Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 23 Μαρ, 2014 16:50

fotisly έγραψε:
hlias έγραψε:με σωστη ρυθμιση δεν θα εχεις προβλημα, θα κανεις πολλα χιλιομετρα.

αυτα λενε ολοι!!!αλλα οι βαλβιδες ή οι εδρες εχουν παντα μεγαλυτερη φθορα!!



μπορεις να μου προσδιορισεις την μεγαλυτερη φθορα σε ποσοστο?
υποθετικα, αν εχουν 15% παραπανω φθορα και ο κινητηρας θα εβγαζε 500.000km μονο με βενζινη και τωρα με υγραεριο βγαλει 425.000km ειναι προβλημα?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό fotisly » Κυρ 23 Μαρ, 2014 16:58

hlias έγραψε:
fotisly έγραψε:
hlias έγραψε:με σωστη ρυθμιση δεν θα εχεις προβλημα, θα κανεις πολλα χιλιομετρα.

αυτα λενε ολοι!!!αλλα οι βαλβιδες ή οι εδρες εχουν παντα μεγαλυτερη φθορα!!



μπορεις να μου προσδιορισεις την μεγαλυτερη φθορα σε ποσοστο?
υποθετικα, αν εχουν 15% παραπανω φθορα και ο κινητηρας θα εβγαζε 500.000km μονο με βενζινη και τωρα με υγραεριο βγαλει 425.000km ειναι προβλημα?

μπορεις να την προσδιορισεις εσυ σε ποσοστο??
μιλας γενικα για εναν κινητηρα αλλα το θεμα ειναι ειδικα και ειναι σε βαλβιδες εδρες!!
η φθορα εχει να κανει με τα μεταλα του καθε κατασκευαστη ποσο θ αντεξουνε!
αρα μιλαμε για κατι που προκαλει φθορα!!
δεν ειμαι κατα του υγαεριου αλλα κουβεντες ανευθυνες οπως το με σωστη ρυθμιση θα κανεις πολλα χλμ μ εκνευριζουν!!
βεβαια και το πολλα ειναι σχετικο και για καποιους μπορει να ειναι 50.000-60.000χλμ!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 23 Μαρ, 2014 19:47

fotisly έγραψε:
hlias έγραψε:
fotisly έγραψε:
hlias έγραψε:με σωστη ρυθμιση δεν θα εχεις προβλημα, θα κανεις πολλα χιλιομετρα.

αυτα λενε ολοι!!!αλλα οι βαλβιδες ή οι εδρες εχουν παντα μεγαλυτερη φθορα!!



μπορεις να μου προσδιορισεις την μεγαλυτερη φθορα σε ποσοστο?
υποθετικα, αν εχουν 15% παραπανω φθορα και ο κινητηρας θα εβγαζε 500.000km μονο με βενζινη και τωρα με υγραεριο βγαλει 425.000km ειναι προβλημα?

μπορεις να την προσδιορισεις εσυ σε ποσοστο??
μιλας γενικα για εναν κινητηρα αλλα το θεμα ειναι ειδικα και ειναι σε βαλβιδες εδρες!!
η φθορα εχει να κανει με τα μεταλα του καθε κατασκευαστη ποσο θ αντεξουνε!
αρα μιλαμε για κατι που προκαλει φθορα!!
δεν ειμαι κατα του υγαεριου αλλα κουβεντες ανευθυνες οπως το με σωστη ρυθμιση θα κανεις πολλα χλμ μ εκνευριζουν!!
βεβαια και το πολλα ειναι σχετικο και για καποιους μπορει να ειναι 50.000-60.000χλμ!!




για εμενα οι βαλβιδες και οι εδρες ειναι εξαρτηματα του κινητηρα, για εσενα μπορει οχι.
πες μου εσυ υπευθυνα (πραγμα που δεν το λεει ουτε ο κατασκευαστης βεβαια, αρα ανευθυνος ειναι και αυτος) ποσα χιλιομετρα θα βγαλει ενας κινητηρας (διαλεξε οποιον θελεις εσυ) χωρις υγραεριο και εγω θα σου πω ποσα θα βγαλει και με υγραεριο.
ο καθε κινητηρας που δουλευει εχει φθορα ασχετα απο το καυσιμο του, αν θελεις να μαθεις υπαρχουν καποιοι κινητηρες που με σκετη βενζινη δεν εφτασαν τα 60.000km, γιαυτο τι εχεις να πεις.
μπορεις τωρα να εκνευριστεις περισσοτερο αν θες.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό fotisly » Κυρ 23 Μαρ, 2014 20:40

hlias έγραψε:
fotisly έγραψε:
hlias έγραψε:
fotisly έγραψε:
hlias έγραψε:με σωστη ρυθμιση δεν θα εχεις προβλημα, θα κανεις πολλα χιλιομετρα.

αυτα λενε ολοι!!!αλλα οι βαλβιδες ή οι εδρες εχουν παντα μεγαλυτερη φθορα!!



μπορεις να μου προσδιορισεις την μεγαλυτερη φθορα σε ποσοστο?
υποθετικα, αν εχουν 15% παραπανω φθορα και ο κινητηρας θα εβγαζε 500.000km μονο με βενζινη και τωρα με υγραεριο βγαλει 425.000km ειναι προβλημα?

μπορεις να την προσδιορισεις εσυ σε ποσοστο??
μιλας γενικα για εναν κινητηρα αλλα το θεμα ειναι ειδικα και ειναι σε βαλβιδες εδρες!!
η φθορα εχει να κανει με τα μεταλα του καθε κατασκευαστη ποσο θ αντεξουνε!
αρα μιλαμε για κατι που προκαλει φθορα!!
δεν ειμαι κατα του υγαεριου αλλα κουβεντες ανευθυνες οπως το με σωστη ρυθμιση θα κανεις πολλα χλμ μ εκνευριζουν!!
βεβαια και το πολλα ειναι σχετικο και για καποιους μπορει να ειναι 50.000-60.000χλμ!!




για εμενα οι βαλβιδες και οι εδρες ειναι εξαρτηματα του κινητηρα, για εσενα μπορει οχι.
πες μου εσυ υπευθυνα (πραγμα που δεν το λεει ουτε ο κατασκευαστης βεβαια, αρα ανευθυνος ειναι και αυτος) ποσα χιλιομετρα θα βγαλει ενας κινητηρας (διαλεξε οποιον θελεις εσυ) χωρις υγραεριο και εγω θα σου πω ποσα θα βγαλει και με υγραεριο.
ο καθε κινητηρας που δουλευει εχει φθορα ασχετα απο το καυσιμο του, αν θελεις να μαθεις υπαρχουν καποιοι κινητηρες που με σκετη βενζινη δεν εφτασαν τα 60.000km, γιαυτο τι εχεις να πεις.
μπορεις τωρα να εκνευριστεις περισσοτερο αν θες.

αρα το με σωστη ρυθμιση δεν θα εχεις κανενα προβλημα και θα κανεις πολλα χλμ ειναι ανευθυνο και ριψοκινδυνο!!εμεσα αυτο λες κ εσυ στο τελευταιο σου ποστ!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Κυρ 23 Μαρ, 2014 20:52

Φίλε το παν είναι η σωστή ρύθμιση, το κατάλληλο κιτ και ο καλός μάστορας για να μην θρηνήσεις το μοτέρ εξαιτίας του υγραερίου...από εκεί και πέρα, αν τα έχει φάει τα ψωμιά του ή αν υπάρχει αστοχία υλικού και για άσχετο με το υγραέριο λόγο τεζάρει ε τότε δεν σου φταίει ο "ανεύθυνος τεχνικός". Π.χ. εγώ πρόσφατα έβαλα στο clio 1.2 12v 2005' του πατέρα μου με 165.000 στην πλάτη του LPG zanardi OBD ρυθμισμένο πάνω από τις 3200 να ψεκάζει μπόλικη βενζίνη, αν τώρα το μοτέρ στα 200.000 παραδώσει πνεύμα δεν θα φταίει ο εγκαταστάτης... ο οποίος μάλιστα φιλοτιμήθηκε από μόνος του και ρύθμισε βαλβίδες (βλέπεις εκεί είναι επαρχία και υπάρχει προσωπική σχέση και "ανθρωπιά").
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 23 Μαρ, 2014 21:06

αρα το με σωστη ρυθμιση δεν θα εχεις κανενα προβλημα και θα κανεις πολλα χλμ ειναι ανευθυνο και ριψοκινδυνο!!εμεσα αυτο λες κ εσυ στο τελευταιο σου ποστ!![/quote]




το επιθετο "ανευθυνο" εσυ το χρησιμοποιησες και οχι εγω, απλα σε ενημερωσα οτι ειναι τοσο "ανευθυνο" τα πολλα χιλιομετρα με υγραεριο, οσο "ανευθυνο" ειναι και τα πολλα χιλιομετρα με βενζινη, αν θα βαλουμε στην καουβεντα και τι "ριψοκινδυνο" αστα να πανε στο διαολο, αλλωστε ο καθενας που διαβαζει καταλαβαινει και κρινει.
απο εκει και περα θα δωσεις καποια απαντηση στις ερωτησεις που σου εκανα ή μενειις μονο στους χαρακτηρισμους?
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό fotisly » Κυρ 23 Μαρ, 2014 21:28

hlias έγραψε:αρα το με σωστη ρυθμιση δεν θα εχεις κανενα προβλημα και θα κανεις πολλα χλμ ειναι ανευθυνο και ριψοκινδυνο!!εμεσα αυτο λες κ εσυ στο τελευταιο σου ποστ!!





το επιθετο "ανευθυνο" εσυ το χρησιμοποιησες και οχι εγω, απλα σε ενημερωσα οτι ειναι τοσο "ανευθυνο" τα πολλα χιλιομετρα με υγραεριο, οσο "ανευθυνο" ειναι και τα πολλα χιλιομετρα με βενζινη, αν θα βαλουμε στην καουβεντα και τι "ριψοκινδυνο" αστα να πανε στο διαολο, αλλωστε ο καθενας που διαβαζει καταλαβαινει και κρινει.
απο εκει και περα θα δωσεις καποια απαντηση στις ερωτησεις που σου εκανα ή μενειις μονο στους χαρακτηρισμους?[/quote]

δεν μενω σε χαρακτηρισμους!!για ποιες ερωτησεις λες?
για το αν οι βαλβιδες κ εδρες ειναι μερη του κινητηρα??ναι μερη του κινητηρα ειναι αλλα οταν θα τις καψει ή θα φθαρουνε η απαντηση συνηθως ειναι οτι ο κινητηρας δεν επαθε κατι αλλα οι βαλβιδες,γι αυτο και κανω τον διαχωρισμο!!
δεν ειναι το ιδιο(ριψοκινδυνο ή ανευθυνο) να λες θα βγαλει πολλα χλμ με βενζινη με το να το λες και για το lpg!!ειδικα για τον συγκεκριμενο κινητηρα!!
εχω θεμα εδω μεσα με τους κινητηρες της opel που χωρις υγραεριο βγαζουνε ανετα πανω απο 250.000χλμ ενω μολις μπει υγραεριο μετα της 50-60 το πολυ τρωνε βαλβιδες!!
ειναι αστοχια υλικου??τοτε γιατι με βενζινη δεν εχουνε προβλημα??
ειναι θεμα συστηματος υγραεριου??τοτε γιατι υπαρχουνε 2-3 θεματα εδω μεσα με διαφορετικα συστηματα και με διαφορετικο τροπο οδηγησης που εχουν ιδιο ππροβλημα??
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό fotisly » Κυρ 23 Μαρ, 2014 21:39

fotisly έγραψε:
hlias έγραψε:αρα το με σωστη ρυθμιση δεν θα εχεις κανενα προβλημα και θα κανεις πολλα χλμ ειναι ανευθυνο και ριψοκινδυνο!!εμεσα αυτο λες κ εσυ στο τελευταιο σου ποστ!!





το επιθετο "ανευθυνο" εσυ το χρησιμοποιησες και οχι εγω, απλα σε ενημερωσα οτι ειναι τοσο "ανευθυνο" τα πολλα χιλιομετρα με υγραεριο, οσο "ανευθυνο" ειναι και τα πολλα χιλιομετρα με βενζινη, αν θα βαλουμε στην καουβεντα και τι "ριψοκινδυνο" αστα να πανε στο διαολο, αλλωστε ο καθενας που διαβαζει καταλαβαινει και κρινει.
απο εκει και περα θα δωσεις καποια απαντηση στις ερωτησεις που σου εκανα ή μενειις μονο στους χαρακτηρισμους?


δεν μενω σε χαρακτηρισμους!!για ποιες ερωτησεις λες?
για το αν οι βαλβιδες κ εδρες ειναι μερη του κινητηρα??ναι μερη του κινητηρα ειναι αλλα οταν θα τις καψει ή θα φθαρουνε η απαντηση συνηθως ειναι οτι ο κινητηρας δεν επαθε κατι αλλα οι βαλβιδες,γι αυτο και κανω τον διαχωρισμο!!
δεν ειναι το ιδιο(ριψοκινδυνο ή ανευθυνο) να λες θα βγαλει πολλα χλμ με βενζινη με το να το λες και για το lpg!!ειδικα για τον συγκεκριμενο κινητηρα!!
εχω θεμα εδω μεσα με τους κινητηρες της opel που χωρις υγραεριο βγαζουνε ανετα πανω απο 250.000χλμ ενω μολις μπει υγραεριο μετα της 50-60 το πολυ τρωνε βαλβιδες!!
ειναι αστοχια υλικου??τοτε γιατι με βενζινη δεν εχουνε προβλημα??
ειναι θεμα συστηματος υγραεριου??τοτε γιατι υπαρχουνε 2-3 θεματα εδω μεσα με διαφορετικα συστηματα και με διαφορετικο τροπο οδηγησης που εχουν ιδιο ππροβλημα??[/quote]
viewtopic.php?f=32&t=2521
καταλαβες τωρα γιατι ο εκνευρισμος??γιατι κ εμενα το ιδιο μου ειχανε πει και μακαρι να κανω λαθος αλλα πιστευω εχουμε ιδιες βαλβιδες με τον κινητηρα που λες θα κανει πολλα χλμ παραπανω!!
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό hlias » Κυρ 23 Μαρ, 2014 22:08

απο το θεμα που εβαλες.
maevius 56000km
astragjtg 60000km
απο εκει και περα σου εβαλαν tunap (για προστασια γιατι το συστημα που εβαλες δεν προσφερει μεικτο ψεκασμο και εχεις ευπαθη κινητηρα) στο οποιο θα πρεπει να ακολουθεις καποιους κανονες για να σου παρεχει την προστασια που υποσχεται, εσυ τους εγραψες ολους στα παλαια σου τα παπουτσια και μετα φερει ευθυνη το υγραεριο, το αυτοκινητο, ο εγκαταστατης και οποιος αλλος εκτος απο σενα.
εκνευρισου και παλι, αλλα με τον εαυτο σου αυτη την φορα.
κριμα.
hlias
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2046
Εγγραφή: Παρ 25 Μάιος, 2012 23:38
Τοποθεσία: ανω γλυφαδα

Re: LPG σε Z18XE (Zafira 1,8 125 PS mod 2001)

Δημοσίευσηαπό fotisly » Κυρ 23 Μαρ, 2014 22:17

hlias έγραψε:απο το θεμα που εβαλες.
maevius 56000km
astragjtg 60000km
απο εκει και περα σου εβαλαν tunap (για προστασια γιατι το συστημα που εβαλες δεν προσφερει μεικτο ψεκασμο και εχεις ευπαθη κινητηρα) στο οποιο θα πρεπει να ακολουθεις καποιους κανονες για να σου παρεχει την προστασια που υποσχεται, εσυ τους εγραψες ολους στα παλαια σου τα παπουτσια και μετα φερει ευθυνη το υγραεριο, το αυτοκινητο, ο εγκαταστατης και οποιος αλλος εκτος απο σενα.
εκνευρισου και παλι, αλλα με τον εαυτο σου αυτη την φορα.

ο astragjtg εχει αλλον κινητηρα παλιοτερης γενιας με αυτορυθμιζομενες.ο maverius δεν εχει κανει ελεγχο βαλβιδων!
εγω αντε να ημουνα και λιγο αφελης,και να μην εβαλα πολλα tunap και να μην το πηγαινα χαλαρα στην οπελ που εχει κατεβασει 3-4 καπακια απο αυτους τους κινητηρες ηταν ολοι σαν εμενα?
γι αυτο το θεμα τι εχεις να πεις?? viewtopic.php?f=54&t=1227
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 3 επισκέπτες