Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πρόβλημα με μυρωδιά καταλύτη - BRC

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πρόβλημα με μυρωδιά καταλύτη - BRC

Δημοσίευσηαπό firestarter26 » Παρ 20 Οκτ, 2017 11:56

Έχω ένα Kia Sportage του 2006 στο οποίο έβαλα υγραέριο πριν 1,5 χρόνο. Το σύστημα είναι brc sequent 32. Στην αρχή όλα καλά αλλά πριν λίγο καιρό άρχισε να μυρίζει ο καταλύτης με 4η η 5η ταχύτητα αλλά μόνο σε ανηφόρες και πάνω από τις 3300-3500 στροφές. Σε ταξίδι το καλοκαίρι μετά από κάποια ώρα το αυτοκίνητο δεν τραβούσε και ήταν σαν μπουκωμένο. Τα μίγματα όλα οκ στο αέριο. Η μυρωδιά ήταν επίσης και στην βενζίνη αλλά ανεπαίσθητη και το μπούκωμα επίσης μη εμφανές. Ο εγκατάστασης είπε ότι καλύτερα θα ήταν να μπει μεταλλικός καταλύτης ώστε να αντέχει καλύτερα. Μετά από ψάξιμο μπήκε μεταλλικός euro5 με 250€. Αλλά η μυρωδιά συνεχίζει να υπάρχει στα ίδια φορτία και στην βενζίνη(όχι τόσο έντονη) και στο αέριο. Στο αέριο περισσότερο. Το μπούκωμα δεν το δοκίμασα ακόμη καθώς δεν έχω βγει εθνική για αρκετή ώρα για να το ελέγξω
Σε ευθεία ή κατηφόρα κανένα θέμα. Τι μπορεί να φταίει; Σκέφτομαι μήπως τα μπουζί που δεν είναι για υγραέριο ή να γίνεται κάτι με λ ή maf. Έχει κανείς κάτι παρόμοιο ή κάποια γνώμη;
firestarter26
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Κυρ 12 Ιουν, 2016 10:58

Re: Πρόβλημα με μυρωδιά καταλύτη - BRC

Δημοσίευσηαπό labros » Παρ 20 Οκτ, 2017 16:37

Δε γνωρίζω τη λύση στο πρόβλημά σου. Αλλά για να εξακολουθεί να το κάνει και μετά την αλλαγή του καταλύτη, τον άλλαξες χωρίς λόγο και δεν κοστίζει και λίγο. Ούτε φαίνεται να είναι πρόβλημα του αερίου αφού το κάνει και στη βενζίνη. Σε διαγνωστικό το βάλλατε; Τα καυσαέρια ήταν φυσιολογικά;
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Πρόβλημα με μυρωδιά καταλύτη - BRC

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Παρ 27 Οκτ, 2017 13:44

Δεν είναι καλό να πηγαίνεις πάνω απο 3500σαλ με αερίο και ειδικά σε ανηφορές....
Αυτό έχε το στο νου σου για να μην εχεις προβλήματα....

Εγω πάντως που αλλαξα καταλύτη πρόσφατα, μου μύριζε για 3-4 μέρες κάτι σα ναφθαλίνη....
Μόνο αφου εκανα 300-400κμ εφυγε η μυρωδιά....λογικά επρεπε να καεί μέσα....
Αν και την προηγουμενη που είχα αλλάξει δεν μου είχε μυρίσει...
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 57 επισκέπτες