Το πρώτο forum για την υγραεριοκίνηση!

Renault Megane Scenic II - May 2008 - 1400cc

Renault Megane Scenic II - May 2008 - 1400cc

Δημοσίευσηαπό YannisP » Δευτ 21 Νοέμ, 2011 14:17

Χαίρετε, έχω περίπου 2 λεπτά που γράφτηκα και μκπαίνω απ' ευθείας στο ψητό!

Είμαι κάτοχος ενός Renault Megane Scenic II - May 2008 - 1400cc

Είναι το κυρίως αυτοκίνητο και με αυτό πάμε σαν οικογένεια και τα ταξίδια μας.

Θα παρακαλούσα αν μπορούσατε να μου δώσετε τα φώτα σας

1. Τι γενιάς σύστημα πρέπει να βάλω στο συγκεκριμένο αμάξι;
2. Που θα μπορουσανε να μου εγκαταστήσουνε με αξιοπιστία το συγκεκριμένο σύστημα;
3. Τι προβλήματα μπορεί να έχω όσο καλή και να είναι η εγκατάσταση και πως αυτό λύνεται;
4. Τι πρέπει να προσέξω πριν και μετά;

Ότι βοήθεια μου δώσετε(και πέραν των ερωτήσεων) θα εκτιμηθεί ιδιαιτέρως...

Ευχαριστώ προκαταβολικά κυρίως για το χρόνο σας
YannisP

Δημοσιευσεις: 3

Re: Renault Megane Scenic II - May 2008 - 1400cc

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 21 Νοέμ, 2011 14:42

YannisP έγραψε:1. Τι γενιάς σύστημα πρέπει να βάλω στο συγκεκριμένο αμάξι;
2. Που θα μπορουσανε να μου εγκαταστήσουνε με αξιοπιστία το συγκεκριμένο σύστημα;
3. Τι προβλήματα μπορεί να έχω όσο καλή και να είναι η εγκατάσταση και πως αυτό λύνεται;
4. Τι πρέπει να προσέξω πριν και μετά;

Καλως ηλθες Γιαννη.

Περιτο ειναι να αναφερω πως οτι και να σου πουμε καλυτερη αποψη θα σχηματησεις αν διαβασεις το φορουμ, θα καταλαβεις πολλα.

1)Αναλογα με το ποσα εισαι σε θεση να διαθεσεις. Μπορεις να βαλεις και αεριου και υγρου ψεκασμου. Αυτη ειναι και η βασικη διαφορα των συστηματων, μη σε μπερδευουν με γενιες.
2)Σε εξουσιοδοτημενο-αδειοδοτημενο εγκαταστατη με χρονια στο χορο και με πολλες εγκαταστασεις. Οπουδηποτε αλλου το περνεις πανω σου...
3)Αν ειναι καλη η εγκατασταση κανενα. Αν ομως γινει εκπτωση στην ποιοτητα των υλικων ή ακομα χειροτερα στην εργασια, ΑΠΕΙΡΑ προβληματα. Δεν αναφερομαι σε αστοχιες υλικων(το διορθωσες και τελειωσες..) αλλα στην ασχετοσυνη πολλων μαστορων.
4)Για πριν οτι εγραψα στο 2. Για μετα, δεν θα πρεπει να σε απασχολησει καθολου αν γινει σωστα. Αν σε απασχολησει..ειναι ηδη αργα και αρχιζει το τρεξιμο(πολυ ή λιγο..)
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg

Δημοσιευσεις: 1470

Δημοσίευσηαπό YannisP » Δευτ 21 Νοέμ, 2011 15:26

astragjtg έγραψε:
YannisP έγραψε:1. Τι γενιάς σύστημα πρέπει να βάλω στο συγκεκριμένο αμάξι;

1)Αναλογα με το ποσα εισαι σε θεση να διαθεσεις. Μπορεις να βαλεις και αεριου και υγρου ψεκασμου. Αυτη ειναι και η βασικη διαφορα των συστηματων, μη σε μπερδευουν με γενιες.

Καταρχάς σε ευχαριστώ για τη γρήγορη απάντηση, το καλωσόρισμα και το χρόνο σου.

Αερίου ή υγρού ψεκασμού να προτιμήσω; Για το συγκεκριμένο αυτοκίνητο είναι προτιμότερο κάποιο από τα 2;
Γνωρίζεις κάποις συγκεκριμένη μάρκα που ταιριάζει καλύτερα σε αυτό το μοντέλο κατά τη γνώμη σου;

Το forum έχω αρχίσει ήδη να το διαβάζω όπως και άλλες αναφορές σε άλλες ιστοσελίδες και όπως κατάλαβες ήδη σίγουρα είμαι λίγο άσχετος με την υγραεριοκίνηση...

:problem:
YannisP

Δημοσιευσεις: 3

Δημοσίευσηαπό astragjtg » Δευτ 21 Νοέμ, 2011 16:23

Ολοι ασχετοι ημασταν και ειμαστε φιλε μου ακομα, οσον αφορα το υγραεριο.. :lol: Πονεμενη ιστορια :lol: . Ολοι μαζι εδω μεσα προσπαθουμε να βγαλουμε ακρη και να βοηθησουμε ο ενας τον αλλο.
Ο καθενας απο εδω μεσα μπορει να σου προτεινει οτι νομιζει και αυτο βαση της δικης του εμπειριας με το συστημα του. Για παραδειγμα εγω εχω βαλει στο δικο μου και προτεινω υγρο ψεκασμο γαι διαφορους λογους που θα βρεις στο αντιστοιχα θεματα εδω viewtopic.php?f=14&t=9&hilit=%CE%B1%CE%B5%CF%81%CE%B9%CE%BF%CF%82+%CE%AE+%CF%85%CE%B3%CF%81%CE%BF%CF%82 και εδω viewtopic.php?f=10&t=704&p=9777#p9777 .

Σαν μαρκα ισως η Vialle να εχει φτιαξει καποιο κιτ ετοιμο, ειδικα για το αμαξι σου. Ειναι η κορυφαια εταιρια ολων. Καπου εδω μεσα υπαρχει λιστα σε ποια αμαξια εχει ετοιμο κιτ αλλα δεν μπορω να το βρω τωρα.
Αυτο που πρεπει να ψαξεις επισης και ειναι σημαντικο, ειναι αν ο κινητηρας σου βρησκεται σε καμια balck list για μετατροπη σε lpg. Υπαρχουν και αυτες στο φορουν, ψαξτες.
Το showroom επισης θα σε βοηθησει να ριξεις 1 ματια σε εγκαταστασεις και να εχεις 1 ιδεα.

Μετα η επιλογη δικη σου.
ASTRA G 1.6 ΜΕ ICOM JTG LPG KIT
Άβαταρ μέλους
astragjtg

Δημοσιευσεις: 1470

Επιστροφή στο Renault

Μελη σε συνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 2 επισκέπτες