Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πιθανή διαρροή μπεκ?

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό Vagosopel » Τετ 27 Νοέμ, 2019 17:49

είχα ανάλογο πρόβλημα και έφταιγε ο πνεύμονας...έστελνε καύσιμο το βράδυ και το πρωί το αμάξι έπαιρνε μπρος με τη δεύτερη και δύσκολα. μόλις τον άλλαξα όλα καλά
Vagosopel
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Τετ 27 Νοέμ, 2019 02:59

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 27 Νοέμ, 2019 18:06

vayio έγραψε:Μελέτη, ευχαριστώ για την απάντηση. Το αμάξι έχει 140000 χλμ. (Fiat Bravo II 2007) και με υγραέριο περίπου 35000. Άλλα προβλήματα δεν είχα ποτέ. Πάντα είχα θέματα στην εκκίνηση... εδώ και πολύ καιρό. Αντλία βενζίνης άλλαξα πριν 1 μήνα. Όσες φορές δούλεψα μόνο βενζίνη, πάλι το πρωί έπαιρνε με τη 2η και 3η μιζιά. Βέβαια δεν έκλεισα την παροχή αερίου. Ούτε καν έχω δει που βρίσκεται... Υποθέτω θα την εντοπίσω εύκολα στη δεξαμενή, έτσι? Υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα ρευμάτων και πολλαπλασιαστών? Και τη γίνεται αν όντως υπάρχει διαρροή... Αλλάζει όλη η μπεκιέρα?


Τι καύσιμο χρησιμοποιείς;;;;;; Δοκίμασες να αλλάξεις πρατήριο ή βάζεις συνέχεια από το ίδιο;;;;;
Έπαθα το ίδιο όταν άλλαξα για μία φορά πρατήριο για βενζίνα,ειδικά το πρωί μιζάριζα 10 δευτερόλεπτα να πάρει μπροστά. Φοβήθηκα για βαλβίδες.Αφού έκαψα σχεδόν ότι είχε μέσα και έβαλα δύο φορές από το συνηθισμένο πρατήριο το αυτοκίνητο επανήλθε και πάλι.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό vayio » Σάβ 30 Νοέμ, 2019 20:20

psilos33 έγραψε:Ενας τροπος να αποκλείσεις η να υποπτευθεις τα παραπάνω ειναι να σταματησεις να δουλέυεις υγραεριο. Δουλεψε βενζίνη μονο και κανε αρκετα χιλιομετρα (δεν ξερω ποσο γρηγορα διορθωνει fuel trims ta fiat) σε διαφορες συνθηκες οδηγησης για να διορθωσει fuel trims. Την επομενη μερα που θα βαλεις μπρος κρυο με βενζινη, αν ΔΕΝ σου το κανει τοτε εχεις πολυ σοβαρη ενδειξη οτι κατι απο τα παραπανω συμβαινει, στην ρυθμιση του υγραεριου. Αν στο ξανακανει τοτε...αλλο κεφαλαιο


Οδηγησα μονο σε βενζινη καποιες μερες αλλα το προβλημα παραμενει. Αρα ισως δεν εχει σχεση με το αεριο. Θα το ξανακανω ομως πιο επισταμενα μολις ξοδεψω ολα το αεριο. Ο εγκεφαλος, οπως σωστα ανεφερεις σε αλλο ποστ, ειναι συνδεμενος με την obd και εφοσον εχω το προγραμμα του εγκεφαλου στο λαπτοπ παρακολουθω καποια βασικα πραγματα. Αλλά οσον αφορα τα fuel trims δεν εχω ασχοληθει και δεν γνωριζω πώς να τα παρακολουθησω και να κανω επεμβασεις αν χρειαστει. Εαν καποιος γνωριζει σχετικα, θα εκτιμουσα τη γνωμη του.
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό vayio » Σάβ 30 Νοέμ, 2019 20:27

Vagosopel έγραψε:είχα ανάλογο πρόβλημα και έφταιγε ο πνεύμονας...έστελνε καύσιμο το βράδυ και το πρωί το αμάξι έπαιρνε μπρος με τη δεύτερη και δύσκολα. μόλις τον άλλαξα όλα καλά

Πώς καταλαβαινεις οτι φταιει ο πνευμονας? Ο εγκαταστατης μου λεει οτι δεν εχει προβλημα, γιατι απλα δεν βγαζει αντιστοιχο μηνυμα το προγραμμα του αεριου. Αρχιζει να με εκνευριζει ομως γιατι οποτε προκυπτει κατι, δεν κοιταει τιποτε αλλο εκτος απο το προγραμμα. Πώς αλλιως καταλαβαινει καποιος εαν ο πνευμονας εχει προβλημα, ή καποιο μπεκ μενει ανοιχτο, κ.ο.κ? Το κακο ειναι οτι στη Θεσσαλονικη οι περισσοτεροι δεν εχουν europegas και δεν ξερω που αλλου να παω.
Τελευταία επεξεργασία από vayio και Σάβ 30 Νοέμ, 2019 21:21, έχει επεξεργασθεί 1 φορά/ες συνολικά
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό meletis » Σάβ 30 Νοέμ, 2019 20:30

vayio έγραψε:
Vagosopel έγραψε:είχα ανάλογο πρόβλημα και έφταιγε ο πνεύμονας...έστελνε καύσιμο το βράδυ και το πρωί το αμάξι έπαιρνε μπρος με τη δεύτερη και δύσκολα. μόλις τον άλλαξα όλα καλά
,

Πώς καταλαβαινεις οτι φταιει ο πνευμονας? Ο εγκαταστατης μου λεει οτι δεν εχει προβλημα, γιατι απλα δεν βγαζει αντιστοιχο μηνυμα το προγραμμα του αεριου. Αρχιζει να με εκνευριζει ομως γιατι οποτε προκυπτει κατι, δεν κοιταει τιποτε αλλο εκτος απο το προγραμμα. Πώς αλλιως καταλαβαινει καποιος εαν ο πνευμονας εχει προβλημα, ή καποιο μπεκ μενει ανοιχτο, κ.ο.κ? Το κακο ειναι οτι στη Θεσσαλονικη οι περισσοτεροι δεν εχουν europegas και δεν ξερω που αλλου να παω.
Έχεις λίγα χιλιόμετρα, για να είναι πνεύμονας εκτός εάν είναι ελλατωματικος.
Πάρε τηλέφωνο στη κεντρική αντιπροσωπεία στη Αθήνα -Ελληνικο και ρώτησε για εγκατάστατη εάν βλέπεις ότι δεν θέλει να ασχοληθει

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό vayio » Σάβ 30 Νοέμ, 2019 21:20

meletis έγραψε:
vayio έγραψε:
Vagosopel έγραψε:είχα ανάλογο πρόβλημα και έφταιγε ο πνεύμονας...έστελνε καύσιμο το βράδυ και το πρωί το αμάξι έπαιρνε μπρος με τη δεύτερη και δύσκολα. μόλις τον άλλαξα όλα καλά
,

Πώς καταλαβαινεις οτι φταιει ο πνευμονας? Ο εγκαταστατης μου λεει οτι δεν εχει προβλημα, γιατι απλα δεν βγαζει αντιστοιχο μηνυμα το προγραμμα του αεριου. Αρχιζει να με εκνευριζει ομως γιατι οποτε προκυπτει κατι, δεν κοιταει τιποτε αλλο εκτος απο το προγραμμα. Πώς αλλιως καταλαβαινει καποιος εαν ο πνευμονας εχει προβλημα, ή καποιο μπεκ μενει ανοιχτο, κ.ο.κ? Το κακο ειναι οτι στη Θεσσαλονικη οι περισσοτεροι δεν εχουν europegas και δεν ξερω που αλλου να παω.
Έχεις λίγα χιλιόμετρα, για να είναι πνεύμονας εκτός εάν είναι ελλατωματικος.
Πάρε τηλέφωνο στη κεντρική αντιπροσωπεία στη Αθήνα -Ελληνικο και ρώτησε για εγκατάστατη εάν βλέπεις ότι δεν θέλει να ασχοληθει

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Ο επισημος αντιπροσωπος της Europegas στη Θεσσαλονικη ειναι ενας ηλεκτρολογος που βαζει υγραεριο! Μια φορα πηγα σε αυτον και ουτε το προγραμμα του εγκεφάλου μου ειχε (που ειναι απο τους νεοτερους σχετικα). Πηγα σπιτι και του εφερα το δικο μου λαπτοπ. Καταλαβαινεις... Πρεπει να βρω συνεργειο που να εχει πληρεις γνωσεις απο αρκετα συστηματα υγραεριοκινησης.
Και παλι πώς καταλαβαινεις οτι ο πνευμονας ειναι ελλατωματικός?
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Πιθανή διαρροή μπεκ?

Δημοσίευσηαπό psilos33 » Κυρ 01 Δεκ, 2019 01:07

καπου στις επιλογές του προγραμματος για obd θα πρεπει να δεις τι εχει επιλεγει.
Επισης χωρις να ειμαι ειδικος επι των fuel trims, υπάρχουν οι τιμες LTFT (LONG TIME FUEL TRIMS) που αλλαζουν αργα..ας πουμε ανα δυο λεπτα. αν δεν υπάρχει προβλημα ειναι μεταξυ -+ 5% ...και STFT (SHORT TIME FUEL TRIMS) που αλλαζουν ας πουμε ανα δευτερολεπτο και μπορει να ειναι μεγαλύτερα του 10% και να ειναι φυσιολογικο.

Ο εγκεφαλος της βενζινης διαβαζει απο τον πρωτο αισθητηρα λ τιμες και καταλαβαινει αν το μειγμα ειναι φτωχο η πλουσιο. Αν ειναι πχ 3% ειναι σαν να λεει: εεεεπ εισαι φτωχο! μπεκ! ριξτε 3% περισσότερο καυσιμο για να ερθει στα ισα!
Αν μονιμως οι γρηγορες διορθωσεις ειναι θετικες με μεσο ορο πχ 4% , τοτε τα long θα ανεβουν απο 0% στο 4% για να παιζουν οι short γυρω απο το 0%, μια και στοχος ειναι το αθροισμα και των δυο να ειναι μηδεν...

ελπίζω να αρχιζεις να καταλαβαινεις την εννοια των fuel trims, ειναι βασικη στην ρυθμιση υγραεριου..
Τωρα τα fiat αντιλαμβανονται την εννοια των -+ αναποδα, δηλαδη σαν +3% σημαινει πλουσιοτερο κατα 3% σε αντιθεση με ολα τα αλλα αυτοκινητα που σημαινει φτωχοτερο 3%...θα πρεπει λοιπον ο εγκεφαλος του υγραεριου να ξερει οτι εχει να κανει με φιατ!! ..αλλιως αν βλεπει πλουσιο μειγμα θα το πλουτιζει κι αλλο και θα γινεται το σωσε....
Μια ευκολη λυση για την παρακολουθηση ( μεταξυ αλλων) των fuel trims σε κινητο, ειναι ενας ανταπτορας obd bluetooth elm 327 με εφαρμογη torque app
psilos33
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Παρ 19 Ιαν, 2018 23:52

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες