Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τοποθέτηση υγραερίου σε Opel Vectra C 1.8

Re: Τοποθέτηση υγραερίου σε Opel Vectra C 1.8

Δημοσίευσηαπό LPGas » Σάβ 22 Ιουν, 2013 08:34

Σε ποια βάση συνεργάζεται καλύτερα το Landi Renzo?
Έχουμε τοποθετήσει BRC σε 3ψηφιο αριθμό Vectra και δουλεύουν άψογα.
Τα μπεκ τους είναι ανώτερα της Landi Renzo.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Τοποθέτηση υγραερίου σε Opel Vectra C 1.8

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Σάβ 22 Ιουν, 2013 11:53

Από την άποψη και μόνο του ότι η BRC υπάρχει και στα περίπτερα, με ότι σημαίνει αυτό για ανταλακτικά και σέρβις στο μέλλον, εγω θα έβαζα BRC. Ασε που το θεωρώ και ανώτερο ποιοτικά λόγω μπεκ και πνεύμονα.

ΥΓ Και τα δυο συστήματα είναι πολυ καλά. Απλα η προσωπική μου προτίμηση πάει στο BRC.
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Τοποθέτηση υγραερίου σε Opel Vectra C 1.8

Δημοσίευσηαπό dathens » Σάβ 22 Ιουν, 2013 20:52

splitapsou έγραψε:Από την άποψη και μόνο του ότι η BRC υπάρχει και στα περίπτερα, με ότι σημαίνει αυτό για ανταλακτικά και σέρβις στο μέλλον, εγω θα έβαζα BRC. Ασε που το θεωρώ και ανώτερο ποιοτικά λόγω μπεκ και πνεύμονα.

ΥΓ Και τα δυο συστήματα είναι πολυ καλά. Απλα η προσωπική μου προτίμηση πάει στο BRC.



Είδα οτι φοράς δυο συστηματα το ΑΕΒ ( το απλο η το OBD ; ) και το BRC , ποιο απο τα δυο θεωρείς καλύτερο σύμφωνα με την εμπειρία σου ; Το τι υπαρχει και στα περίπτερα δεν ειναι απαραίτητα καλό, είμαι θύμα εγω μιας άθλιας εγκατάστασης και λειτουργίας BRC . του φημισμένου συνεργείου στο Χαϊδάρι - Δαφνί .. που πλέον εχει αλλάξει 5-6 συστηματα απο τότε που τα είχε σαν εικόνα τα BRC τα καλυτερα όλων κτλ κτλ , και στα παράπονα μου στο εισαγωγεα έναν Ιταλό στον Πειραιά πήρα τα @@@ ... Ένα καπάκι 1000 € ζημια

Το ένα διαβαζω εχει μπεκ Hana - injection - το BRC τα λέει electrovalves ειναι η δεν ειναι τυπου βενζίνης ;
Βλέπεις κάποια διαφορά σε απόδοση κατανάλωση κτλ ;
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Τοποθέτηση υγραερίου σε Opel Vectra C 1.8

Δημοσίευσηαπό splitapsou » Σάβ 22 Ιουν, 2013 21:22

Σε απόδοση δεν έχω καμία διάφορα αντίθετα είναι ποιο ροπάτα χαμηλά και τα δυο αυτοκίνητα. Σε κατανάλωση είναι ελαφρώς καλύτερο το BRC γιατί είναι με OBD σύνδεση ενώ το AEB δεν είναι. Μιλάω για διάφορα της τάξης το 1-1,5% ποσοστό αμελητέο για εμένα. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την ποιότητα εγκατάστασης και εργασίας και από τα δυο συνεργεία και από τα δυο συστήματα.

Θα μου πεις τώρα γιατί έβαλα άλλο στο ένα και από στο άλλο αυτοκίνητο. Θα σου πω πως το BMW έχει μια ιδιαιτερότητα στο ρελαντί λόγω valvetronic οπότε ήθελα κάτι κορυφαίο σε ποιότητα υλικών και λογισμικού. Οι επιλογές μου ήταν περιορισμένες, ήμουν μεταξύ BRC PLUG AND DRIVE ή PRINS SILVERLINE 2. Ενας βασικός για εμένα λόγος που επέλεξα το πρώτο ήταν ο τρόπος λυπανσης και ένας δεύτερος ήταν και η μεγάλη διάφορα χρημάτων μεταξύ των δυο θεωρώντας δεδομένο πως με το prins θα έμπαινε και το valvecare για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μέχρι τώρα δεν έχω κανένα παράπονο αντιθέτως με προβληματικό μπουζί στον τρίτο κυλινδρο δούλεψε άψογα με μια πολυ μικρή σχεδόν ανεπεστητη αριθμία στο ρελαντί η οποία εξαφανίστηκε με το που έβαλα καινούργια μπουζί. Τα δε fuel trims και στα δυο αυτοκίνητα είναι στο + - 1% σε σχέση με την βενζίνη.
splitapsou
 
Δημοσιευσεις: 194
Εγγραφή: Σάβ 15 Σεπ, 2012 22:35

Re: Τοποθέτηση υγραερίου σε Opel Vectra C 1.8

Δημοσίευσηαπό Qgas » Κυρ 23 Ιουν, 2013 11:35

Σαφέστατα την καλύτερη δειχιριση των Valvetronic μοτερ οπως και των start n stop μηχανών η των υβριδικων Toyota Lexus την εχει το Prins.

Απο την άλλη και το ΑΕΒ εχει τις επιλογές Valvetronic , multiair , start n stop όπου γίνετε εξαιρετικη διαχείριση των μηχανών αυτών.

Η ίδια η Prins δεν απαιτεί valve care σε κανένα τα BMW αλλα στο κιτ της εχει την λαδιερα υποπίεσης JLM με αυστηρή οδηγία ελάχιστης χρήσης μαξιμουμ μιας σταγόνας ανα 10 δευτερόλεπτα. Ο εγκαταστατης εχει την επιλογη να μην την τοποθετήσει καθολου. Δεν έχουν αναφερθεί ποτε θέματα λιπανσης σε κινητήρες BMW με το κιτ της Prins.

Οι επιτυχημένες δικές μετατροπές με Valvetronic moter ξεπερνούν τις 70 και η οικονομία που κάνει το Silverline εχει αναφερθεί πολλές φορές εδω μέσα απο πολλούς χρήστες με το κιτ αυτο και σχεδόν σε όλα τα BMW forum, χωρις ένα απο αυτα να φορά Valvecare.

Θα δεις αρκετα απο αυτα με Μια ματιά στο showroom εταιριών. viewforum.php?f=24
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Τοποθέτηση υγραερίου σε Opel Vectra C 1.8

Δημοσίευσηαπό LPGas » Κυρ 23 Ιουν, 2013 11:43

dathens έγραψε: το BRC τα λέει electrovalves ειναι η δεν ειναι τυπου βενζίνης ;
Βλέπεις κάποια διαφορά σε απόδοση κατανάλωση κτλ ;


Που λέει ότι η BRC έχει μπεκ electrovalves?? :wtf:
3 χρόνια έχεις το seq 24 στο αυτοκίνητο σου, δεν σε ενημέρωσε ο μηχανικός - εγκαταστάτης σου ότι τα μπεκ σου είναι τύπου electro injector – βενζίνης?
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Τοποθέτηση υγραερίου σε Opel Vectra C 1.8

Δημοσίευσηαπό LPGas » Κυρ 23 Ιουν, 2013 11:55

splitapsou έγραψε:Σε απόδοση δεν έχω καμία διάφορα αντίθετα είναι ποιο ροπάτα χαμηλά και τα δυο αυτοκίνητα. Σε κατανάλωση είναι ελαφρώς καλύτερο το BRC γιατί είναι με OBD σύνδεση ενώ το AEB δεν είναι. Μιλάω για διάφορα της τάξης το 1-1,5% ποσοστό αμελητέο για εμένα. Είμαι απόλυτα ικανοποιημένος από την ποιότητα εγκατάστασης και εργασίας και από τα δυο συνεργεία και από τα δυο συστήματα.

Θα μου πεις τώρα γιατί έβαλα άλλο στο ένα και από στο άλλο αυτοκίνητο. Θα σου πω πως το BMW έχει μια ιδιαιτερότητα στο ρελαντί λόγω valvetronic οπότε ήθελα κάτι κορυφαίο σε ποιότητα υλικών και λογισμικού. Οι επιλογές μου ήταν περιορισμένες, ήμουν μεταξύ BRC PLUG AND DRIVE ή PRINS SILVERLINE 2. Ενας βασικός για εμένα λόγος που επέλεξα το πρώτο ήταν ο τρόπος λυπανσης και ένας δεύτερος ήταν και η μεγάλη διάφορα χρημάτων μεταξύ των δυο θεωρώντας δεδομένο πως με το prins θα έμπαινε και το valvecare για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Μέχρι τώρα δεν έχω κανένα παράπονο αντιθέτως με προβληματικό μπουζί στον τρίτο κυλινδρο δούλεψε άψογα με μια πολυ μικρή σχεδόν ανεπεστητη αριθμία στο ρελαντί η οποία εξαφανίστηκε με το που έβαλα καινούργια μπουζί. Τα δε fuel trims και στα δυο αυτοκίνητα είναι στο + - 1% σε σχέση με την βενζίνη.


Από τη στιγμή που τοποθετηθεί το BRC Plug and Drive στα BMW με τεχνολογία Valvetronic, η ρύθμιση πρέπει να γίνει στο δρόμο ή στο δυναμόμετρο. Επειδή γνωρίζουμε αρκετά καλά της απαιτήσεις του κινητήρα, τα αποτελέσματα από μια επιτυχημένη ρύθμιση είναι αυτά που μόλις προανέφερες.
Εμφανώς καλύτερη ροπή και ελαστικότητα στις χαμηλές στροφές και αύξηση κατανάλωσης της τάξης του 10-12 % σε σχέση με τη βενζίνη. Σαφώς η σύνδεση με την OBD παίζει ουσιαστικό ρόλο αφού βελτιστοποιεί συνεχώς τους χρόνους ψεκασμού και εξιδανικεύει την κατανάλωση.
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Τοποθέτηση υγραερίου σε Opel Vectra C 1.8

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 24 Ιουν, 2013 11:40

LPGas έγραψε:
dathens έγραψε: το BRC τα λέει electrovalves ειναι η δεν ειναι τυπου βενζίνης ;
Βλέπεις κάποια διαφορά σε απόδοση κατανάλωση κτλ ;


Που λέει ότι η BRC έχει μπεκ electrovalves?? :wtf:
3 χρόνια έχεις το seq 24 στο αυτοκίνητο σου, δεν σε ενημέρωσε ο μηχανικός - εγκαταστάτης σου ότι τα μπεκ σου είναι τύπου electro injector – βενζίνης?



Όχι βέβαια ο μηχανικός έγκαταστατης .. ειναι ένας λακαμας με πτυχίο , υπαρχει φανταζομαι και φθηνη έκδοση με ηλεκτροβαλβιδας ... που κυκλοφορεί ευρέως στην βόρεια Ελλάδα , πριν λίγες μέρες σε πρατήριο - συνεργείο στο Βόλο που άλλαξα φίλτρο τοποθετούσαν αυτα ... Η διαφορα τεράστια στο θόρυβο τα δικά μου ηταν σχεδόν αθόρυβα.
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Opel

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες





cron