Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εκκίνηση με υγράεριο

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Εκκίνηση με υγράεριο

Δημοσίευσηαπό giannis4ever » Πέμ 06 Μάιος, 2021 23:12

Γεια σας. Έχω ένα θέμα με το σύστημα υγραερίου. Τον τελευταίο μήνα πολλές φορές ξεκινάει μόνο του σε υγραέριο κατευθείαν ακόμα και όταν είναι κρύος χωρίς να έχω κάνει καμία ενέργεια. Όταν πατάω το κουμπί να το γυρίσει σε βενζίνη και μετά ξανά σε υγράεριο δεν ξαναμπαίνει σε υγραέριο κατευθειαν αλλα ξεκινάει κανονικά αφού φτάσει στην επιθυμητή θερμοκρασία ο κινητήρας. Είχε κανένας άλλος το ίδιο πρόβλημα για να κατατοπίσω τον μηχανικό γιατί είναι σπάνιο πρόβλημα? Φταίει μήπως ο διακόπτης εντός του οχήματος ( εκλαμβάνεται σαν εκκίνηση έκτακτης αναγκης με υγράεριο) ή κανένας αισθητήρας ή είναι θέμα ρύθμισης? Σας ευχαριστώ.
giannis4ever
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 06 Μάιος, 2021 23:04

Re: Εκκίνηση με υγράεριο

Δημοσίευσηαπό fokion » Κυρ 09 Μάιος, 2021 22:49

Αν και εκ πρωτης ακουγεται σα λαθος ρυθμιση θερμοκρασίας αλλαγής, αν οντως ηταν θα ξαναγυρναγε αμεσως οταν το βαζεις στη βενζινα.

Θα κουμπωνα κομπιουτερ να δω στο κρυο τι θερμοκρασία νερου διαβαζει ο εγκεφαλος κι απο κει στο βλεποντας και κανοντας...
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εκκίνηση με υγράεριο

Δημοσίευσηαπό giannis4ever » Δευτ 10 Μάιος, 2021 11:19

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θερμοκρασία αλλαγής το έχω στους 40+ βαθμούς και διαβάζει θερμοκρασία σχεδόν περιβάλλοντος στην εκκίνηση. Επίσης παρατήρησα ότι όταν σβήνω το όχημα πολλές φορές δεν κάνει το χαρακτηριστικό θόρυβο ( ένα τσαφ από την πολυβαλβιδα του πνεύμονα νομίζω). Οπότε κάνει αυτόν τον θόρυβο έχει κανονική εκκίνηση με βενζίνη αρχικά κ μετά το γυρίζει σε υγραέριο όπως πρέπει. Επίσης όταν τελειώνει το υγραέριο δεν το γυρίζει αυτόματα βενζίνη με αποτέλεσμα να κάνει διακοπές το όχημα παρόλο που είναι ρυθμισμένο σε χαμηλή πίεση να το γυρίζει. Το έχω πάει σε πολλά συνεργεία αλλά δεν μπορούν να βγάλουν άκρη. ( Το συνεργείο που το τοποθέτησα έχει κλείσει).
giannis4ever
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 06 Μάιος, 2021 23:04

Re: Εκκίνηση με υγράεριο

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Δευτ 10 Μάιος, 2021 13:13

Τι μάρκα ειναι το σύστημα;
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 436
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Εκκίνηση με υγράεριο

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 10 Μάιος, 2021 22:32

giannis4ever έγραψε:Ευχαριστώ για την ανταπόκριση. Θερμοκρασία αλλαγής το έχω στους 40+ βαθμούς και διαβάζει θερμοκρασία σχεδόν περιβάλλοντος στην εκκίνηση. Επίσης παρατήρησα ότι όταν σβήνω το όχημα πολλές φορές δεν κάνει το χαρακτηριστικό θόρυβο ( ένα τσαφ από την πολυβαλβιδα του πνεύμονα νομίζω). Οπότε κάνει αυτόν τον θόρυβο έχει κανονική εκκίνηση με βενζίνη αρχικά κ μετά το γυρίζει σε υγραέριο όπως πρέπει. Επίσης όταν τελειώνει το υγραέριο δεν το γυρίζει αυτόματα βενζίνη με αποτέλεσμα να κάνει διακοπές το όχημα παρόλο που είναι ρυθμισμένο σε χαμηλή πίεση να το γυρίζει. Το έχω πάει σε πολλά συνεργεία αλλά δεν μπορούν να βγάλουν άκρη. ( Το συνεργείο που το τοποθέτησα έχει κλείσει).


Νομιζω εχεις προσεγγίσει σχεδον ακριβως τη βλαβη :D :D :D :D
Απλά μετρηστε με ενα πολυμετρο την ταση στην πολυβαλβιδα να δειτε - και στο ευχομαι - να ειναι εκει η βλαβη...
Μετρηστε και γενικώς αν ερχονται - φευγουν οι τασεις την ωρα που πρεπει σε διαφορα εξαρτήματα που εχουν σχεση με την παροχή αερίου.......
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Εκκίνηση με υγράεριο

Δημοσίευσηαπό giannis4ever » Τρί 11 Μάιος, 2021 00:48

Σας ευχαριστώ πολύ. Καθάρισα την ηλεκτροβαλβιδα του πνεύμονα και φαίνονται προς το παρόν να λειτουργούν όλα σωστά.
giannis4ever
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Πέμ 06 Μάιος, 2021 23:04


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 30 επισκέπτες