Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Λειτουργία icom jtg προβλήματα

Προβλήματα στην εκκίνηση; Διακοπές κατά τη λειτουργία; Σας γυρίζει σε βενζίνη; Safe Mode; Λαμπάκι μηχανής – κωδικοί βλάβης;

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό oudeis1kan » Τρί 03 Απρ, 2012 10:45

antonis8via έγραψε:Οταν το δοκίμασες για να το αγοράσεις, το οδήγησες κάποια χλμ σε εθνική και με βενζίνα και με αέριο;;;
Γιατι δε διαπίστωσες τότε τα μεγάλα προβλήματα που έχεις με το υγραέριο;
Πότε άρχισαν τα προβλήματα;


το οδήγησα μια χαρά για περίπου 8000 χιλιόμετρα, όταν ξεκίνησαν τα προβλήματα (κοψίματα , ρεταρίσματα) και πολύ φυσιολογικά πήγα στον αρμόδιο να βρει το πρόβλημα. Μέχρι πριν τα προβλήματα, μια χαρά όλα, ταξίδια στην εθνική συνεχώς με υγραέριο.και σε μεγάλη ταχύτητα 150-160 χιλιόμετρα. Τι να πω ίσως να είναι τόσο απλό ή μπορεί και πολύ κοστοβόρο που να μη συμφέρει η επισκευή...
oudeis1kan
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 29 Μαρ, 2012 22:02

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό oudeis1kan » Τρί 03 Απρ, 2012 10:50

oudeis1kan έγραψε:
antonis8via έγραψε:Οταν το δοκίμασες για να το αγοράσεις, το οδήγησες κάποια χλμ σε εθνική και με βενζίνα και με αέριο;;;
Γιατι δε διαπίστωσες τότε τα μεγάλα προβλήματα που έχεις με το υγραέριο;
Πότε άρχισαν τα προβλήματα;


το οδήγησα μια χαρά για περίπου 8000 χιλιόμετρα, όταν ξεκίνησαν τα προβλήματα (κοψίματα , ρεταρίσματα) και πολύ φυσιολογικά πήγα στον αρμόδιο να βρει το πρόβλημα. Μέχρι πριν τα προβλήματα, μια χαρά όλα, ταξίδια στην εθνική συνεχώς με υγραέριο.και σε μεγάλη ταχύτητα 150-160 χιλιόμετρα. το άλυτο μέχρι τώρα πρόβλημα είναι το πλούσιο μείγμα στον κινητήρα. τι φταίει για αυτό;; Τι να πω ίσως να είναι τόσο απλό ή μπορεί και πολύ κοστοβόρο που να μη συμφέρει η επισκευή...
oudeis1kan
 
Δημοσιευσεις: 14
Εγγραφή: Πέμ 29 Μαρ, 2012 22:02

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τρί 03 Απρ, 2012 10:52

oudeis1kan έγραψε:το οδήγησα μια χαρά για περίπου 8000 χιλιόμετρα, όταν ξεκίνησαν τα προβλήματα (κοψίματα , ρεταρίσματα) και πολύ φυσιολογικά πήγα στον αρμόδιο να βρει το πρόβλημα.

Αν το προβλημα παρουσιαστηκε μετα(ενω πριν δουλευε σωστα), τοτε ειναι αστοχια υλικου. Και δυσκολα μπορει να ειναι κατι αλλο απο αντλια ή εγκεφαλο ή μπεκ(ενα απο τα τρια και οχι ολα). Καποιος που το ''κατεχει'' θα το βρει αμεσως πιστευω.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τρί 03 Απρ, 2012 13:12

το ίδιο πιστεύω και εγώ.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό chrisd » Σάβ 07 Απρ, 2012 15:48

Σημερα που πηγα στον Μπιρμπο για το προβλημα μου μου ελεγε για την λασπη που πεφτει απο πολλους πανω στο Icom και οτι καποιοι μπαινουνε σε φορουμ και δεν ποσταρουν ουτε την μιση αληθεια.
μου μιλησε για καποιον που και καλα τους ειπε οτι του σπασανε καποιο πλαστικο/παρμπριζ κατα την τοποθετηση δεν καταλαβα ακριβως και μαλιστα οτι του αφαιρεσε 300 ευρω απο την εγκατασταση.ο ιδιος τυπος πηρε σαν ειδικος τρυπησε πολλαπλη εισαγωγης και πειραξε πολλα πραγματα επανω στην εγκατασταση με συνεπεια να μην του δεινει χαρτι για κτεο και καλα του εκανε,βεβαια ενημερωσε και ολους τους αντιπρωσοπους του να μην του εκδοσει κανεις χαρτι για ΚΤΕΟ.ο κυριος αυτος πηγε να περασει κτεο και αφου τον εκοψαν ενημερωσαν τον Μπιρμπο απο το κτεο οτι το αμαξι ειχε χαλια εγκατασταση.το χαρτι που προσκομισε στο Κτεο ηταν παραποιημενο προηγουμενο χαρτι στο οποιο ειχε αλλαχτει η ημερομηνια και καποια αλλα πραγματα.
Τελικα ισχυει το ακουσε πολλα πιστεψε λιγα.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 08 Απρ, 2012 00:50

Ο κάθε ένας λέει την ιστορία από την μεριά που τον βολεύει. Είναι αλήθεια ότι πριν από κανα δυο χρόνια το σύστημα είχε πολλά προβλήματα (αντλίες , εγκεφάλους κ.α.) τα οποία φαίνεται να έχουν λυθεί και λόγω νέων αναβαθμισμένων υλικών αλλά και επειδή αποκτήθηκε τεχνογνωσία (αναφέρομαι στους συνεργάτες του γιατί ο ίδιος είναι από τις παλιές καραβάνες).
Τώρα σχετικά με το χαρτί για το ΚΤΕΟ μόνο ως αρνητικό μπορώ να το εκλάβω. Το ΚΤΕΟ δεν ελέγχει την λειτουργία του συστήματος και με ποιο σκεπτικό δεν έδινε χαρτί εαν και εφόσον η εγκατάσταση ήταν σωστή από πλευράς ασφαλείας και κάλυπτε την νομοθεσία αλλά επιπλέον απαγόρευσε στους συνεργάτες του να δώσουν επίσης; Δεν φτάνει που ο άνθρωπος του εμπιστεύτηκε το αυτοκίνητο του και τα λεφτά του δεν του έδινε μετά την βεβαίωση δηλαδή τον τιμωρεί για την εμπιστοσύνη του; :?: Έχω διαβάσει την περίπτωση παλιότερα και κρατάω επιφυλάξεις για το τι πραγματικά έγινε και δεν πέρνω μέρος αλλά αυτό με την βεβαίωση είναι πολύ :thumbdown: πιστεύω
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό chrisd » Κυρ 08 Απρ, 2012 01:09

Τι να σου πω ετσι μου τα ειπε ο ανθρωπος και δεν εχει λογο να πει ψεματα.
Κακα τα ψεματα απο την στιγμη που ο τυπος αυτος εβαλε χοντρο χερι σε εξαρτηματα που απαγορευεται δια ροπαλου(τρυπησε πολλαπλη εισαγωγης ενα απο αυτα,το επαιζε μηχανολογος μηχανικος στον Μπιρμπο κτλ)καλα εκανε και δεν του δεινει χαρτι.επαγγελματιας ειναι ο ανθρωπος δεν θελει να μπει φυλακη με την μακακια που βαραει στον εγκεφαλο τον καθενα.
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό dathens » Κυρ 08 Απρ, 2012 10:27

Υπάρχουν μεγάλες ιστορίες σχετικα με τον Μπιρμπο όχι πάντα αληθινές ή και μαλλον παραφουσκωμενες , έχουμε ακούσει για καμένα μοτέρ για αγωγές κτλ , ποσα απο αυτα ειναι αλήθεια δεν μπορει κάποιος να ξέρει....το σύστημα μακάρι να έβγαλε τις παιδικές ασθένειες και να δουλεύει σωστά , ποσα συστηματα έχουν ξηλωθεί γιατι δε δούλεψαν ποτέ ; πολλα με πρώτο κατι land cruiser, ένα δυο ML και αλλα , που δεν ξεκινούσαν καν .. Αν λύθηκαν τώρα τελικά τα προβλήματα ειναι καλο για τον εγκαταστατη με την μεγαλη εμπειρια και την εταιρία icom ..
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό chrisd » Κυρ 08 Απρ, 2012 11:47

Aυτα περι αγωγων που γραφονται σε φορουν μου ελεγε χθες ο κυριος Χρηστος.προσωπικα οταν τον ρωτησα αν εχει καει ποτε μοτερ απο εγκατασταση του μου ειπε οχι ρητα.ξαναλεω ειναι απο το 1979 στο υγραεριο δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω.
Το βασικοτερο που μου ειπε ειναι ρητα καθε 30.000χλμ που κανω να κανω μια ρυθμιση στα διακενα των βαλβιδων.πολλοι μου ειπε το αμελουν και αυτος ειναι ενας λογος να παρεις βαλβιδες εξαγωγης στο χερι.το υγραεριο σαν υγραεριο απο μονο του δεν προκαλει καποια ζημια,και εξαλου εχω ακουσει ποσα παραδειγματα καμενων βαλβιδων με βενζινη.
οπωτε ελεγχο διακενων και το κεφαλι μας υσηχο(για ICOM μιλαω παντα για λαδοτυροσυστηματα δεν ξερω)
Corolla G6 1.8 153ps
Με σχεδον 150.000χλμ.Θελω να καψω βαλβιδες αλλα το ICOM δεν με αφηνει.......
chrisd
 
Δημοσιευσεις: 392
Εγγραφή: Δευτ 18 Απρ, 2011 17:44

Re: λειτουργία icom jtg προβλήματα

Δημοσίευσηαπό dathens » Κυρ 08 Απρ, 2012 12:25

chrisd έγραψε:Aυτα περι αγωγων που γραφονται σε φορουν μου ελεγε χθες ο κυριος Χρηστος.προσωπικα οταν τον ρωτησα αν εχει καει ποτε μοτερ απο εγκατασταση του μου ειπε οχι ρητα.ξαναλεω ειναι απο το 1979 στο υγραεριο δεν εχω λογο να μην τον πιστεψω.
Το βασικοτερο που μου ειπε ειναι ρητα καθε 30.000χλμ που κανω να κανω μια ρυθμιση στα διακενα των βαλβιδων.πολλοι μου ειπε το αμελουν και αυτος ειναι ενας λογος να παρεις βαλβιδες εξαγωγης στο χερι.το υγραεριο σαν υγραεριο απο μονο του δεν προκαλει καποια ζημια,και εξαλου εχω ακουσει ποσα παραδειγματα καμενων βαλβιδων με βενζινη.
οπωτε ελεγχο διακενων και το κεφαλι μας υσηχο(για ICOM μιλαω παντα για λαδοτυροσυστηματα δεν ξερω)


Καλα κράτα μικρο καλάθι τι λέει ο κ. Χρήστος δεν θα το παραδέχοταν ποτέ υπάρχει περίπτωση αγωγής που έχει δει το φως της δημοσιότητας δεν λέω οτι έφταιγε ο μπιρμπος ή η εγκατάσταση !!
.......λογικό είναι διακενα σε προβληματικά αυτοκίνητα χωρίς υδραυλικά ωστηρια η αλλαγη εδρών και βσλβιδων συνιστούν και οι του αερίου εγκαταστατες αυτο υποτίθεται ο υγρός το λύνει το πρόβλημα .. Πάντως μετα απο 3 χρόνια χρήσης του valve care της prins δηλαδη του ψεκασμου λιπαντικου με το καυσιμο ανά κυλινδρο αυτοκίνητα με πρόβλημα στις βαλβίδες ΜΗΔΕΝ !!!
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Αντιμετωπίζετε πρόβλημα;

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Google Adsense [Bot] και 59 επισκέπτες