Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Μόλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Μόλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό babisbandit » Παρ 28 Οκτ, 2011 00:18

Καλησπέρα συναγωνιστές.Κατ'αρχας συγχαρητήρια για την προσπάθεια δημιουργίας του forum. Εχω και εγω ενα θέμα με το δικό μου συστιμα, εχω ένα hyundai i10 και έχω τοποθετήσει ένα σύστημα lovato εδω και 6 μήνες περίπου, από την πρωτη στιγμή η αίσθηση του αυτοκινητου αλλαξε, ο συμπλέκτης είχε γινει πολυ ευαισθητος και πολύ συχνα μου έσβηνε το αμαξι,όλοι με λέγανε υπερβολικό X( . Μετα απο αρκετές επισκέψεις στο μάστορα ,τη μια για ρυθμήσεις την άλλη για το πορτοκαλί λαμπάκι check της μηχανης , καθε φορά εφευγα με το αμαξι σε σωστή κατασταση :p αλλα κάθε φορά μου εβγαζε μετα από λίγο το ίδιο πρόβλημα. Το αμάξι πλέων μώλις πατάω το συμπλέκτη να βάλω νεκρά η να κατεβάσω ταχύτητα στο κιβώτιο σβήνει ακόμα και εν κινήση, μου εχουν σπάσει τα νεύρα και πλέων κυκλοφορώ με βενζίνη και το αμάξι παει απροβλημάτιστα.Εχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταιεί ?
babisbandit
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Παρ 28 Οκτ, 2011 00:01

Re: Μώλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό pzala » Παρ 28 Οκτ, 2011 00:43

[quote="babisbandit"]Καλησπέρα συναγωνιστές.Κατ'αρχας συγχαρητήρια για την προσπάθεια δημιουργίας του forum. Εχω και εγω ενα θέμα με το δικό μου συστιμα, εχω ένα hyundai i10 και έχω τοποθετήσει ένα σύστημα lovato εδω και 6 μήνες περίπου, από την πρωτη στιγμή η αίσθηση του αυτοκινητου αλλαξε, ο συμπλέκτης είχε γινει πολυ ευαισθητος και πολύ συχνα μου έσβηνε το αμαξι,όλοι με λέγανε υπερβολικό X( . Μετα απο αρκετές επισκέψεις στο μάστορα ,τη μια για ρυθμήσεις την άλλη για το πορτοκαλί λαμπάκι check της μηχανης , καθε φορά εφευγα με το αμαξι σε σωστή κατασταση :p αλλα κάθε φορά μου εβγαζε μετα από λίγο το ίδιο πρόβλημα. Το αμάξι πλέων μώλις πατάω το συμπλέκτη να βάλω νεκρά η να κατεβάσω ταχύτητα στο κιβώτιο σβήνει ακόμα και εν κινήση, μου εχουν σπάσει τα νεύρα και πλέων κυκλοφορώ με βενζίνη και το αμάξι παει απροβλημάτιστα.Εχει κανείς καμία ιδέα για το τι μπορεί να φταιεί ?[/q
καλησπερα.ακριβως το ιδιο μου κανε εμενα χτες.ειχα πεμπτη κ πηγα να βγαλω νεκρα κ μου σβησε.βεβαια δε μου το εκανε παλι.θα σε ενημερωσω αν το ξανακανει η αν ηταν ενα τυχαιο γεγονος.δε μπορω να φανταστω σε τι να οφειλετε αυτο.ισως κακη ποιοτητα υγραεριου?θα παρακολουθησω με ενδιαφερον τις τοποθετησεις των συναδελφων..
pzala
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Παρ 16 Σεπ, 2011 14:52

Re: Μώλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό dimarg » Σάβ 29 Οκτ, 2011 12:24

Καλησπερα και απο εμενα..εχω και εγω το ιδιο αμαξι και μου κανει που και που και εμενα το ιδιο προβλημα.με το που παταω συμπλεκτη σβινει..εχω παει για να το τσεκαρει ο εγκαταστατης και τα βρισκει ολα κομπλε..τι να σου πω ρε φιλε..μου το εκανε συχνα με το αιρ κοντισιον αλλα μου το εχει κανει και τωρα τελευταια κανα δυο φορεσ.ισωσ ειναι το μειγμα ισως κατι αλλο δεν ξερω.παντως ο εγκαταστατης μου τα βρισκει ολα καλα.
dimarg
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2011 12:16

Re: Μώλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό theeo » Σάβ 29 Οκτ, 2011 17:08

Ο 'μαστορας' δεν ξερει την τυφλα του, θελει ρυθμιση η πιεση στον πνευμονα και ο χαρτης . Σου δινει τα λεφτα πισω η πας καπου και στο ρυθμιζουν διαφορετικα θα σε 'πονεσει' πολυ....
theeo
 
Δημοσιευσεις: 81
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: Μώλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό maevius » Σάβ 29 Οκτ, 2011 19:12

theeo έγραψε:Ο 'μαστορας' δεν ξερει την τυφλα του, θελει ρυθμιση η πιεση στον πνευμονα και ο χαρτης . Σου δινει τα λεφτα πισω η πας καπου και στο ρυθμιζουν διαφορετικα θα σε 'πονεσει' πολυ....



ΠΕΣΤΑ! Το κλασσικότερο πρόβλημα μη σωστής ρύθμισης μιγματος-χαρτογράφησης είναι να μην κρατάει ρελαντί στο νεκρό και σου λέει ότι είναι όλα σωστά;;;;; φυσικά είναι όλα σωστά τοποθετημένα......
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Μώλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό dimarg » Σάβ 29 Οκτ, 2011 22:10

Exω καιρο να το παω γιατι εχω και πιο σοβαρα πραγματα απο το να ασχολουμαι συνεχεια με αυτο και το να μη σου βρισκει λυση ο αλλος και να σε ταλαιπωρει ειναι το χειροτερο..αυτη τη βδομαδα ομως θα περασω να μου πει τι γινεται..το κακο της υποθεσης ειναι οτι δεν εχο βρει και καποιον αλλο να βαζει το συγκεκριμενο συστημα ωστε να το προγγραματισει καποιοσ αλλος οποτε ειμαι με δεμενα χερια.
dimarg
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2011 12:16

Re: Μώλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό LPGas » Πέμ 03 Νοέμ, 2011 18:32

Τι συστήματα έχετε τοποθετήσει στο Hyundai και στο Toyota?
Έχουμε μετατρέψει καμιά 30αρια Hyundai σε υγραέριο χωρίς κανένα πρόβλημα στο ρελαντί.
Παίζει μεγάλο ρόλο η ποιότητα και η ευαισθησία των μπεκ
Τα πιο περίεργα αυτοκίνητα για ρελαντί είναι τα Subaru αφού έχουν το πιο χαμηλό από όλα τα αυτοκίνητα (650Rpm). Ούτε και σε αυτά υπάρχει πρόβλημα αρκεί τα μπεκ να είναι αρκετά ευαίσθητα.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Μώλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό dimarg » Πέμ 03 Νοέμ, 2011 22:44

Εμενα το προβλημα λυθηκε.ηταν χαλασμενος εγκεφαλος δεν κραταγε τις στροφες με αποτελεσμα να σβηνει μερικες φορες.τον εχω αλλαξει 2-3 μερες και πραγματικα νομιζω οτι εχω αλλο αμαξι.μεγαλη διαφορα.Εγω στο ι10 εχω βαλει της lecho απο car-gaz.
dimarg
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2011 12:16

Re: Μώλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό jonjon » Πέμ 03 Νοέμ, 2011 23:49

Στο i10 πόσα λιτρα δεξαμενη χώρεσε;
Hyundai i10 kme nevo pro 75.000 χλμ
jonjon
 
Δημοσιευσεις: 67
Εγγραφή: Δευτ 31 Οκτ, 2011 11:51

Re: Μώλις πατάω συμπλέκτη σβήνει

Δημοσίευσηαπό dimarg » Παρ 04 Νοέμ, 2011 00:34

Με 38 γεμιζω.
dimarg
 
Δημοσιευσεις: 54
Εγγραφή: Κυρ 21 Αύγ, 2011 12:16

Επόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 17 επισκέπτες