Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

Δημοσίευσηαπό thomaskar » Κυρ 09 Μαρ, 2014 14:22

γεια σας..ειμαι νεο μελος και θα ηθελα την γνωμη σας για την εγκατασταση υγραεριου στο αμαξι μου..vectra gts 1800 mod 2004..μενω αθηνα και μεχρι τωρα εχω παρει δυο προσφορες σε lpgtech και landirenzo..αλλα πολλες κουβεντες και ο καθενας υποστηριζει οτι μονο το δικο του ειναι καλο..κανω περιπου 15000 χιλιομετρα τον χρονο και οδηγω συντηρητικά..καποια βοηθεια?? :thumbup: :thumbup:
thomaskar
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ 09 Μαρ, 2014 14:11

Re: lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Δευτ 10 Μαρ, 2014 00:08

Landi Renzo άφοβα...το εγκρίνει και η OPEL!!! http://landi.it/layout.jsp?idz=10086&idtp=151&lang=3 Είναι από τα πιο εξελιγμένα και απροβλημάτιστα συστήματα!!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

Δημοσίευσηαπό Qgas » Δευτ 10 Μαρ, 2014 11:39

dimoskats έγραψε:Landi Renzo άφοβα...το εγκρίνει και η OPEL!!! http://landi.it/layout.jsp?idz=10086&idtp=151&lang=3 Είναι από τα πιο εξελιγμένα και απροβλημάτιστα συστήματα!!


(mod: οι φωτογραφίες αφαιρέθηκαν)

Φυσικα και εγγυση πολλων ετων .... αλλα αυτο δεν ειχε και καηκε θα κανει ολικη αλλαγη προσεχώς ..

προς θεου δεν φταιει το συστημα...... απλα το εβαλα για σενα που πιστευεις τις εγγυησεις .....
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Δευτ 10 Μαρ, 2014 13:41

Ρε Qgas σε τρώει ο από τέτοιος σου?? Υπάρχουν άλλα θέματα που λέμε τι γνώμη μας για τις εγγυήσεις (και μάλιστα ακόμα δεν έχουμε δει καμία γραπτή εγγύηση από τους εγκαταστάτες του φόρουμ, αλλά μόνο συκοφαντείται...) στο θέμα μας τώρα, το παλικάρι ζήτησε μια γνώμη και εγώ από την ως τώρα εμπειρία μου μίλησα μόνο για το σύστημα που φοράω και δεν μου έχει προκαλέσει ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα (όσο και αν κάποιοι θα εύχονταν να είχε βγάλει βλάβη) από εκεί και πέρα δεν απαξίωσα κανένα σύστημα ούτε εγκαταστάτη αλλά ούτε πρότεινα και κανέναν!!
Προς τι λοιπόν αυτά τα προσωπικά υπονοούμενα ρε Qgas ή μήπως θεωρείς ότι έχω κάποια προσωπικά συμφέροντα από συγκεκριμένο εγκαταστάτη??
Σόρυ για το εκτός θέματος, αλλά δεν μπόρεσα να κρατηθώ!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 11 Μαρ, 2014 00:28

Κανεις δεν συκοφαντεί κανένα... άλλωστε το κιτ ειναι πολυ καλό ως ΑΕΒ .... προσπαθω να σου πω οτι οι εγγυησεις ειναι μαρκετινγκ και μονο αλλα οταν ερθει η στιγμή της αληθειας υπαρχουν κατι ψιλα γραμματα..... ο κυριος ειναι επαγγελματιας και το αμαξι ειναι πολυ καλοσυντηρημενο και προσεγμενο ...... το εχει πληρωσει πιο ακριβα και απο το Prins VSI 2,0 με kehin μπεκ..

Φυσικα και δεν υποννοω οτι υποστηριζεις καποιον εγκαταστάτη ουτε ποτε μου περασε απο το μυαλό, ενταξει καταλαβαινω οτι θελεις να εχεις μια έγγραφη κατοχύρωση για την υποτιθεμενη πχ ζημια που πραγματικά σου ευχομαι να μη συμβεί ποτέ... καθημερινά όμως υπαρχουν παραδείγματα οπως το πιο πάνω ...
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τρί 11 Μαρ, 2014 16:57

Qgas έγραψε:Κανεις δεν συκοφαντεί κανένα... άλλωστε το κιτ ειναι πολυ καλό ως ΑΕΒ .... προσπαθω να σου πω οτι οι εγγυησεις ειναι μαρκετινγκ και μονο αλλα οταν ερθει η στιγμή της αληθειας υπαρχουν κατι ψιλα γραμματα..... ο κυριος ειναι επαγγελματιας και το αμαξι ειναι πολυ καλοσυντηρημενο και προσεγμενο ...... το εχει πληρωσει πιο ακριβα και απο το Prins VSI 2,0 με kehin μπεκ..

Φυσικα και δεν υποννοω οτι υποστηριζεις καποιον εγκαταστάτη ουτε ποτε μου περασε απο το μυαλό, ενταξει καταλαβαινω οτι θελεις να εχεις μια έγγραφη κατοχύρωση για την υποτιθεμενη πχ ζημια που πραγματικά σου ευχομαι να μη συμβεί ποτέ... καθημερινά όμως υπαρχουν παραδείγματα οπως το πιο πάνω ...


Σίγουρα και είναι και θέμα μάρκετινκ οι εγγυήσεις αλλά από τι στιγμή που μπαίνει η τζίφρα ο υπογράφων έχει ευθύνη για το τι εγγυάται!
Σου επαναλαμβάνω πως ως τώρα δεν έχω κανένα πρόβλημα όπως και ένα SUZUKI SX4 και μια BMW 320 MY2004 με το ίδιο σύστημα και μάλιστα το τελευταίο με περισσότερα από 50.000κμ!
Δεν αμφιβάλλω ότι όντως κάποια μπορεί να έχουν βγάλει βλάβη ( αν θυμάσαι παλιότερα εδώ στο φορουμ είχε γράψει ένας φίλος για καμένες βαλβίδες με BRC P&D και με αυτολίπανση ενεργή!
Οπότε το θεωρώ και λίγο θέμα πραγματικών συνθηκών οδήγησης, συντήρησης του συστήματος και κατάσταση του οχήματος και πόσα χιλιόμετρα έχει κάνει!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

Δημοσίευσηαπό LPGas » Τρί 11 Μαρ, 2014 23:29

Δεν παει να μπουν 15 τζιφρες; Οι εγγυήσεις ειναι ελλιπείς και παραπλανητικές. Η ζημιά που θα πάθεις δεν θα εχει καμία σχέση με αυτα που γράφουν μεςα, και οι νομικοί σύμβουλοι που τους δασκαλευουν ξέρουν πολυ καλα τη δουλεια τους και πως να προφυλάσσουν την εταιρεία απο επισφαλειες
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τετ 12 Μαρ, 2014 02:25

LPGas έγραψε:Δεν παει να μπουν 15 τζιφρες; Οι εγγυήσεις ειναι ελλιπείς και παραπλανητικές. Η ζημιά που θα πάθεις δεν θα εχει καμία σχέση με αυτα που γράφουν μεςα, και οι νομικοί σύμβουλοι που τους δασκαλευουν ξέρουν πολυ καλα τη δουλεια τους και πως να προφυλάσσουν την εταιρεία απο επισφαλειες

Συμφωνώ απόλυτα σε ότι έχεις γράψει και έτσι είναι ως προς το "ελλιπείς"... παραπλανητικές όχι, γιατί γράφουν ξεκάθαρα τι και πώς περιλαμβάνουν και ποιες βλάβες εξαιρούνται και σε όσες καλύπτονται υπάρχει και κάποια απαλλαγή με την οποία επιβαρύνεται ο πελάτης, ωστόσο αν και "κουτσουρεμένη" παραμένει κάποια υποτυπώδης εξασφάλιση που παρέχεται δωρεάν και που αν θες την επιλέγεις και αν δεν θες όχι και σίγουρα πρέπει να προτιμάς καλό εγκαταστάτη που θα κάνει καλή δουλειά που ακόμα και εγγύηση να έχεις να μην αναγκάζεσαι να χάνεις μεροκάματα για να πηγαίνεις κάθε λίγο στο μαγαζί του για ρύθμιση!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

Δημοσίευσηαπό hlias » Τετ 12 Μαρ, 2014 09:19

dimoskats έγραψε:
LPGas έγραψε:Δεν παει να μπουν 15 τζιφρες; Οι εγγυήσεις ειναι ελλιπείς και παραπλανητικές. Η ζημιά που θα πάθεις δεν θα εχει καμία σχέση με αυτα που γράφουν μεςα, και οι νομικοί σύμβουλοι που τους δασκαλευουν ξέρουν πολυ καλα τη δουλεια τους και πως να προφυλάσσουν την εταιρεία απο επισφαλειες

Συμφωνώ απόλυτα σε ότι έχεις γράψει και έτσι είναι ως προς το "ελλιπείς"... παραπλανητικές όχι, γιατί γράφουν ξεκάθαρα τι και πώς περιλαμβάνουν και ποιες βλάβες εξαιρούνται και σε όσες καλύπτονται υπάρχει και κάποια απαλλαγή με την οποία επιβαρύνεται ο πελάτης, ωστόσο αν και "κουτσουρεμένη" παραμένει κάποια υποτυπώδης εξασφάλιση που παρέχεται δωρεάν και που αν θες την επιλέγεις και αν δεν θες όχι και σίγουρα πρέπει να προτιμάς καλό εγκαταστάτη που θα κάνει καλή δουλειά που ακόμα και εγγύηση να έχεις να μην αναγκάζεσαι να χάνεις μεροκάματα για να πηγαίνεις κάθε λίγο στο μαγαζί του για ρύθμιση!





+1
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: lpg σε vectra gts 1800 mod 2004

Δημοσίευσηαπό papoys » Τετ 12 Μαρ, 2014 19:36

Και εγώ έχω το vectra 1600 του 2005.

Πριν ένα χρόνο έβαλα το zanardi της NIGS.Έχω κάνειΙ 20.000 χιλιόμετρα μέχρι σήμερα χωρίς κανένα πρόβλημα
και πάνω από όλα πολύ οικονομικό στο υγραέριο..

Στον εγκαταστάτη πήγα δύο φορές μία στα 1.500 και μία στα 14.000 χιλ. για προκαθορισμένο έλεγχο και σερβις.
Το ανωτέρω σύστημα είναι από τα πιο φτηνά της αγοράς.Βέβαια υπάρχουν και πιο καλά αλλά ακριβότερα.

Δεν θα σου πω βάλε το παραπάνω.Θα σου πω όμως αυτό που λέω πάντα.
Κάνε έρευνα και βρες ένα καλό και αξιόπιστο εγκαταστάτη και μην ακούς λόγια για 5 ή 15 χρόνια εγγύηση
κινητήρα ή 3-4 για το κιτ υγραερίου.Άμα πάθης ζημιά πιάσε το αυγό και κούρευτο.Πρέπει νάσαι φραγγάτος
και νάχης καλό δικηγόρο να βγάλης άκρη. :lol: :lol:

Και δυστυχώς όσοι πάμε στο υγραέριο μόνο φραγγάτοι δεν είμαστε. :thumbdown:
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Επόμενο

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 6 επισκέπτες