Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Peugeot 307 SW 1600

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ LPG ΣΕ PEUGEOT 307 SW 1600

Δημοσίευσηαπό gakost » Τρί 06 Σεπ, 2011 21:16

Για το θέμα του δείκτη βενζίνης, χωρίς να μπορώ να σου πω συγκεκριμένα κάτι γιατί δεν το ξέρω αλλά θα σου πω τι σκέφτομαι σύμφωνα με την απλή λογική και τι θα δοκίμαζα αν είχα αντίστοιχο θέμα πριν αρχίσω να ψάχνομαι με πλακέτες και ηλεκτρονικά. Από όσο έχω διαβάσει ο εγκέφαλος διαβάζει το φλοτέρ μόνο όταν βάζεις βενζίνη και από εκεί και πέρα κατεβαίνει η ένδειξη σύμφωνα με τις πληροφορίες κατανάλωσης που δίνει η ECU του αυτοκινήτου. Για να κάνει reset όταν βάζεις βενζίνη λογικά θα έχει κάποιον διακόπτη ή αισθητήρα στο πορτάκι της βενζίνης (ή στην τάπα ;) ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο ίσως να μπορείς να επαναφέρεις την ένδειξη απλά ανοιγοκλείνοντας το πορτάκι (ή την τάπα). Ξαναλέω δεν ξέρω αν "στέκει" τεχνικά , αλλά το ρημάδι κάπως πρέπει να καταλαβαίνει ότι βάζεις βενζίνη.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ LPG ΣΕ PEUGEOT 307 SW 1600

Δημοσίευσηαπό tasgaz » Τρί 06 Σεπ, 2011 22:40

gakost έγραψε:Για το θέμα του δείκτη βενζίνης, χωρίς να μπορώ να σου πω συγκεκριμένα κάτι γιατί δεν το ξέρω αλλά θα σου πω τι σκέφτομαι σύμφωνα με την απλή λογική και τι θα δοκίμαζα αν είχα αντίστοιχο θέμα πριν αρχίσω να ψάχνομαι με πλακέτες και ηλεκτρονικά. Από όσο έχω διαβάσει ο εγκέφαλος διαβάζει το φλοτέρ μόνο όταν βάζεις βενζίνη και από εκεί και πέρα κατεβαίνει η ένδειξη σύμφωνα με τις πληροφορίες κατανάλωσης που δίνει η ECU του αυτοκινήτου. Για να κάνει reset όταν βάζεις βενζίνη λογικά θα έχει κάποιον διακόπτη ή αισθητήρα στο πορτάκι της βενζίνης (ή στην τάπα ;) ΑΝ ισχύει κάτι τέτοιο ίσως να μπορείς να επαναφέρεις την ένδειξη απλά ανοιγοκλείνοντας το πορτάκι (ή την τάπα). Ξαναλέω δεν ξέρω αν "στέκει" τεχνικά , αλλά το ρημάδι κάπως πρέπει να καταλαβαίνει ότι βάζεις βενζίνη.




viewtopic.php?f=3&t=72&start=30 Τελευταίο Post Το ελυσα το προβλημα
Περισσότερη βοηθεια με pm
tasgaz
 
Δημοσιευσεις: 4
Εγγραφή: Τρί 12 Ιούλ, 2011 22:04

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ LPG ΣΕ PEUGEOT 307 SW 1600

Δημοσίευσηαπό achiles » Τετ 07 Σεπ, 2011 19:07

APHS έγραψε:Τελικα τοποθετησα κι εγω ενα LPG συστημα της BRC σε ενα Peugeot 307. Το αυτοκινητο παει καλα οπως και με τη βεντζινη και μπορωνα πω οτι εχει καλυτερα τραβηγματα λογω προφανως των περισσοτερων οκτανιων του LPG(112 αν δεν κανω λαθος). Το προβλημα με το Peugeot ειναι οτι ο δεικτης βεντζινης δειχνει σα να κανει καταναλωση οποτε σε μπερδευει. Θελω να ρωτησω αν βρεθηκε τελικα λυση με την εγκατασταση καποιας πλακετας ή οχι?


καλοταξιδο αρη.
εχω το 307 sw και σκεφτομαι για BRC.που το εβαλες και ποσο σου στοιχισε?
achiles
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Σάβ 27 Αύγ, 2011 18:45

Re: ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ LPG ΣΕ PEUGEOT 307 SW 1600

Δημοσίευσηαπό giorgos1 » Κυρ 18 Σεπ, 2011 03:14

Αρη καλοταξιδο με πολλά οικονομικα και απροβληματηστα χιλιόμετρα και από εμένα .Εγώ όταν ρώτησα στην Peugeot στη Σέρρες μου είχαν πει για BRC ( 4 γενιά ) 1400 ευρώ και το κτεο δικό τους .Τα παιδιά στην Peugeot ήταν πολύ ευγενικα . Εγώ για τους δικούς μου λόγους έβαλα ICOM ( 5 γενιά ) 2000 ευρώ και το κτεο δικό μου. Όλα αυτα πριν 4 μήνες και 7000 χλμ B-) B-)
giorgos1
 
Δημοσιευσεις: 8
Εγγραφή: Κυρ 01 Μάιος, 2011 23:30

Re: LPG σε Peugeot 307 SW 1600

Δημοσίευσηαπό biltripolis » Δευτ 27 Αύγ, 2012 14:55

Πώς Λύσατε αλήθεια το πρόβλημα με την Ρεζέρβα ? Εχω βάλει ένα Zavolli με τη δεξαμενή υγραερίου στη θέση της Ρεζέρβας.Προσπαθώ αρκετό καιρό να βρώ μια mini Ρεζέρβα .Μήπως κάποιος απο το Forum μπορεί να μού πεί απο ποιό μοντέλο mini Ρεζέρβα ταιριάζει στο 307 SW-(2004 Mοντέλο)-Ευχαριστώ
biltripolis
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 27 Αύγ, 2012 14:44

Re: LPG σε Peugeot 307 SW 1600

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 02 Σεπ, 2012 00:30

Αγοράζεις Κιτ επισκευής και έχεις και πλήρη οδική στην ασφάλεια. Η ρεζέρβα είναι στην αποθήκη.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: Απ: LPG σε Peugeot 307 SW 1600

Δημοσίευσηαπό MeddlingMageGR » Κυρ 02 Σεπ, 2012 03:37

biltripolis έγραψε:Πώς Λύσατε αλήθεια το πρόβλημα με την Ρεζέρβα ? Εχω βάλει ένα Zavolli με τη δεξαμενή υγραερίου στη θέση της Ρεζέρβας.Προσπαθώ αρκετό καιρό να βρώ μια mini Ρεζέρβα .Μήπως κάποιος απο το Forum μπορεί να μού πεί απο ποιό μοντέλο mini Ρεζέρβα ταιριάζει στο 307 SW-(2004 Mοντέλο)-Ευχαριστώ


Καταρχάς την Ρεζέρβα εγώ την παίρνω μόνο στα ταξίδια. Έχει βάρος, το ξέρω. Αλλά από το να δώσω 90 ευρώ για μια τρόμπα κ ένα υγρό, προτιμώ να την βάζω στο πίσω κάθισμα πίσω από του οδηγού. Έτσι κ αλλιώς είμαι κοντά 1.95, το αυτοκίνητο είναι coupe, άρα οι πίσω θέσεις είναι περιορισμένες κ δεν κάθεται κανείς. Τώρα μέσα στην Αθήνα, σε κάθε στενό έχει κ βουλκανιζατέρ που λέει ο λόγος. Εχω κ οδική, και όλα καλά.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2
MeddlingMageGR
 
Δημοσιευσεις: 186
Εγγραφή: Παρ 03 Δεκ, 2010 15:59

Re: Απ: LPG σε Peugeot 307 SW 1600

Δημοσίευσηαπό gakost » Κυρ 02 Σεπ, 2012 14:23

MeddlingMageGR έγραψε:Καταρχάς την Ρεζέρβα εγώ την παίρνω μόνο στα ταξίδια. Έχει βάρος, το ξέρω. Αλλά από το να δώσω 90 ευρώ για μια τρόμπα κ ένα υγρό, προτιμώ να την βάζω στο πίσω κάθισμα πίσω από του οδηγού. Έτσι κ αλλιώς είμαι κοντά 1.95, το αυτοκίνητο είναι coupe, άρα οι πίσω θέσεις είναι περιορισμένες κ δεν κάθεται κανείς. Τώρα μέσα στην Αθήνα, σε κάθε στενό έχει κ βουλκανιζατέρ που λέει ο λόγος. Εχω κ οδική, και όλα καλά.

Sent from my HTC Desire HD A9191 using Tapatalk 2


Με 90€ παίρνεις σχεδόν 3 πλήρη κιτ. Καμία 35€ έχει αν το ψάξεις ένα καλό. Εμένα πάντως το κομπρεσεράκι με έχει βολέψει και ποδήλατα έχω φουσκώσει και μπάλες και στρώματα.
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

Re: LPG σε Peugeot 307 SW 1600

Δημοσίευσηαπό biltripolis » Τετ 12 Σεπ, 2012 13:46

΄Κατ αρχήν σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.Ρωτώντας πάντως σε ένα-δυό λαστιχάδικα μου είπαν ότι ολα τα τύπου Fast καταστρέφουν το λάστιχο (απλώς δεν μένεις πρόξενος σε καμμιά ερημιά).Ετσι λοιπόν βρήκα ένα πολύ καλό αντιπρόσωπο Peugeot στην επαρχία και πιστεύω ότι σε καμμιά εβδομάδα θα έχω λύσει το πρόβλημα με την ρεζέρβα
biltripolis
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Δευτ 27 Αύγ, 2012 14:44

Re: LPG σε Peugeot 307 SW 1600

Δημοσίευσηαπό gakost » Πέμ 13 Σεπ, 2012 21:59

θα σου πω σίγουρα ότι αυτό που πήρα εγώ είναι υδατοδιαλυτό δηλαδή φεύγει με νεράκι και πλύσιμο με το λάστιχο. Για τα άλλα που είναι στυλ αφρού από όσο ξέρω τουλάχιστον πάλι φεύγει αλλά με τρίψιμο και είναι χαμαλοδουλειά γι'αυτό και αντί να κάθονται να τρίβουν σου πουλάνε άλλο λάστιχο και όλα καλά. Άλλωστε αν ο άλλος κάθίσει μισή ώρα να τρίψει θα την πληρωθεί κιόλας ή θα ακούσει ο πελάτης τον λογαριασμο για το κόλλημα και θα φωνάζει. Πάντως να καταστρέφει το λάστιχο δεν νομίζω, τι το κάνει το διαβρώνει;;;;
gakost
 
Δημοσιευσεις: 1038
Εγγραφή: Παρ 14 Ιαν, 2011 22:09

ΠροηγούμενηΕπόμενο

Επιστροφή στο Peugeot

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες