Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό tasosclubman » Τετ 14 Μάιος, 2014 03:33

καλησπερα.. ειμαι καινουριος στο forum και ο λόγος που γράφτηκα είναι να ενημερωθώ σχετικά με τα συστήματα υγραερίου που θα μπορουσα να βάλω στο αυτοκινητο μου ('09 μοντελο 1800cc 184hp). εχω 35.000km. 25.000km απο τον προηγουμενο ιδιοκτήτη. τα 10.000km εχω κανει εγώ σε διάστημα 5 μηνών, με 10lt/100km μεση καταναλωση βενζίνης με κίνηση 60% εκτός πόλης-εθνικη κυρίως και 40% εντός πόλης- Αθήνα. δηλαδή για να καταλαβετε εχω εκτός περίπου 7,8λτ/100χμ και εντός περίπου 12,3λτ/100χμ. θέλω να βάλω υγραέριο για εξοικονόμηση χρημάτων αλλα δεν γνωρίζω ποιο συστημα να επιλέξω. εχω παει σε 2 εγκαταστάτες. ο ενας- τσοπελογιαννης- μου πρότεινε landirenzo,stag, prins silverline, kai prins vsi (I ή II δεν θυμαμαι)- τσοπελογιαννης (δίνει εγγύηση για τον κινητήρα, θετικό για μένα! κατα τα άλλα ο υπάλληλος που με εξυπηρέτησε ήταν άσχετος. μιλούσε σαν να προκειται με τα 900-1000 ευρω να αγοράσω τα χαρτιά στα οποια έγραφε τα συστηματα και τις ονομασιες. δεν μου εξηγουσε δηλαδη τις διαφορες των συστηματων. και μιλουσε μονο για μαρκες και πρωτιες αυτών σε ποιότητα κλπ.). ο δεύτερος που επισκέφθηκα ήταν ένας εγκαταστάτης στη βουλιαγμένης. μίλησα απευθείας με το αφεντικο-εγκαταστάτη μου τα παρουσιασε πολυ πιο απλα τα πραγματα χωρις φαμφάρες και βαρύγδουπους τίτλους για το προϊόν. Πρότεινε ένα σύστημα της MG MOTOR GAS. μου μιλησε για αυτορυθμιζόμενο εγκέφαλο και μου εξηγησε καποιες αλλες απορίες που ειχα. δεν την εχω ξανακουσει ομως αυτη την εταιρια... δεν μου ειπε οτι "ταιριαζει" στο συγκεκριμενο αυτοκίνητο, αλλα ότι προσαρμόζεται πλήρως το συστημα. τα λεω με δικα μου λόγια τωρα, όπως τα καταλαβαινω εγω.. αν εχει καποιος εμπειρια ας με βοηθήσει. ευχαριστω!! :thumbup:
tasosclubman
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 12:04

Re: Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τετ 14 Μάιος, 2014 20:01

Σε αυτο το μοτερ prins silverline ειναι ιδανικο ... εμεις εχουμε πανω απο 250 τετοια στο δρομο και αν δεις εδω τρεχει προσφορα deals_qgas.php

τα υπολοιτα για τις εγγυησεις διαβασε τους ορους... τα ψιλα γραμματα... εχει γινει εκταινεστερη αναφορα εδω μεσα ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό tasosclubman » Τετ 14 Μάιος, 2014 20:34

Καλησπερα.. ευχαριστω για την πληροφορια. Εχω στο προγραμμα μου να περασω να ενημερωθω.
tasosclubman
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 12:04

Re: Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό drspiros » Τετ 14 Μάιος, 2014 22:31

Απλά πράγματα: Ρώτα τον εγκαταστάτη σου αν η εγγύηση καλύπτει έδρες και βαλβίδες εξαγωγής και μετά έλα να μοιραστείς την απάντηση μαζί μας. :twisted:
Ford Focus CC 1.6
EuropeGas EG Avance 32
drspiros
 
Δημοσιευσεις: 201
Εγγραφή: Σάβ 10 Αύγ, 2013 23:49

Re: Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό ApLeRiX » Τετ 14 Μάιος, 2014 22:41

Ο Τσοπελογιάννης είναι ένα σούπερ μάρκετ υγραεριοκίνησης . Έχει τόσους πολλούς υπαλλήλους που αμφιβάλω σε 10 ίδια αυτοκίνητα θα βρει κάποιος 2-3 το ίδιο ρυθμισμένα.. Εμένα με ενόχλησε το γεγονός , πολύ όμως , που του είπα ότι το αυτοκίνητο έχει πρόγραμμα. Δε σου βάζω λέει γιατί έχεις πρόγραμμα. Γιατί ρε μάστορα δε βάζεις δηλ ; Άγραφος εγκέφαλος θεωρείται ο hondata όχι παράλληλος. Τι σε δυσκολεύει δηλ ; Μήπως επειδή η ρύθμιση είναι μια βόλτα στην Αττική οδό που είναι διπλά για 1 έξοδο , επιστροφή και τέρμα ; Προφανώς έτσι θα είναι γιατί αμφιβάλω αν με τόσο μεγάλο αριθμό αυτοκινήτων εκεί μέσα να προλαβαίνει κάποιος να κάνει κάτι καλύτερο... Μακριά και αγαπημένοι και ας βάλει την εγγύηση εκεί που νομίζει...
Από την άλλη παίζει να είναι από τους φτηνότερους στην αγορά για τα συστήματα που τοποθετεί. Για αυτοκίνητα με "φτηνά" μοτέρ χωρίς απαιτήσεις και με λίγα άλογα ίσως να αξίζει το ρίσκο.
ApLeRiX
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 16 Απρ, 2014 18:52

Re: Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τετ 14 Μάιος, 2014 23:50

ApLeRiX έγραψε:Ο Τσοπελογιάννης είναι ένα σούπερ μάρκετ υγραεριοκίνησης . Έχει τόσους πολλούς υπαλλήλους που αμφιβάλω σε 10 ίδια αυτοκίνητα θα βρει κάποιος 2-3 το ίδιο ρυθμισμένα.. Εμένα με ενόχλησε το γεγονός , πολύ όμως , που του είπα ότι το αυτοκίνητο έχει πρόγραμμα. Δε σου βάζω λέει γιατί έχεις πρόγραμμα. Γιατί ρε μάστορα δε βάζεις δηλ ; Άγραφος εγκέφαλος θεωρείται ο hondata όχι παράλληλος. Τι σε δυσκολεύει δηλ ; Μήπως επειδή η ρύθμιση είναι μια βόλτα στην Αττική οδό που είναι διπλά για 1 έξοδο , επιστροφή και τέρμα ; Προφανώς έτσι θα είναι γιατί αμφιβάλω αν με τόσο μεγάλο αριθμό αυτοκινήτων εκεί μέσα να προλαβαίνει κάποιος να κάνει κάτι καλύτερο... Μακριά και αγαπημένοι και ας βάλει την εγγύηση εκεί που νομίζει...
Από την άλλη παίζει να είναι από τους φτηνότερους στην αγορά για τα συστήματα που τοποθετεί. Για αυτοκίνητα με "φτηνά" μοτέρ χωρίς απαιτήσεις και με λίγα άλογα ίσως να αξίζει το ρίσκο.


Δεν νομίζεις πως αν δεν έκανε καλή δουλειά θα είχε μαθευτεί και δεν θα έβλεπες ούτε ένα αυτ/το εκεί μέσα?
Την ρύθμιση-προγραμματισμό δεν την κάνουν όλοι παρα 2-3 άτομα, οι υπόλοιποι απλά κάνουν την εγκατάσταση! Όσο για το ότι δεν ανέλαβε το όχημά σου, τουλάχιστον δηλώνει ότι δεν κάνει "αρπακτές" θα προτιμούσες να σου το μετατρέψει χωρίς να μπορεί να σου εγγυηθεί ότι θα δουλέψει απροβλημάτιστα?
Από προσωπική εμπειρία, είναι από τους αξιόπιστους επαγγελματίες, ως τώρα δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα και μάλιστα τηρεί σχολαστικά αναλυτικό αρχείο για κάθε αυτ/το (ποιος έκανε την εγκατάσταση, ποιος την ρύθμιση από τους τεχνικούς, τι συντηρήσεις ή αντικαταστάσεις γίνανε κ.τ.λ.).
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό ApLeRiX » Πέμ 15 Μάιος, 2014 00:42

δεν κατάλαβες τι έγραψα... δεν είπα ότι κάνει αρπαχτές , είπα ότι δε πρόκειται να εστιάσει καθόλου σε αυτοκίνητο που έχει δυσκολία στην εγκατάσταση. Και δεν εννοώ να είναι σε λίστες κτλ. Εμένα αυτό μου αρκεί . Πολύ πιθανό οι τεχνικοί του να είχαν άλλη άποψη όσον αφορά το αυτοκίνητό μου από αυτή που μου εξέφρασε. Όμως με εμένα έπαιξε και έχασε... Το αυτοκίνητό μου ΔΕΝ έχει παράλληλο , έχει πρόγραμμα .ΑΛΛΟ το ένα , ΑΛΛΟ το άλλο.

Προφανώς και πρέπει να τηρεί αρχείο για να ξέρουν ποιος έχει ρυθμίσει τι.
ApLeRiX
 
Δημοσιευσεις: 20
Εγγραφή: Τετ 16 Απρ, 2014 18:52

Re: Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Πέμ 15 Μάιος, 2014 11:06

ApLeRiX έγραψε:δεν κατάλαβες τι έγραψα... δεν είπα ότι κάνει αρπαχτές , είπα ότι δε πρόκειται να εστιάσει καθόλου σε αυτοκίνητο που έχει δυσκολία στην εγκατάσταση. Και δεν εννοώ να είναι σε λίστες κτλ. Εμένα αυτό μου αρκεί . Πολύ πιθανό οι τεχνικοί του να είχαν άλλη άποψη όσον αφορά το αυτοκίνητό μου από αυτή που μου εξέφρασε. Όμως με εμένα έπαιξε και έχασε... Το αυτοκίνητό μου ΔΕΝ έχει παράλληλο , έχει πρόγραμμα .ΑΛΛΟ το ένα , ΑΛΛΟ το άλλο.

Προφανώς και πρέπει να τηρεί αρχείο για να ξέρουν ποιος έχει ρυθμίσει τι.


Έχεις απόλυτο δίκιο, επειδή και εγώ έχω λιγάκι το μικρόβιο της βελτίωσης (ανάθεμα την κρίση) και είχα βρει και κιτ κομπρέσορα και το συζήτησα με τους τεχνικούς και μου είχαν πει πως με άλλα μπεκ, πνεύμονα και ρύθμιση θα δούλευε κανονικά, πόσο δε μάλλον με ένα απλό πρόγραμμα! ;)
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό tasosclubman » Παρ 16 Μάιος, 2014 17:49

drspiros έγραψε:Απλά πράγματα: Ρώτα τον εγκαταστάτη σου αν η εγγύηση καλύπτει έδρες και βαλβίδες εξαγωγής και μετά έλα να μοιραστείς την απάντηση μαζί μας. :twisted:

Δεν ειναι εγκαταστατης μου ο τσοπελογιαννης, πρωτον, και δευτερον παρατηρησα κι εγω αυτες τις "απουσιες" στην καλυψη της εγγυησης. Ευχαριστω για την παρατηρηση
tasosclubman
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 12:04

Re: Σύστημα LPG σε Mercedes CLC200 Kompressor

Δημοσίευσηαπό tasosclubman » Τετ 21 Μάιος, 2014 00:22

Δέν γνωρίζει κάποιος για αυτή την εταιρεία που αναφέρω πιο πάνω? την MG Motor Gas
tasosclubman
 
Δημοσιευσεις: 6
Εγγραφή: Δευτ 12 Μάιος, 2014 12:04

Επόμενο

Επιστροφή στο Mercedes

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση : Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 1 επισκέπτης