Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λαμπάκι μηχανής (check engine)

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό Nikolas » Δευτ 02 Μάιος, 2011 23:16

theeo έγραψε:μπορει καποιος να εξηγησει αυτο τον κωδικο; Ρ0133-αργη αποκριση αισθητηρα λαμδα 1


Καλησπέρα

μάλλον ο εγκέφαλος του αερίου είναι πολύ γρήγορος σε σχέση με τον λάμδα,

και ώς αποτέλεσμα έχει να τον διαβάζει σαν <<καθυστερημένο>>.

μπορείς να δοκιμάσεις έναν ποιό γρήγορο .

Ελπίζω να μην τον διαβάζει πολύ γρήγορο ο εγκέφαλος του αυτ/του.
Nikolas
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος, 2011 21:32

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό theeo » Τρί 03 Μάιος, 2011 19:03

μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο που λες;
Ο εγκεφαλος του αυτοκινητου δεν 'βλεπει' τον αεριου, τον κωδικο τον αναβει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου, οταν καει βενζινη ολα καλα, οταν καει αεριο αναβει
theeo
 
Δημοσιευσεις: 80
Εγγραφή: Τρί 26 Απρ, 2011 21:55

Re: με υγραεριο αναβει λαμπακι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό Nikolas » Κυρ 08 Μάιος, 2011 01:28

theeo έγραψε:μπορεις να το εξηγησεις λιγο αυτο που λες;
Ο εγκεφαλος του αυτοκινητου δεν 'βλεπει' τον αεριου, τον κωδικο τον αναβει ο εγκεφαλος του αυτοκινητου, οταν καει βενζινη ολα καλα, οταν καει αεριο αναβει


κατά την γνώμη μου,θα πρέπει να επισκευθείς τον τεχνικό που τοποθέτησε το σύστημα,για να σου αλλάξει το μίγμα του καυσίμου.
Nikolas
 
Δημοσιευσεις: 19
Εγγραφή: Δευτ 02 Μάιος, 2011 21:32

Re: Λαμπακι μηχανης

Δημοσίευσηαπό bpel86 » Δευτ 16 Μάιος, 2011 17:23

Παιδια καλησπερα. Απο οταν εβαλα υγραεριο μου εχει αναψει 3 φορες λαμπακι το οποιο την επομενη μερα εσβηνε. Το αυτοκινητο ειναι Seat Ibiza 1.4 2003. Το εβαλα στο διαγνωστικο και η ενδειξη ειναι αυτη: http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.ph ... 118/000280 Υπαρχει πιθανοτητα να σχετιζεται με την εγκατασταση του αεριου η ειναι συμπτωση που εμφανιστηκε παραλληλα με την εγκατασταση?
bpel86
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:21

Re: Λαμπακι μηχανης

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 16 Μάιος, 2011 18:37

thanasis έγραψε:Το προβλημα σου ειναι ο αισθητηρας θερμοκρασιας ψυκτικου υγρου και σαν πιθανες αιτιες ελλατωματικος αισθητηρας(χλωμο αφου πριν την εγκατασταση δεν ειχες προβλημα)και οι αλλες δυο χαμηλη ταση ρευματος ρευματος και λανθασμενη συνδεσμολογια.Το τελευταιο εινια ισως και το πιο πιθανο,ειδικα αν ο τοποθετης σου πηρε απο τα καλωδια του αισθητηρα σημα θερμοκρασιας ψυκτικου κινητηρα για τον εγκεφαλο του υγραεριου.Στην θεση σου θα πηγαινα καρφι στον τοποθετη.


Σωστοτατος....
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Λαμπακι μηχανης

Δημοσίευσηαπό bpel86 » Δευτ 23 Μάιος, 2011 23:57

Επανερχομαι στο θεμα μου μιας και περασα απο τον εγκαταστατη. Μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση ο αισθητηρας της θερμοκρασιας του αυτοκινητου με το αεριο. Συγκεκριμενα μου τονισε οτι ο εγκεφαλος τα μονα καλωδια που παιρνει ειναι απο μπαταρια και μια γειωση και οτι το συστημα υγραεριου εχει το δικο του αισθητηρα θερμοκρασιας. Μου εδειξε και στην πραξη βαζοντας διαγνωστικο τοσο στον εγκεφαλο του αυτοκινητου οσο και στον εγκεφαλο του υγραεριου τις 2 διαφορετικες θερμοκρασιες και μου λεει θα ειναι απλη συμπτωση και θα χαλασε ο αισθητηρας μολις μπηκε το αεριο. Παω λοιπον στο μηχανικο που συντηρει το αυτοκινητο μου εδω και χρονια και μου λεει κι αυτος οτι μαλλον τυχαιο ειναι. Αλλαζω αισθητηρα (20€) και αρχικα μου δινει το αυτοκινητο την εντυπωση οτι δουλευει καλυτερα. Αλλα τελικα αν και ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα το αυτοκινητο συνεχιζει μεχρι να ζεσταθει καλα να εχει καποιες αρρυθμιες. Να τονισω βεβαια οτι μεχρι στιγμης λαμπακι δεν εχει αναψει..
bpel86
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:21

Re: Λαμπακι μηχανης

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 24 Μάιος, 2011 15:11

bpel86 έγραψε:Επανερχομαι στο θεμα μου μιας και περασα απο τον εγκαταστατη. Μου ειπε οτι δεν εχει καμια σχεση ο αισθητηρας της θερμοκρασιας του αυτοκινητου με το αεριο. Συγκεκριμενα μου τονισε οτι ο εγκεφαλος τα μονα καλωδια που παιρνει ειναι απο μπαταρια και μια γειωση και οτι το συστημα υγραεριου εχει το δικο του αισθητηρα θερμοκρασιας. Μου εδειξε και στην πραξη βαζοντας διαγνωστικο τοσο στον εγκεφαλο του αυτοκινητου οσο και στον εγκεφαλο του υγραεριου τις 2 διαφορετικες θερμοκρασιες και μου λεει θα ειναι απλη συμπτωση και θα χαλασε ο αισθητηρας μολις μπηκε το αεριο. Παω λοιπον στο μηχανικο που συντηρει το αυτοκινητο μου εδω και χρονια και μου λεει κι αυτος οτι μαλλον τυχαιο ειναι. Αλλαζω αισθητηρα (20€) και αρχικα μου δινει το αυτοκινητο την εντυπωση οτι δουλευει καλυτερα. Αλλα τελικα αν και ειναι λιγο καλυτερα τα πραγματα το αυτοκινητο συνεχιζει μεχρι να ζεσταθει καλα να εχει καποιες αρρυθμιες. Να τονισω βεβαια οτι μεχρι στιγμης λαμπακι δεν εχει αναψει..


Ο αισθητηρας θερμοκρασιας του κιτ lpg που ειναι ? Γιατι συνηθως ο εγκεφαλος lpg περνει τιμες απο τον αισθητηρα θερμοκρασιας του αυτοκινητου με μια εχτρα συνδεση. Τωρα αν δεν συμβαινει τιποτα τετοιο μπορει να ειναι απλα θεμα ρυθμισης-εκχησης καυσιμου οι αρρυθμίες.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: Λαμπακι μηχανης

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 24 Μάιος, 2011 20:26

Τα συστήματα αερίου μετράν και την θερμοκρασία του πνεύμονα η οποία ένδειξη καθορίζει και την μετάβαση από την βενζίνη στο γραέριο
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Λαμπακι μηχανης

Δημοσίευσηαπό bpel86 » Τρί 24 Μάιος, 2011 21:18

Ακριβως. Εχει δικο του αισθητηρα πανω στον πνευμονα.
bpel86
 
Δημοσιευσεις: 37
Εγγραφή: Τετ 16 Μαρ, 2011 15:21

Πορτοκαλί λαμπάκι κινητηρα

Δημοσίευσηαπό aptera » Κυρ 05 Ιουν, 2011 18:38

Καλημέρα σας,

έχω Τοyοτα κορολα του 2006 (1.4) και του έβαλα γκάζι πριν απο 3500 χμ.

Από τότε μου ανάβει το πορτοκαλί λαμπάκι με συχνότητα 1 φορά την εβδομάδα(κάθε 600χμ) ,

τρέχω στο συνεργείο που έκανα την μετατροπή και βγάζει βλάβη φτωχο μειγμα ...

Το έχω πάει ήδη 4 φορές και δεν βγάζω άκρη.

Για πείτε καμια ιδέα...

Αλλάζω συνεργείο ή περιμένω για σωστη ρυθμιση?

Σας ευχαριστώ
aptera
 
Δημοσιευσεις: 5
Εγγραφή: Κυρ 05 Ιουν, 2011 18:36

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 52 επισκέπτες