Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό MitsuGas » Παρ 16 Μαρ, 2012 15:31

Καλησπερα και απο μενα ! Υστερα απο ωρες ψαξιμο εδω μεσα μπορω να πω οτι εχω ζαλιστει επισημως ...........
Ημουν πολυ κοντα στο να βαλω υγραεριο αλλα με τοσα προβληματα που διαβαζω αγχωθηκα !
Εχω ενα coltaki που δυστυχως κανει πολλα χιλιομετρα καθημερινως και το υγραεριο μοιαζει μονοδρομος αλλα μη τα φαω
σε επισκεψεις στο συνεργειο μια που μενω και αρκετα μακρια , Αναβυσσο .
Εχετε να προτεινετε απο την εμπειρια σας ενα καλο συστημα για αυτο το αυτοκινητο και καποιον εμπιστο εγκαταστατη
που αν ειναι δυνατο να ειναι κοντα μου ? Τωρα απο τιμες πανω κατω ολοι τα ιδια λενε , αν και θα προτιμουσα τη λυση
των ατοκων δοσεων που νομιζω οτι κανει μονο η ViaGas ..............
Ευχαριστω για το χρονο σας καλως σας βρηκα και ειμαι ασχετος με το θεμα !
MitsuGas
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 16 Μαρ, 2012 15:18

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό dathens » Σάβ 17 Μαρ, 2012 00:11

Δυστυχώς για άτοκες δόσεις δεν υπάρχουν πλέον ούτε οι έντονες γιατι οι τράπεζες έχουν κλείσει τις στριφιγγες τρελά αλλα στη viagas δεν θα σε συμβούλευα να πας πολυ ακριβή για τα φθηνά συστηματα που πουλάει. Άσχετα αν κάνει 24 δόσεις θα δώσεις 500 ευρω παραπάνω στο ιδιο σύστημα !! Δες εδω http://www.lpgas.gr brc http://www.qgas.gr prins http://www.europegas.pl

Άντε το καλοκαίρι να κάνουμε μπάνιο μαζι όλοι οι υγραεριοκινητοι λαγονησιου σαρωνιδας αναβυσσου !!

https://www.facebook.com/groups/Ygraeriokinitoi/
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Δευτ 19 Μαρ, 2012 16:23

αν διαθέτεις γερά νεύρα και το υγραέριο είναι μόνοδρομος για να το κρατήσεις το αμάξι σου,
και αν είσαι αποφασισμένος να το "παντρευτείς" καλή τυχη και προχώρα.

Ζήτα να δεις ανάλογη δουλειά και να σε πάνε βόλτα (απο όποιο μάστορα επιλέξεις) με ίδιο ή παραπλήσιο όχημα με το ίδιο κιτ, θα ζητήσεις διάφορα τεστ όπως με 4η απο 1000 ΣΑΛ σανίδωμα μέχρι κόφτη (θα βγείτε εθνική εννοείται...ή όπου έχει ανάλογη άπλα τέλος πάντων).

αν σκέφτεσαι να το δώσεις σε κάνα-δύο χρόνια, ξέχνα το δεν αξίζει ο κόπος τα έξοδα και η ταλαιπωρία, δώστο απο τώρα να ησυχάσεις.

να θυμάσαι: στα τούρμπο, με αέριο ψεκασμό ελαφρώς χειρότερα θα πας και ποτέ καλύτερα σε φουλ γκάζι. Με υγρό, ελαφρώς καλύτερα, λόγω χαμηλότερων θερμοκρασιών εισαγωγής
Στις χαμηλο-μεσαίες θα πάρεις κάτι και με πνεύμονα.

Αυτά τα ολίγα απο εμένα.
προς Θεού: μέχρι να στο παραδώσει και να κάνεις ένα ταξιδάκι αστραπή 100-150 χλμ..δε δίνεις cent τσακιστό.
Πές του το εξαρχής να δεις αν δεχθεί...αν είναι σίγουρος για τη δουλειά του θα δεχθεί και δε θα έχει τίποτα να φοβηθεί, ας μπει και αυτός μέσα στη τελική αν φοβάται μήπως δε πάρει ποτέ τα λ7 του.

Μη τη πατήσεις όπως εγώ και οι γνωστοί μου, ουδέν σφάλμα αναγνωρίζεται μετά το ταμείο....ξέρεις τι εννοω...μετά δεν είσαι σε προτεραιότητα όσο τα επόμενα θύματα και πας και σε γράφουν...κανονικά...(μιλάω για το 99% των μανιταριών που ξεφύτρωσαν)
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό LPGas » Δευτ 19 Μαρ, 2012 19:06

antonis8via έγραψε:προς Θεού: μέχρι να στο παραδώσει και να κάνεις ένα ταξιδάκι αστραπή 100-150 χλμ..δε δίνεις cent τσακιστό.
Πές του το εξαρχής να δεις αν δεχθεί...αν είναι σίγουρος για τη δουλειά του θα δεχθεί και δε θα έχει τίποτα να φοβηθεί, ας μπει και αυτός μέσα στη τελική αν φοβάται μήπως δε πάρει ποτέ τα λ7 του.



Δεν χρειάζονται οι παραπάνω ακρότητες ούτε φοβέρες.
Απλά πήγαινε να γνωρίσεις τον εγκαταστάτη και διάβασε το παρακάτω άρθρο

viewtopic.php?f=10&t=656
LPGas - BRC Gas Service
210-4100025
lpgas.gr
υγραεριοκινηση
Άβαταρ μέλους
LPGas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 1281
Εγγραφή: Δευτ 09 Μάιος, 2011 15:53
Τοποθεσία: Φωκαίας 4 - Πειραιάς - 2104100025

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό taxtsom » Δευτ 19 Μαρ, 2012 20:45

LPGas έγραψε:
antonis8via έγραψε:προς Θεού: μέχρι να στο παραδώσει και να κάνεις ένα ταξιδάκι αστραπή 100-150 χλμ..δε δίνεις cent τσακιστό.
Πές του το εξαρχής να δεις αν δεχθεί...αν είναι σίγουρος για τη δουλειά του θα δεχθεί και δε θα έχει τίποτα να φοβηθεί, ας μπει και αυτός μέσα στη τελική αν φοβάται μήπως δε πάρει ποτέ τα λ7 του.



Δεν χρειάζονται οι παραπάνω ακρότητες ούτε φοβέρες.
Απλά πήγαινε να γνωρίσεις τον εγκαταστάτη και διάβασε το παρακάτω άρθρο

http://lpgforum.gr/viewtopic.php?f=10&t=656

XΡEIAΖΟΝΤΑΙ Χρειαζονται ..... ΟΛΟΙ ειναι "καλοί" μεχρι αποδείξεως του αντιθέτου....
Μπραβο antonis8via πολύ σωστός :thumbup:
ΒΜW 316 ti Compact LPG by Alfa Gas
taxtsom
 
Δημοσιευσεις: 260
Εγγραφή: Πέμ 12 Ιαν, 2012 18:29

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Δευτ 19 Μαρ, 2012 21:08

LPGas έγραψε:
antonis8via έγραψε:προς Θεού: μέχρι να στο παραδώσει και να κάνεις ένα ταξιδάκι αστραπή 100-150 χλμ..δε δίνεις cent τσακιστό.
Πές του το εξαρχής να δεις αν δεχθεί...αν είναι σίγουρος για τη δουλειά του θα δεχθεί και δε θα έχει τίποτα να φοβηθεί, ας μπει και αυτός μέσα στη τελική αν φοβάται μήπως δε πάρει ποτέ τα λ7 του.



Δεν χρειάζονται οι παραπάνω ακρότητες ούτε φοβέρες.
Απλά πήγαινε να γνωρίσεις τον εγκαταστάτη και διάβασε το παρακάτω άρθρο

http://lpgforum.gr/viewtopic.php?f=10&t=656



δεν είναι ούτε ακρότητα ούτε φοβέρα φίλε μου.
Εσυ που είσαι επαγγελματίας ξέρεις καλά ότι αν θες να με κοροιδέψεις το κάνεις για πλάκα, τα κάνεις όλα να δουλεύουν τέλεια και αλλοίμονο σε μένα τον άσχετο αν καταλάβω τι έχεις κάνει σε μία βολτίτσα 3 χιλιομέτρων μέσα σε κίνηση....

Τη πάτησα εγώ που δεν είμαι χθεσινός και που έχω φτύσει αίμα να φτιάξω το αμάξι μου 240-250 άλογα και που θεωρώ ότι δε θα έπρεπε να πιαστώ κότσος.
Και όμως...έφαγα τη φλούδα μια χαρά...και κατάλαβα τι έπαθα την άλλη μέρα που βγήκα εθνική να πάω στη δουλειά.... απο εκει και πέρα η ταλαιπωρία και ο Γολγοθας διήρκησε κοντά 20 ημέρες, άπειρα σούρτα φέρτα, λεωφορεία, ταξί, ποδαρόδρομος και φουσκωμένος λογαριασμός κινητών...

οπότε.. ΟΥΤΕ cent....μεχρι να τσεκαριστεί το επίπεδο υπηρεσίας.
Και αν ακόμη του το ξυλώσει, η φθορά σε πλαστικά και οι τρύπες σε λαμαρίνες δε θα αποκατασταθούν 100% ΠΟΤΕ,
αρα ο ένας βάζει λίγες εργατώρες και ένα κιτ κόστους χονδρικής πόσο να πω απο 600 - 1400 εγώ σου λέω...
και ο πελάτης βάζει ένα αμάξι ΠΟΛΛΩΝ χιλιάδων ευρώ...θεωρω ότι ο 2ος ρισκάρει και όχι ο εγκαταστάτης!
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό MitsuGas » Τρί 20 Μαρ, 2012 16:12

Σας ευχαριστω ολους για το χρονο σας , ακομα βρισκομαι στη διαδικασια ψαξιματος και μακαρι να μπορουσα να κανω το τεστ που προτεινεις Αντωνη αλλα δε νομιζω να συμφωνησει κανενας εγκαταστατης . Σιγουρα θα παω σε καποιον επαγγελματια και πιστοποιημενο και οχι σε "μανιταρι" αλλα απο εμπειρια ξερω οτι μερικες παραμετρους δε μπορει να τις προβλεψει ουτε ο πιο καλος μαστορας . Μπορει να βαλω το καλυτερο συστημα στον πιο εμπειρο και παλι να εχω προβλημα .... εκει φαινεται ο επαγγελματιας και το after market service Που δυστυχως στην Ελλαδα σπανιζει . Ειχα μια προταση απο το συνεργειο μου που ειναι εξουσιοδοτημενο Mitsubishi να μου τοποθετησει υγραεριο και να μου μεινει και η εγγυηση για τα μηχανικα μερη μια που εχω ακομα 2 χρονια , βεβαια καλυπτομενη αποκλειστικα απο αυτον και οχι απο αλλο εξουσιοδοτημενο συνεργειο . Καποια στιγμη περυσι που ειχα αντιμετωπισει προβλημα με το αυτοκινητο μου ειχε δωσει ενα αυτοκινητο εξυπηρετησης ιδιο μοντελο με υγραεριο και μπορω να πω οτι εμεινα ευχαριστημενος χωρις ομως να εχω στο νου μου να βαλω οποτε και δεν εκανα και κανενα ιδιαιτερο τεστ .... παρατηρησα μονο την οικονομια :) Βεβαια ο συγκεκριμενος δεν κανει ατοκες δοσεις πραγμα περιεργο για τοσο μεγαλο συνεργειο ..... Αληθεια τις δοσεις τις κανει η τραπεζα μας και η καρτα μας , οι εγκαταστατες μια χαρα περνουν τα λεφτα τους , απορω λοιπον γιατι πολλοι δεν κανουν οι καποιοι αλλοι βαζουν παραλογους τοκους ..... στο 2012 ειμαστε και το πλαστικο χρημα ειναι το πλεον αξιοπιστο ..... ας εκσυγχρονιστουμε επιτελους για να κανουμε ολοι την δουλεια μας .
Εχω καταληξει σε 1 - 2 συν το συνεργειο μου και ελπιζω να μη μπλεξω σε περιπετειες , αλλα δυστυχως με την βενζινη τον Ιουνιο να φτανει στα 2 ευρω η λυση ακομα και η ταλαιπωρια της ολης διαδικασιας φαινεται επιτακτικη ..... Παρακαλω τους επαγγελματιες να αντιστρεψουν το κλιμα , να γινουν πιο υπευθυνοι και πιο συγκεκριμενοι στο τι βαζουν και πως και για ποσο , να εκπαιδευτουν και να φτιαξουν και λιγο τα site τους ..... Υγραεριο απο μας και σιγουρα και το καλυτερο και οικονομια κλπ κλπ χωρις να αναφερουν τι και πως ...... :mrgreen:
Και μια παρατηρηση , αυτος ο μετρητης του υγραεριου δεν μοιαζει σε ολα τα συστηματα λιγο παιδικος και συναμα ανακριβης ? :)
MitsuGas
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Παρ 16 Μαρ, 2012 15:18

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό antonis8via » Τετ 21 Μαρ, 2012 16:27

οχι φίλε,

όταν είναι σίγουρος για το τι κάνει...θα συμφωνήσει με τη πρότασή σου.
Δε σου είπα να τους πεις "δώστο μου ένα χρόνο να το δοκιμάσω" μιλάμε έστω για μία γρήγορη βόλτα στην εθνική...μέχρι Αφιδνές και πίσω σε ώρα που είναι χαλαρά.

Η καλή μέρα απο το πρωί φαίνεται...αν τα πρώτα πιεσμένα 100 χλμ είναι οκ...συνήθως δε θα έχεις άλλα θέματα με λαμπάκια κλπ.

Αν θες την άποψή μου, εφόσον έχεις ήδη οδηγήσει ιδιο αμάξι στο εξουσιοδοτημένο σου...με υγραέριο,
να πας εκει και μονο εκει και ας δώσεις και 300 ευρώ παραπάνω που λέει ο λόγος.
antonis8via
 
Δημοσιευσεις: 362
Εγγραφή: Τρί 24 Ιαν, 2012 12:41

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό BOURTZI » Παρ 23 Μαρ, 2012 08:56

antonis8via έγραψε:οχι φίλε,

όταν είναι σίγουρος για το τι κάνει...θα συμφωνήσει με τη πρότασή σου.
Δε σου είπα να τους πεις "δώστο μου ένα χρόνο να το δοκιμάσω" μιλάμε έστω για μία γρήγορη βόλτα στην εθνική...μέχρι Αφιδνές και πίσω σε ώρα που είναι χαλαρά.

Η καλή μέρα απο το πρωί φαίνεται...αν τα πρώτα πιεσμένα 100 χλμ είναι οκ...συνήθως δε θα έχεις άλλα θέματα με λαμπάκια κλπ.

Αν θες την άποψή μου, εφόσον έχεις ήδη οδηγήσει ιδιο αμάξι στο εξουσιοδοτημένο σου...με υγραέριο,
να πας εκει και μονο εκει και ας δώσεις και 300 ευρώ παραπάνω που λέει ο λόγος.

Το τελευταιο που ειπες ειναι το πιο σωστο και η καλυτερη συμβουλη.
Ουτε τρελλες συμφωνιες λες και θα κανει την αγορα του αιωνα ουτε να καθεται ο ανθρωπος να μαλωνει με τον καθε μαστορα.
Παντως η εγκατασταση υγραεριου ειναι κατι πολυ απλο και εμεις κοντευουμε να την αναγαγουμε σε πυρηνικη φυσικη.
Accelerating engine science
Άβαταρ μέλους
BOURTZI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 302
Εγγραφή: Σάβ 25 Φεβ, 2012 16:45

Re: Τι να βαλω και που σε MITSUBISHI Colt CZ3 ?

Δημοσίευσηαπό fokion » Παρ 23 Μαρ, 2012 14:00

Αγαπητε μου φιλε BOUTZI εχεις ΑΠΟΛΥΤΟ δικιο στην τελευταια προταση σου...
με μια λεπτομερεια

Η εγκατασταση υγραεριου ειναι πολυ απλή κι ευκολή για οποιον ειναι μηχανικός...

αν εγω πχ εβαζα ηχοσυστηματα και το γυρισα σε υγραεριο γιατι "αυτο πουλαει" τοτε ναι ΕΙΝΑΙ πυρινική φυσικη...

Θα μου πεις κι οπελατης που παει σε car audio καταστημα να βαλει υγραεριο ποσο στοκος ειναι??? Ναι οκ σωστο κι αυτο...

( Δε μιλαω για το συγκεκριμενο συν-φορουμιτη που ξεκινησε το θεμα ετσι?? Γενικά μιλλάω)
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Επόμενο

Επιστροφή στο Mitsubishi

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες