Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό nioniosstr » Τρί 03 Απρ, 2012 12:55

Καλημέρα σας,

Νέο μέλος στην παρέα. Καλώς σας βρήκα.

Λοιπόν έχω και γω το colt και κάνω πολύ μεγάλη έρευνα αγοράς. Πολύ μεγάλο ποσοστό των εγκαταστατών στην Θεσσαλονίκη βάζει το lovato το οποίο από μηχανικό φίλο μου έδωσε άκυρο με την μια.
Αυτός μου προτείνε το landi lenzo, αλλά και από αρκετό διάβασμα και έρευνα έχω ακούσει πολύ καλά λόγια και για το kit της brc.

Πήγα λοιπόν χτες σε έναν εγκαταστάτη (Αντιπρόσωπος της BRC) και με φόβισε λίγο. Είχε μια λίστα της BRC την οποία το colt 1100 απαγορεύεται να μπει σύστημα, ενώ το 1300 με επιφύλαξη και κατάλληλες οδηγίες. http://www.brc.gr/problem.pdf

Μου είπε ότι θα γίνει ρύθμιση να πετάει λίγο βενζίνη και μέγιστη ταχύτητα με αέριο τα 140. Επίσης ή θα μπει ηλεκτρονική λαδιέρα (250 ευρώ extra), ή κάθε 10000κμ ένα πρόσθετο, το 163-164 micro logic.

Αυτά ισχύουν που μου είπε; Γιατί σε όσους ρώτησα δεν μου είπε κανένας ότι υπάρχει πρόβλημα με το συγκεκριμένο αμάξι.

Έχει ακούσει κάποιος κάτι παρόμοιο;

Ευχαριστώ πολύ!!!
nioniosstr
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 20:21

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό lamprosdl » Σάβ 07 Απρ, 2012 08:36

Καλημέρα φίλε.

Εγώ έχω βάλει το BRC SEQUENT 24 και ως τώρα έχω 20.000 χλμ χωρίς πρόβλημα. Επίσης έχω απλή λαδιέρα και προσέχω πολύ με το γκάζι. Ταχύτητες μέχρι 130 χλμ/Ω και μετά εάν θέλω παραπάνω το γυρίζω στην βενζίνη. Από επιδόσεις πολύ μικρή διαφορά. Κανένα πρόβλημα ως τώρα...
Mazda 6 BRC PLUG N DRIVE 84.000 km
Mitsubishi colt BRC sequent 24 70.000 km
Άβαταρ μέλους
lamprosdl
 
Δημοσιευσεις: 61
Εγγραφή: Δευτ 10 Ιαν, 2011 23:46

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό steliosthem » Σάβ 07 Απρ, 2012 11:54

Τα αυτοκινητα που μπαινουν στις λιστες απο τις ΙΔΙΕΣ τις εταιριες που πουλανε συστηματα υγραεριοκινησης δεν μπαινουν χωρις λογο. Αργα ή γρηγορα θα παρετε τις βαλβιδες στα χερια.
steliosthem
 
Δημοσιευσεις: 122
Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ, 2012 21:18

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό gakost » Σάβ 07 Απρ, 2012 12:40

steliosthem έγραψε:Τα αυτοκινητα που μπαινουν στις λιστες απο τις ΙΔΙΕΣ τις εταιριες που πουλανε συστηματα υγραεριοκινησης δεν μπαινουν χωρις λογο. Αργα ή γρηγορα θα παρετε τις βαλβιδες στα χερια.


Ερώτηση: Πως γίνεται ένας κινητήρας να είναι σε μαύρη λίστα για μια εταιρεία και όχι σε κάποια άλλη; :?:
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό steliosthem » Σάβ 07 Απρ, 2012 13:01

Οι κινητηρες στις λιστες μπαινουν με βαση την εμπειρια που εχει η καθε εταιρια σε καθε συγκεκριμενο κινητηρα. Το οτι εστω μια εταιρια εχει ενα κινητηρα στην black list δεν σε προβληματιζει; Και βεβαια τετοιες λιστες βγαζουν μονο σοβαρες εταιριες που σεβονται τις πελατες και τους εαυτους, για να το πω αλλιως ειναι μαγκια να λες μην αγοραζεις αυτο που πουλαω και εννοειτε οτι για να φτασουν στο σημειο να το πουνε εχουν πολυ σοβαρο λογο να το κανουν. Εαν δηλαδη ενας κινητηρας ειναι εστω και σε μια λιστα ειναι πολυ σοβαρος λογος για να μη βαλεις υγραεριο. Εσενα δηλαδη σε καθησυχάζει το οτι ενας κινητηρας βρισκεται σε μια μονο λιστα και οχι σε αλλη; Εγω το βλεπω αλλιως με ανησυχει που υπαρχει σε εστω και μια λιστα!
steliosthem
 
Δημοσιευσεις: 122
Εγγραφή: Δευτ 27 Φεβ, 2012 21:18

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό nioniosstr » Τρί 10 Απρ, 2012 11:15

Με αυτά που λέμε προβληματίζομαι πολύ αλλά :

1ον) δεν το πουλάω με τίποτα το αμάξι.
2ον) η βενζίνη θα πάει 2 ευρώ το καλοκαίρι

Αλλά ακόμα δεν άκουσα κανέναν να έχει βγάλει πρόβλημα ρε συ...
nioniosstr
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 20:21

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Τρί 10 Απρ, 2012 11:25

Το θεμα των βαλβιδων το εχουμε δαιμονοποιοησει,δεν ειναι δα και τοσο μεγαλη ζημια!
ΑΝ την παθεις, επισκευαζεις και λυνεις το προβλημα μια και καλη.
Το κοστος υπερκαλυπτεται απο την διαφορα στην τιμη των δυο καυσιμων ανετα σε περιπου 7,000χλμ στην χειροτερη περιπτωση.
Πιο ανυσηχητικο ειναι το θεμα του προκαταλυτη και του καταλυτη σε οσα εχουν προβλημα παρα οι βαλβιδες εδρες.
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 10 Απρ, 2012 14:05

.......... αν δεχεται ο μηχανικος να πληρωνεται οσο αποσβενω με το γκαζι....

( καταλαβαινεις πως το λεω - τη σημερον δεν ειναι ευκολο να εχεις μετρητο το οποιοδηποτε ποσο ξεπερναει καποιο - εστω και μικρό - ποσό...)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Προηγούμενη

Επιστροφή στο Mitsubishi

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες