτρο καυσιμου εχει ξεχωριστο ή μεσα στη αντλια;

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αργεί να σκάσει στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό nickL » Σάβ 14 Απρ, 2018 17:54

Φίλτρο καυσίμου είναι μέσα, δεν έχει ξεχωριστό το μοντέλο αυτό.
Θα κοιταχτεί αυτή τη βδομάδα και η τρόμπα και το ρελέ.

Δεν παίρνει εύκολα, υπό την έννοια ότι κάνει ώρα μέχρι να ανάψει, δηλαδή δεν αρπάζει με τη μία όπως έκανε πάντα, ζορίζεται 2-3 δευτερόλεπτα και μετά ανάβει κανονικά.
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Re: Αργεί να σκάσει στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό tedd » Κυρ 15 Απρ, 2018 08:09

Τα ιδια συμπτωματα ειχα και εγω... ηταν η αντλια βενζίνης.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Nissan Almera Mk II (N16) 1497cc
BRC Sequent 24
Εικόνα
tedd
 
Δημοσιευσεις: 588
Εγγραφή: Τρί 10 Μάιος, 2011 20:39

Re: Αργεί να σκάσει στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 15 Απρ, 2018 11:15

tedd έγραψε:Τα ιδια συμπτωματα ειχα και εγω... ηταν η αντλια βενζίνης.

Στάλθηκε από το Vodafone Smart ultra 6 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Αντλια βενζινης αλλαξα και εγω μετα απο 80.000 με υγραεριο.
Αλλα κατεβασα και το ρεζερβουαρ για πλυσιμο.Δεν ειχε αλλαχτει αντλια ποτε εδω και 15 χρονια.

Στάλθηκε από το HT7 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Αργεί να σκάσει στην εκκίνηση

Δημοσίευσηαπό nickL » Δευτ 23 Απρ, 2018 17:42

Παιδιά απλώς προς ενημέρωση, μήπως φανεί χρήσιμο και σε κάποιον άλλον. Το πρόβλημα μέχρι στιγμής δείχνει ότι λύθηκε, έγινε αντικατάσταση του μπεκ βενζίνης που δάκρυζε (κατουρούσε κατ' ορθή ορολογία) με καινούργιο (καλά μου μύριζε βενζίνη απ έξω). 3 μέρες τώρα παίρνει «τσακμάκι». Η αντλία βενζίνης μετρήθηκε, η πίεση ήταν σωστή, οπότε δεν πειράχτηκε τίποτα εκεί.

Ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σας. :thumbup:
nickL
 
Δημοσιευσεις: 338
Εγγραφή: Τετ 16 Σεπ, 2015 00:25

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 24 επισκέπτες