Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό angusyoung » Τετ 15 Ιουν, 2011 12:43

ΠΟΛΥ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΟΣ ΕΔΩ ΚΑΙ 4 ΜΗΝΕΣ ΠΟΥ ΕΓΚΑΤΕΣΤΗΣΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟΚΙΝΗΣΗ-FORD FOCUS 1,6-ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΗΝΑ ΟΜΩΣ ΤΑ ΛΑΜΠΑΚΙΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΕΝΩ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΣΑ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟ ΑΔΕΙΑΖΕΙ. ΓΕΜΙΖΕΙ ΜΟΝΟ 25 ΛΙΤΡΑ ΕΝΩ ΓΕΜΙΖΕ 38 - ΚΑΤΑ ΣΥΝΕΠΕΙΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΖΩ ΑΝΑ 250 ΧΛΜ. ΠΕΡΝΑΕΙ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΗ ΕΝΩ ΤΑ ALARM ΥΓΡΑΕΡΙΟΥ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝ ΝΑ ΧΤΥΠΑΝΕ. ΑΛΛΑΓΗ ΑΙΣΘΗΤΗΡΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑΓΗ ΦΛΟΤΕΡ = ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ. Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΗΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ. ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΩ- ΕΧΕΙ ΟΜΩς ΛΑΔΙΕΡΑ
ΚΑΜΙΑ ΒΟΗΘΕΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ??
angusyoung
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 15 Ιουν, 2011 12:12

Re: ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό DaKancho » Τετ 15 Ιουν, 2011 14:30

Το οτι ο μηχανικός δεν μπορεί να καταλάβει, πραγματικά αποτελεί μεγάλη έκπληξη.

Ρίξε μια ματιά εδώ, να μην τα ξαναγράφω.

viewtopic.php?f=20&t=382&start=10
Υπέρμαχος της άμεσης ποινικοποίησης της βλακείας. Συμπεριλαμβάνονται και οι επιδειξίες.
Άβαταρ μέλους
DaKancho
 
Δημοσιευσεις: 283
Εγγραφή: Κυρ 08 Μάιος, 2011 23:43

Re: ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 15 Ιουν, 2011 16:17

angusyoung έγραψε: ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΧΩ-


Να μάθεις (και να μας το πεις) ...και να απαιτήσεις από τον εγκαταστάτη, στα πλαίσια της διετούς εγγύησης που πρέπει να έχεις, να σου αντικαταστήσει ένα-ένα, ΟΛΑ τα μέρη του συστήματος, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα. Ειδάλλως, να σου επιστρέψει τα χρήματά σου στο ακέραιο...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό angusyoung » Τετ 15 Ιουν, 2011 22:02

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ ΓΙΑΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΣΑΣ-ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΑΚΡΗ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΦΟΡΑ
angusyoung
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 15 Ιουν, 2011 12:12

Re: ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό theeo » Τετ 15 Ιουν, 2011 22:29

ελεγξε την πιεση του αεριου, με το λογισμικο του συστηματος σου, αν ολα ειναι ενταξει θα πρεπει στον πνευμονα να εχεις γυρω στο ενα μπαρ πιεση
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό Tiodor1971 » Παρ 08 Ιούλ, 2011 12:13

Καλημέρα παίδες
Σημερινός στο forum αλλά όχι σημερινός και στην υγραεριοκίνηση. Θα έλεγα χτεσινός. Εχω ένα Fiat grande punto 1400 6τάχυτο περίπου στα 100 άλογα και έκανα την μετατροπή του έτσι ωστε να καίει και υγραέριο. την μετατροπή την έκανα στην Κόρινθο τον Δεκέμβρη που πέρασε. Ο μάστορας γνωστός μου και πολύ ψείρας στην δουλειά του. στην αρχή είχαμε τα φυσιολογικά προβλήματα που υπάρχουν στα πρώτα 1500 χιλιόμετρα ξαναρυθμισε ο μάστορας και όλα οκ μέχρι που ξεκίνησε η ζέστη.
Οταν είμαι στην εθνική οδό και κινούμαι με μια νορμάλ ταχύτητα για εθνική μπορεί πού και πόυ να έχω κανα ρετάρισμα πατώντας το γκάζι μετά τις 3500 στροφές.
Οταν όμως είμαι στην πόλη με συνεχόμενα σταματήματα ξεκινήματα και μικρές ταχύτητες τότε μετά απο λιγη ώρα βγαίνει απο το αέριο και μπαίνει στην βενζίνη. μετά απο λίγο ξαναπροσπαθεί να μπεί στο αέριο άλλες φορές μπαίνει και άλλες όχι.
Επίσης το παθαίνει και με το αιρ κοντίσιον ανοιχτό. Ακόμα και άν το βάλω μπρός και το αφήσω στο ρελαντί και με το αιρ κοντίσιον μετά απο 10 λεπτα περίπου θα μπεί μόνο του στην βενζίνη.
Θα πάω βέβαια στον μάστορα αλλά μπας και σείς που ασχολείστε περισσότερο έχετε καμιά ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει ???

ευχαριστώ εκ των προτέρων
Tiodor1971
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ, 2011 09:59

Re: ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό xouniko » Σάβ 09 Ιούλ, 2011 19:50

[quote="Tiodor1971"]Καλημέρα παίδες
Σημερινός στο forum αλλά όχι σημερινός και στην υγραεριοκίνηση. Θα έλεγα χτεσινός. Εχω ένα Fiat grande punto 1400 6τάχυτο περίπου στα 100 άλογα και έκανα την μετατροπή του έτσι ωστε να καίει και υγραέριο. την μετατροπή την έκανα στην Κόρινθο τον Δεκέμβρη που πέρασε. Ο μάστορας γνωστός μου και πολύ ψείρας στην δουλειά του. στην αρχή είχαμε τα φυσιολογικά προβλήματα που υπάρχουν στα πρώτα 1500 χιλιόμετρα ξαναρυθμισε ο μάστορας και όλα οκ μέχρι που ξεκίνησε η ζέστη.
Οταν είμαι στην εθνική οδό και κινούμαι με μια νορμάλ ταχύτητα για εθνική μπορεί πού και πόυ να έχω κανα ρετάρισμα πατώντας το γκάζι μετά τις 3500 στροφές.
Οταν όμως είμαι στην πόλη με συνεχόμενα σταματήματα ξεκινήματα και μικρές ταχύτητες τότε μετά απο λιγη ώρα βγαίνει απο το αέριο και μπαίνει στην βενζίνη. μετά απο λίγο ξαναπροσπαθεί να μπεί στο αέριο άλλες φορές μπαίνει και άλλες όχι.
Επίσης το παθαίνει και με το αιρ κοντίσιον ανοιχτό. Ακόμα και άν το βάλω μπρός και το αφήσω στο ρελαντί και με το αιρ κοντίσιον μετά απο 10 λεπτα περίπου θα μπεί μόνο του στην βενζίνη.
Θα πάω βέβαια στον μάστορα αλλά μπας και σείς που ασχολείστε περισσότερο έχετε καμιά ιδέα τί μπορεί να συμβαίνει ???

ευχαριστώ εκ των προτέρων[/quote]


pes mas gia arxh ti systhma exeis gia na kseroume
xouniko
 
Δημοσιευσεις: 22
Εγγραφή: Τρί 19 Απρ, 2011 18:24

Re: ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό Marousiotis » Δευτ 11 Ιούλ, 2011 14:44

Δυο παρακλησεις.
1.Μη χρησιμοποιεις αυτο το χρωμα.Ειναι σχεδον αδυνατο να διαβαστει το κειμενο,τουλαχιστον απο μενα.
2.Να γραφεις με ελληνικους χαρακτηρες για να μην ξεστραβονωμαστε.
Κωστας
Suzuki New Grand Vitara 2.0
Marousiotis
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 13:30

Re: ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό Tiodor1971 » Δευτ 11 Ιούλ, 2011 15:24

Σύστημα Αέριου Ψεκασμού και άν διάβασα καλά τα ταμπελάκια η μάρκα γραφει Ershus η κάπως έτσι.....
Tiodor1971
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Παρ 08 Ιούλ, 2011 09:59

Re: ΔΕΝ ΚΑΤΑΝΑΛΩΝΕΙ ΟΛΟ ΤΟ ΑΕΡΙΟ

Δημοσίευσηαπό valk11 » Κυρ 02 Οκτ, 2011 13:12

εχω και γω το ιδιο προβλημα. να φανταστω πως εχεις κυλινδρικη δεξαμενη? αν ναι τοτε δεν εχει πετυχει ο εγκαταστατης την σωστη κλιση. σε μενα για παραδειγμα η δεξαμενη πρεπει να εχει κλιση 30μοιρες. (τοποθετουν ενα ειδικο μοιρογνωμονιο πανω στην πολυβαλβιδα της δεξαμενης και βλεπουν τις μοιρες κλισης)
Αν δε πετυχει τις μοιρες τοτε το σωληνακι που υπαρχει στην πολυβαλβιδα καθεται ποιο αριστερα ή ποιο δεξια με αποτελεσμα να μη ρουφαει ολο το καυσιμο. ελπιζω να εγινα κατανοητος.
οπως ειπα εχω το ιδιο προβλημα και με 60αρα δεξαμενη αντι για 48λ μου γεμιζει με 43, και γυρναει σε βενζινη χωρις να μου αναψει το κοκκινο λαμπακι. με 43λ μοικτο κυκλο μου βγαζει 400χλμ περιπου.
ford focus 1.6 ti-vct lpg lovato with flashlube 45.000 πρασινα χλμ περιπου...
valk11
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Τετ 09 Φεβ, 2011 01:49


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 44 επισκέπτες





cron