Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντιπροσωπεία OPEL - Υγραέριο - Astra

Αντιπροσωπεία OPEL - Υγραέριο - Astra

Δημοσίευσηαπό ovelixx » Τρί 17 Μάιος, 2011 16:51

Καλησπέρα σε όλους.
Θα παρακαλούσα την βοήθεια σας. Έχω ένα opel astra h, 1800κ.εκ., μοντέλο 9/2006. Η αντιπροσωπία τοποθετεί το σύστημα της VERSUS, αέριας έγχυσης 4ης γενιάς, χωρίς τρύπημα για τα μπεκ, αλλά με αντάπτορες. Έχω διαβάσει εδώ τις απόψεις των δύο κυρίων που το τοποθέτησαν, αλλά θα παρακαλούσα εάν γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο σύστημα. Η opel συνεχίζει την εγγύηση του αυτοκινήτου, αλλά η δικιά μου έτσι κι αλλιώς λήγει σε 3 μήνες. Το θετικό, ότι αν πάθει κάτι, δεν θα έχουν δικαιολογίες του στυλ "δεν έκανε για το αυτοκίνητό σου".
Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Οpel astra H 1,8 - LPG Vialle Lpfi + Vialle valve protector
ovelixx
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 21 Απρ, 2011 15:03

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό dim63 » Τρί 17 Μάιος, 2011 17:00

ovelixx έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Θα παρακαλούσα την βοήθεια σας. Έχω ένα opel astra h, 1800κ.εκ., μοντέλο 9/2006. Η αντιπροσωπία τοποθετεί το σύστημα της VERSUS, αέριας έγχυσης 4ης γενιάς, χωρίς τρύπημα για τα μπεκ, αλλά με αντάπτορες. Έχω διαβάσει εδώ τις απόψεις των δύο κυρίων που το τοποθέτησαν, αλλά θα παρακαλούσα εάν γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο σύστημα. Η opel συνεχίζει την εγγύηση του αυτοκινήτου, αλλά η δικιά μου έτσι κι αλλιώς λήγει σε 3 μήνες. Το θετικό, ότι αν πάθει κάτι, δεν θα έχουν δικαιολογίες του στυλ "δεν έκανε για το αυτοκίνητό σου".
Ευχαριστώ εκ των προτέρων



Όλα τα συστήματα δουλεύουν καλά ως άριστα ,ΟΤΑΝ ΕΧΟΥΝ τοποθετηθεί και ρυθμιστεί ΣΩΣΤΑ.

ενας λογος παραπανω οτι το τοποθετει η ιδια η εταιρεια
Mazda tribute 2.3 bigas-geartech αεριου χωρις λαδια-ξυδια
dim63
 
Δημοσιευσεις: 279
Εγγραφή: Τετ 16 Φεβ, 2011 11:10

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό fotisly » Τρί 17 Μάιος, 2011 21:39

off topic alla...
εμεις που δεν εχουμε ανταπτορα μπορουμε να βαλουμε?
τις τρυπες που εχουν ανοιξει πως θα τις κλεισουμε για να μπει ο ανταπτορας??
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 17 Μάιος, 2011 21:51

fotisly έγραψε:off topic alla...
εμεις που δεν εχουμε ανταπτορα μπορουμε να βαλουμε?
τις τρυπες που εχουν ανοιξει πως θα τις κλεισουμε για να μπει ο ανταπτορας??


Λαμαρινόβιδα και κόλα σπυρώματος ή άλλη πολλαπλή
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό ovelixx » Τρί 17 Μάιος, 2011 22:15

fotisly έγραψε:off topic alla...
εμεις που δεν εχουμε ανταπτορα μπορουμε να βαλουμε?
τις τρυπες που εχουν ανοιξει πως θα τις κλεισουμε για να μπει ο ανταπτορας??


Από τα λεγόμενα των τεχνικών της opel, κατάλαβα ότι οι αντάπτορες αυτοί είναι του συστήματος της versus. Διότι μου είπανε ότι είδαν πολλά συστήματα, αλλά μόνο αυτό δεν χρειαζόταν τρύπημα. (Από τον Οκτώβριο που είχα πρωτορωτήσει, τώρα ασχολούντε με υγραεριοκίνηση).
Να φανταστείς ότι είχα αποφασήσει να βάλω το σύστημα της vialle, αλλά τώρα το ξανασκέφτομαι. Από την μία είναι η μαμά opel, από την άλλη η vialle(καλύτερη εταιρία) αλλά στον κατάλογο της http://www.vialle.nl/fileadmin/user_upl ... pel_NL.pdf έχει κάποιες παρατηρήσεις για τον κινητήρα μου(Z18XER) λίγο επικίνδυνες-ριψοκίνδυνες!! Λέει ότι χρειάζεται ρύθμιση η κυλινδροκεφαλή και έχει επίσης και την παρατήρηση "fuelrail" που σήμερα έμαθα ότι είναι επιπλέον τρύπες για ηλεκτρονικό ψεκασμό λιπαντικού.
Τι να πώ. Σουρωτήρι θα γίνει.
Το σκέφτομαι ξανά. Άντε ξανά από την αρχή.
Τίποτα επιπλέον εμπειρίες για versus;
Οpel astra H 1,8 - LPG Vialle Lpfi + Vialle valve protector
ovelixx
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 21 Απρ, 2011 15:03

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό dti » Τρί 17 Μάιος, 2011 22:34

ovelixx έγραψε:Από την μία είναι η μαμά opel, από την άλλη η vialle(καλύτερη εταιρία) αλλά στον κατάλογο της http://www.vialle.nl/fileadmin/user_upl ... pel_NL.pdf έχει κάποιες παρατηρήσεις για τον κινητήρα μου(Z18XER) λίγο επικίνδυνες-ριψοκίνδυνες!! Λέει ότι χρειάζεται ρύθμιση η κυλινδροκεφαλή και έχει επίσης και την παρατήρηση "fuelrail" που σήμερα έμαθα ότι είναι επιπλέον τρύπες για ηλεκτρονικό ψεκασμό λιπαντικού.
Τι να πώ. Σουρωτήρι θα γίνει.


Τώρα τελευταία ψάχνω πληροφορίες για το Vialle Valve Protector kit (ηλεκτρονικό ψεκασμό λιπαντικού). Έχω στείλει email και περιμένω να δω αν είναι αυτό εδώ μια και η Vialle δε δίνει περαιτέρω πληροφορίες στο site της και παραπέμπει στους εξουσιοδοτημένους εγκαταστάτες της.
Πάντως για να το λέει η Vialle και μάλιστα για ένα πολύ συνηθισμένο μοντέλο στη Γερμανία, κάτι ξέρει ...και δεν πρέπει να το αγνοήσεις για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.
Όχι οτι πρέπει να βάλεις σώνει και καλά το σύστημά της, αλλά για να πάρεις σε κάθε περίπτωση τα σωστά μέτρα προφύλαξης...
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό fotisly » Τετ 18 Μάιος, 2011 16:31

gakost έγραψε:
fotisly έγραψε:off topic alla...
εμεις που δεν εχουμε ανταπτορα μπορουμε να βαλουμε?
τις τρυπες που εχουν ανοιξει πως θα τις κλεισουμε για να μπει ο ανταπτορας??


Λαμαρινόβιδα και κόλα σπυρώματος ή άλλη πολλαπλή

λαμαρινοβιδα θα βγει μεσα στην εισαγωγη και θα χαλασει την ροη ασε που μπορει να μαζεψει επανω οτιδηποτε απο την εισαγωγη!!
αλλη πολλαπλη μεγαλο το κοστος!!
κολα σπειρωματος??ποια ειναι και θα ειναι στεγανη?
icom jtg υγρου ψεκασμου,πλεον lovato σε αστρα h 1.8 140 hp
prins silverline2 skoda fabia 1.4 101 hp
fotisly
 
Δημοσιευσεις: 394
Εγγραφή: Τρί 03 Μάιος, 2011 21:54

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 18 Μάιος, 2011 21:34

thanasis έγραψε:Για ηλεκτρονικη λαδιερα δεν ξερω αν θελει και παραπανω τρυπα.


Σε σύστημα με αέρια έκχυση και ηλεκτρονική λαδιέρα, έχω δει φωτογραφίες που δεν είναι απαραίτητο να γίνει επιπλέον τρύπα στην πολλαπλή. Μπορεί να μπει διακλαδωτής (ταυ) λίγο πριν την είσοδο στην εισαγωγή.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό gakost » Τετ 18 Μάιος, 2011 23:29

fotisly έγραψε:
gakost έγραψε:
fotisly έγραψε:off topic alla...
εμεις που δεν εχουμε ανταπτορα μπορουμε να βαλουμε?
τις τρυπες που εχουν ανοιξει πως θα τις κλεισουμε για να μπει ο ανταπτορας??


Λαμαρινόβιδα και κόλα σπυρώματος ή άλλη πολλαπλή

λαμαρινοβιδα θα βγει μεσα στην εισαγωγη και θα χαλασει την ροη ασε που μπορει να μαζεψει επανω οτιδηποτε απο την εισαγωγη!!
αλλη πολλαπλη μεγαλο το κοστος!!
κολα σπειρωματος??ποια ειναι και θα ειναι στεγανη?


Το έχω δει να το κάνουν και το λέω. Φαντάζομαι ότι μπορείς να βρεις η να κόψεις μια μακριά βίδα ή να βρεις από την αρχή κοντή για το θέμα της ροής του αέρα. Όσον αφορά τα σκουπίδια υποτίθεται ότι τα κρατάει το φίλτρο και ότι περνάει (λογικά μόνο σκόνη όχι σκουπίδια αφού είναι πρόβλημα ούτως ή άλλως) δεν κολλάει πάνω στην βίδα. Μια καλή κόλα επώνυμη θα σου κάνει δουλειά. Τώρα για το θέμα της άλλης πολλαπλής μπορείς να δεις και την λύση της μεταχειρισμένης αν το αυτοκίνητο σου δεν είναι κάποιο μη εμπορικό μοντέλο ή κάποια ειδική έκδοση. Α και παίζει και το κλασικό παζάρι - ψαλίδι στην τιμή συνήθως :)
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Τετ 18 Μάιος, 2011 23:35

dti έγραψε:
thanasis έγραψε:Για ηλεκτρονικη λαδιερα δεν ξερω αν θελει και παραπανω τρυπα.


Σε σύστημα με αέρια έκχυση και ηλεκτρονική λαδιέρα, έχω δει φωτογραφίες που δεν είναι απαραίτητο να γίνει επιπλέον τρύπα στην πολλαπλή. Μπορεί να μπει διακλαδωτής (ταυ) λίγο πριν την είσοδο στην εισαγωγή.


Dti, ειδα το λινκ που εδωσες με την ανωτερω λαδιερα. Τελικα μπαινει στον υγρο ψεκασμο ?
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Επόμενο

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες