Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό ppd » Δευτ 15 Μάιος, 2017 12:16

mastapiani έγραψε:Γεια σας και από μένα . Μια μικρή δυσλειτουργία με στιγμιαία check engine σε xsara picasso 1.8 με πρόσφατα εγκατεστημένο σύστημα optima nano της alex λύθηκε με αλλαγή των μαμά μπουζί με αυτά της bosch για lpg με διάκενο 0,7. Έκτοτε το όχημα φυσάει!

Στάλθηκε από το CUBOT ECHO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Το check engine τι κωδικό είχε?
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό mastapiani » Δευτ 15 Μάιος, 2017 13:55

Δεν το μπριζωσα για να δω. Εξαφανίστηκε το σύμπτωμα με την αλλαγή των μπουζί.

Στάλθηκε από το CUBOT ECHO μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
xsara picasso 1.8
alex optima nano
mastapiani
 
Δημοσιευσεις: 15
Εγγραφή: Σάβ 29 Σεπ, 2012 18:16

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό referravag » Δευτ 15 Μάιος, 2017 18:37

Κακώς που δεν το διέγνωσες για να είσαι σίγουρος γιατί όντως μπορεί και να ήταν κάποιο θέμα ρύθμισης του κιτ που τώρα απλάκουκούλωσες το πρόβλημα. Βάλε ένα διαγνωστικό σε φίλο σου ή σε μηχανικό να δεις τι κωδικό σφάλματος έχει κρατήσει, πριν τον σβήσει μόνο του το αυτοκίνητο. :thumbup:
Peugeot 207 1.4 VTi
Citroën C4 1.4
KIT: BRC P&D MY10
Petrol Rst: LPGTECH EmuTECH Pb-Level-02
referravag
 
Δημοσιευσεις: 441
Εγγραφή: Τετ 15 Οκτ, 2014 03:15

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό ppd » Τετ 31 Μάιος, 2017 12:19

hlias έγραψε:
ppd έγραψε:Αν έχει καταστραφεί ο καταλυτης κ συνεχίζει να ανάβει το Ρ0420 αλλά στην λειτουργία δεν κάνει καμία διαφορά στην οδήγηση, μπορεί να προκακεσει κάποιο πρόβλημα? Το αυτό γτ αλλαγή καταλύτη κοστίζει αρκετά. Υπάρχει κάποια άλλη λύση?



Μεγαλυτερο απο την μολυνση της ατμοσφαιρας?



Καρτα καυσαερίων έβγαλα ένα μήνα μετά την εγκατάσταση του υγραερίου. Δλδ λίγες μέρες πρώτου μου βγάλει το λαμπάκι της μηχανής με τον παραπάνω κωδικό κ αφού άλλαξα πολλαπλασιαστη. Για αυτό μου κάνει εντύπωση όλο αυτο. Ίσως δεν είναι καταλύτης τελικά αλλά ο λάμδα .
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό ahilleas » Παρ 02 Ιουν, 2017 13:42

ppd έγραψε:
hlias έγραψε:
ppd έγραψε:Αν έχει καταστραφεί ο καταλυτης κ συνεχίζει να ανάβει το Ρ0420 αλλά στην λειτουργία δεν κάνει καμία διαφορά στην οδήγηση, μπορεί να προκακεσει κάποιο πρόβλημα? Το αυτό γτ αλλαγή καταλύτη κοστίζει αρκετά. Υπάρχει κάποια άλλη λύση?



Μεγαλυτερο απο την μολυνση της ατμοσφαιρας?



Καρτα καυσαερίων έβγαλα ένα μήνα μετά την εγκατάσταση του υγραερίου. Δλδ λίγες μέρες πρώτου μου βγάλει το λαμπάκι της μηχανής με τον παραπάνω κωδικό κ αφού άλλαξα πολλαπλασιαστη. Για αυτό μου κάνει εντύπωση όλο αυτο. Ίσως δεν είναι καταλύτης τελικά αλλά ο λάμδα .
αν δεν θες να αλλαξεις τον καταλυτη υπαρχει ανταπτορας με καταλυτη μικρο που μπαινει στο δευτερο λαμδα . μην αλλαξεις λ τζαμπα λεφτα θα δωσεις https://www.quality-tuning.eu/ca/cel-fi ... -converter
ΖΟΡΜΠΑΣ AUTO SERVICE ΤΗΛ.6972333401
ahilleas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 71
Εγγραφή: Κυρ 04 Μαρ, 2012 15:58

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό giannis22 » Παρ 02 Ιουν, 2017 14:49

Μετα απο καιρο παλι θα αναψει... !

Ειχε βαλει ενας φιλος, και μετα απο καιρο του ξανααναψε!! :-s
giannis22
 
Δημοσιευσεις: 31
Εγγραφή: Τετ 23 Δεκ, 2015 13:19

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό ppd » Τρί 06 Ιουν, 2017 22:31

giannis22 έγραψε:Μετα απο καιρο παλι θα αναψει... !

Ειχε βαλει ενας φιλος, και μετα απο καιρο του ξανααναψε!! :-s



Τελικά το έλυσε το πρόβλημα ?
xsara II 16v optima nano 60k km lpg
sirion II 16v avance 32 15k km lpg
z3 24v N.I.G.S. 55k km lpg
ppd
 
Δημοσιευσεις: 50
Εγγραφή: Δευτ 27 Μαρ, 2017 00:13
Τοποθεσία: Varkiza

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό john516 » Τετ 12 Ιούλ, 2017 01:31

Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός Nissan Primera mont 2003 και φοράει σύστημα Lovato. Το αυτοκίνητο όταν είναι γυρισμένο σε βενζίνη δεν έχει κανένα πρόβλημα. Όταν το γυρνάω σε υγραέριο αρχικά δουλεύει μια χαρά αλλά μετά από πορεία αρχίζει να ρετάρει και να ανάβει το check engine. Όταν το γυρνάω σε βενζίνη ή το αφήνω να κρυώσει το λαμπακι σβήνει μόνο του. Μετά απο επικοινωνία με τον εγκαστάτη μου είπε πως το αμάξι έχει πρόβλημα στα ρεύματα.Αφού το πήγα από εκεί μου είπε συγκεκριμένα ότι έχει πρόβλημα ο 2ος πολλαπλασιαστής. Επειδή το αμάξι είναι σχετικα παλιό αποφάσισα να τους αλλάξω όλους. Το πρόβλημα συνεχίστηκε και μετά από την αλλαγή κι ο εγκαταστάτης συνέχισε να επιμένει ότι φταίνε τα ρεύματα και συγκεκριμένα πάλι οι πολλαπλασιαστές αφού δεν έβαλα την μάρκα που μου πρότεινε. :lol: :lol: :lol: :lol: Φυσικά μάλωσα μαζί του γιατί το αμάξι φοράει καινούργια μπουζί, πολλαπλασιαστές και καινουργιους ιμάντες δυναμό και θεωρώ απίθανο να είναι από αυτό αφού με βενζίνη πάει καλυτερα πλέον απ ότι το πήρα. Απ όσο έχω διαβάσει εδώ μέσα λογικά οφείλεται σε κακή ρύθμιση που φυσικά κανένας εγκατάστατης δεν το παραδέχεται. Υπάρχει κανένας να βοηθήσει την κατάσταση;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
john516
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 12 Ιούλ, 2017 00:45

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό ximikos00 » Τετ 12 Ιούλ, 2017 10:57

Aν έβαλες πάντως τπτ κινέζικους πολλαπλασιαστές παίζει να φταίνε και τα ρεύματα...
Ειδικά έτσι όπως το λες οτι στην αρχή πάει καλά και μετά αρχιζει τα ρεταρίσματα...

Οταν είναι κρύοι δουλεύουν καλά για καποια ώρα και με την ανοδο της θερμοκρασίας τα φτύνουν...
Την εχω πατήσει και γω ....

Αν ήταν μόνο θέμα ρύθμισης δε θα δουλευε καλά με το που γύριζε στο αέριο...λέω εγω τώρα...

Επίσης τσέκαρα και τα μπουζί που φοράς...
ximikos00
 
Δημοσιευσεις: 125
Εγγραφή: Κυρ 22 Μάιος, 2011 20:33

Re: Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Δημοσίευσηαπό john516 » Τετ 12 Ιούλ, 2017 15:22

Φίλε χημικέ οι πολλαπλασιαστες που έβαλα είναι της HUCO Γερμανικής προέλευσης!!Μάλιστα έδιναν τα περισσότερα χρόνια εγγύησης (5 χρόνια) γι αυτό και τους προτίμησα! Γι αυτό λέω ότι αποκλείεται να είναι από αυτό! Άσε που το αυτοκίνητο με βενζίνη παέι καλύτερα απ ότι το πήρα εντελώς απροβλημάτιστα!
john516
 
Δημοσιευσεις: 7
Εγγραφή: Τετ 12 Ιούλ, 2017 00:45

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 18 επισκέπτες