Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Fiat Doblo 1,4 Dynamic & Doblo Maxi 1,4

Fiat Doblo 1,4 Dynamic & Doblo Maxi 1,4

Δημοσίευσηαπό LASERMARKGR » Δευτ 12 Αύγ, 2013 16:41

Αγαπητοί φίλοι,

έχω στην κατοχή μου δύο FIAT DOBLO, ένα ιχε και ένα ιχφ. Πριν περίπου δύο χρόνια έκανα μετατροπή στο ιχε και πέρυσι στο ιχφ. Όλα πήγαν καλά, τα αυτοκίνητα δεν έβγαλαν κανένα πρόβλημα τόσο στην εγκατάσταση του υγραερίου όσο και στα μηχανικά μέρη του κινητήρα. Την εγκατάσταση την έκανα στην AUTO GAS POWER και είμαι (ήμουν) πολύ ευχαριστημένος, όμως πρόσφατα αυτή η επιχείρηση ΔΥΣΤΥΧΩΣ έκλεισε και πλέον δεν γνωρίζω που πρέπει να πηγαίνω για service κλπ. Το σύστημα είναι APOLO, σε μία πρόχειρη αναζήτηση που έκανα στο φόρουμ και γενικά στο google δεν βρήκα άλλο εγκαταστάτη. Υπάρχει κάποιο συνεργείο που μπορεί να αναλάβει το service της συγκεκριμένης μάρκας υγραεριοκίνησης ή θα πρέπει να αντικαταστήσω όλο το σύστημα (ή μέρη αυτού) για να μπορώ να συνεχίσω να δουλεύω σωστά και με ασφάλεια;
Αυτή τη στιγμή και τα δύο οχήματα έχουν κάνει περίπου 10.000 km χωρίς κανένα πρόβλημα, στο ιχε όμως χτυπάει ο βομβητής (5 μπιπ μετά από κάθε εκκίνηση), σε τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με τον τεχνικό της AGP POWER (στο προσωπικό του τηλέφωνο) μου είπε ο άνθρωπος ότι είναι προειδοποίηση για service και να κάνω λίγο υπομονή μιας και σε λίγο καιρό θα ανοίξει νέο συνεργείο που θα υποστηρίζει την συγκεκριμένη μάρκα. Μέχρι να γίνει όμως αυτό θα ήθελα να γνωρίζω τι άλλες επιλογές έχω μιας και δεν θέλω να στηρίζομαι (με την καλή έννοια) μόνο σε ένα συνεργείο μιας και τα δύο doblo είναι τα εργαλεία της δουλειάς μου και πρέπει να είναι πάντα στην εντέλεια και να μπορώ να έχω άμεσο service σε περίπτωση βλάβης. Διευκρινίζω (μιας και γράφω δημόσια) ότι ο συγκεκριμένος άνθρωπος ήταν πολύ πρόθυμος να με εξυπηρετήσει τόσο στο χαρτί του κτεο όσο και για το θέμα μελλοντικού service, όμως για τους λόγους που είπα και παραπάνω θα πρέπει να φροντίσω (πριν βρεθώ πάλι προ εκπλήξεως) να βρω τουλάχιστον άλλο ένα συνεργείο που να μπορεί να με υποστηρίξει σε περίπτωση βλάβης και φυσικά στα προγραμματισμένα service.
Σέβομαι και συμπάσχω (σαν επιχειρηματίας) στις επιχειρήσεις που λόγω εποχής δυστυχώς κλείνουν.
Δεν δέχομαι όμως (σαν πελάτης) σε καμία περίπτωση να μην κάνουν καν τον κόπο να ενημερώσουν έστω τηλεφωνικά τους πελάτες τους για κάποια άλλη επιλογή service κλπ. λαμβάνοντας υπόψη τους ότι αυτοί οι πελάτες τους εμπιστεύθηκαν την περιουσία τους, την ασφάλειά τους και φυσικά έδωσαν τα χρήματά τους για μία "υπηρεσία" (συμπεριλαμβανομένου και την διετή εγγύηση) που δεν είναι για ένα χρόνο και δυο. Είμαι σίγουρος πως στην ίδια θέση που είμαι εγώ είναι και δεκάδες άλλοι πελάτες της συγκεκριμένης εταιρίας που ψάχνουν απεγνωσμένα να βρουν λύση για το service του συστήματός τους.

