Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Αντιπροσωπεία OPEL - Υγραέριο - Astra

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 18 Μάιος, 2011 23:54

Εννοείται οτι μπαίνει. Αλλά πολύ φοβάμαι οτι πρέπει να γίνουν και άλλες τρύπες στην πολλαπλή. Ενώ στον αέριο ψεκασμό, μπορεί να μπει και μέσω διακλαδωτήρα. Εκτός κι αν μπορούν να μπουν κάποιοι αντάπτορες στις ήδη υπάρχουσες τρύπες της πολλαπλής κι εκεί πάνω να τοποθετηθούν τα ακροφύσια για τον υγρό ψεκασμό από τη μία και για τη λίπανση από την άλλη. Δες εδώ στις διάφορες παραλλαγές του kit τους αντάπτορες.

Έχω στείλει στον εγκαταστάτη μου email να μου βρει το σχετικό documentation της Vialle καθώς αυτό συνδέεται με την LPe ηλεκτρονική μονάδα ώστε να παίρνει από κει εντολές πόση ποσότητα λιπαντιοκού πρέπει να ψεκάζει και πότε.

Ίσως το συγκεκριμένο θέμα που είναι πολύ ενδιαφέρον για αρκετούς, να πρέπει να διαχωριστεί από αυτό το topic.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Πέμ 19 Μάιος, 2011 14:01

Σωστος. Ανοιξε ενα θεμα για λιπανση με υγρο ψεκασμο ή το συνεχιζουμε στο topic που υπαρχει ηδη για την λιπανση
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg
 
Δημοσιευσεις: 1470
Εγγραφή: Κυρ 16 Ιαν, 2011 17:51

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό costas90 » Σάβ 20 Αύγ, 2011 21:05

ovelixx έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Θα παρακαλούσα την βοήθεια σας. Έχω ένα opel astra h, 1800κ.εκ., μοντέλο 9/2006. Η αντιπροσωπία τοποθετεί το σύστημα της VERSUS, αέριας έγχυσης 4ης γενιάς, χωρίς τρύπημα για τα μπεκ, αλλά με αντάπτορες. Έχω διαβάσει εδώ τις απόψεις των δύο κυρίων που το τοποθέτησαν, αλλά θα παρακαλούσα εάν γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο σύστημα. Η opel συνεχίζει την εγγύηση του αυτοκινήτου, αλλά η δικιά μου έτσι κι αλλιώς λήγει σε 3 μήνες. Το θετικό, ότι αν πάθει κάτι, δεν θα έχουν δικαιολογίες του στυλ "δεν έκανε για το αυτοκίνητό σου".
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα.
Μπορείς να μου πεις σε ποια αντιπροσωπεία έκανες τη μεταροπή και ποιο ήταν το κόστος τοποθέτησης;
Εγώ είχα ρωτήσει στο Βόλο και είπαν ότι δεν γινόταν η μετατροπή.
costas90
 
Δημοσιευσεις: 1
Εγγραφή: Σάβ 20 Αύγ, 2011 20:51

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό ovelixx » Κυρ 21 Αύγ, 2011 01:05

costas90 έγραψε:
ovelixx έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Θα παρακαλούσα την βοήθεια σας. Έχω ένα opel astra h, 1800κ.εκ., μοντέλο 9/2006. Η αντιπροσωπία τοποθετεί το σύστημα της VERSUS, αέριας έγχυσης 4ης γενιάς, χωρίς τρύπημα για τα μπεκ, αλλά με αντάπτορες. Έχω διαβάσει εδώ τις απόψεις των δύο κυρίων που το τοποθέτησαν, αλλά θα παρακαλούσα εάν γνωρίζει κάποιος περισσότερες πληροφορίες για το συγκεκριμένο σύστημα. Η opel συνεχίζει την εγγύηση του αυτοκινήτου, αλλά η δικιά μου έτσι κι αλλιώς λήγει σε 3 μήνες. Το θετικό, ότι αν πάθει κάτι, δεν θα έχουν δικαιολογίες του στυλ "δεν έκανε για το αυτοκίνητό σου".
Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Καλησπέρα.
Μπορείς να μου πεις σε ποια αντιπροσωπεία έκανες τη μεταροπή και ποιο ήταν το κόστος τοποθέτησης;
Εγώ είχα ρωτήσει στο Βόλο και είπαν ότι δεν γινόταν η μετατροπή.


Τελικά την μετατροπή δεν την έκανα στην αντιπροσωπία της OPEL. Δεν τοποθέτησα το σύστημα που βάζει η συγκεκριμένη αντιπροσωπία(opel motorstar, Θεσσαλονίκη).
Οpel astra H 1,8 - LPG Vialle Lpfi + Vialle valve protector
ovelixx
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Πέμ 21 Απρ, 2011 15:03

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό Nasos » Πέμ 01 Δεκ, 2011 02:49

Να κανω μια ερωτηση για να μην ανοιγω αλλο νημα.

Για να μην υπαρχει προβλημα με την εγγυηση του οχηματος τι πρεπει να κανω ? Βαζουν τα εξουσιοδοτημενα Οπελ σε Αθηνα LPG ?
Nasos
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 01 Δεκ, 2011 02:45

Re: ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ OPEL - ΥΓΡΑΕΡΙΟ - ASTRA

Δημοσίευσηαπό Nasos » Τετ 08 Φεβ, 2012 15:39

Tελικα η Opel επισημως στην Ελλαδα δεν δινει την αδεια να μπουν συστηματα υγραεριοκινησης χωρις να υπαρχει προβλημα με την εγγυηση (οχι τα 2 χρονια της εργοστασιακης αλλα τα 4 της Ελληνικης opel).

Ειναι ενα ρισκο αν και αμφιβαλλω αν ειναι νομιμο κατι τετοιο.

Εχει λοιπον κανεις να προτεινει συνεργειο εγκαταστασης σε opel meriva 1600 στην Αθηνα ? ( το προηγουμενο οχι το τελευταιο)

Προτιμω καποιο πληρες συνεργειο που να κανει και service ωστε να εχω να μιλαω με εναν μηχανικο και να μην γινω μπαλακι.
Nasos
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Πέμ 01 Δεκ, 2011 02:45

Re: Αντιπροσωπεία OPEL - Υγραέριο - Astra

Δημοσίευσηαπό dti » Τετ 08 Φεβ, 2012 20:49

Nasos έγραψε:Tελικα η Opel επισημως στην Ελλαδα δεν δινει την αδεια να μπουν συστηματα υγραεριοκινησης χωρις να υπαρχει προβλημα με την εγγυηση (οχι τα 2 χρονια της εργοστασιακης αλλα τα 4 της Ελληνικης opel).


Σήμερα πάντως η Opel ανακοίνωσε τιμές για το Corsa 1.2 με εργοστασιακό σύστημα υγραεριοκίνησης:
Εκδόσεις.........................Τιμή..........Τιμή με απόσυρση
Corsa 3d 1.2 C'MON LPG......14.330 €......13.464 €
Corsa 3d 1.2 Excess LPG.....15.480 €......14.558 €
Corsa 3d 1.2 Sport LPG......15.930 €.......14.970 €
Corsa 5d 1.2 C'MON LPG.....14.730 €.......13.847 €
Corsa 5d 1.2 Excess LPG....15.880 €.......14.950 €
Corsa 5d 1.2 Sport LPG......16.330 € ......15.370 €
Corsa 5d 1.2 Cosmo LPG....16.730 €.......15.770 €

Περισσότερα εδώ.
S-MAX 2.5T Titanium (2007.75) LPG Powered by Vialle LPi
dti
 
Δημοσιευσεις: 1012
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 18:29

Re: Αντιπροσωπεία OPEL - Υγραέριο - Astra

Δημοσίευσηαπό mitsoulas » Τετ 07 Μαρ, 2012 05:29

σε ποια αντιπρωσοπεια πηγες και σου ειπανε για τοποθετηση υγραεριου; διοτι εγω σε σχετικη ερωτηση μου και email που ειχα στειλει μου ειχαν πει οτι ακομα δεν βαζουνε και δεν ξερουνε και το ποτε!!!! το αμαξι μου ειναι opel astra 2006 1.4 και μενω στην αθηνα.
Opel astra H 2006 1.4 BRC Seq 24
mitsoulas
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 14:28

Re: Αντιπροσωπεία OPEL - Υγραέριο - Astra

Δημοσίευσηαπό maevius » Τετ 07 Μαρ, 2012 07:31

mitsoulas έγραψε:σε ποια αντιπρωσοπεια πηγες και σου ειπανε για τοποθετηση υγραεριου; διοτι εγω σε σχετικη ερωτηση μου και email που ειχα στειλει μου ειχαν πει οτι ακομα δεν βαζουνε και δεν ξερουνε και το ποτε!!!! το αμαξι μου ειναι opel astra 2006 1.4 και μενω στην αθηνα.


Ρε φίλε οι μισές και παραπάνω αντιπροσωπείες opel (σαν συνεργεία όχι πιθανόν με τις ευλογίες της μαμάς opel) βάζουν υγραέριο.......πρόχειρα απότι θυμάμαι opel sinis Θεσσαλονίκαη opel tolis Motors Ιωάννινα κλπ, κλπ, φυσικά κα;ι η οπελ η επίσημη δεν αναγνωρίζει αφτερ μάρκετ μετατροπές που δεν ξέρει πως γίνονται και σε τι κατάσταση εναι τα οχήματα.......
OPEL INSIGNIA 1,8 (2009) με Zavoli
ΟPEL CORSA C 1.4 (2003) με Prins silverline
Άβαταρ μέλους
maevius
 
Δημοσιευσεις: 928
Εγγραφή: Κυρ 31 Ιούλ, 2011 19:30

Re: Αντιπροσωπεία OPEL - Υγραέριο - Astra

Δημοσίευσηαπό mitsoulas » Τετ 07 Μαρ, 2012 19:53

ναι αλλα στην αθηνα που μενω εγω, ρωτησα σε 2 αντιπροσωπειες και μου ειπαν οτι δεν βαζουν. δυστηχως δεν μπορω να σου πω που ρωτησα για να μην κανω διαφημηση!!!!
Opel astra H 2006 1.4 BRC Seq 24
mitsoulas
 
Δημοσιευσεις: 17
Εγγραφή: Παρ 26 Αύγ, 2011 14:28

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες