Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Opel Corsa 1.4 twinport

Re: Opel Corsa 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό Jimbean » Τετ 23 Δεκ, 2015 02:53

garen έγραψε:Αμα περιμένεις κάνα μηνα θα σου πώ εγω εντυπωσεις απο το romano που θα βάλω τη Δευτέρα.
παντος πρίν πάρεις το οπελ να το πάς στν αντιπροσωπία οπελ να το ξεψαχνίσουν μην τσιγουνευτεις τα 60 ευρο που θέλουν.
το συγκεκριμένο αμάξι εχει κινητήρα twinport αυτο σημένει οτι εχει εκτος την κανονική πεταλούδα γκαζιού εχει πεταλούδες μέσα στην πολλαπλή εισαγωγής οι οποιοες υπάρχει μεγάλη πιθανότητα αν το αμάξι έχει πολά χιλιομετρα να εχουν φθαρεί και το κόστος είναι μεγάλο αν θές καινουρια πολλαπλή (πάνω απο 1500) εκτος αν την επισκευασεις.,

Οπος και να έχει πάνε στην οπελ να το δούν οχι σε κανα μάστορα της γειτονιας,
Ξέρω ποσα ατομα που μετα την αγορα μεταχειρισμένου βγάλαν ζημιές κανενας δέν πουλάει το αμάξι του αν ειναι καλό να ξέρεις.ειδικά τα παριζητητα μικρα κυβικά κτλ οποιος πουλάει τετοιο αμάξι να ξέρεις έχει ζημια.90%.
κανένας δέν πουλάει καλο αυτοκίνητο πλέον εκτος αν υπάρχει λόγος (φευγει εξωτερικό, θέλει άμεσα λεφτα κτλ κτλ)


Φίλε μου θα περιμένω τα νέα σου σχετικά με την εγκατάσταση που έκανες, Τώρα για την κατάσταση των μεταχειρισμένων στην Ελλάδα πίστεψέ με ξέρω πολύ καλά τι παίζει , απλά είμαι εν μέρη τυχερός μιας και έχω συγγενή φαναρτζή και έχω μια άποψη δικού μου ανθρώπου. Θα ήθελα αν υπάρχουν άλλοι φίλοι με το ίδιο αμάξι και υγραέριο που έχει κάνει χιλιόμετρα να μας πληροφορήσει. Ευχαριστώ προκαταβολικά για τον χρόνο που αφιερώνουν οι φίλοι να μας ενημερώσουν σε ένα τόσο ευαίσθητο θέμα το οποίο θεωρώ και πολύ σημαντικό με την έννοια πως οι περισσότεροι απο εμάς δεν έχουμε το χρήμα να πάρουμε ένα πετρελαιοκίνητο να κάνουμε όντως εξοικονόμηση και την αναζητάμε μέσω μετατροπών... Οποιαδήποτε γνώμη δεκτή.
Jimbean
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ, 2015 15:55

Re: Opel Corsa 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό garen » Πέμ 24 Δεκ, 2015 11:27

κλαημέρα!
Εγκατάσταση θα γίνει αυτην τη δευτέρα δέν την εχω κάνει ακόμα! θα ποσταρω και φωτο απο δευτερα
garen
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 15 Δεκ, 2015 17:33

Re: Opel Corsa 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό garen » Δευτ 28 Δεκ, 2015 17:29

σημερα πήγα το εργαλείο για εγκατάσταση, αυριο μεσιμέρι θα είναι ετοιμο μου είπε.
μου εκανε ερωτησεις για το πός οδηγάω πος το πάω με τι ταχυτητες πάνω κάτω.
Λαδιέρα δέν θα βάλουμε ισος αργότερα αναλογα τα χιλιόμετρα που θα κάνω.
Σχετικά με το κτέο τι παίζει? διαβάζω διάφορα, μεσολαβούν γιορτές και θέλω να πάω ταξιδάκι αν δέν προλάβω να το περάσω στην αδεια θα εχω πρόβλημα αν με σταματήσουν?
garen
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 15 Δεκ, 2015 17:33

Re: Opel Corsa 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό george7009 » Τρί 29 Δεκ, 2015 07:13

Νομίζω ότι έχεις προθεσμία ένα μήνα από την εγκατάσταση , να το περάσεις ΚΤΕΟ .
Peugeot 207 1.4 16v KFU ET3J4

BRC Plug & Drive
Άβαταρ μέλους
george7009
 
Δημοσιευσεις: 416
Εγγραφή: Πέμ 07 Αύγ, 2014 08:47

Re: Opel Corsa 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό garen » Τρί 29 Δεκ, 2015 11:20

Μόλις πήρα τηλ. ναι εχω 1 μήνα περιθώριο να κάνω τα χαρτιά οποτε κομπλέ.
σε δημόσιο κτέο θέλουν 80-85 ευρο σε ιδιωτικό 50-55 απλα κάθε φορά που περνάω κανονικό κτεο το αμάξι πρέπει να παίρνω μια βεβαίωση καλής λειτουργίας συστήματος αερίου απο το κτέο που πέρασα το αέριο και μετά θα περνάω και κανονικό κτέο.
το απόγευμα θα το παραλάβω το αμάξι
garen
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 15 Δεκ, 2015 17:33

Re: Opel Corsa 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό Jimbean » Τρί 29 Δεκ, 2015 11:25

garen έγραψε:Μόλις πήρα τηλ. ναι εχω 1 μήνα περιθώριο να κάνω τα χαρτιά οποτε κομπλέ.
σε δημόσιο κτέο θέλουν 80-85 ευρο σε ιδιωτικό 50-55 απλα κάθε φορά που περνάω κανονικό κτεο το αμάξι πρέπει να παίρνω μια βεβαίωση καλής λειτουργίας συστήματος αερίου απο το κτέο που πέρασα το αέριο και μετά θα περνάω και κανονικό κτέο.
το απόγευμα θα το παραλάβω το αμάξι


Με το καλό ... Καλά και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα!
Jimbean
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Κυρ 20 Δεκ, 2015 15:55

Re: Opel Corsa 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό labros » Τρί 29 Δεκ, 2015 13:12

garen έγραψε:Μόλις πήρα τηλ. ναι εχω 1 μήνα περιθώριο να κάνω τα χαρτιά οποτε κομπλέ.
σε δημόσιο κτέο θέλουν 80-85 ευρο σε ιδιωτικό 50-55 απλα κάθε φορά που περνάω κανονικό κτεο το αμάξι πρέπει να παίρνω μια βεβαίωση καλής λειτουργίας συστήματος αερίου απο το κτέο που πέρασα το αέριο και μετά θα περνάω και κανονικό κτέο.
το απόγευμα θα το παραλάβω το αμάξι


Τη βεβαίωση καλής λειτουργίας δε θα την παίρνεις από το ΚΤΕΟ που πέρασες το αέριο αλλά από οποιονδήποτε πιστοποιημένο εγκαταστάτη. Την χρεώνουν συνήθως 20 ευρώ. Μετά θα πηγαίνεις σε οιποιδήποτε ΚΤΕΟ θα την δίνεις και θα το περνάς στην τιμή που πληρώνουν και τα βενζινοκίνητα. Δηλαδή 20 + την εκάστοτε τιμή ΚΤΕΟ. Θα το περάσεις δυο χρόνια μετά την τελευταία φορά που πέρασες ΚΤΕΟ και όχι από τότε που πέρασες για να δηλώσεις το σύστημα του αερίου.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Opel Corsa 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό garen » Κυρ 10 Ιαν, 2016 18:45

καλησπέρα.
εχω κάνει τα πρώτα μου 780 χιλιομετρα με το αέριο, τωρα ειμαι στη 2η δεξαμενη η οποιοα δέν εχει αδειάσει ακόμα
στην 1η εκανα 415 χιλιομετρα με 2 ταξιδια στα οποιοα ειχα μέσα 4 ατομα περιπου στα μισα τα αλλα μισα τα εκανα απο εδω κ απο εκει.
μόλις αδειασε μετα απο 415 χιλιομετρα φουλαρα με 30.3 λιτρα 20 ευρο ακριβός, με βενζηνη ηθελα τα διπάσια!
το μονο πρόβλημα που εβγαλε ειναι ενα λαμπάκι στα πρώτα 30 χιλιομετρα P0170 το εσβησα κατευθείαν με το διαγνωστικό που έχω και δέν ξαναεμφανίστηκε απο τότε και γενικα δέν μου έχει βγάλει κάτι άλο.ο εγκαταστάτης μου που τον πήρα τήλ μου είπε οτι δέν παιζει πρόβλημα εκτος αν το ξαναβγάλει
απο θεμα καταναλωσης είμαι πολυ ευχαριστιμένος αυτη η μπουκάλα εχει κάνει 360 περίπου και πιστευω οτι θα πάει παραπάνω απο 415 που πήγε η 1η γιατι τα 320 τα εκανα σε ευθεια ενω πρίν πηγαινα σε βουνα με στροφές κτλ και με 4 ατομα μέσα.
garen
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 15 Δεκ, 2015 17:33

Re: Opel Corsa 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό gkazakias » Κυρ 10 Ιαν, 2016 20:12

Ποσο long fuel trim εχεις??
gkazakias
 
Δημοσιευσεις: 1512
Εγγραφή: Πέμ 17 Μαρ, 2011 02:52

Re: Opel Corsa 1.4 twinport

Δημοσίευσηαπό garen » Δευτ 11 Ιαν, 2016 14:03

το διαγνωστικό μου δέν εχει αυτήν την επιλογή δύστυχος για long.
garen
 
Δημοσιευσεις: 30
Εγγραφή: Τρί 15 Δεκ, 2015 17:33

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 8 επισκέπτες