Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό referravag » Σάβ 09 Ιούλ, 2016 00:15

Συγνώμη το λέτε σοβαρά; Γιατί να μην ξέρει ο άνθρωπος από την στιγμή που πληρώνει και με ποια δικαιολογία ο εγκαταστάτης του δεν του λέει αυτές τις απλές πληροφορίες; Τι ζήτησε; Κανένα απόρρητο έγγραφο της NASA; Θερμοκρασία αλλαγής & ποσοστό ψεκασμού βενζίνης. Φοβερά πράγματα... Εμένα ο Χρήστος στον LPGas μου είχε πει που τον είχα ρωτήσει για διαγνωστικό για BRC που με ενδιέφερε να πάρω ότι το λογισμικό μπορεί να μου το δώσει αυτός και να μου πει τι να κάνω για την καλύτερη ρύθμιση της ένδειξης της στάθμης των LED. Στην πρώτη δοκιμή του αυτοκινήτου στο δρόμο δε, μου έδειξε κανονικότατα θερμοκρασίες, fueltrims, πίεση πνεύμονα, ότι κλείνουν τελείως τα μπεκ του υγραερίου μετά τις 4300σαλ και επανέρχονται σε λειτουργία μόλις πέσουν οι στροφές... Μου έδειξε τι τιμές διαβάζει από τους αισθητήρες του το σύστημα και τι διαβάζει από την θύρα OBD, πόσο % βενζίνη ψεκάζει εκείνη την στιγμή σε πραγματικό χρόνο πόσο το έχει ρυθμίσει σαν μέσο όρο... Όλα στο laptop μπροστά μου. Δεν καταλαβαίνω γιατί ο εγκαταστάτης που αναφέρει το παιδί πιο πάνω αρνείται να του δώσει 2 απλές πληροφορίες και πρέπει να το ψάξει μόνος του με OBD κλπ... Ήμαρτον. Τόσες φορές ταβήχτηκε στο συνεργείο. Δεν μπορούσαν να του δείξουν από το laptop αυτά που μου έδειξαν και εμένα στο δικό μου συνεγείο. Επίσης η τακτική του να φταίει κάτι άλλο στο αυτοκίνητο (γενικά και αόριστα) και να μην φταίει ποτέ το συνεργείο, ασχολίαστη...

Φίλε Alexnks επειδή βλέπω ότι δεν μπορείς να βρεις κοινή γραμμή συνεννόησης με το συνεργείο σου, για εμένα άλλαξε συνεργείο... Και πολύ άργησες. Από τη στιγμή που έχεις πληρώσει και όπως μας τα λες απ' ότι φαίνεται ήταν δική τους η πατάτα και δεν ήξεραν πως να τα μπαλώσουν έπρεπε να έχεις πάει αλλού... Βέβαια είναι και το θέμα ότι αλλού θα έπρεπε να πληρώσεις ενώ εκεί δεν θα πλήρωνες. Για να φτάσεις σε σημείο να γράψεις εδώ (και πολύ καλά έκανες) φαντάζομαι την αγανάκτησή σου όλο αυτό το διάστημα και το κόστος σε χρόνο και σε χρήμα...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 11 Ιούλ, 2016 22:48

Alxnks έγραψε:Γιατί μπορεί να έχει ρυθμιστεί να γυρνάει στους 5-10-15-20 βαθμούς....για "οικονομία βενζίνης".
Τι πάει λοιπόν να πει " όταν ζεσταθεί ζεσταθηκε"; Αν έχει ρυθμιστεί κατα λαθος ξερωγω στους 5 βαθμούς, πάει να πει αυτοματα ότι είναι κι η σωστή θερμοκρασία υγροποίησης;


Γιατι πολυ απλά οι 2 αισθητηρες θερμοκρασιας ΔΕΝ ειναι διπλα διπλα να διαβαζουν το ιδιο...
Αρα καλλιστα μπορει το οργανο θερμοκρασίας να λεει πχ 40 αλλα η θερμοκρασία του πνευμονα να ειναι ( λεω τωρα) 35

Πως? ευκολο
το οργανο του ατοκινητου μετραει στην εξοδο του ζεστου νερου προς το ψυγειο ενω ο πνευμονας ειναι συνδεδεμενος στην επιστροφή απο το καλοριφερ της καμπινας οπου εχει κρυωσει κατατι....

Αν λοιπον τα ρυθμισεις οριακα ναι μπορει να τυχει ( μου εχει τυχει ) να μην υγροποιει σωστα και να θελει ο πνευμονας λιγο ακομα θερμοκρασία στη πραγματικότητα απο αυτη που εχει δει στο οργανο.
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό fokion » Δευτ 11 Ιούλ, 2016 22:53

referravag έγραψε:...........................................



Αντε και το εμαθε κι αυτο κι ολα αυτα που αναφερεις..........

Και???

Μενουν ιδια εσαει???
Εχει τις γνωσεις να καταλαβει καν τι ηταν υατα που ειδε??? ( Γενικά μιλαω )
Εχει τα οργανα να διαβαζει κι αυτος τα ιδια μετα?
Εχει τα λοιπα εργαλια να πειραξει κατι? Πυρομετρα ????? αναλυτη καυσαεριων εστω???????...

Μηπως ΙΣΩΣ αυτη η ........ "γνωση" τον εκανε εναν ακομα ημιμαθη που παπαγαλιζει οτι σωστο ή λαθος διαβαζει στο ιντερνετ γιατι δεν εχει το υποβαθρο να αξιολογήσει τι διαβαζει και τι βλεπει??

Και προφανως ξαναλεω μιλαω γενικά.........
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Δευτ 11 Ιούλ, 2016 23:20

Δεν μιλάς ιδιαίτερα γενικά ομως (τσεκαρε λίγο την τελευταία σου παράγραφο κυρίως), πρόσεξε το γιατί μπορώ να μιλήσω το ίδιο "γενικά" για εξυπνακηδες του πληκτρολογίου, αυτοκλητους δικηγόρους κτλ....γενικά προφανώς μιλώντας ε;
Το τι εργαλεία έχω ή δεν έχω δεν το ξερεις, αν είχες ρωτήσει αντί να πεις τις εξυπνάδες σου ίσως και να απαντουσα, τώρα σίγουρα όχι.
Επίσης, πράγματα που ΘΕΛΩ και ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να ξέρω για την λειτουργία του αυτοκινήτου μου (ειδικά στην περίπτωση μετατροπής, όπως είναι αυτή του υγραεριου, όπου πρέπει να είμαστε δίπλα προσεκτικοί σε σχέση με ένα αυτοκίνητο χωρίς κάποια μετατροπή), ΘΕΛΩ και ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ να τα ξέρω...τελεία (και παύλα αν θες).
Αν ο εγκατάστατης του συστήματος συνεχίσει να μην μου τα δίνει, το μόνο σίγουρο είναι ότι θα με βλέπει μόνο για όσο διαρκεί η εγγύηση, άλλωστε ήδη ξέρει ότι το σύστημα του αδερφού μου είχε μπει (από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη του αυτοκινήτου του) σε άλλον εγκατάστατη που υπάρχει εδώ μέσα και έχει αποδειχτεί αξιόλογος και έμπιστος (πχ δεν λέει πριν την εγκατασταση ότι η βεβαίωση ΚΤΕΟ για πελάτες είναι δωρεάν και μετά στον χρόνο πάνω ζητάει για πελάτες 20€...μάλιστα εχει κάνει την εγκατάσταση σε προηγούμενο ιδιοκτήτη και ακόμα δωρεάν τη δίνει στον αδερφό μου...εγω όπως καταλαβατε ανατράπηκαν τα δεδομένα και χρεωθηκα το 20ευρω) και επίσης είμαι πάρα πολύ κοντά σε άλλους δύο εγκαταστατες που γράφουν εδώ μέσα και θεωρούνται παρά πολύ καλοί στη δουλειά τους. Εγώ λοιπόν έχω επιλογές μπολικες από καλές, στο χέρι του εγκαταστατη μου είναι να με κρατήσει (με την συμπεριφορά και τον επαγγελματισμό του!)...θα δείξει λοιπόν.
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό referravag » Τρί 12 Ιούλ, 2016 02:50

Fokion κάπου έχεις βγει εκτός θέματος... Ποιος μίλησε για πυρόμετρα και αναλυτές καυσαερίων και γνώσεις προγραμματισμού του συστήματος; Είπε ο άνθρωπος ότι θέλει να προγραμματίσει το σύστημα, να αλλάξει χαρτογραφήσεις ή κάτι παρεμφερές; Δύο πληροφορίες ζήτησε. Θερμοκρασία εναλλαγής και ποσότητα βενζίνης που ψεκάζει. Εκτός και αν το έδεσες σκοινί κορδόνι από αυτό που έγραψα εγώ ότι με ενδιέφερε να πειραματιστώ με την ρύθμιση στα λαμπάκια στο δικό μου. Δεν νομίζω ότι είναι φοβερό πράγμα να αλλάξεις 3-4 τιμές σε 3-4 πεδία.

Επίσης ποιος μίλησε για το αν παραμένουν ή δεν παραμένουν τα ίδια τα δεδομένα; Ποια δεδομένα εννοείς; Τα Trims; Αν ναι χαίρω πολύ αυτά θα μεταβάλλονται ανάλογα διάφορες παραμέτρους αλλά όχι από το ένα άκρο στο άλλο. Το εύρος για ένα σωστά ρυθμισμένο αυτοκίνητο θα πρέπει να είναι συγκεκριμένο. Οι ρυθμίσεις που μπαίνουν μόνιμα όμως για ποιον λόγο να μεταβληθούν πχ θερμοκρασία εναλλαγής, ποσοστό μικροψεκασμού βενζίνης κλπ;

Τέλος το να προσπαθείς να μειώσεις έναν συμφορουμίτη που δεν ξέρεις προσωπικά βαφτίζοντάς τον έμμεσα "χαζό", "παπαγάλο" και "ημιμαθή" βγάζοντας και πορισμα ότι και να του τα έδειχνε δεν θα τα καταλάβαινε ούτως η άλλως που αποσκοπεί; Τον γνωρίζεις προσωπικά και τα λες; Προσπαθείς να δικαιολογήσεις τον εγκαταστάτη; Αμφισβητείς τα προηγούμενα κατεβατά του συμφορουμίτη για τον γολγοθά του ή κάτι άλλο; Αυτά να έλλειπαν ρε παιδιά δεν θα υπήρχαν διαμάχες στα φόρουμ... Έχετε να χωρίσετε κάτι με τον συμφορουμίτη; Συγνώμη που κάνω τον συνήγορο του φίλου Alxnks αλλά νομίζω ότι είσαι τέρμα άδικος στους χαρακτηρισμούς του προς αυτόν... Γενικά επίσης δεν γίνεται να μιλάμε ρε συ Fokion. Μπορεί να λες εσύ "γενικά" αλλά είναι ξεκάθαρο ποιο άτομο φωτογραφίζεις... Μιλάμε συγκεκριμένα για 2 πράγματα που δεν λέει ο εγκαταστάτης στον πελάτη του, όχι γενικά ενώ το παλικάρι έχει γράψει αναλυτικότατα και πολύ συγκεκριμένα το ιστορικό. Καλό είναι να αποφεύγονται τέτοιου είδους γενικότητες γιατί τέτοιοι χαρακτηρισμοί χαλάνε το κλίμα και ξεκινούν διαμάχες...

Είμαστε εδώ για να βοηθάμε και να συμπαραστεκόμαστε σε τέτοιες περιπτώσεις... Ο συμφορουμίτης έχει γράψει ξεκάθαρα τα πάντα σχετικά με το τι συνέβει. Και τόνισε πολλές φορές ότι τα προβλήματά του ήταν μόνο στο υγραέριο. Δεν είχε το παραμικρό σε βενζίνη. Είναι γραμμένο ξεκάθαρα. Δεν τον γνωρίζω καν προσωπικά αλλά φαίνεται από τον στυλ γραφής του και από τον τρόπο αφήγησής του αν μας κοροϊδεύει ή όχι καθώς και αν έχει ή όχι ιδέα για κάποια βασικά πράγματα στο αυτοκίνητο. Εμένα μου φαίνεται πολύ ειλικρινής. Από την άλλη ο εγκαταστάτης επέλεξε να μην πάρει θέση γιατί δεν τον συμφέρει... Αναμενόμενο.

Η ουσία είναι ότι το παλικάρι τόσο καιρό τραβιόταν στο συνεργείο ρωτώντας επίμονα κάποια βασικά πράγματα και πάντα τον έγραφαν απ' ότι καταλαβαίνω σαν να βαριόντουσαν να ασχοληθούν. Από τις τρεις φορές που το πήγε, τις δύο πρώτες από τα γραφόμενά του δεν ασχολήθηκαν σοβαρά. Εμείς σε παρόμοιο πρόβλημα που είχαμε 2 φορές misfire τον Γενάρη σε πολύ ζόρικη ανηφόρα στο δρόμο για τη δουλειά στην ορεινή Κορινθία (τελικά ήταν μια απλή ρύθμιση καθώς είχε πέσει η πίεση του πνεύμονα)πήγαμε αυθημερόν στον Πειραιά LPGAs οπότε και ξανάρυθμίστηκε από την σχετική βίδα στον πνεύμονα. Ούτε εξυπνάδες μήπως φταίει η πεταλούδα ή μήπως φταίει το μπουζί ή το ένα ή το άλλο. Εξηγήσαμε στο τηλέφωνο τι συμβαίνει ότι δεν έχουμε πρόβλημα στη βενζίνη και μας το έκανε 2 φορές στο υγραέριο σε διάστημα 10 ημερών και αφού κατάλαβαν και αυτοί ότι κάτι άλλο συμβαίνει με το υγραέριο μας ρώτησαν ευγενέστατα πότε μπορούμε να πάμε από εκεί να το δουν. Πήγαμε αυθημερόν. Δεν μας ξεπέταξε σε φάση του στυλ "ρύθμισα τη βίδα όλα ΟΚ τώρα"... Το είχε το αυτοκίνητο κοντά μία ώρα κυριολεκτικά συνδεδεμένο με το διαγνωστικό και έλεγχε τα πάντα... Εδώ απάντηση το παλικάρι δεν πήρε για το τι έφταιγε τελικά ούτε τις δύο TOP SECRET πληροφορίες που ζήτησε. Είναι αστεία πράγματα.

Κλείνω το παρόν και θέλω να τονίσω (γιατί ο γραπτός λόγος παρεξηγείται πολύ εύκολα) ότι γράφω πραγματικά σε πολύ ήπιο ύφος, χωρίς θυμό ή οτιδήποτε άλλο... Δεν έχω τίποτα με τον Fokion ούτε με τον Alxnks. Αν οι ρόλοι ήταν αντίστροφοι Fokion το δίκιο θα ήταν με το μέρος σου. Απλά αυτό που θέλω να πω είναι πως είναι κρίμα να βιαζόμαστε να κακοχαρακτηρίσουμε κάποιον που δεν ξέρουμε και να του κολλήσουμε ταμπέλες, τη στιγμή μάλιστα που δεν αφήνει περιθώρια αμφισβήτησης σχετικά με το αν ήταν σωστός από την πλευρά του και αν τήρησε κάποια πράγματα...

Φίλε Alxnks, για την εγγύηση την κανονική του αυτοκινήτου, αυτή δηλαδή που ισχύει όταν αγοράζεις το αυτοκίνητο καινούριο και σου δίνει ο κατασκευαστής, υπάρχει νομοθεσία βάσει της οποίας μπορείς να κάνεις τα προγραμματισμένα σέρβις εκτός αντιπροσωπείας σε συνεργείο της επιλογής σου και ισχύει κανονικά η εγγύηση του αυτοκινήτου για ότι ήθελε προκύψει, αρκεί να σφραγίζεις το βιβλιαράκι και να κρατάς αποδείξεις από τα ανταλλακτικά που μπήκαν στο αυτοκίνητο. Ψάξε να δεις αν ισχύει κάτι αντίστοιχο και για το ΚΙΤ υγραερίου και αν εξακολουθείς να είσαι δυσαρεστημένος από τον εγκαταστάτη σου πήγαινε αλλού. Δηλ έχεις βάλει ένα ΚΙΤ της εταιρείας Χ. Επικοινώνησε με την εταιρεία Χ εξήγησέ τους ότι έχεις πρόβλημα συνεργασίας με το συνεργείο σου και θες να συνεργαστείς με κάποιο άλλο από το δίκτυο συνεργατών χωρίς να χάσεις την εγγύησή σου για ότι προκύψει. Δεν ξέρω αν ισχύει αλλά κανονικά και βάση εγγύησης αφού η εταιρία/εισαγωγέας πληρώνει την αντικατάσταση του χαλασμένου εξαρτήματος κανονικά πρέπει να ισχύει σε όλο το δίκτυο επίσημων συνεργατών; Εγώ πχ το αυτοκίνητο το δικό μου το πήρα από Κορυδαλό. Καντράν που χρειάστηκε να αλλαχτεί στο τέλος του πρώτου χρόνου, αλλάχτηκε στην αντιπροσωπεία της Πάτρας...
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 12 Ιούλ, 2016 07:05

Αν τα νομιζετε οοοοοοοολα αυτα οκ σας ζητω συγνωμη ....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό NickSt » Τρί 12 Ιούλ, 2016 12:43

Δεν θα εμπλακώ στο κυρίως θέμα , μια "σφήνα" στη διένεξη κάνω ..

Στά χρόνια που παρακολουθώ το Forum , έχω σχηματισει την γνώμη ότι ο Fokion is a very kind person :clap: και ποτέ δεν θα έγραφε κάτι προκειμένου να προσβάλει η να μειώσει κάποιον..

Πιστεύω ότι λίγο coolάρισμα απο όλους μας , θα "έβαζε μπροστά τη μηχανή" !!!! :mrgreen: :mrgreen: :)) :))

P/s..τον Φωκίνα ΔΕΝ τον γνωρίζω προσωπικά,,,..αυτά απο εμένα..
NickSt
 
Δημοσιευσεις: 651
Εγγραφή: Τετ 06 Νοέμ, 2013 22:44

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 12 Ιούλ, 2016 13:02

NickSt έγραψε:
P/s..τον Φωκίωνα ΔΕΝ τον γνωρίζω προσωπικά,,,....


Δε χάνεις και τίποτα.... :D
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό Alxnks » Σάβ 30 Ιούλ, 2016 11:42

Επανερχομαι στο θεμα, με ερώτηση σχετικά με τη θερμοκρασία εκκίνησης της λειτουργίας γκαζιού.
Σημερα το πρωι λοιπόν (ώρα περίπου 10:30), μπαίνω στο αμάξι (που είχε μείνει παρκαρισμένο από χτες το βράδυ στις 8), κουμπωνω obd κι ανοίγω torque...με το κλειδί στη θεση start έδειχνε θερμοκρασία ήδη 31°C (το έβλεπε ο ήλιος εκεί που ήταν παρκαρισμένο, ήδη από τις 9:00), αναβω και μέσα σε 10-15 δεύτερα ξεκιναω και ταυτόχρονα παρακολουθώ τη θερμοκρασία...στους 41-42°C ακούω το τσακ από πίσω στην δεξαμενή και στους 44°C γύρισε σε γκάζι (παρακολουθουσα ταυτόχρονα και τα σχετικά λαμπάκια στο οργανακι του γκαζιού).
Πως φαίνονται αυτές οι θερμοκρασίες στους πιο γνωριζοντες;
Alxnks
 
Δημοσιευσεις: 78
Εγγραφή: Παρ 16 Ιαν, 2015 12:58

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό fokion » Σάβ 30 Ιούλ, 2016 12:00

Φυσιολογικές θα έλεγα λαμβάνοντας υπόψη πιθανές αποκλείσεις και αποστάσεις αισθητήρων μεταξύ τους
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 18 επισκέπτες