Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ FIAT QUBO 1.4 8V

ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ FIAT QUBO 1.4 8V

Δημοσίευσηαπό yiannis64 » Σάβ 21 Μάιος, 2011 02:59

Εδω και καιρο ψαχνομαι να βαλω υγραεριο στο αυτ/το μου μαρκας Fiat Qubo 1.4 8V , γιατι την καθημερινη διαδρομη μου , για την δουλεια μου απο , Ραφηνα-Κηφισια-Ραφηνα , γιατι δεν την παλευω αλλο πλεον με την βενζινη.
Θελω με τωρινη τιμη βενζινης 21/5 , 1,70/λιτρο περιπου , 65 ευρω την εβδομαδα , μονο για την ανω διαδρομη.
Δηλαδη 260 ευρω τον μηνα ....!!!
Πηγα στην Motion Gas στην Κ.Κηφισια ,http://www.motiongas.gr/site/index.html , μου ειπανε 1470 ευρω τελικη τιμη μετρητοις , το παω το ενα πρωι το παιρνω την επομενη το μεσημερι , και με 2 χρονια εγγυηση , και με την μπουκαλα 50l καθαρο , απ'εξω πισω απο κατω , που εχει χωρο , λογω της πολυμορφικοτητας και φορτωματος του συγκεκριμενου μοντελου.
Αλλα με την τιμη του υγραεριου τι μελει γενεσται?
Γιατι αμα ειναι να βαλω , και μεχρι να κανω αποσβεση περιπου σε 1 χρονο , ανεβει η τιμη , μαλλον δεν αξιζει τον κοπο.
Και φυσικα , δεν αξιζει τον κοπο ακομη κι ανεβει και μετα 3 χρονια , θα ελεγα.
Για πειτε μου γνωμες για ολα αυτα που αναφερω αν θελετε.
Σας ευχαριστω πολυ και συγνωμη αν ειναι off topic , οι ερωτησεις μου.
Καινουργιος βλεπεται...

EDIT:Με το ΚΤΕΟ και τα λοιπα χαρτια , γενικα τι γινεται? Ποιες ειναι οι διαδικασιες , και ποια τα χρονικα περιθωρια και κοστολογια?
yiannis64
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ 21 Μάιος, 2011 02:06
Τοποθεσία: Ραφηνα Αττικης

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ FIAT QUBO 1.4 8V

Δημοσίευσηαπό Marousiotis » Σάβ 21 Μάιος, 2011 15:01

Τι σε κανει να πιστευεις οτι αν ανεβει η τιμη του υγραεριου,η τιμη της βενζινης θα παραμενει σταθερη? Ηγνωμη μου ειναι να το βαλεις ΧΘΕΣ,αλλα κανε πρωτα μια ερευνα αγορας,αν εχεις χρονο φυσικα,για να δεις κι αλλες τιμες.
Κωστας
Suzuki New Grand Vitara 2.0
Marousiotis
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 13:30

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ FIAT QUBO 1.4 8V

Δημοσίευσηαπό dti » Σάβ 21 Μάιος, 2011 15:34

yiannis64 έγραψε:
EDIT:Με το ΚΤΕΟ και τα λοιπα χαρτια , γενικα τι γινεται? Ποιες ειναι οι διαδικασιες , και ποια τα χρονικα περιθωρια και κοστολογια?


Διάβασε εδώ: viewtopic.php?f=10&t=13
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ FIAT QUBO 1.4 8V

Δημοσίευσηαπό yiannis64 » Κυρ 22 Μάιος, 2011 01:39

Marousioti σ'ευχαριστω για την απαντηση σου , και φυσικα σκεφτομαι , μαλλον εχω αποφασισει , να κανω την εγκατασταση τελικα οχι απλα χθες , αλλα προχθες.
Και οσο για τιν τιμη , ισως να μην το εθεσα σωστα , ηθελα να πω αν τυχον φτασει η τιμη του υγραεριου στα ιδια επιπεδα με της βενζινης.
Απιθανο ε?

dti διαβασα καποια πραγματα απο το topic που μου επικολλησες , για το ΚΤΕΟ και σε γενικες γραμμες καταλαβα οτι το πας πλεον και σε ιδιωτικο , και η τιμη ειναι 50€ και μετα πρεπει να πανε τα χαρτια υπουργειο για αλλαγη αδειας. Σωστα?

Το αλλο θεμα μας τωρα ειναι 4ης Η 5ης γενιας?
Ο ανθρωπος που πηγα εκει που προανεφερα , μου μιλησε μονο για 4ης γενιας , για το δικο μου αυτ/το οπως μου ειπε , καθως επισης αυτο ειναι και κατι που προτεινει , και ο κατασκευαστης του κιτ υγραεριου , αν θυμαμαι zafoli? H κατι τετοιο.
Τεσπα , νομιζω αυτα βαζει αυτη η εταιρεια , και αυτης της γενιας προτεινει οπως μου ειπε.
Κατατοπιστικοτατος , ευγενικοτατος , και φιλικος με επαγγελματισμο , οχι βρε αδερφε κ.λ.π.
Οπως πρεπει δηλαδη.
Ομως το αυτ/το ειναι πολλαπλου ψεκασμου , και ελεγα μηπως χρειαζεται 5ης γενιας , για καλυτερη αποδοση , πιο πολυ και λειτουργεια , και οχι τοσο για το θεμα λιπανσης , μετα απο τοσα που διαβασα , και που κατα την γνωμη μου δεν χρειαζεται.
Πειτε μου κι εσεις απλα την γνωμη σας και τι προτεινετε γενικα , και απο τις γνωσεις σας και την εμπειρια σας.
Φυσικα η οποια τελικη αποφαση θα ειναι δικη μου , αλλα να ειναι μετα απο ψαξιμο , συμβουλες και αποψεις και γνωμες που ακομη δεν εχω ακουσει.
Χιλια ευχαριστω. :)
yiannis64
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ 21 Μάιος, 2011 02:06
Τοποθεσία: Ραφηνα Αττικης

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ FIAT QUBO 1.4 8V

Δημοσίευσηαπό Marousiotis » Κυρ 22 Μάιος, 2011 07:28

Ισως την απορια σου να τη λυσει το γεγονος οτι η ιδια η Fiat στα μοντελα που τοποθετει το κιτ,τοποθετει 4ης γενιας.
Κωστας
Suzuki New Grand Vitara 2.0
Marousiotis
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 13:30

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ FIAT QUBO 1.4 8V

Δημοσίευσηαπό yiannis64 » Κυρ 22 Μάιος, 2011 12:24

Marousiotis έγραψε:Ισως την απορια σου να τη λυσει το γεγονος οτι η ιδια η Fiat στα μοντελα που τοποθετει το κιτ,τοποθετει 4ης γενιας.

ΜΜΜ!!! Ναι το ειδα κι αυτο που λες , και μαλλον τελικα καταληγω , σ'αυτον που πηγα απ'την αρχη οπως ειπα , αλλα πρωτα , θα παω και στην μινι εκθεση την Πεμπτη , στο Συνταγμα να δω τι παιζεται και αν υπαρχει και καποια προσφορα.
Ωστοσο μαλλον αυριο θα κλεισω ραντεβου με τον ανθρωπο για Παρασκευη , και αν τυχον δω η βρω κατι στην εκθεση , αναλογα το ακυρωνω το ραντεβου.
Χιλια ευχαριστω. :)
yiannis64
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ 21 Μάιος, 2011 02:06
Τοποθεσία: Ραφηνα Αττικης

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ FIAT QUBO 1.4 8V

Δημοσίευσηαπό yiannis64 » Δευτ 23 Μάιος, 2011 12:14

Marousiotis έγραψε:Ισως την απορια σου να τη λυσει το γεγονος οτι η ιδια η Fiat στα μοντελα που τοποθετει το κιτ,τοποθετει 4ης γενιας.

Επισης να ρωτησω , εννοεις οτι Αντιπροσωπειες Fiat , κανουν τοποθετηση? και βαζουν 4ης γενιας? , Η , οτι στα εργοστασιακα μοντελα Fiat ειναι 4ης γενιας?
yiannis64
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ 21 Μάιος, 2011 02:06
Τοποθεσία: Ραφηνα Αττικης

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ FIAT QUBO 1.4 8V

Δημοσίευσηαπό Marousiotis » Δευτ 23 Μάιος, 2011 15:17

yiannis64 έγραψε:
Marousiotis έγραψε:Ισως την απορια σου να τη λυσει το γεγονος οτι η ιδια η Fiat στα μοντελα που τοποθετει το κιτ,τοποθετει 4ης γενιας.

Επισης να ρωτησω , εννοεις οτι Αντιπροσωπειες Fiat , κανουν τοποθετηση? και βαζουν 4ης γενιας? , Η , οτι στα εργοστασιακα μοντελα Fiat ειναι 4ης γενιας?

Τα εργοστασιακα εννοω.
Κωστας
Suzuki New Grand Vitara 2.0
Marousiotis
 
Δημοσιευσεις: 47
Εγγραφή: Δευτ 07 Μαρ, 2011 13:30

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ ΣΕ FIAT QUBO 1.4 8V

Δημοσίευσηαπό yiannis64 » Τετ 25 Μάιος, 2011 00:34

A! o.k το καταλαβα , απλα ειπα μηπως....
Ενταξει τελικα καταληγουμε λοιπον σε αυτο που μου ειπε ο ανθρωπος που πηγα , οπως ειπα 4ης γενιας , χωρις λιπανση κ.λ.π κ.λ.π.
Μονο που δεν εκλεισα ραντεβου γι'αυτην την Παρασκευη οπως ελεγα , λογω φορτου εργασιας , αλλα μαλλον την επομενη εβδομαδα , θα το κανονισω.
Να χω περασει κιολας απ'την εκθεση την Πεμπτη , να δω τι γινεται.
yiannis64
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Σάβ 21 Μάιος, 2011 02:06
Τοποθεσία: Ραφηνα Αττικης


Επιστροφή στο Fiat

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 14 επισκέπτες