Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραέριο σε Fiat Grande Punto 1.4 8v

Υγραέριο σε Fiat Grande Punto 1.4 8v

Δημοσίευσηαπό paschos76 » Κυρ 04 Σεπ, 2011 02:15

Καλημέρα!
Ενδιαφέρομαι να περάσω σύστημα υγραερίου σε Fiat Grande Punto 1.4 8v (77HP).
Σε 2 εγκαταστάτες που ρώτησα, ο 1 μου είπε ότι δε χρειάζεται λαδιέρα,
ο άλλος ότι καλό θα ήταν να περαστεί.
Επίσης για τη ρύθμιση των βαλβίδων μετά την εγκατάσταση, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ακριβώς ισχύει?
Ευχαριστώ!
paschos76
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 30 Αύγ, 2011 12:50
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Υγραέριο σε Fiat Grande Punto 1.4 8v

Δημοσίευσηαπό tommygun » Κυρ 04 Σεπ, 2011 03:02

paschos76 έγραψε:Καλημέρα!
Ενδιαφέρομαι να περάσω σύστημα υγραερίου σε Fiat Grande Punto 1.4 8v (77HP).
Σε 2 εγκαταστάτες που ρώτησα, ο 1 μου είπε ότι δε χρειάζεται λαδιέρα,
ο άλλος ότι καλό θα ήταν να περαστεί.
Επίσης για τη ρύθμιση των βαλβίδων μετά την εγκατάσταση, μου είπαν ότι δεν χρειάζεται.
Γνωρίζει κάποιος να μου πει τι ακριβώς ισχύει?
Ευχαριστώ!


Eγω εμπιστευομαι τη γνωμη του κ. Βατσου που λεει οτι οι κακες ρυθμισεις και τα φτωχα μιγματα φταινε για τα προβληματα στις βαλβιδες, και οχι τα (μη) λαδια.

Αλλα ακομα κι αν δεν το πιστευεις αυτο, ή φοβασαι οτι αυτος που θα το βαλει μπορει να μην το ρυθμισει σωστα, και παλι τα FIAT δεν ειναι στη λιστα των "ευπαθων" αυτοκινητων, λιστες που εφτιαξαν οι εταιρειες LPG για να γλιτωσουν απο λαθος εγκαταστασεις.

Εγω εχω βαλει σε Panda χωρις λαδιερα, οπως επισης και το επισημο Panda LPG δεν εχει λαδιερα.
tommygun
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Δευτ 15 Αύγ, 2011 20:54

Re: Υγραέριο σε Fiat Grande Punto 1.4 8v

Δημοσίευσηαπό Giannis » Κυρ 04 Σεπ, 2011 08:35

Και εγώ στο Panda μου δεν έχω λαδιέρα και δεν χρειάστηκε να βάλω.
Εδώ και 10000km, όλα καλά.
Αν θέλεις οτιδήποτε άλλο, εδώ είμαστε.
Fiat Panda100HP powered by EUROPEGAS 4ης Γενιάς Αερίου Ψεκασμού άνευ λαδιέρας..
Άβαταρ μέλους
Giannis
 
Δημοσιευσεις: 290
Εγγραφή: Σάβ 04 Δεκ, 2010 13:34
Τοποθεσία: Athens

Re: Υγραέριο σε Fiat Grande Punto 1.4 8v

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 05 Σεπ, 2011 19:40

Τα περισσότερα Fiat είναι έτοιμα από το εργοστάσιο για υγραέριο. Έχουν μέχρι και την τελευταία αναμονή για την τοποθέτηση του πνεύμονα, των σωληνώσεων κλπ. Πολλές εταιρίες έχουν μέχρι και bolt on συστήματα, έτοιμα ρυθμισμένα για τα δημοφιλή μοντέλα.
Το Punto είναι ένα από αυτά, και δεν χρειάζονται σύστημα λίπανσης.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Υγραέριο σε Fiat Grande Punto 1.4 8v

Δημοσίευσηαπό touristas » Κυρ 25 Δεκ, 2011 13:04

Έχω το ίδιο αυτοκίνητο και μετά από μια μικρή έρευνα έχω καταλήξει σε 2-3 επιλογές.

1. Autogas Italia - 5 χρόνια εγγύηση 860
2. LandiRenzo - 4 χρόνια εγγύηση 955
3. ΟΜVL με μπουκάλα Attiker - 2 χρόνια εγγύηση 1090
4. BRC με 2 χρόνια εγγύηση 1110
όλες οι τιμές τελικές με Κτέο και χωρίς σύστημα λίπανσης(σχεδόν όλοι μου είπαν ότι δεν χρειάζεται)

Θέλω να βάλω το κιτ μέχρι το τέλος του έτους γιατί δεν αντέχω άλλο το κόστος της βενζίνης.Αν έχω καταλάβει καλά το 90% της όλης υπόθεσης το παίζει ο εγκαταστάτης.Γι αυτό και είμαι μεταξύ της Autogas Italia-για την οποία όμως δεν έχω βρει αρκετές πληροφορίες- και της BRC -από γνωστούς στην Ιταλία μου έχουν πει ότι μετά από πολλά χιλιόμετρα δεν έχουν προβλήματα.
Επειδή δυστυχώς έχουν ξεφυτρώσει σαν τα μανιτάρια -όπως κι ένα φεγγάρι όσοι έβαζαν φωτοβολταϊκά-είμαι επιφυλακτικός σχετικά με την επιλογή του μαγαζιού.
Υπάρχει κανείς με εμπειρία από το ίδιο αυτοκίνητο ή από συστήματα της Autogas Italia ή της BRC?
touristas
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 18 Δεκ, 2011 00:33

Re: Υγραέριο σε Fiat Grande Punto 1.4 8v

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 26 Δεκ, 2011 01:25

H prins πάντως μόνο στα turbo απαγορεύει ρητά την Λαδιερα πριν της ψηφιακής στην εισαγωγή ( σύστημα valve care ) υπάρχει κίνδυνος να τραβήξει λάδι την ώρα που τουρμπιζει στον πνεύμονα απο την υποπιεση , ενώ δεν έχει τέτοιο θέμα το valve care που διακλαδιζετε πριν το καύσιμο και ουσιαστικά πρόσθετει λιπανση στο υγραεριο πριν την καύση το σύστημα για το αμάξι σου αν δεν κάνω λάθος είναι στα 1230 ευρω με ΦΠΑ με λιπανση
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Υγραέριο σε Fiat Grande Punto 1.4 8v

Δημοσίευσηαπό LPGas » Πέμ 29 Δεκ, 2011 17:05

touristas έγραψε:Έχω το ίδιο αυτοκίνητο και μετά από μια μικρή έρευνα έχω καταλήξει σε 2-3 επιλογές.

1. Autogas Italia - 5 χρόνια εγγύηση 860
2. LandiRenzo - 4 χρόνια εγγύηση 955
3. ΟΜVL με μπουκάλα Attiker - 2 χρόνια εγγύηση 1090
4. BRC με 2 χρόνια εγγύηση 1110
όλες οι τιμές τελικές με Κτέο και χωρίς σύστημα λίπανσης(σχεδόν όλοι μου είπαν ότι δεν χρειάζεται)

Θέλω να βάλω το κιτ μέχρι το τέλος του έτους γιατί δεν αντέχω άλλο το κόστος της βενζίνης.Αν έχω καταλάβει καλά το 90% της όλης υπόθεσης το παίζει ο εγκαταστάτης.Γι αυτό και είμαι μεταξύ της Autogas Italia-για την οποία όμως δεν έχω βρει αρκετές πληροφορίες- και της BRC -από γνωστούς στην Ιταλία μου έχουν πει ότι μετά από πολλά χιλιόμετρα δεν έχουν προβλήματα.
Επειδή δυστυχώς έχουν ξεφυτρώσει σαν τα μανιτάρια -όπως κι ένα φεγγάρι όσοι έβαζαν φωτοβολταϊκά-είμαι επιφυλακτικός σχετικά με την επιλογή του μαγαζιού.
Υπάρχει κανείς με εμπειρία από το ίδιο αυτοκίνητο ή από συστήματα της Autogas Italia ή της BRC?


Στο παρακάτω link μπορείς να δεις εγκαταστάσεις στον 8V κινητήρα που έχεις.
http://lpgas.gr/el/photo-gallery/45-fiat
Για τα Fiat η BRC έχει ακριβέστατες εργοστασιακές οδηγίες για το που μπαίνει μέχρι και το τελευταίο παξιμάδι ;)
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Υγραέριο σε Fiat Grande Punto 1.4 8v

Δημοσίευσηαπό kostaslpg » Παρ 30 Δεκ, 2011 01:09

Εντάξει ρε παιδια μη τσακωνεστε όλα τα συστηματα καλα είναι ο εγκαταστατης νομίζω παίζει ρόλο μεγάλο πάντως νομίζω ,
φίλε lpgas το οτι για το τάδε μοντέλο fiat η brc έχει κιτ ειδικό μου έκανε εντύπωση δεν συμβαίνει με όλα τα αυτοκίνητα ;

όταν πήγα να βάλω το prins που έχω ως νέος και στραβαδι με έπεισε το εγχειρίδιο εγκατάστασης που μου έδωσε ο εγκαταστατης για το δικό μου μοντέλο όχι μόνο που παει που μέχρι και τι βιδα παει που , 15 σελίδες βήμα βήμα, επισης μου έδειξαν το σιτε της prins που έχει σχέδιο για κάθε τύπο αυτοκινήτου και μαλιστα με βαση τον αριθμο πλαισιου, και βάση αυτού του σχεδίου εγκαθιστουν, ήμουν απο πάνω όλη την ώρα.

βέβαια αν είχα χρήματα θα εβαζα αυτο το εργοστασιακού τύπου το λένε dedicate που είδα εκει με όλα τς υλικά σωλήνες prins βιδες ινοξ λαμες ινοξ δεξαμενη 4 παροχών, τσάντα μεταφοράς ρεζέρβας, κιτ επισκευής ελαστικού (contιnetal) και οτι άλλο δεν θυμάμαι !!!
kostaslpg
 
Δημοσιευσεις: 21
Εγγραφή: Πέμ 22 Δεκ, 2011 00:58


Επιστροφή στο Fiat

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης