Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Grand Scenic III

LPG σε Grand Scenic III

Δημοσίευσηαπό pk33 » Τρί 08 Μάιος, 2012 10:44

Έχω ένα Grand scenic του 2009 ( το τελευταίο μοντέλο) που είναι επταθέσιο με τον TCe 1.4 και ψάχνω και εγώ σύστημα υγραερίου.
Πήγα στην Qgas που βάζει τα prins αλλά μου είπε ότι δεν χωράει στη θέση του εφεδρικού τροχού η δεξαμενή γιατί η ρεζέρβα που εχει το grand scenic III είναι η στενή - τροχός ανάγκης. Έχει τοποθετήσει κανείς σύστημα σε τέτοιο αυτοκίνητο με το τεπόζιτο στη θεση του εφεδρικού τροχού;

Αντίθετα ο Καρβούνης στα Γλυκά νερά που φέρνει τα συστήματα της EMER, που είπε ότι έχει τοποθετήσει σε τέτοιο αυτοκίνητο σύστημα και η δεξαμενή με ύψος 18 εκατοστών χωράει από κάτω....

Ποιά η γνώμη σας για την EMER και για το συγκεκριμένο συνεργειο;
pk33
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 08 Φεβ, 2012 17:53

Re: LPG σε Grand Scenic III

Δημοσίευσηαπό fokion » Τρί 08 Μάιος, 2012 12:09

Προφανως εννοει οτι ναι μεν μπαινει αλλα θα σου ανεβασει το δαπεδο ( αν την πιανεις απο μεσα οπως φανταζομαι)...

για απλά μοτερ ολα τα συστηματα ειναι τοσο καλα οσο καλος ειναι ο μαστορας που τα τοποθετησε....
ΚΙΑ SPORTAGE 1 - Σύστημα PLATINCA - 100.000 χλμ.
Άβαταρ μέλους
fokion
 
Δημοσιευσεις: 2252
Εγγραφή: Κυρ 04 Δεκ, 2011 09:14

Re: LPG σε Grand Scenic III

Δημοσίευσηαπό pk33 » Τρί 08 Μάιος, 2012 16:41

δεν μπορεί να ανεβεί το δάπεδο. Το δάπεδο του χώρου αποσκευών στο Grand scenic είναι η πλάτη της 3ης σειράς καθισμάτων.
Η ρεζέρβα μπαίνει όπως σε όλα τα Γαλλικά κάτω από το αμάξωμα με πρόσβαση από κάτω, όχι μέρα από το χώρο αποσκευών
pk33
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 08 Φεβ, 2012 17:53

Re: LPG σε Grand Scenic III

Δημοσίευσηαπό dathens » Τρί 08 Μάιος, 2012 22:05

Τα αμάξι σου ειναι τουρμπο και καλο τουρμπο που μασαει και ζήτα τιμη και για ξεγελαστηρι βενζίνης δεν είναι και πολυ εύκολο λόγω έλλειψης χώρων κα βέβαια prins vs emer ( Τουρκίας ) σαν να συγκρίνεις BMW X5 - Dacia duster

Πάντως υπάρχουν δεξαμενές εξωτερικές με υψος 18 πόντους αλλα λίγα λίτρα
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: LPG σε Grand Scenic III

Δημοσίευσηαπό pk33 » Δευτ 18 Ιουν, 2012 10:29

χρειάζεται απαραίτητα το emulator;
Έβαλα τελικά το silveline 2 της prins χωρίς emulator με το valvecare. Η ένδειξη βενζίνης είναι λίγο ακατανόητη, με την έννοια ότι δεν μειώνεται τόσο γρήγορα όσο στην περίπτωση που θα έκαιγε μόνο βενζίνη, αλλά μειώνεται πολύ γρήγορα, αν λάβουμε υπόψη ότι καίει μόνο στην εκκίνηση.
Από την άλλη η ένδειξη της του υγραερίου της prins, συμβαδίζει μέχρι στιγμής με τα χιλιόμετρα που έχω διανύσει.

Το πρόβλημά μου είναι ότι δεν ξέρω ποιά ένδειξη να εμπιστευτώ και φοβάμαι μήπως μείνω από βενζίνη τελικά.

Ξέρει κανείς ποιά είναι η πρωτογενής μέτρηση του υπολογιστή ταξιδίου σε ότι αφορά την κατανάλωση βενζίνης; Η ένδειξη είναι κατευθείαν από το φλοτελ ή είναι δευτερογενής υπολογισμός του υπολογιστή ταξιδίου; Αν ισχύει το 1ο τότε δεν χρειάζεται ο emulator, αλλά τότε το αυτοκίνητο θα καίει υπερβολικά καθώς βγαίνει ότι καίει κανονικά υγραέριο αλλά καίει επιπλέον και βενζίνη.

Υπάρχει κάποιος τρόπος να καταλάβω αν καίει και από τα 2 ταυτόχρονα;
pk33
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 08 Φεβ, 2012 17:53

Re: LPG σε Grand Scenic III

Δημοσίευσηαπό dathens » Δευτ 18 Ιουν, 2012 11:29

Prins και να καίει βενζίνη δεν υπάρχει δλδ ταυτόχρονα πλην του di άμεσου ψεκασμού συστημάτων σίγουρα θέλεις emulator και αυτο απλα θα κάνει reset το level όταν σταματάει μετα απο κάποια λεπτα !! Στο δρόμο θα δείχνει ότι καταναλώνει !! Αλλα δεν θα ισχύει αυτο .. ούτε σταγόνα βενζίνης δεν καίει ..

Άνοιξε το καπάκι της βενζίνης και βάλε μέσα ένα σωλήνα σαν μάνικα βενζιναδικου νομίζω ότι και έτσι κάνει ρεσετ !!

Πως παει ; Γράψε εντυπώσεις τιμη ;
ml 350 2005 w164 Prins αθάνατο 160.000 km LPG 227.000 συνολικά
dathens
 
Δημοσιευσεις: 1252
Εγγραφή: Τρί 11 Ιαν, 2011 01:51

Re: LPG σε Grand Scenic III

Δημοσίευσηαπό pk33 » Δευτ 18 Ιουν, 2012 12:13

όταν βεβαιωθώ ότι δεν καταναλώνει βενζίνη θα γράψω και εντυπώσεις. Προς το παρόν μου φαίνεται μεγάλος ο χρόνος που θέλει για να γυρίσει σε αέρο, περίπου 2 λεπτά όταν είναι κρύο το αυτοκίνητο (όσο κρύο είναι το καλοκαίρι). Θεωρώ ότι στο σημείο αυτό θέλει κάποια ρύθμιση
pk33
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 08 Φεβ, 2012 17:53

Re: LPG σε Grand Scenic III

Δημοσίευσηαπό pk33 » Δευτ 18 Ιουν, 2012 14:56

dathens έγραψε:Prins και να καίει βενζίνη δεν υπάρχει δλδ ταυτόχρονα πλην του di άμεσου ψεκασμού συστημάτων σίγουρα θέλεις emulator και αυτο απλα θα κάνει reset το level όταν σταματάει μετα απο κάποια λεπτα !! Στο δρόμο θα δείχνει ότι καταναλώνει !! Αλλα δεν θα ισχύει αυτο .. ούτε σταγόνα βενζίνης δεν καίει ..

Άνοιξε το καπάκι της βενζίνης και βάλε μέσα ένα σωλήνα σαν μάνικα βενζιναδικου νομίζω ότι και έτσι κάνει ρεσετ !!

Πως παει ; Γράψε εντυπώσεις τιμη ;


Αν κάνει έτσι reset χωρίς να χρειάζεται emulator, ΟΚ no problem! Αλλά δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό
pk33
 
Δημοσιευσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 08 Φεβ, 2012 17:53

Re: LPG σε Grand Scenic III

Δημοσίευσηαπό filipposkar » Κυρ 22 Ιούλ, 2012 12:59

Θα μας πεις φιλε μου τις εντυπωσεις σου μεχρι τωρα απο τη μετατροπη και απο την εταιρια? Γιατι ειμαι αμεσα ενδιαφερομενος αλλα ακουω και οτι τα γαλλικα ειναι δυστροπα...
filipposkar
 
Δημοσιευσεις: 3
Εγγραφή: Τετ 18 Ιούλ, 2012 11:23


Επιστροφή στο Renault

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες