Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 29 Οκτ, 2015 11:55

guest123 έγραψε:
labros έγραψε:
guest123 έγραψε:Ποιο έχει βάλει ο φίλος; Δεν με νοιάζει να δώσω 100-200 ευρώ παραπάνω αρκεί να πάω συνεργείο μόνο 1-2 φορές και μετά να ξεχάσω ότι το έβαλα.. Εμένα μου συστήσαν το Brc seq24 πάντως και όχι το plug and drive(φαντάζομαι είναι ανώτερο αυτού που χρειάζομαι)..Επίσης για τις μάρκες(brc και lovato) ποια είναι η διαφορά; Γιατί τα brc μου βγαίνουν λίγο ακριβότερα..αλλά στο φορουμ δεν έχω βρει ξεκάθαρη απάντηση του πιο είναι ανώτερο..


Είναι καλύτερο από το Lovato γιατί έχει μπέκ τύπου βενζίνης ενώ το Lovato έχει ηλεκτροβαλβίδες. Τα μπέκ τύπου βενζίνης είναι πιο γρήγορα, πιο ακριβή και κάνουν καλύτερη διαχείριση του καυσίμου. Επιπλέον δεν θέλουν καμιά συντήρηση. Επίσης το BRC έχει πιο ποιοτικά υλικά στην κατασκευή του. Όχι ότι με LOVATO δε θα δουλέψει σωστά και όχι πως δεν υπάρχουν και άλλα συστήματα με μπέκ βενζίνης ή ποιοτικά υλικά. Ανάλογα με την τσέπη σου διαλέγεις. Το απλό Lovato είναι ένα τίμιο φθηνό σύστημα που έχει φορεθεί σε πολλά αυτοκίνητα και δουλεύει σωστά. Τo Brc ποιοτικά είναι ανώτερο (χωρίς να είναι το μόνο) αλλά πιο ακριβό.


Καταρχάς ευχαριστώ για την πλήρη απάντηση. Αλλά τι ακριβώς εννοείς δεν θέλει συντήρηση γιατί εμένα μου είπαν για συντήρηση φίλτρου (25 ευρώ), ενώ ένας άλλος μηχανικός μου είπε ότι τα BRC έχουν ακριβά ανταλλακτικά γιατί πρέπει να αλλάζεις όλο το φίλτρο και όχι κάποιο μέρος του(όπως τα Lovato)..δεν νομίζω ότι μπορώ να το εξηγήσω καλύτερα αλλά φαντάζομαι οι σχετικοί καταλαβαίνουν. Επίσης μου είπαν ότι ο αντιπρόσωπος της BRC είναι Βούλγαρος αν μπορεί να θεωρηθεί κακό αυτό..
και για να μου λυθεί ο φόβος..υπάρχει 1% πιθανότητα να σκάσει το όλο σύστημα σε περίπτωση βλάβης; ή θεωρείται πως στα επώνυμα συστήματα δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ πιθανότητα για κάτι τέτοιο;
ευχαριστώ και πάλι που βοηθάτε τους καινούργιους;)


Εννοώ πως τα μπέκ τύπου βενζίνης δεν θέλουν καμιά συντήρηση ενώ οι ηλεκτροβαλβίδες θέλουν κάθε 30000χλμ άνοιγμα και ρύθμιση. Για τα φίλτρα σωστά σου το είπαν. Υπάρχουν δυο φίλτρα ένα αέριας φάσης και ένα υγρής τα οποία αλλάζονται στα διαστήματα που προτείνει ο κατασκευαστής. Αυτά υπάρχουν σε όλα τα συστήματα (είτε φθηνά είτε ακριβά)
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό guest123 » Πέμ 29 Οκτ, 2015 12:47

donstefano έγραψε:Το θεμα ειναι αν εχεις μαστορα καλο να στο βαλει το συστημα....Ουτε εκρηξεις ουτε ιστοριες θα χεις ουτε τιποτα.Τα βιντεο που κυκλοφορουν ναι σιγουρα θα σε-μας προβληματισουν απλα θεωρω οτι προκειτε για ερασιτεχνικες δουλειες που απο τετοιες εχει γεμισει ο κοσμος.
Αμα το βαλω εγω το κιτ στο αμαξι που δεν εχω ιδεα....αμα κανει μπαμ μετα ποιος φταιει?Γιατι η βενζινη δεν κανει μπαμ αμα καποιος κανει καμια ιστορια.
Ευφλεκτο το ενα ευλεκτο και το αλλο!
Παντως Ελλαδα ακομα κανενα μπαμ δεν εχω ακουσει ακομα.


