Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Πέφτει απότομα η πίεση του αερίου

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Πέφτει απότομα η πίεση του αερίου

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 22 Ιουν, 2023 13:07

Γεια σε ολους!
Φοραω συστημα Europegas Avance 32 με "πνευμονα" Nigs. Eδω και αρκετο καιρο πεφτει αποτομα η πιεση του αεριου και γυρναει στην βενζινη, είτε σε απότομη επιταχυνση απο χαμηλες στροφες, ειτε σε ενα απλο "τσιμπημα" του γκαζιού, είτε ακομα και σε συγκεκριμενα και παντα τα ιδια φαναρια (το ειχα αναφερει σε αλλο post μηπως ειναι κατι μεταφυσικο !!! ή αν εξωτερικος ηλεκρτομαγνητισμος επηρρεαζει το συστημα). Δε παιζει η εξωτερικη θερμοκρασια. Το κανει χειμωνα και καλοκαιρι.
Καποια στιγμη που πλεον δεν ξαναγυρνουσε καθολου σε αεριο πηγα στον εγκαταστατη και μου αλλαξε αισθητηρα Map. Ενω φανηκε οτι το προβλημα λυθηκε, μετα απο καποιες μερες αρχισε να το εμφανιζει ξανα και ετσι με συνδεμενο τον υπολογιστη αρχισα να κανω βολτες. Εκει που ολα ηταν φυσιολογικα, ξαφνικα υπο τις συνθηκες που αναφερω στην αρχη, πεφτει αποτομα η πιεση χωρις ομως να εμφανιζεται καποιο αλλο σφαλμα. Μετα απο αρκετα λεπτα η πιεση επανερχεται στα φυσιολογικα (115 - 120 kpa) και ολα καλα. Αρα απο το προγραμμα του αεριου δεν μπορω να προσδιορισω τι φταει, εκτος αν χρειαζεται να αλλαξω καποια ρυθμιση. Στον εγκαταστατη δεν ξαναπαω γαιτι θα βαλει τον εγκεφαλο στον υπολογιστη, θα δει ο,τι βλεπω εγω και θα πει ολα καλα. Θα εκτιμουσα πιθανες προτασεις για το προβλημα, μηπως φωτισω εγω τον εγκαταστατη ή πειραξω καποια ρυθμιση που επηρεαζει. Ευχαριστω εκ των προτερων.
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Πέφτει απότομα η πίεση του αερίου

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 22 Ιουν, 2023 13:50

Πόσα χιλιόμετρα έχεις ;
Μήπως είναι θέμα με το μειωτηρα ;
Γιατί σε κάτι παρόμοιο σε μειωτηρα της Lovato το βγάλαμε και έγινε επισκευή με το ανάλογο κιτ .
Είχα αλλάξει ήδη Map που στο συγκεκριμένο Lovato δε ήταν και φθηνός και μετά από 5000 εμφάνισε αυτός που γράφεις .


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πέφτει απότομα η πίεση του αερίου

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 22 Ιουν, 2023 14:43

Μελετη ευχαριστω για την απαντηση σου. Με εχεις βοηθησει και στο παρελθον με την εμπειρια σου, οπως και ο Ηλιας και σας ευχαριστω δημοσια.
Εχω κανει περιπου 55.000 χλμ. με το αεριο. Περα απο το Map και τα φιλτρα δεν εχει γινει αλλη επισκευη. Βεβαια τωρα που το λες αναρωτιεμαι αν τσαμπα αλλαξα το Map, που ουτε σε μενα ηταν φθηνος, γιατι το προβλημα προυπηρχε. Οταν το Map θελει αλλαγη στο λεει το προγραμμα του αεριου? Ή το υποθετει καποιος?

meletis έγραψε:Πόσα χιλιόμετρα έχεις ;
Μήπως είναι θέμα με το μειωτηρα ;
Γιατί σε κάτι παρόμοιο σε μειωτηρα της Lovato το βγάλαμε και έγινε επισκευή με το ανάλογο κιτ .
Είχα αλλάξει ήδη Map που στο συγκεκριμένο Lovato δε ήταν και φθηνός και μετά από 5000 εμφάνισε αυτός που γράφεις .


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53

Re: Πέφτει απότομα η πίεση του αερίου

Δημοσίευσηαπό meletis » Πέμ 22 Ιουν, 2023 14:47

vayio έγραψε:Μελετη ευχαριστω για την απαντηση σου. Με εχεις βοηθησει και στο παρελθον με την εμπειρια σου, οπως και ο Ηλιας και σας ευχαριστω δημοσια.
Εχω κανει περιπου 55.000 χλμ. με το αεριο. Περα απο το Map και τα φιλτρα δεν εχει γινει αλλη επισκευη. Βεβαια τωρα που το λες αναρωτιεμαι αν τσαμπα αλλαξα το Map, που ουτε σε μενα ηταν φθηνος, γιατι το προβλημα προυπηρχε. Οταν το Map θελει αλλαγη στο λεει το προγραμμα του αεριου? Ή το υποθετει καποιος?

meletis έγραψε:Πόσα χιλιόμετρα έχεις ;
Μήπως είναι θέμα με το μειωτηρα ;
Γιατί σε κάτι παρόμοιο σε μειωτηρα της Lovato το βγάλαμε και έγινε επισκευή με το ανάλογο κιτ .
Είχα αλλάξει ήδη Map που στο συγκεκριμένο Lovato δε ήταν και φθηνός και μετά από 5000 εμφάνισε αυτός που γράφεις .


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε εμένα τότε με πέταγε στη βενζίνη και έβγαζε σφάλμα για πίεση .
Στο τέλος δε γύριζε καθόλου υγραέριο.
Όταν έβγαλε θέμα με το μειωτηρα ειχε κάνει γύρω στις 90,000 -100,000 . Έχουν περάσει και 4 χρόνια από τότε .
Για μένα να ξανά πας στο εγκατάστατη σου μια να δείτε και το μειωτηρα .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: Πέφτει απότομα η πίεση του αερίου

Δημοσίευσηαπό vayio » Πέμ 22 Ιουν, 2023 15:07

Το θεμα ειναι μη με παρει παλι λεφτα για το τιποτα. Ηδη το κατασταρι για map και φιλτρα το εδωσα. Απο οτι καταλαβα ισως χρειαζεται να παρω εγω ενα κιτ επισκευης και να δωσω σε καποιον που ξερει να το επισκευασει?

meletis έγραψε:
vayio έγραψε:Μελετη ευχαριστω για την απαντηση σου. Με εχεις βοηθησει και στο παρελθον με την εμπειρια σου, οπως και ο Ηλιας και σας ευχαριστω δημοσια.
Εχω κανει περιπου 55.000 χλμ. με το αεριο. Περα απο το Map και τα φιλτρα δεν εχει γινει αλλη επισκευη. Βεβαια τωρα που το λες αναρωτιεμαι αν τσαμπα αλλαξα το Map, που ουτε σε μενα ηταν φθηνος, γιατι το προβλημα προυπηρχε. Οταν το Map θελει αλλαγη στο λεει το προγραμμα του αεριου? Ή το υποθετει καποιος?

meletis έγραψε:Πόσα χιλιόμετρα έχεις ;
Μήπως είναι θέμα με το μειωτηρα ;
Γιατί σε κάτι παρόμοιο σε μειωτηρα της Lovato το βγάλαμε και έγινε επισκευή με το ανάλογο κιτ .
Είχα αλλάξει ήδη Map που στο συγκεκριμένο Lovato δε ήταν και φθηνός και μετά από 5000 εμφάνισε αυτός που γράφεις .


Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Σε εμένα τότε με πέταγε στη βενζίνη και έβγαζε σφάλμα για πίεση .
Στο τέλος δε γύριζε καθόλου υγραέριο.
Όταν έβγαλε θέμα με το μειωτηρα ειχε κάνει γύρω στις 90,000 -100,000 . Έχουν περάσει και 4 χρόνια από τότε .
Για μένα να ξανά πας στο εγκατάστατη σου μια να δείτε και το μειωτηρα .

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Europegas Avance 32
vayio
 
Δημοσιευσεις: 40
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2016 16:53


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 31 επισκέπτες