Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό nikkokk » Τρί 01 Απρ, 2014 20:44

chris6060 έγραψε:Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα μιας και έχω ακριβώς το ίδιο όχημα και κινητήρα και το οδηγώ και γώ σεμνά κάτω απο 3,500 στροφές. Αυτές τις μέρες πήγα να ρωτήσω για υγραεριοκίνηση και μεταξύ των άλλων πέρασα και απο εγκαταστάτη Landirenzo...
Αν επιτρέπετε πόσο στοίχισε η μετατροπή; ....εμένα πάντως δεν μου ανέφερε κάτι για ψεκασμό βενζίνης αλλά θα τον ρωτήσω καθώς και αν έχω την επιλογή που ανέφερες αρχικά...

Το τελικό κόστος θα σου το στείλω με pm για ευνόητους ;) λόγους
Η μετατροπή φαίνεται να είναι πολύ καλή - είναι κάπως νωρίς για οριστικά συμπεράσματα αφού έγινε πριν 10 μέρες και τα ήδη διανυθέντα 1000 χλμ είναι λίγα ακόμα για να "δείξουν"
Να μη το ματιάσω, μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά, χωρίς λαμπάκια ή άλλα προβλήματα και με μέση κατανάλωση λίγο κάτω από 8 l/100Km (πλην 60, όλα τα υπόλοιπα εκτός πόλης και με τους ρυθμούς που ανέφερα.
Στη διάθεσή σου να το δεις και από κοντά - από βδομάδα αν είσαι στην Αθήνα μιας και προς το παρόν ταξιδεύω στη Θεσσαλονίκη και μετά Κοζάνη.
Opel Zafira 1.8 mod 2001 - 125 PS (Z18XE) - Landi Renzo Omegas Evo
nikkokk
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ 08 Μαρ, 2014 09:43

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό chris6060 » Τρί 01 Απρ, 2014 21:08

nikkokk έγραψε:
chris6060 έγραψε:Με ενδιαφέρει και μένα το θέμα μιας και έχω ακριβώς το ίδιο όχημα και κινητήρα και το οδηγώ και γώ σεμνά κάτω απο 3,500 στροφές. Αυτές τις μέρες πήγα να ρωτήσω για υγραεριοκίνηση και μεταξύ των άλλων πέρασα και απο εγκαταστάτη Landirenzo...
Αν επιτρέπετε πόσο στοίχισε η μετατροπή; ....εμένα πάντως δεν μου ανέφερε κάτι για ψεκασμό βενζίνης αλλά θα τον ρωτήσω καθώς και αν έχω την επιλογή που ανέφερες αρχικά...

Το τελικό κόστος θα σου το στείλω με pm για ευνόητους ;) λόγους
Η μετατροπή φαίνεται να είναι πολύ καλή - είναι κάπως νωρίς για οριστικά συμπεράσματα αφού έγινε πριν 10 μέρες και τα ήδη διανυθέντα 1000 χλμ είναι λίγα ακόμα για να "δείξουν"
Να μη το ματιάσω, μέχρι στιγμής όλα πάνε καλά, χωρίς λαμπάκια ή άλλα προβλήματα και με μέση κατανάλωση λίγο κάτω από 8 l/100Km (πλην 60, όλα τα υπόλοιπα εκτός πόλης και με τους ρυθμούς που ανέφερα.
Στη διάθεσή σου να το δεις και από κοντά - από βδομάδα αν είσαι στην Αθήνα μιας και προς το παρόν ταξιδεύω στη Θεσσαλονίκη και μετά Κοζάνη.

Ευχαριστώ για την άπάντηση και την προθυμία σου αλλά μένω Βόλο...

Την κατανάλωση την υπολογίζεις με τα γεμίσματα και τα χιλιόμετρα που κάνεις; Δεν νομίζω να δουλεύει ο υπολογιστής ταξιδιού...
chris6060
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 03 Δεκ, 2011 21:26

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό nikkokk » Τετ 02 Απρ, 2014 00:13

chris6060 έγραψε:Ευχαριστώ για την άπάντηση και την προθυμία σου αλλά μένω Βόλο...

Την κατανάλωση την υπολογίζεις με τα γεμίσματα και τα χιλιόμετρα που κάνεις; Δεν νομίζω να δουλεύει ο υπολογιστής ταξιδιού...