Κοίτα..χτες κοιτούσα τι ζητάει το υπουργείο απ' το κτελ κτλ και είδα ότι για να σου δώσουν το χαρτί πρέπει να πληρεί πάρα πολλές προδιαγραφές που άμα δεν έχει παίξει μπινιά πιστεύω δεν παίζει να πάθεις τίποτα ποτέ..ή έτσι θέλω να πιστεύω.χαχα :roll:

Εν κατακλειδι για μενα αν εχεις τα λεφτα βαλε BRC αλλιως βαζεις Lovato που θα δουλεψουν μια χαρα και τα 2 να ξερεις και βρες καλο μαστορα να στο βαλει να σαι ησυχος.Αυτο ειναι το βασικοτερο γιατι οπως και να το κανουμε μετατροπη ειναι στο αμαξι και ο χειρουργος του πρεπει να τα κανει ολα με μερακι και σωστα!



τώρα για το μάστορα..πέρα από τις γνώμες εδώ..δεν υπάρχει κάποιο επίσημο έγγραφο(του υπουργείου πχ) που να λέει ποιοι είναι πιστοποιημένοι και ποιοι όχι;γιατί και σε αυτό το τομέα άκουσα πως παίζουν πολλές μαιμουδιές..

Edit.Για μενα αν ειναι να βαλεις Alba...βαλε Lovato αν ειναι αρκετα φτηνοτερο γιατι στην ουσια δεν εχουν διαφορα.Το ALBA εχει μπεκ οχι injection.Ηλεκτροβαλβιδες απλες εχει...

Το seq 24 που μου σύστησαν έχει ηλεκτροβαλβίδες ή injection..; γιατί δεν το έχω βρει πουθενά..
και επειδή είμαι ψιλοάσχετος..το injection κάνει καλύτερη διαχείριση κατανάλωσης;
guest123
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 26 Οκτ, 2015 17:58

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό labros » Πέμ 29 Οκτ, 2015 14:14

1) Να πάθεις ζημιά τύπου έκρηξης πολύ απίθανο. Δεν το έχω ακούσει τουλάχιστον στην Ελλάδα

2) Πιστοποιημένος είναι όποιος είναι ο ίδιος ή έχει στη δούλεψή του κάποιον μηχανικό αερίων καυσίμων. Ένας μηχανικός γίνεται τέτοιος παρακολουθώντας κάποια σεμινάρια. Παίζει όμως και να υπογράφει την εγκατάσταση κάποιος που δεν είναι στο κατάστημα. (οπότε δεν είναι πιστοποιημένος αλλά όχι και απαραίτητα άσχετος)

3) Το seq24 έχει μπεκ τύπου injection. Ναι κάνουν καλύτερη διαχείριση καυσίμου
chevrolet cruze 1.6 του 2010
BRC seq 32 με obd
4000 LPG
135000 σύνολο
labros
 
Δημοσιευσεις: 827
Εγγραφή: Δευτ 19 Μαρ, 2012 13:15

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό donstefano » Πέμ 29 Οκτ, 2015 14:18

To SEQ24 εχει injection μπεκ.Που σημαινει και καλυτερο-πιο ακριβη ψεκασμο...Με οτι αυτο μπορει να σημαινει.Καταναλωση και σωστα μιγματα στους θαλαμους.

Απο κει και περα στα κτεο σιγουρα κοιτανε καποιους κανονες ασφαλεις...Πχ μην εχει περασει ο αλλος τους σωληνες διπλα απο την εξατμιση του αυτοκινητου και καποια αλλα πραγματα.

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο μαστορας μπορει να μιην ειναι σχολαστικος να εχει σφιξει τις βιδες σωστα με μερακι και να εχεις μια ψιλοδιαροουλα κτλ.Χωρις να σημαινει οτι θα κανεις μπαμ.....

Χαρτι με εγκαταστατες απο το υπουργειο υπαρχει και οπου πας να ζητας να στο δειξουν...Ειναι υποχρεωμενοι!
Να το ψαξεις και στο ιντερνετ.Και μεσα εδω νομιζω καπου υπαρχει αν δεν κανω λαθος.
Το οτι εχει καποιος το χαρτι δε σημαινει οτι δεν ειναι τσαπατσουλης ομως με αποτελεσμα να εχεις μικροπροβληματακια μετα(λαμπακια check engine,λαθος ρυθμισουλες κτλ.) και να ψαχνεσαι καθε λιγο και λιγακι. :thumbdown:
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό guest123 » Σάβ 31 Οκτ, 2015 18:10

Αυτο ομως δεν σημαινει οτι ο μαστορας μπορει να μιην ειναι σχολαστικος να εχει σφιξει τις βιδες σωστα με μερακι και να εχεις μια ψιλοδιαροουλα κτλ.Χωρις να σημαινει οτι θα κανεις μπαμ.....


Καλά τα μικροπροβλήματα που διορθώνονται δεν με πειράζουν εφόσον είναι ακίνδυνα.. αλλά υπάρχουν και αυτά.. https://www.youtube.com/watch?v=5BQHfzg_qfw

Χαρτι με εγκαταστατες απο το υπουργειο υπαρχει και οπου πας να ζητας να στο δειξουν...Ειναι υποχρεωμενοι!
Να το ψαξεις και στο ιντερνετ.Και μεσα εδω νομιζω καπου υπαρχει αν δεν κανω λαθος.


Δεν βρήκα στο ίντερνετ έγγραφο με τα νόμιμα συνεργεία..και επιπλέον σε ένα συνεργείο μου είπαν πως και εκεί κάνουν λαδιές..δηλαδή σου δείχνουν χαρτί που είναι από άλλο συνεργείο ή άλλον εγκαταστάτη..και κάτι τέτοιες κλασικές ελληνικές μαλακίες..

Πάντως brc seq 24 στο αμάξι μου πιστεύετε είναι η "καλύτερη" επιλογή δεδομένου ότι μπορώ να διαθέσω τα χρήματα;
guest123
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 26 Οκτ, 2015 17:58

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό donstefano » Σάβ 31 Οκτ, 2015 18:41

Προσεξε τωρα.....Για 18 λεπτα καιγοντουσαν και τα 2 αμαξια.....Καλα δε μιλαω αν ηταν μεσα ανθρωπος θα ηταν καρβουνο πριν καν κανει μπαμ...
Με λιγα λογια ο κινδυνος θα ηταν για καποιον που θα ηταν καπου κοντα στο αμαξι ,πχ καποιος διασωστης.

Στο 1ο με ολα τα στανταρ ασφαλειας ειδες δεν κανει μπαμ.Στο 2ο με οτιναναι εγκατασταση ειδες τι εγινε.

Αρα διαλεγεις εγκαταστατη σωστο.
Οσο για τις αδειες θα δεις να εχει το ονομα του εγκαταστατη που α στο βαλει και οχι αλλου συνεργειου.Αυτη ειναι η γνωμη μου.

Οσο για το BRC seq 24 δεν ειναι φτηνη λυση αλλα για τα λεφτα αυτα ειναι ενα απο τα καλυτερα συστηματα που μπορεις να βαλεις.
Για μενα προχωρα το και βρες καλο παιδι να στο βαλει.Γνωμες θα βρεις αρκετες εδω ωστε να σε βοηθησουν κανεις την επιλογη σου....

Διαβασε και εδω
viewtopic.php?t=80&f=18
TOYOTA COROLLA 1.4 VVTI
BRC SEQUENT 24
donstefano
 
Δημοσιευσεις: 152
Εγγραφή: Πέμ 06 Αύγ, 2015 14:11

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό manoliss » Δευτ 02 Νοέμ, 2015 10:58

επειδη τα εχεις μπλεξει πολυ θα σου πω την γνωμη μου...
λοιπον τα Α και το Ω στην υγραεριοκινηση ειναι ο μαστορας και μετα το συστημα.
BRC ΣΑφως πιο ανωτερο συστημα απο το λοβατο και εχει και αλλες δυνατοτητες προγραμματισμου και εχει και μπεκ βενζινας
lovato ενα απλο λαικο συστημα ποιοτικο τιμιο για τα λ7 του εχει μπεκ ηλεκτοβαλβιδας αλλα δεν χρειαζονται συντηρηση βγαζουν συσνηθως ανετα και μεχρι 100.000 χλμτρα
τα φιλτρα ειναι παμθηνα και στα 2 συστηματα....
τωρα για ελλατωματικα εξαρτηματα αυτος ο παραγοντας παιζει σε ολα τα συστηματα,,,
να κοιταξεις αν το μοτερ σου ειναι σε blaωk list λογω μαλακων μταλλων...
αυτα και καλη επιλογη....
- Citroen Xantia 1600cc 8v mod 1999
- Citroen Xsara 1400cc 8V mod 2003
Lovato Fast & Easy
manoliss
 
Δημοσιευσεις: 715
Εγγραφή: Κυρ 26 Φεβ, 2012 00:37

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό guest123 » Δευτ 02 Νοέμ, 2015 21:28

Αρα διαλεγεις εγκαταστατη σωστο.
Οσο για τις αδειες θα δεις να εχει το ονομα του εγκαταστατη που α στο βαλει και οχι αλλου συνεργειου.Αυτη ειναι η γνωμη μου.


Εννοείς, να δω αν το χαρτί του εγκαταστάτη που θα μου δείξουν συμφωνεί με το συνεργείο; Δεν είναι ανεξάρτητα το ένα από το άλλο;

2)Αυτό που με τσαντίζει είναι ότι δεν υπάρχει ένα επίσημο επικαιροποιημένο έγγραφο του κράτους να βλέπω ποιοι είναι πιστοποιημένοι και ποιοι όχι!Και πρέπει εγώ ο άσχετος να μάθω 100 κομπίνες που κάνει ο καθένας.. Το λινκ που ανέβασες το έχω δει..αλλά τα λινκ είναι προπολεμικά..και εγώ που έψαξα μόνος μου δεν βρήκα κάτι εδώ http://www.yme.gr/index.php?getwhat=1&oid=202&id=&tid=202

να κοιταξεις αν το μοτερ σου ειναι σε blaωk list λογω μαλακων μταλλων...
Αυτό τι είναι; πρώτη φορά το βλέπω..
guest123
 
Δημοσιευσεις: 12
Εγγραφή: Δευτ 26 Οκτ, 2015 17:58

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό tripas » Δευτ 02 Νοέμ, 2015 22:09

Φίλε απο ποια περιοχή είσαι για να σε βοηθήσουμε να βρεις εγκαταστατη που να έχει καλή φημη.
Επιπλέον έχεις όχημα που είναι παρα πολύ καλο για μετρατροπή σε υγραέριο αν δεν κάνω λάθος τον κινητήρα 4G92 με τα 76KW δεν έχεις?
Τέλος αν εισαι απο αθήνα πήγαινε στον LPGAS που έχει συνεργειο για MITSUBISHI και επιπλέον είναι πολυ καλος εκγαταστατης LPG .
Δεν υπάρχει λόγος να αγχώνεσαι .Όταν με το καλο του βάλεις LPG θα χτυπάς το κεφαλι σου που δεν το έχεις κάνει έδω και τουλαχιστον 3 χρόνια
Citroen C4 sedan 1.6 TU5JP4-NFU 2008 , BRC P&D MY10 + LPG7
Άβαταρ μέλους
tripas
 
Δημοσιευσεις: 605
Εγγραφή: Κυρ 23 Μαρ, 2014 14:10

Re: Υγραεριοκίνηση Mitsubishi Carisma 2004

Δημοσίευσηαπό viallesi » Δευτ 02 Νοέμ, 2015 22:46

Πιο συνεργείο για mitsubisi έχει ο lpgas; Κάνει service και για honda;
viallesi
 
Δημοσιευσεις: 452
Εγγραφή: Τετ 04 Μαρ, 2015 11:32

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες





cron