Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μείωση κατανάλωσης

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Μείωση κατανάλωσης

Δημοσίευσηαπό dion » Δευτ 18 Σεπ, 2017 01:09

Εχω παρατηρήσει τον τελευταίο μήνα να εχω μειωμένη κατανάλωση και συγκεκριμένα στα δυο τελευταια γεμισματα ειχα 6,56/100χλμ,6,77/100χλμ και κατι αναλογο θα γινει και στο τριτο γεμισμα αφου εχω κανει ειδη 430χλμ και εχω δεξαμενη χωριτικοτητας 32λιτρα.Αυτο που εχω παρατηρηση ειναι οτι κινουμενος με εχει γυρισει σε βενζινη και πατωντας γκαζι γυρναει παλι σε υγραεριο.Απο την πρωτη φορα που το παρατηρησα ειχα το νου μου αν το ξανακανει, οπου το εκανε μετα απο μια βδομαδα περιπου οταν δεν πατουσα γκαζι εκεινη την στιγμη και μολις πατησα γυρισε παλι σε lpg.Επίσης ακουγα λιγο διαφορετικο τον ηχο απο τη εξατμιση και οταν το κοιταξα διαπιστωσα οτι εχει τρυπα στο μεσαιο καζανακι πιθανως απο κτυπημα.Ειναι δυνατον λογω της τρυπιας εξατμισης να συμβαινει η αλλαγη απο βενζινη σε lpg και να υπαρχει μειωμενη καταναλωση?
dion
 
Δημοσιευσεις: 10
Εγγραφή: Πέμ 17 Ιούλ, 2014 21:07

Re: ΜΕΙΩΣΗ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗΣ

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 20 Σεπ, 2017 05:49

Μόλις 6,80 στα 100 lpg είσαι πολύ χαμηλά όντως. Πιθανώς θα έχεις κάποιο μικρού κυβισμού.

Για το γύρισμα μήπως είναι φτωχό το μείγμα το οποίο δικαιολογεί και την χαμηλή κατανάλωση;;;Να πας να το δεις γιατί μακροπρόθεσμα
έχει επιπτώσεις στον κινητήρα.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 81 επισκέπτες