Ο υπολογιστής ταξιδιού εξακολουθεί μεν να δουλεύει, η ένδειξή του όμως αναφέρεται ως να καταναλώνει βενζίνη - οι ενδείξεις που έχω είναι γύρω στα 6,5 - 7 l/100km.
Πράγματι λοιπόν η κατανάλωση που αναφέρω είναι ο Μ.Ο. των 3 μέχρι τώρα γεμισμάτων (πλην του πρώτου που φυσικά δεν μετράει αφού δεν προϋπήρχε κατανάλωση υγραερίου) διαιρεμένων με τα μέχρι και το τελευταίο διανυθέντα χιλιόμετρα - μ' άλλα λόγια είναι κατά προσέγγιση.
Opel Zafira 1.8 mod 2001 - 125 PS (Z18XE) - Landi Renzo Omegas Evo
nikkokk
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ 08 Μαρ, 2014 09:43

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό nikkokk » Παρ 04 Απρ, 2014 19:49

Με τη συμπλήρωση των πρώτων 2000 Km απ' τη τοποθέτηση του υγραερίου καταθέτω και τις πρώτες εντυπώσεις.
1. Πρόβλημα κανένα (φτου - φτου να μη το ματιάσω) ούτε φωτάκια, ούτε περίεργοι θόρυβοι ή παράξενες συμπεριφορές.
2. Τράβηγμα εξ ίσου καλό με της βενζίνης αν όχι καλύτερο (στις χαμηλές ειδικά)
3. Το trip computer εξακολουθεί να συμπεριφέρεται σαν να καίει βενζίνη - υπάρχει πλέον ουσιαστική διαφορά στη κατανάλωση που δείχνει σε σχέση με τη πραγματική.
4. Κατανάλωση αρκετά υψηλότερη του αναμενόμενου - αγγίζει το 20%. Ελπίζω να μειωθεί μετά τη πρώτη ρύθμιση που έπρεπε ήδη να έχει γίνει στα πρώτα 1500 Km. Και πάλι όμως συμφέρει.
5. Αυτονομία που ξεπερνάει τα 500 Km και δίνει τη δυνατότητα αναζήτησης φθηνού πρατηρίου - π.χ. γέμισα σήμερα στη Βέροια με 0,749.
6. Πολύ γρήγορη αλλαγή από βενζίνη σε αέριο, ακόμα και σε συνθήκες ψύχους - σήμερα στις 8 η Κοζάνη είχε 6 βαθμούς κι όμως "γύρισε" σε λιγότερο από 2 λεπτά ή 1 χιλιόμετρο. Δεν παρουσίασε όμως περίεργη συμπεριφορά. Είναι κάτι που πρέπει να ελεγχθεί (αν η θερμοκρασία αλλαγής είναι η σωστή)
7. Τα φωτάκια του διακόπτη / δείκτη καυσίμου θέλουν οπωσδήποτε ρύθμιση.

Τέλος να σημειώσω πως "μου τη σπάει" η ρεζέρβα (τροχός) στο χώρο αποσκευών - θα ψαχτώ για άλλη λύση

Για ότι νεώτερο θα επανέλθω.
Opel Zafira 1.8 mod 2001 - 125 PS (Z18XE) - Landi Renzo Omegas Evo
nikkokk
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ 08 Μαρ, 2014 09:43

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό chris6060 » Τρί 08 Απρ, 2014 13:37

nikkokk έγραψε:
chris6060 έγραψε:Ευχαριστώ για την άπάντηση και την προθυμία σου αλλά μένω Βόλο...

Την κατανάλωση την υπολογίζεις με τα γεμίσματα και τα χιλιόμετρα που κάνεις; Δεν νομίζω να δουλεύει ο υπολογιστής ταξιδιού...

Ο υπολογιστής ταξιδιού εξακολουθεί μεν να δουλεύει, η ένδειξή του όμως αναφέρεται ως να καταναλώνει βενζίνη - οι ενδείξεις που έχω είναι γύρω στα 6,5 - 7 l/100km.
Πράγματι λοιπόν η κατανάλωση που αναφέρω είναι ο Μ.Ο. των 3 μέχρι τώρα γεμισμάτων (πλην του πρώτου που φυσικά δεν μετράει αφού δεν προϋπήρχε κατανάλωση υγραερίου) διαιρεμένων με τα μέχρι και το τελευταίο διανυθέντα χιλιόμετρα - μ' άλλα λόγια είναι κατά προσέγγιση.



Το σημείο πλήρωσης που είναι, στην τάπα βενζίνης η στον προφυλακτήρα;
chris6060
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Σάβ 03 Δεκ, 2011 21:26

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό nikkokk » Τρί 08 Απρ, 2014 14:12

Έγινε η πρώτη προβλεπόμενη επίσκεψη με τη συμπλήρωση των πρώτων 1500 Km (2000 στη περίπτωσή μου).
nikkokk έγραψε:Με τη συμπλήρωση των πρώτων 2000 Km απ' τη τοποθέτηση του υγραερίου καταθέτω και τις πρώτες εντυπώσεις
............................................................................................................................................
4. Κατανάλωση αρκετά υψηλότερη του αναμενόμενου - αγγίζει το 20%. Ελπίζω να μειωθεί μετά τη πρώτη ρύθμιση που έπρεπε ήδη να έχει γίνει στα πρώτα 1500 Km. Και πάλι όμως συμφέρει.

Έγιναν διάφοροι έλεγχοι και εκ νέου ρυθμίσεις στο laptop, εν στάση και εν κινήσει. Μειώθηκε το ποσοστό ψεκασμού βενζίνης από 3% σε 2%. Παρέμεινε ο "δυναμικός ψεκασμός" σε περίπτωση φορτίου ή περιστροφής πάνω από 4500 σαλ.
nikkokk έγραψε:6. Πολύ γρήγορη αλλαγή από βενζίνη σε αέριο, ακόμα και σε συνθήκες ψύχους - σήμερα στις 8 η Κοζάνη είχε 6 βαθμούς κι όμως "γύρισε" σε λιγότερο από 2 λεπτά ή 1 χιλιόμετρο. Δεν παρουσίασε όμως περίεργη συμπεριφορά. Είναι κάτι που πρέπει να ελεγχθεί (αν η θερμοκρασία αλλαγής είναι η σωστή)

Οφείλονταν σε "δυσλειτουργία" του αισθητήρα θερμοκρασίας. Διορθώθηκε και πράγματι "καθυστερεί" λίγο περισσότερο από πριν να γυρίσει σε υγραέριο
chris6060 έγραψε:Το σημείο πλήρωσης που είναι, στην τάπα βενζίνης η στον προφυλακτήρα;

Είναι ακριβώς πάνω απ' τη τάπα βενζίνης, στο πορτάκι.
Opel Zafira 1.8 mod 2001 - 125 PS (Z18XE) - Landi Renzo Omegas Evo
nikkokk
 
Δημοσιευσεις: 86
Εγγραφή: Σάβ 08 Μαρ, 2014 09:43

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό papoys » Τρί 17 Απρ, 2018 22:39

fotisly έγραψε:δεν ειμαι μηχανικος αλλα opel funs!!
το να ψακαζει και λιγο βενζινη ειναι καλυτερα πιστευω απο το να ψακαζει μετα απο 4500στρ!!
οι μηχανικοι ν ανοιξουν κανενα βιβλιο πες τους γιατι αυτοι οι κινητηρες εχουν ευπαθεια σε βαλβιδες!!
http://www.autogastanken24.de/documents ... 081107.pdf


Επειδή πολλές φορές και τα βιβλία κάνουν λάθη όπως και οι άνθρωποι για διευκρίνηση παραθέτω τα παρακάτω πραγματικά γεγονότα προς γνώση τυχόν ενδιαφερόμενου.
Έχω το opel vectra του 2005 1,6 με τον 16βάλβιδο ΧΕ κινητήρα.Έχω κάνει εγκατάσταση με απλό τελείως σύστημα χωρίς δηλαδή ψεκασμούς βενζίνας και έχω κάνει μέχρι τώρα 120.000 χιλιόμετρα με υγραέριο και 248.000 συνολικά χωρίς πρόβλημα σε κινητήρα ή βαλβίδες.
Άρα όσοι φοράνε τον συγκεκριμένο κινητήρα μπορούν άφοβα να βάλουν υγραέριο γιατί απλά δεν είναι ευπαθής στο υγραέριο.
opel vectra 1,6 με emmegas (πριν zanardi) 219.000 χιλ. με lpg και 347.000 στο κοντέρ
Άβαταρ μέλους
papoys
 
Δημοσιευσεις: 1960
Εγγραφή: Τρί 19 Μαρ, 2013 06:42
Τοποθεσία: 15344 Γέρακας

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης