Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

κυλινδρος 1

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

κυλινδρος 1

Δημοσίευσηαπό steliosseat » Τρί 24 Οκτ, 2023 10:24

Καλημερα. Θα ηθελα μια βοηθεια αν γνωριζει καποιος . εχω ενα seat cordoba 2004 κι εχω βαλει εδω και 5 χρονια υγραεριο. τον αυγουστο μου αναβοσβηνει τσεκ και παω συνεργειο μου λενε κυλινδρος 1 και μου αλλαζει πολλαπλασιαστη. μια εβδομαδα αργοτερα αναβοσβηνει παω σε συνεργειο εκει που βρισκομουν διακοπες βγαζει παλι κυλινδρος 1 αλλαζω πολλαπλασιαστη παλι και μπριζα γιατι την ειχε σπασει ο προηγουμενος. εκανα στις διακοπες μου περιπου 2000χλμ κι αφου γυρισα αναψε παλι. σημειωτεον αναβει μονο στο ρελαντι και μονο σε λειτουργια υγραεριου. παρολα αυτα παω αλλαζω ολα τα μπουζι εκανα καθαρισμο μπεκ βενζινης και ρεζερβουαρ κι επισης μετρησαμε συμπιεση η οποια ηταν πολυ καλη. επειδη πρεπει να κανω συχνα ταξιδια εφυγα κι εκανα παλι περιπου 13οοχλμ χωρις να συμβει το παραμικρο αλλα μολις γυρισα σταματημενος σε ενα φαναρι εδω την αθηνα το αναψε παλι και παλι εδειχνε κυλινδρος 1. πηγα στο συνεργειο που εχω βαλει το υγραεριο κατ'εντολη του μηχανικου μου να μου βαλουν τα μπεκ του υγραεριου το 1 στο 2 και το 2 στο ενα να δουμε αν φταινε τα μπεκ υγραεριου. χθες αναψε παλι αλλα παλι κυλινδρος 1 . τωρα μου λενε οτι μαλλον φταιει ο εγκεφαλος του υγραεριου οτι δεν δινει σωστη εντολη. Να τονισω οτι καθε φορα που αναβει το σφαλμα ξεκιναει να ρεταρει και μολις το σβησω και ξαναβαλω μπροστα το αυτοκινητο λειτουργει κανονικα και χωρις να ρεταρει . μπορει καποιος να με βοηθησει ?? να παψω να πεταω χρηματα και να βρω το προβλημα?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
steliosseat
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 24 Οκτ, 2023 10:05

Re: κυλινδρος 1

Δημοσίευσηαπό meletis » Τρί 24 Οκτ, 2023 10:51

steliosseat έγραψε:Καλημερα. Θα ηθελα μια βοηθεια αν γνωριζει καποιος . εχω ενα seat cordoba 2004 κι εχω βαλει εδω και 5 χρονια υγραεριο. τον αυγουστο μου αναβοσβηνει τσεκ και παω συνεργειο μου λενε κυλινδρος 1 και μου αλλαζει πολλαπλασιαστη. μια εβδομαδα αργοτερα αναβοσβηνει παω σε συνεργειο εκει που βρισκομουν διακοπες βγαζει παλι κυλινδρος 1 αλλαζω πολλαπλασιαστη παλι και μπριζα γιατι την ειχε σπασει ο προηγουμενος. εκανα στις διακοπες μου περιπου 2000χλμ κι αφου γυρισα αναψε παλι. σημειωτεον αναβει μονο στο ρελαντι και μονο σε λειτουργια υγραεριου. παρολα αυτα παω αλλαζω ολα τα μπουζι εκανα καθαρισμο μπεκ βενζινης και ρεζερβουαρ κι επισης μετρησαμε συμπιεση η οποια ηταν πολυ καλη. επειδη πρεπει να κανω συχνα ταξιδια εφυγα κι εκανα παλι περιπου 13οοχλμ χωρις να συμβει το παραμικρο αλλα μολις γυρισα σταματημενος σε ενα φαναρι εδω την αθηνα το αναψε παλι και παλι εδειχνε κυλινδρος 1. πηγα στο συνεργειο που εχω βαλει το υγραεριο κατ'εντολη του μηχανικου μου να μου βαλουν τα μπεκ του υγραεριου το 1 στο 2 και το 2 στο ενα να δουμε αν φταινε τα μπεκ υγραεριου. χθες αναψε παλι αλλα παλι κυλινδρος 1 . τωρα μου λενε οτι μαλλον φταιει ο εγκεφαλος του υγραεριου οτι δεν δινει σωστη εντολη. Να τονισω οτι καθε φορα που αναβει το σφαλμα ξεκιναει να ρεταρει και μολις το σβησω και ξαναβαλω μπροστα το αυτοκινητο λειτουργει κανονικα και χωρις να ρεταρει . μπορει καποιος να με βοηθησει ?? να παψω να πεταω χρηματα και να βρω το προβλημα?? ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


Τα μπεκ βενζίνης δουλεύουν σωστά παρόλο το καθαρισμό ; Γιατί ξέρω από εκεί παίρνουν παλμό του υγραερίου.
Επιπλέον η πρίζα του πολλ/στη λειτουργεί σωστά έχει μετρηθεί ;
Δηλαδή το σφάλμα είναι αστοχία ανάφλεξης κυλίνδρου 1 ;
Η καλωδίωση του συστήματος είναι εντάξει έχει ελεγχθεί μήπως έχει φύγει καμία μόνωση ;

Στάλθηκε από το M2010J19SY μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Opel Corsa C 1,2 - EG Basico
meletis
 
Δημοσιευσεις: 1431
Εγγραφή: Σάβ 23 Αύγ, 2014 01:22

Re: κυλινδρος 1

Δημοσίευσηαπό steliosseat » Τρί 24 Οκτ, 2023 11:02

Η καλωδιωση ελεγχθηκε και το σφαλμα που βγαζει ειναι μη επαρκης ποσοτητα καυσιμου.. αν μπορει να βοηθησει αυτο.
steliosseat
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τρί 24 Οκτ, 2023 10:05


Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google [Bot] και 27 επισκέπτες