Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Εκκίνηση και άλλα προβλήματα μπαταρίας

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Εκκίνηση και άλλα προβλήματα μπαταρίας

Δημοσίευσηαπό Ypsilon » Τρί 11 Μάιος, 2021 15:09

Καλησπέρα σε ολη την κοινότητα, αυτοκίνητο Lancia ypsilon 1.4 16v selespeed, απρίλιος 2018 εκγατασταση αεριου ecu king aeb obd, πνευμονας zavoli, μπεκ hana.
Mετα απο 3 χρόνια εστω απροβλημάτιστης λειτουργίας και 30000χλμ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΑΛΛΑΞΑΜΕ 3 ΜΠΑΤΑΡΙΕΣ ανακαλύψαμε οτι το αυτοκίνητο εχει καταναλωση-διαρροη ρευματος φυσικά κλειδωμενο 50mA και πεφτει μονο οταν ξεσυνδεω τον εγκεφαλο του αεριου.
Αφου συνδεσαμε καινουργιους αλλα και μεταχειρισμενους διαφορους εγκεφαλους της aeb η καταναλωση ποτε πηγαινε με αλλο εγκεφαλο 40μΑ ποτε ανεβαινε στα 60mA.
Ο εγκαταστατης μου ειπε οτι δεν γνωριζει τον λόγο που συμβαινει αυτο. Αφου ξεφισωσαμε σχεδον ολα τα ηλεκτρικα μερη της αεριας εγκαταστασης και δεν επεφτε μου εβαλε το συνεχομενο ρευμα να το παιρνει απο την ασφαλειοθηκη της μηχανης και καταναλωση με κλειδωμενο αυτοκινητο επεσε στα 10mA (αποδεκτό)
"ΛΥΣΑΜΕ ΠΡΟΣΩΡΙΝΑ ΙΣΩΣ ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ"

ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΤΩΡΑ: To αυτοκίνητο παιρνει μπροστα με τη δεύτερη φορά προβλημα που ισως ειναι απο την βαλβιδα που κραταει την πίεση στο κυκλωμα βενζίνης αλλα δεν το έκανε πιο πρίν και ειμαι λιγο δυστακτικός να αλλαξω αντλια ακομα

και δευτερο το αυτοκίνητο αν το γυρισεις σε βενζίνη και το σβήσεις μετα οταν το ξαναβαζεις μπροστα γυρανει παλι σε αεριο για να εξηγησω καλα παιρνει με βενζινη αλλα παει παλι να γυρισει σε αεριο.

Αν μπορει καποιος εγκαταστατης να μου πει τι συμβαινει αν θελει να στειλει κινητο πμ να του τα στειλω και σε βιντεο.
Ypsilon
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Τρί 11 Μάιος, 2021 15:00

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 25 επισκέπτες