Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό guest123 » Δευτ 26 Οκτ, 2015 18:05

Επειδή είμαι παντελώς άσχετος με τα αυτοκίνητα γενικότερα, θα ήθελα την συμβουλή σας για εγκατάσταση υγραεριοκίνησης σε Carisma 2004(έχω ήδη διαβάσει αρκετά πράγματα στο forum αλλά δεν έχω καταλήξει). Αν υπαρχει κάποιος που να έχει ήδη εγκαταστήσει σε αυτό το αμάξι, τι μοντέλο έβαλε; Βλέπω οι περισσότεροι έχουν brc αλλά είναι και άλλες εγκαταστάσεις με lovato..γενικά τι να προσέξω(πέρα από τις γενικές οδηγίες που έχω βρει εδώ-πχ πιστοποιητικά συνεργίου κτλ)
Ευχαριστώ
guest123
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 26 Οκτ, 2015 17:58

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό guest123 » Τρί 27 Οκτ, 2015 14:29

Κανείς;
guest123
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 26 Οκτ, 2015 17:58

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό manoliss » Τετ 28 Οκτ, 2015 02:27

καλο μαστορα ότι συστημα και να βαλεις θα δουλεψει.....φιλος που το εχει σε αντιστοιχο αμαξι τραβαει και τροχοσπιτο και είναι οκ...
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό guest123 » Τετ 28 Οκτ, 2015 04:04

Ποιο έχει βάλει ο φίλος; Δεν με νοιάζει να δώσω 100-200 ευρώ παραπάνω αρκεί να πάω συνεργείο μόνο 1-2 φορές και μετά να ξεχάσω ότι το έβαλα.. Εμένα μου συστήσαν το Brc seq24 πάντως και όχι το plug and drive(φαντάζομαι είναι ανώτερο αυτού που χρειάζομαι)..Επίσης για τις μάρκες(brc και lovato) ποια είναι η διαφορά; Γιατί τα brc μου βγαίνουν λίγο ακριβότερα..αλλά στο φορουμ δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση του πιο είναι ανώτερο..
guest123
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 26 Οκτ, 2015 17:58

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό antonis132 » Τετ 28 Οκτ, 2015 14:11

100αλογα να εχει το αυτοκινητο, σιγα τις απαιτησεις σε καυσιμο οτι και να του βαλεις θα δουλεψει
antonis132
 
Δημοσιευσεις: 435
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 14:34

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό labros » Τετ 28 Οκτ, 2015 16:36

guest123 έγραψε:Ποιο έχει βάλει ο φίλος; Δεν με νοιάζει να δώσω 100-200 ευρώ παραπάνω αρκεί να πάω συνεργείο μόνο 1-2 φορές και μετά να ξεχάσω ότι το έβαλα.. Εμένα μου συστήσαν το Brc seq24 πάντως και όχι το plug and drive(φαντάζομαι είναι ανώτερο αυτού που χρειάζομαι)..Επίσης για τις μάρκες(brc και lovato) ποια είναι η διαφορά; Γιατί τα brc μου βγαίνουν λίγο ακριβότερα..αλλά στο φορουμ δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση του πιο είναι ανώτερο..


Είναι καλύτερο από το Lovato γιατί έχει μπέκ τύπου βενζίνης ενώ το Lovato έχει ηλεκτροβαλβίδες. Τα μπέκ τύπου βενζίνης είναι πιο γρήγορα, πιο ακριβή και κάνουν καλύτερη διαχείριση του καυσίμου. Επιπλέον δεν θέλουν καμιά συντήρηση. Επίσης το BRC έχει πιο ποιοτικά υλικά στην κατασκευή του. Όχι ότι με LOVATO δε θα δουλέψει σωστά και όχι πως δεν υπάρχουν και άλλα συστήματα με μπέκ βενζίνης ή ποιοτικά υλικά. Ανάλογα με την τσέπη σου διαλέγεις. Το απλό Lovato είναι ένα τίμιο φθηνό σύστημα που έχει φορεθεί σε πολλά αυτοκίνητα και δουλεύει σωστά. Τo Brc ποιοτικά είναι ανώτερο (χωρίς να είναι το μόνο) αλλά πιο ακριβό.
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό guest123 » Τετ 28 Οκτ, 2015 23:27

labros έγραψε:
guest123 έγραψε:Ποιο έχει βάλει ο φίλος; Δεν με νοιάζει να δώσω 100-200 ευρώ παραπάνω αρκεί να πάω συνεργείο μόνο 1-2 φορές και μετά να ξεχάσω ότι το έβαλα.. Εμένα μου συστήσαν το Brc seq24 πάντως και όχι το plug and drive(φαντάζομαι είναι ανώτερο αυτού που χρειάζομαι)..Επίσης για τις μάρκες(brc και lovato) ποια είναι η διαφορά; Γιατί τα brc μου βγαίνουν λίγο ακριβότερα..αλλά στο φορουμ δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση του πιο είναι ανώτερο..


Είναι καλύτερο από το Lovato γιατί έχει μπέκ τύπου βενζίνης ενώ το Lovato έχει ηλεκτροβαλβίδες. Τα μπέκ τύπου βενζίνης είναι πιο γρήγορα, πιο ακριβή και κάνουν καλύτερη διαχείριση του καυσίμου. Επιπλέον δεν θέλουν καμιά συντήρηση. Επίσης το BRC έχει πιο ποιοτικά υλικά στην κατασκευή του. Όχι ότι με LOVATO δε θα δουλέψει σωστά και όχι πως δεν υπάρχουν και άλλα συστήματα με μπέκ βενζίνης ή ποιοτικά υλικά. Ανάλογα με την τσέπη σου διαλέγεις. Το απλό Lovato είναι ένα τίμιο φθηνό σύστημα που έχει φορεθεί σε πολλά αυτοκίνητα και δουλεύει σωστά. Τo Brc ποιοτικά είναι ανώτερο (χωρίς να είναι το μόνο) αλλά πιο ακριβό.


Καταρχάς ευχαριστώ για την πλήρη απάντηση. Αλλά τι ακριβώς εννοείς δεν θέλει συντήρηση γιατί εμένα μου είπαν για συντήρηση φίλτρου (25 ευρώ), ενώ ένας άλλος μηχανικός μου είπε ότι τα BRC έχουν ακριβά ανταλλακτικά γιατί πρέπει να αλλάζεις όλο το φίλτρο και όχι κάποιο μέρος του(όπως τα Lovato)..δεν νομίζω ότι μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα αλλά φαντάζομαι οι σχετικοί καταλαβαίνουν. Επίσης μου είπαν ότι ο αντιπρόσωπος της BRC είναι Βούλγαρος αν μπορεί να θεωρηθεί κακό αυτό..
και για να μου λυθεί ο φόβος..υπάρχει 1% πιθανότητα να σκάσει το όλο σύστημα σε περίπτωση βλάβης; ή θεωρείται πως στα επώνυμα συστήματα δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ πιθανότητα για κάτι τέτοιο;
ευχαριστώ και πάλι που βοηθάτε τους καινούργιους;)
guest123
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 26 Οκτ, 2015 17:58

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό tripas » Πέμ 29 Οκτ, 2015 00:03

Φίλε δες ποιοι είναι οι αντιπρόσωποι της BRC στην ελλάδα γιατι μάλλον έχεις μπλέξει με παπατζήδες.
http://www.brc.it/it/concessionarie_dett.asp?cod=GR

Επιπλεον η αξιοπιστια της BRC είναι δεδομένη αλλά μηχανημα είναι και παντα υπάρχει η πιθανοτητα ελαττωματικου εξαρτήματος, γι αυτο και υπάρχει εγγυηση 2 χρόνων.

Για κοιτα για "BRC ALBA" που είναι καινουργιο φθηνο προιον της BRC.
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό guest123 » Πέμ 29 Οκτ, 2015 00:46

tripas έγραψε:Φίλε δες ποιοι είναι οι αντιπρόσωποι της BRC στην ελλάδα γιατι μάλλον έχεις μπλέξει με παπατζήδες.
http://www.brc.it/it/concessionarie_dett.asp?cod=GR

Επιπλεον η αξιοπιστια της BRC είναι δεδομένη αλλά μηχανημα είναι και παντα υπάρχει η πιθανοτητα ελαττωματικου εξαρτήματος, γι αυτο και υπάρχει εγγυηση 2 χρόνων.

Για κοιτα για "BRC ALBA" που είναι καινουργιο φθηνο προιον της BRC.


Γεια σου φίλε..κοίτα..όταν λέω για προβλήματα δεν εννοώ ελαττωματικό εξάρτημα του τύπου: όχι τόσο καλή κατανάλωση..αλλά να μην λειτουργούν καλά οι βαλβίδες εκτόνωσης ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο είναι επικίνδυνο..εγώ σε αυτά αναφέρομαι..πράγματα που θα με βάλλουν σε κίνδυνο..οπότε η ερώτηση είναι με brc/lovato και άλλες τέτοιες επώνυμες υπάρχη η περίπτωση έκρηξης ή δεν ξέρω γω τι, έχω δει στο ιντερνετ;
Δεύτερη ερώτηση..το παπατζήδες από που ακριβώς το συμπέρανες;

edit: βρήκα κάπου στο forum ότι ο lp greece(στο λινκ που ανέβασες) είναι εισαγωγέας και συνεργάζεται με εγκαταστάτες..κάτι τέτοιο..αλλά για αυτό θα ρωτήσω κιόλας τους ίδιους)
edit2: η μόνη διαφορά μεταξύ brc alpha και seq 24 είναι το injectiors type που στο πρώτο είναι gp13 και στο δεύτερο pan-jet..χωρίς βέβαια να ξέρω τι θα πει αυτό..
guest123
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 26 Οκτ, 2015 17:58

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό donstefano » Πέμ 29 Οκτ, 2015 01:08

Το θεμα ειναι αν εχεις μαστορα καλο να στο βαλει το συστημα....Ουτε εκρηξεις ουτε ιστοριες θα χεις ουτε τιποτα.Τα βιντεο που κυκλοφορουν ναι σιγουρα θα σε-μας προβληματισουν απλα θεωρω οτι προκειτε για ερασιτεχνικες δουλειες που απο τετοιες εχει γεμισει ο κοσμος.
Αμα το βαλω εγω το κιτ στο αμαξι που δεν εχω ιδεα....αμα κανει μπαμ μετα ποιος φταιει?Γιατι η βενζινη δεν κανει μπαμ αμα καποιος κανει καμια ιστορια.
Ευφλεκτο το ενα ευλεκτο και το αλλο!
Παντως Ελλαδα ακομα κανενα μπαμ δεν εχω ακουσει ακομα.

Τωρα για τα συστηματα που λες.Εγω την επιλογη μου την βλεπεις απο κατω...BRC.Ηθελα κατι καλυτερο για το αμαξι.Αυτα που σου εγραψε ο φιλος για μπεκ injection και ηλεκτροβαλβιδες.Το BRC γενικα ειναι πιο ποιοτικο συστημα κατα τη γνωμη μου.Απο κει και περα ειναι η τσεπη του καθενος.Για το Lovato το οποιο ειναι μια πολυ καλη και αξιοπιστη επιλογη δεν εχω να πω κατι κακο.Το φοραει ο αδερφος μου σε KIA ceed χωρις προβλημα.Και σε ενα παλικαρι που το χε 5 χρονια σε kia ceed παλι του χαλασε στη 5ετια ο εγκεφαλος.Αυτο μπορει να συμβει σε οποιοδηποτε συστημα και μην ξεχναςς προ 5ετιας φορεμενο.

Τωρα για σερβις ενδεικτικα αναφερω BRC 25ευρω στα 15000 και 30000 45 ευρω.

Τωρα αν ο φιλος που σου ειπε για ακριβα τα BRC και φτηνοτερα τα Lovato πχ αν βαλεις καινουργια μπεκ της BRC σιγουρα ειναι ακριβοτερα.Καλα δε θα σου χαλαει το συστημα συνεχεια...Πρεπει να εισαι και Ο Νο 1 μαυρογατος....


Εν κατακλειδι για μενα αν εχεις τα λεφτα βαλε BRC αλλιως βαζεις Lovato που θα δουλεψουν μια χαρα και τα 2 να ξερεις και βρες καλο μαστορα να στο βαλει να σαι ησυχος.Αυτο ειναι το βασικοτερο γιατι οπως και να το κανουμε μετατροπη ειναι στο αμαξι και ο χειρουργος του πρεπει να τα κανει ολα με μερακι και σωστα!

Edit.Για μενα αν ειναι να βαλεις Alba...βαλε Lovato αν ειναι αρκετα φτηνοτερο γιατι στην ουσια δεν εχουν διαφορα.Το ALBA εχει μπεκ οχι injection.Ηλεκτροβαλβιδες απλες εχει...
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης





cron