Δυστυχώς όταν έκανα την έρευνα αγοράς πριν κάνω την τοποθέτηση δεν έλαβα υπόψη μου το θέμα αποκλειστικότητας που έχει (είχε) η apolo στην Ελλάδα με την AGP POWER, παρασύρθηκα από φίλο που είχε εγκαταστήσει στα δικά του ιχφ στην συγκεκριμένη εταιρία, έκλεισα τα μάτια και πήγα κι εγώ. Δεν σας κρύβω ότι ήταν από τα πιο ακριβά συστήματα αλλά είπα κάτι θα ξέρει ο φίλος μου που έβαλε σε καμιά δεκαριά fiat που έχει στην εταιρία του. Η μεγαλύτερη απογοήτευσή μου ήταν όταν έμαθα ότι η εταιρία έκλεισε εντελώς τυχαία καθώς πέρναγα απ' έξω από το συνεργείο και είδα ένα τεράστιο ΕΝΟΙΚΙΑΖΕΤΑΙ. :shock:

Μέσα στην ατυχία μου βέβαια είμαι και λίγο τυχερός διότι τα Χριστούγεννα είχα σκοπό να εγκαταστήσω σύστημα υγραεριοκίνησης και στο ιχ μου μάρκας BMW 520 E39 (θα ανοίξω σχετικό θέμα για συμβουλές και προτάσεις όταν έρθει η ώρα)

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια,

Στέφανος
Άβαταρ μέλους
LASERMARKGR
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Δευτ 12 Αύγ, 2013 14:52
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: FIAT DOBLO 1,4 DYNAMIC & DOBLO MAXI 1,4

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 12 Αύγ, 2013 19:16

μπορεις να αγορασεις το καλωδιο συνδεσης και το λογισμικο και να πας σε καποιον σοβαρο εγκαταστατη με αυτα για σερβις ή επισκευες, για το θεμα της εγγυησης μιλας με την εταιρια παραγωγης του κιτ.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: FIAT DOBLO 1,4 DYNAMIC & DOBLO MAXI 1,4

Δημοσίευσηαπό LASERMARKGR » Δευτ 12 Αύγ, 2013 23:09

hlias έγραψε:μπορεις να αγορασεις το καλωδιο συνδεσης και το λογισμικο και να πας σε καποιον σοβαρο εγκαταστατη με αυτα για σερβις ή επισκευες, για το θεμα της εγγυησης μιλας με την εταιρια παραγωγης του κιτ.


Ηλία έχω επικοινωνήσει μέσω email με την apolo εδώ και πολύ καιρό γιατί το σκέφτηκα κι εγώ αυτό, ποτέ δεν έλαβα απάντηση για θέμα κόστους κλπ. και το σημαντικότερο είναι ότι δεν έλαβα απάντηση για το αν υπάρχει άλλος αντιπρόσωπος στην Ελλάδα πέραν της AGP που πλέον έκλεισε. Η μόνη απάντηση που έλαβα ήταν ότι θα επικοινωνήσει μαζί μου το τμήμα πωλήσεων το συντομότερο δυνατό, κάτι που δεν έγινε ποτέ.

Σχετικά με την εγγύηση, ελπίζω να μην την χρειαστώ στο ιχφ που θεωρητικά λήγει του χρόνου, στο ιχε λήγει σε λίγες μέρες αλλά αυτή τη στιγμή είναι το λιγότερο που με καίει.

Παρακάτω θα βρεις την εγγύηση του ιχε:

Εικόνα
Άβαταρ μέλους
LASERMARKGR
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Δευτ 12 Αύγ, 2013 14:52
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: FIAT DOBLO 1,4 DYNAMIC & DOBLO MAXI 1,4

Δημοσίευσηαπό hlias » Δευτ 12 Αύγ, 2013 23:56

τι να σου πω βρε φιλε εμπλεξες, ενα σημαντικο κριτηριο για να διαλεξουμε καποιο κιτ ειναι να υπαρχουν αρκετοι εγκαταστατες στην περιοχη μας που να το δουλευουν γλυτωνεις και αυτα τα προβληματα και πολλα αλλα ετσι.
ξαναπιεσε την εταιρια για καλωδιο και λογισμικο δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι αλλο, αν δεν βγαλεις ακρη δουλευεις και τα δυο οχηματα οσο πανε χωρις προβλημα (φιλτρακια θα βρεις απο την αγορα ευκολα) και οταν σου βγαλει καποια βλαβη τοτε κρατας δεξαμενη, πολυβαλβιδα, σωληνωσεις και αλλαζεις το βασικο κιτ με καποιο αλλο που θα επιλεξεις.
ελπιζω να μην περασεις αυτη την ταλαιπωρια.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: FIAT DOBLO 1,4 DYNAMIC & DOBLO MAXI 1,4

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 13 Αύγ, 2013 00:02

Δύσκολο έχουν πολλοί προβλημα με το Apollo που παρουσιάστηκε ως αμερικανικό ενω ηταν σλοβενικό η σλοβακικο , προσπάθησε να βρεις τον τεχνικό τους αν δουλεύει κάπου αλλού να σε βοηθήσει, δεν είνσι κακό κιτ αλλά θέλει συντήρηση. Καλή τύχη ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: FIAT DOBLO 1,4 DYNAMIC & DOBLO MAXI 1,4

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 13 Αύγ, 2013 08:54

Γι’αυτό πάντοτε τονίζουμε ότι η τοποθέτηση πρέπει να γίνεται όχι μόνο με βάση την τιμή αλλά και την αξιοπιστία (επωνυμία) του συστήματος – εγκαταστάτη.
Ποιος άλλος βάζει αυτό το Apollo?
Είναι σαν να θέλεις να αγοράσεις Corvette στην Ελλάδα, αντιπροσώπευση μηδέν, ανταλλακτικά υπό το μηδέν, και όταν χαλάσει απλά το πετάς??
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: FIAT DOBLO 1,4 DYNAMIC & DOBLO MAXI 1,4

Δημοσίευσηαπό LASERMARKGR » Τρί 13 Αύγ, 2013 16:01

hlias έγραψε:τι να σου πω βρε φιλε εμπλεξες, ενα σημαντικο κριτηριο για να διαλεξουμε καποιο κιτ ειναι να υπαρχουν αρκετοι εγκαταστατες στην περιοχη μας που να το δουλευουν γλυτωνεις και αυτα τα προβληματα και πολλα αλλα ετσι.

Δίκιο έχεις Ηλία, δυστυχώς παρασύρθηκα από τον φίλο μου που έχει καμιά δεκαριά doblo και fiorino και πήγε σ’ αυτούς.


hlias έγραψε:ξαναπιεσε την εταιρια για καλωδιο και λογισμικο δεν νομιζω να μπορεις να κανεις κατι αλλο,

Τους έστειλα πάλι email, θα δούμε…

hlias έγραψε:αν δεν βγαλεις ακρη δουλευεις και τα δυο οχηματα οσο πανε χωρις προβλημα (φιλτρακια θα βρεις απο την αγορα ευκολα) και οταν σου βγαλει καποια βλαβη

Ήδη στο ένα αυτοκίνητο χτυπάει ο βομβητής για service, που σημαίνει όμως και service να κάνω πάλι θα χτυπάει ο βομβητής μιας και θεωρώ ότι αυτό ελέγχεται από το software (βάσει χιλιομέτρων ή χρόνου λειτουργίας)

hlias έγραψε:τοτε κρατας δεξαμενη, πολυβαλβιδα, σωληνωσεις και αλλαζεις το βασικο κιτ με καποιο αλλο που θα επιλεξεις.
ελπιζω να μην περασεις αυτη την ταλαιπωρια.

Μάλλον αυτό πρέπει να κάνω για να μην παίζω με την ασφάλειά μου.

Ηλία, γνωρίζεις πόσο στοιχίζει αυτή η διαδικασία;



Qgas έγραψε:Δύσκολο έχουν πολλοί προβλημα με το Apollo που παρουσιάστηκε ως αμερικανικό ενω ηταν σλοβενικό η σλοβακικο , προσπάθησε να βρεις τον τεχνικό τους αν δουλεύει κάπου αλλού να σε βοηθήσει, δεν είνσι κακό κιτ αλλά θέλει συντήρηση. Καλή τύχη ..

Οκ!


LPGas έγραψε:Γι’αυτό πάντοτε τονίζουμε ότι η τοποθέτηση πρέπει να γίνεται όχι μόνο με βάση την τιμή αλλά και την αξιοπιστία (επωνυμία) του συστήματος – εγκαταστάτη.

Σωστά τα λες.

LPGas έγραψε:Ποιος άλλος βάζει αυτό το Apollo?

Κανείς.

LPGas έγραψε:Είναι σαν να θέλεις να αγοράσεις Corvette στην Ελλάδα, αντιπροσώπευση μηδέν, ανταλλακτικά υπό το μηδέν, και όταν χαλάσει απλά το πετάς??

Όντως αυτή τη στιγμή ακριβώς έτσι είναι.
Άβαταρ μέλους
LASERMARKGR
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Δευτ 12 Αύγ, 2013 14:52
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: FIAT DOBLO 1,4 DYNAMIC & DOBLO MAXI 1,4

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 13 Αύγ, 2013 17:47

Πάντως το software φαίνεται να μπορείς να το κατεβάσεις από την εταιρεία.
http://www.apolotech.us/software.html


Για το καλώδιο σύνδεσης φαντάζομαι ότι οι τύποι θα αγοράζουν από αλλού το ΚΙΤ και το παραμετροποιούνε βάζωντας και τα λογότυπα τους και όπωε πολλοί άλλοι δεν ανακάλυψαν τον τροχό. Συνεπώς δες αν ταιριάζει κανένα καλώδιο από καποιο άλλο σύστημα και αν είναι Ανατολικοευρωπαϊκο δες σε κανένα ESGI, STAG ή EuropeGas

Πάντως αν το προωθούσαν για αμερικάνικο με μόνη απόδειξη το domain του site .us η κατάσταση είναι για :)) και για :((


Edit το λένε και οι ίδιο στο site τους ότι είναι φασόν απλά με άλλα λόγια

http://www.apolotech.us/about_us.html

Alliances with key LPG equipment providers, enables APOLO to take advantage of the latest and emerging technologies. APOLO works in close partnership with major brands and producers, ensuring that its products match their aspirations and quality of service.
APOLO designs the internal layout, software and functionality, selects the components and works with world-class designers of automotive electronics for the creation of first class products
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: FIAT DOBLO 1,4 DYNAMIC & DOBLO MAXI 1,4

Δημοσίευσηαπό LASERMARKGR » Τρί 13 Αύγ, 2013 17:59

gakost έγραψε:Πάντως το software φαίνεται να μπορείς να το κατεβάσεις από την εταιρεία.
http://www.apolotech.us/software.html


Για το καλώδιο σύνδεσης φαντάζομαι ότι οι τύποι θα αγοράζουν από αλλού το ΚΙΤ και το παραμετροποιούνε βάζωντας και τα λογότυπα τους και όπωε πολλοί άλλοι δεν ανακάλυψαν τον τροχό. Συνεπώς δες αν ταιριάζει κανένα καλώδιο από καποιο άλλο σύστημα και αν είναι Ανατολικοευρωπαϊκο δες σε κανένα ESGI, STAG ή EuropeGas

Πάντως αν το προωθούσαν για αμερικάνικο με μόνη απόδειξη το domain του site .us η κατάσταση είναι για :)) και για :((


Edit το λένε και οι ίδιο στο site τους ότι είναι φασόν απλά με άλλα λόγια

http://www.apolotech.us/about_us.html

Alliances with key LPG equipment providers, enables APOLO to take advantage of the latest and emerging technologies. APOLO works in close partnership with major brands and producers, ensuring that its products match their aspirations and quality of service.
APOLO designs the internal layout, software and functionality, selects the components and works with world-class designers of automotive electronics for the creation of first class products



Ωπ, δίκιο έχεις, το κατέβασα το πρόγραμμα. Το θέμα βέβαια είναι να το κατεβάσει και κάποιος από τους εγκαταστάτες και να μου πει αν μπορεί να το δουλέψει αφού φυσικά βρούμε και το σχετικό καλώδιο μπας και γλιτώσω την αντικατάσταση του κιτ :o
Άβαταρ μέλους
LASERMARKGR
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Δευτ 12 Αύγ, 2013 14:52
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: FIAT DOBLO 1,4 DYNAMIC & DOBLO MAXI 1,4

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 14 Αύγ, 2013 00:33

Θέλει χρόνο και ψάξιμο μετα χαράς να σε βοηθήσουμε ( να τεσταρουμε διάφορα καλώδια κτλ ) απο τις 19/8 και μετα
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Επόμενο

Επιστροφή στο Fiat

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες