Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

LPG σε Renault Scenic II 2005

LPG σε Renault Scenic II 2005

Δημοσίευσηαπό tazman » Σάβ 12 Ιούλ, 2014 04:31

Καλησπερα σε ολους. Ειμαι νεος στο forum (και ενας εκ των πλεον ασχετων στον τομεα υγραεριοκινηση). Θα ηθελα λοιπον την βοηθεια σας σε οτι εχει να κανει με την επιλογη συστηματος για το... πουλμανακι μου (scenic). Εχω διαβασει αρκετες γνωμες στο forum για συστηματα και για εγκαταστατες αλλα θα ηθελα μια πιο εξειδικευμενη για το scenic. Τα συστηματα που εχω στα υπ οψιν μου ειναι τα εξης:
1) BRC sequent plug & drive
2) Prins VSI 2.0
3) Vialle Liquid Si
4) Landirenzo.
Για τα 3 πρωτα εχω διαβασει τις θετικοτερες γνωμες, μαλιστα τα BRC sequent plug & drive και Vialle Liquid Si τα εχουν τοποθετησει 2 φιλοι μου και ειναι ενθουσιασμενοι με τισ επιδοσεις τους.
Για το Landirenzo δεν γνωριζω και πολλα ειναι ενα σαφως πιο οικονομικο συστημα απο θεμα αγορας και μου το προτειναν σε μια πρωτη επισκεψη χθες στο Τσοπελογιαννη (για τον οποιο ομως ειμαι πολυ επιφυλακτικος μετα απο τις αρκετες αρνητικες γνωμες που διαβασα απο πολλους στο forum).
Βασικα μου κριτηρια για την επιλογη συστηματος ειναι:
α) οικονομια καυσιμου
β) απροβληματιστη χρηση χωρις συχνες επισκεψεις σε συνεργεια
Καθε γνωμη - βοηθεια σας ειναι ευπροσδεκτη.
Ευχαριστω εκ των προτερων tazman
tazman
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ, 2014 03:05

Re: LPG σε RENAULT SCENIC II 2005

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Σάβ 12 Ιούλ, 2014 11:34

Καλημέρα και καλή επιλογή....απλά για την Landi Renzo να ξέρεις ότι όλα τα renault lpg που παράγονται παγκοσμίως φοράνε αυτή την μάρκα που είναι μια από τις πρώτες σε πωλήσεις παγκοσμίως... http://landi.it/layout.jsp?idz=10086&idtp=151&lang=3 Γενικά ότι και να επιλέξεις από αυτά που αναφέρεις είναι πολύ καλά....αν και ο υγρός ψεκασμός σε αυτό το αυτοκίνητο μου ακούγεται λίγο υπερβολή!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

Re: LPG σε RENAULT SCENIC II 2005

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Σάβ 12 Ιούλ, 2014 21:08

+1 απο μενα για landirenzo. Πολυ οικονομικο κιτ και πολυ αξιοπιστο.Στο προτεινω ! Απλα βρες ενα καλο εγκαταστατη να στο βαλει.
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: LPG σε Renault Scenic II 2005

Δημοσίευσηαπό tazman » Δευτ 14 Ιούλ, 2014 11:46

Παιδιά καλημέρα και σας ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές - πληροφορίες. Δεν είχα ιδέα σχετικά με το ότι η Renault συνεργάζεται με την landirenzo και αυτό από μόνο του είναι ένα μεγάλο+. Τώρα για τα υπόλοιπα συστηματα που σας προανέφερα:
α) Στο prins μου έχει κάνει εντύπωση το πόσο καλύτερα θεωρούν όλοι τα μπεκ Keinh που χρησιμοποιεί (έχουν αλήθεια τόσο μεγάλη διάφορα σε απόδοση;)
β) στο δε vialle υγρού ψεκασμού μου λέει ο φίλος που το έχει βάλει εδώ και 2 χρόνια σε ένα kia ceed πως καταρχάς έχει περισσότερη δύναμη το αυτοκίνητο από όσο είχε με βενζίνη (μπορεί να γίνεται κάτι τέτοιο;), δεν χρειάζεται service και τέλος βενζίνη χρησιμοποιεί μόνο για την εκκίνηση με αποτέλεσμα να έχει μια οικονομία της τάξης του 45%.
Τέλος για το οικονομικό θέμα όντως το vialle είναι αρκετά ακριβότερο από το landirenzo όμως με βάση τα όσα σας προανέφερα ( μηδενικά service - μηδενική συμμετοχή βενζίνης αν ισχύουν ) και με δεδομένο ότι ετησίως κάνω 20.000 χλμ και λόγω κρίσης το πουλμανάκι μου - scenic το παντρεύτηκα σε βάθος χρόνου η διαφορα τιμής θα καλυφθεί.
Sorry που σας ζαλίζω αλλά όπως προανέφερα είμαι άσχετος και δεν γνωρίζω και εγκαταστατη landirenzo πέραν του τσοπελογιαννη για τον οποίο δεν είμαι και πολύ ζεστός και θα ήθελα και σε αυτό το θέμα πληροφορίες για άλλους εγκαταστατες.
Και πάλι καλημέρα.
tazman
 
Δημοσιευσεις: 2
Εγγραφή: Τετ 02 Ιούλ, 2014 03:05

Re: LPG σε Renault Scenic II 2005

Δημοσίευσηαπό Qgas » Τρί 15 Ιούλ, 2014 00:38

Τα keihin ναι εχουν διαφορα μακράν απο τα υπόλοιπα .σε ποιότητα και απόδοση .

όντως το vialle δεν θελει κανένα service .. Αν θελει ο εγκαταστατης ρίχνει λίγο βενζινη και σε αυτο για λιπανση ... Οχι απαραίτητα στο ρενω αλλα όντως καίει τη λιγότερη βενζινη απο ολα ..
QGAS LPG CENTER ATHENS
http://www.qgas.gr
210 9420594
Αμφιθεας και Ορφέως 45 Παλαιό Φάληρο
Άβαταρ μέλους
Qgas
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 2696
Εγγραφή: Σάβ 19 Νοέμ, 2011 13:14
Τοποθεσία: Αμφιθέας & Ορφέως Παλ.Φάληρο 210 9420594

Re: LPG σε Renault Scenic II 2005

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Τρί 15 Ιούλ, 2014 22:52

Landirenzo omegas 2.0 ειναι αυτο που θα σου προτεινα εγω, που μπορει να συγκριθει με το plug and drive ksi to vsi το landirenzo evo ειναι ενα πολυ αξιοπιστο συστημα αλλα δεν εχει σχεση μρ το omegas.



www.ecokinisi.gr
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: LPG σε Renault Scenic II 2005

Δημοσίευσηαπό dimoskats » Τρί 15 Ιούλ, 2014 23:45

Δηλαδή εμείς με το evo υστερούμε τόσο πολύ;;-) Δεν πειράζει αφού κ έτσι κινούμαστε οικονομικά κ χωρίς προβλήματα...;-)!!!
dimoskats
 
Δημοσιευσεις: 391
Εγγραφή: Δευτ 22 Ιούλ, 2013 21:51

LPG σε Renault Scenic II 2005

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Τετ 16 Ιούλ, 2014 09:02

Οχι απλα τα παρεμφερη με το evo ειναι το sequent η το silverline . Το omegas ειναι η βαση των συνεργασιων της landirenzo με τους κατασκευαστες.



http://www.ecokinisi.gr
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Re: LPG σε Renault Scenic II 2005

Δημοσίευσηαπό unstoppablegr » Τετ 16 Ιούλ, 2014 10:18

Πως καταλαβαινεις αν εχεις το EVO η το Omegas ; ο εγκαταστατης μου ειχε πει οτι εβαλε το landirenzo evo. Πως το διακρινει καποιος ;
Citroen C3 1400cc - Σύστημα Landirenzo EVO χωρίς λαδιέρα - 6000 χιλιομετρα
Άβαταρ μέλους
unstoppablegr
 
Δημοσιευσεις: 193
Εγγραφή: Τετ 07 Μάιος, 2014 03:05

Re: LPG σε Renault Scenic II 2005

Δημοσίευσηαπό ECOKINISI » Τετ 16 Ιούλ, 2014 12:10

Πλαστικος μαθυρος εγκεφαλος με μια φισα



www.ecokinisi.gr
ECOΚΙΝΗΣΗ
Πάτα φρένο στη ρύπανση, δώσε γκάζι στην οικονομία

www.ecokinisi.gr
ECOKINISI
Εγκαταστάτης
 
Δημοσιευσεις: 219
Εγγραφή: Πέμ 04 Οκτ, 2012 15:00

Επόμενο

Επιστροφή στο Renault

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 7 επισκέπτες





cron