Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Δημοσίευσηαπό opelakias11 » Κυρ 08 Δεκ, 2019 01:15

Καλησπέρα σας, αγόρασα πριν μισό χρόνο ένα astra '05 1.4 με αέριο nevo star. Από την πρώτη κιόλας στιγμή αντιμετωπίζω πρόβλημα καθώς μου ανάβει το check όταν οδηγώ με πέμπτη και ψιλό ζορίζω το αυτοκίνητο στην εγνατία όπως σε ανηφόρες. Επιπλέον το πρωί με τα κρύα οδηγώ με 90χλμ και όταν γυρνά σε αέριο με ρετάρει και ανάβει το check. Και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να κάνω στην άκρη και να επανεκκινήσω τον κινητήρα ο οποίος σβήνει κιόλας μερικές φορές. Αυτό το κάνω για να σβήσει το check. Το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο τον χειμώνα. Με την βενζίνη δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Έχω αλλάξει πνεύμονα, πολλαπλασιαστή, θερμοστάτη. Ο εγκαταστάτης μου μιλά για βούλωμα στο ψυγείο αλλά με την βενζίνη γιατί δουλεύει κανονικά; Ο μάστορας όχι του αερίου στο συνεργείο μου λέει οτι φταίει κάτι με το αέριο. τι να κάνω; Ευχαριστώ πολύ είμαι σε απόγνωση
opelakias11
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ, 2019 00:52

Re: Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 08 Δεκ, 2019 01:22

opelakias11 έγραψε:Καλησπέρα σας, αγόρασα πριν μισό χρόνο ένα astra '05 1.4 με αέριο nevo star. Από την πρώτη κιόλας στιγμή αντιμετωπίζω πρόβλημα καθώς μου ανάβει το check όταν οδηγώ με πέμπτη και ψιλό ζορίζω το αυτοκίνητο στην εγνατία όπως σε ανηφόρες. Επιπλέον το πρωί με τα κρύα οδηγώ με 90χλμ και όταν γυρνά σε αέριο με ρετάρει και ανάβει το check. Και στις δύο περιπτώσεις πρέπει να κάνω στην άκρη και να επανεκκινήσω τον κινητήρα ο οποίος σβήνει κιόλας μερικές φορές. Αυτό το κάνω για να σβήσει το check. Το πρόβλημα γίνεται πιο έντονο τον χειμώνα. Με την βενζίνη δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα. Έχω αλλάξει πνεύμονα, πολλαπλασιαστή, θερμοστάτη. Ο εγκαταστάτης μου μιλά για βούλωμα στο ψυγείο αλλά με την βενζίνη γιατί δουλεύει κανονικά; Ο μάστορας όχι του αερίου στο συνεργείο μου λέει οτι φταίει κάτι με το αέριο. τι να κάνω; Ευχαριστώ πολύ είμαι σε απόγνωση
Εάν όντως έχεις θέμα με το κύκλωμα ψύξης παίζει ρόλο στο πνεύμονα του υγραεριου .
Το έχεις καθαρίσει ποτέ το κύκλωμα ψύξης για αρχή ;
Μετά κοίτα το υγραέριο , το check τι κωδικό βγάζει ;


Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Δημοσίευσηαπό opelakias11 » Κυρ 08 Δεκ, 2019 01:26

Στο συνεργείο μου λένε οτι γυρνάει τα νερά κανονικά και δεν υπάρχει θέμα.. το check δεν ξέρω τι βγάζει γιατί το άφηνα στο συνεργείο και έφευγα. Πως να κινηθώ;
opelakias11
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ, 2019 00:52

Re: Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 08 Δεκ, 2019 02:24

opelakias11 έγραψε:Στο συνεργείο μου λένε οτι γυρνάει τα νερά κανονικά και δεν υπάρχει θέμα.. το check δεν ξέρω τι βγάζει γιατί το άφηνα στο συνεργείο και έφευγα. Πως να κινηθώ;
Μαθαίνεις το κωδικό ίσως προέρχεται και απο ρυθμιση υγραεριου ( φτωχό ή πλούσιο μείγμα ) ή μπεκ
Ο εγκαταστάτης το έχει συνδέσει στο υπολογιστή και να το κάνετε βόλτα στο δρόμο να δει τις ρυθμίσεις ;

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Δημοσίευσηαπό opelakias11 » Κυρ 08 Δεκ, 2019 10:47

Ναι το συνδέσαμε πήγαμε βόλτα και μου λέει να δες όσο αυξάνω την ταχύτητα πέφτει πολύ η θερμοκρασία και σου ανάβει το check. Αυτήν την διαδικασία την επαναλάβαμε 2-3 φορές γιατί στο συνεργείο μου έλεγαν οτι έφτιαξαν τα νερά αλλά μου το παρουσίαζε πάλι. Ο ένας το ρίχνει στον άλλο και εγώ δεν έχω τις απαιτούμενες γνώσεις. Να αλλάξω συνεργείο και να τους πω να δουν τον κωδικό στο check και το κύκλωμα ψύξης;
opelakias11
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ, 2019 00:52

Re: Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Δημοσίευσηαπό fotisly » Κυρ 08 Δεκ, 2019 12:29

εαν οσο ανεβαζεις ταχυτητα πεφτει η θερμοκρασια θελεις αλλαγη θερμοστατη.ισως και ασχετο με το υγραεριο αλλα αλλαξε θερμοστατη γιατι δεν στεγανοποιει.συνηθες θεμα θεμροστατη μετα απο καποια χρονια.οπως σου ειπανε και πιο πανω τι κωδικο βλαβης βγαζει.
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Δημοσίευσηαπό opelakias11 » Κυρ 08 Δεκ, 2019 12:33

Καλήμερα θερμοστάτη έχω αλλάξει και το πρόβλημα δεν λύθηκε. Δεν ξέρω τι κωδικό βγάζει θα το πάω αύριο σε άλλο συνεργείο και θα σας πω. Να του πω να κοιτάξει και το κύκλωμα ψύξης;
opelakias11
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ, 2019 00:52

Re: Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 08 Δεκ, 2019 16:02

opelakias11 έγραψε:Καλήμερα θερμοστάτη έχω αλλάξει και το πρόβλημα δεν λύθηκε. Δεν ξέρω τι κωδικό βγάζει θα το πάω αύριο σε άλλο συνεργείο και θα σας πω. Να του πω να κοιτάξει και το κύκλωμα ψύξης;

Πρέπει πρώτα να λυθεί το θέμα με τη θερμοκρασία σου και μετα να ασχοληθεις με το υγραέριο . Επιπλέον να μάθεις και τι κωδικό βλάβης εμφανίζει.
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Δημοσίευσηαπό opelakias11 » Κυρ 08 Δεκ, 2019 16:08

Πολύ ωραία αύριο θα το μάθω και σας λέω. Τώρα που το λαμπάκι είναι σβηστό το διαγνωστικό θα βρει την βλάβη; Σε περίπτωση που μου το κάνει αύριο το πρωί να μην σβήσω το αμάξι ούτως ώστε να φτάσω στο συνεργείο με το check αναμμένο; Τι μου προτείνεται;
opelakias11
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Κυρ 08 Δεκ, 2019 00:52

Re: Ρετάρισματα και check σε opel astra 1.4 '05

Δημοσίευσηαπό meletis » Κυρ 08 Δεκ, 2019 16:21

opelakias11 έγραψε:Πολύ ωραία αύριο θα το μάθω και σας λέω. Τώρα που το λαμπάκι είναι σβηστό το διαγνωστικό θα βρει την βλάβη; Σε περίπτωση που μου το κάνει αύριο το πρωί να μην σβήσω το αμάξι ούτως ώστε να φτάσω στο συνεργείο με το check αναμμένο; Τι μου προτείνεται;
Σε πολλές περιπτώσεις φαίνεται η αποθηκευμένη βλάβη που έχει ανάψει.
Δούλεψε το καλύτερα βενζίνη μέχρι να το πας σε συνεργείο.
Πόσα χιλιόμετρα έχει το αμάξι και πόσα έχεις με υγραεριο , γιατί έγραψες πιο πάνω ότι ήδη έχεις αλλάξει πνευμονα στο σύστημα υγραερίου.

Στάλθηκε από το Mi A2 Lite μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 28 επισκέπτες